Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

14 grudnia 2020 r.
16:03

Ośrodek narciarski powstanie koło Tomaszowa Lubelskiego. Rusza budowa

Autor: Zdjęcie autora agdy
Planowany ośrodek narciarski na Białej Górze
Planowany ośrodek narciarski na Białej Górze (fot. Materiały inwestora)

4 kilometry od Tomaszowa Lubelskiego, firma z Lubyczy Królewskiej wybuduje stok narciarski i zagospodaruje teren. W czwartek wchodzi na plac budowy. Małe Zakopane w Justynówce ma zacząć działać w 2022 roku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stok narciarski na Białej Górze buduje Instalbud z Lubyczy Królewskiej. W zeszłym tygodniu Marzena Czubaj-Gancarz, wójt Gminy Tomaszów Lubelski podpisała z firmą umowę. To ważna inwestycja, dofinansowana ze środków unijnych. Ma zamienić okolice Białej Góry w tętniący życiem turystyczny ośrodek.

Przygotowywany stok narciarski to ponad 250 metrów trasy przeznaczonej do jazdy po śniegu. Jej średnie pochylenie to 25 proc. Dzięki zaplanowanej wzdłuż stoku ścieżce dla pieszych, budynek znajdujący się na szczycie będzie czynny zarówno w sezonie zimowym jak i letnim.

– W czwartek przekazanie placu budowy, zanim ogrodzimy teren, przygotujemy sobie zaplecze techniczne to chwilę potrwa. Pewnie prace zaczniemy po Nowym Roku – ocenia Eugeniusz Wiesław Gałek, prezes Instalbudu.

Wykonawca wykorzysta część rzeczy, które już są na miejscu. Chodzi o elementy fundamentów, studnię głębinową która będzie zasilała trzy armatki do naśnieżania czy przyłącze energetyczne. Sporą operacją logistyczną będzie niwelacja terenu i wyprofilowanie zjazdu.

Stok będzie się składać z dwóch kondygnacji połączonych wyciągiem. Dolna na wysokości 253 metrów nad poziomem morza. Górna - 65 metrów wyżej.

Biała Góra ma być atrakcyjna także latem (fot. Materiały inwestora)

– Będzie niewielka stacja dolna i górna. Przewidziano wypożyczalnię nart i wszystko co jest potrzebne użytkownikom. W tym momencie są tam resztki jakichś zabudowań a cały teren zarośnięty i wygląda jak busz. Nigdy jeszcze nie budowaliśmy stoku narciarskiego, ale firma ma 30 lat i kiedyś trzeba zrealizować pierwszy – żartuje prezes Gałek, który dodaje, że w firmie większość osób decyzyjnych to narciarze.

– Bardzo się cieszę, że  będzie kontynuacja narciarskich atrakcji na Białej Górze. To bardzo dobre miejsce i wiele osób pamięta je z dawnych czasów – mówi Stanisław Pryciuk, dyrektor OSiR „Tomasovia”, który był w gronie osób urządzających pierwszy wyciąg orczykowy w Justynówce.

– Nie wiem czy to nie był w ogóle pierwszy wyciąg narciarski w naszym województwie. Mówimy o latach 80. ubiegłego wieku. Stok wówczas został urządzony, bo trzeba było przemieścić spore ilości ziemi, zamontować orczyk. I tyle. Nie było prądu, stok nie był oświetlany, działał jak był śnieg. Nie było sprzętu, więc narciarze wjeżdżali na górę i schodzili bokiem ubijając śnieg na trasie. Takie były metody urządzania stoku. Jak dodam, że docieraliśmy tam z pracownikami żukiem da pojęcie jak dawno to było. W ciągu tygodnia nie, ale w weekendy było wtedy na Białej Górze bardzo dużo ludzi. Do orczyka czekało się w kolejce nawet pół godziny. Atmosfera na stoku była świetna, byli ludzie z różnych stron, można się było ogrzać przy ognisku, które paliliśmy w pobliżu – wspomina dyrektor.

Miasto zrezygnowało z prowadzenia stoku, który nigdy nie był dochodowy jakieś 20 lat temu. Prywatny przedsiębiorca, który sporo zainwestował w to miejsce zrezygnował po kilku sezonach ponosząc straty. Od tamtego czasu w Justynówce nie działo się nic.

Działały władze gminy Tomaszów Lubelski które musiały uregulować stan prawny gruntów, opracować pomysł i poszukać pieniędzy. Ponad rok temu pani wójt podpisała umowę z Zarządem Województwa Lubelskiego o dofinansowaniu projektu. Łączna kwota wsparcia to 3,5 miliona złotych. Efekty „Rewitalizacji Białej Góry w Justynówce i Majdanie Górnym” zobaczymy latem 2022 roku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium