Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

31 sierpnia 2021 r.
19:56

Urzędnicy zostawili dzieci na lodzie. Ale okupacja starostwa najwyraźniej przyniosła sukces

7 0 A A

Tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego powiedzieli mi: „Tutaj klasy pierwszej nie będzie. Radź sobie sama”. Narobili mi nadziei i gdzie ja teraz mam pójść? – pytała dzisiaj ze łzami w oczach nastolatka, która dziś miała rozpocząć naukę w najstarszym mundurowym liceum na Lubelszczyźnie. – Od czwartej klasy chciałam tu przyjść, a oni zabrali mi szkołę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Liceum Ogólnokształcące im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience (powiat chełmski) to szkoła dla osób myślących o zawodzie żołnierza i strażnika granicznego. Przedmioty związane z edukacją wojskową nie są tam tylko dodatkiem do przedmiotów ogólnokształcących, tylko są z nimi równie ważne. Placówka uczestniczy w programach Ministerstwa Obrony Narodowej. Tradycja i renoma sprawia, że uczą się tam dzieci m.in. z Łęcznej, Włodawy, Tomaszowa Lubelskiego i Werbkowic. Wybierają ją ze względu na tradycję, możliwość znalezienia pracy ale i możliwość zamieszkania w przyszkolnym internacie.

W tym roku w naborze do klas pierwszych udział wzięło 18 osób. Zostali przyjęci. Tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego ich rodzice dowiedzieli się jednak, że nauki nie będzie. Część z nich zdążyła przenieść dokumenty.

– Mój syn bardzo przeżył to, że nie może pójść do tej szkoły. Dostał się na mechanika, a tego zawodu nie chce wykonywać – mówi jedna z mam. Liczy na to, że pierwsza klasa jednak powstanie i syn zdobędzie wymarzony zawód.

– Jest niepewność. Płaczemy. Dzieci zostały bez szkoły. Nie wiemy, co robić – mówi inny rodzic.

W takiej sytuacji jest kilka osób.

– Jestem uczniem klasy pierwszej i ta decyzja zrujnowała moje marzenia. Chciałem iść do straży granicznej. Kolega bezpośrednio po tej szkole się tam dostał i rok już pracuje. Ja też tak chciałem. Tutaj chciałem kontynuować naukę, ale że jej nie będzie, to wiem co mam robić – przyznaje.

Uczniowie postawieni w ostatniej chwili zaczęli szukać pomocy. Znaleźli ją u działaczy AGROunii.

– To pokazuje jak duża siła jest w osobach młodych, które upomniały się o swoją szkołę – mówił Michał Kołodziejczak, lider AGROunii, który dzisiaj wspólnie z Piotrem Ikonowiczem, Społecznym Rzecznikiem Praw Obywatelskich przyjechał do Dubienki. Podkreśla, że w miejscach takich jak to „jak w soczewce widać problemy szeroko pojętej prowincji”. – To tu łamane są opowieści, że ktoś o polską wieś dzisiaj walczy. Zamykanie szkół w tym miejscu jest odcinaniem dostępu do kultury, zamykaniem drzwi do przyszłości i z tym trzeba walczyć. Ta szkoła jest symbolem tego, że ci którzy dziś szeroko mówią o obronie polskiej wsi, edukacji i wojskowości tylko o tym mówią. Tutaj jest całkowite zaprzeczenie.

Kołodziejczak z Ikonowiczem podkreślają, że sprawy nie zostawią i będą walczyć o możliwość normalnego funkcjonowania szkoły. Jeden z pomysłów to przekazanie placówki pod nadzór Ministerstwa Obrony Narodowej.

Pomysły

Uchwały intencyjne o zamiarze likwidacji szkoły na początku roku podjęło starostwo prowadzące szkołę. Nauczyciele mieli nadzieję, że tak się nie stanie. Potem planowali powołać do życia stowarzyszenie, które mogłoby poprowadzić szkołę. Nie zrobili tego, bo do końca mieli nadzieje, że nowym organem prowadzącym może zostać gmina. Przepychanka trwała przez kilka miesięcy.

– Wakacje rozpoczynaliśmy z nadzieją, że dalsza działalność będzie możliwa – przyznaje Kazimiera Ciupa, do dzisiaj dyrektor szkoły. We wtorek wygasła jej umowa o pracę. O sytuacji całej szkoły, ale i swojej osobiście chciała rozmawiać w połowie sierpnia ze starostą, ale jak mówi – nie był tym zainteresowany.

Dzisiaj do godz. 14 nowy dyrektor szkoły nie został jeszcze powołany. Nie było też informacji, kto ma kierować placówką przez co najmniej kolejny rok. Do końca lutego rada powiatu ma czas na podjecie uchwały decydującej o dalszych losach szkoły.

– Radni zdecydują, czy placówka zostanie zlikwidowana czy wygaszona dopiero po zakończeniu nauki przez ostatni rocznik – precyzuje Jolanta Ryszkiewicz, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Chełmie. Pytana o to, jak to możliwe, że w tym roku w szkole nie zostanie stworzona klasa pierwsza odpowiada: – Po wycofaniu się z podpisania porozumienia przez gminę Dubienka na prowadzenie liceum ogólnokształcącego zarząd powiatu podjął decyzję o nie umieszczaniu klas pierwszych w arkuszu organizacji roku szkolnego 2021/2022.

– Po co więc w ogóle uruchomiono nabór?

– Podczas rekrutacji pracownicy szkoły informowali rodziców o podjętej uchwale intencyjnej dotyczącej zamiaru likwidacji szkoły oraz niepewnym losie tej placówki. Plan tych zmian i zamysł rady powiatu był bardzo jasno wszędzie komunikowany – podkreśla Jolanta Ryszkiewicz.

Dubienka zaniedbana. Reportaż Dziennika Wschodniego

Cicha likwidacja

– To jest przykład tzw. cichej likwidacji szkoły – przyznaje Jolanta Misiak, rzecznik prasowa Lubelskiego Kuratora Oświaty i tłumaczy, że organ prowadzący szkołę w maju każdego roku musi przekazać do zaopiniowania zarówno kuratorowi jak i nauczycielskim związkom zawodowym arkusz organizacyjny szkoły na kolejny rok. W przypadku szkoły w Dubience w tym roku nie znalazła się w nim informacja o klasach pierwszych. – A to jest niezgodne z prawem, bo w szkołach muszą być wszystkie poziomy klas. Organ prowadzący nie może arbitralnie zadecydować, że klas pierwszych nie będzie, bo w ten sposób łamie przepisy.

– Dlaczego nazywa się to cichą likwidacją szkół? – pytam.

– Bo prawdziwa likwidacja wiąże się z obowiązkiem przeprowadzenia skomplikowanych procedur, a często także protestami społecznymi – wyjaśnia Misiak. – Tymczasem jeśli klas pierwszych nie będzie i uczęszczający już do szkoły uczniowie zakończą naukę organ prowadzący może wystąpić do kuratorium o zamknięcie placówki, w której nie ma uczniów.

Dlatego kuratorium powiadomiło o sprawie urząd wojewódzki. Zresztą nie tylko w tej sprawie.

– To nie jest odosobniony przypadek. Takie ciche likwidacje szkół zdarzały się i w poprzednich latach. Zawsze reagujemy – podkreśla rzecznik.

Okupacja

Urzędnicy wojewody tydzień temu wystąpili do starosty chełmskiego informując, że działania podjęte przez zarząd powiatu zmierzają do stopniowej likwidacji szkoły z pominięciem procedury przewidzianej przez prawo oświatowe.

– W sytuacji, gdy nie została wszczęta procedura likwidacyjna, szkoła powinna funkcjonować w określonej dla danego typu szkół strukturze. Z przepisów ustawy nie wynika możliwość wstrzymywania w szkole naboru do klas pierwszych w danym roku szkolnym, o ile szkoła nie jest likwidowana – tłumaczy Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody.

Dzisiaj członkowie AGROunii, Piotr Ikonowicz, uczniowie i ich rodzice rozpoczęli okupację starostwa.

– Gdy weszliśmy do gabinetu starosty Piotra Deniszczuka nie było go tam. Zadzwoniliśmy do niego. W rozmowie powiedział, że „nie ma czasu na pajacowanie”. Gdy młoda dziewczyna zapytała co z jej szkołą i czy jutro ma przyjść na rozpoczęcie roku szkolnego starosta odpowiedział: „są wolne miejsca w innych szkołach” – relacjonowali członkowie AGROunii.

W momencie, gdy zamykaliśmy ten numer Dziennika  trwała okupacja starostwa, a szef AGROunii zapowiadał, że nie zostanie zakończona do rozmowy ze starostą chełmskim oraz zapewnienia miejsc nauki dla wszystkich uczniów.

Jest sukces?

Tak obwieścili po godzinie 19 działacze AGROunii. 

"Uczniowie i rodzice przeszczęśliwi. Szkoła zostanie otwarta. Jest jasna informacja: Szkoła w Dubience jutro rozpocznie rok szkolny!
Jutro w szkole będzie obecny wizytator. Od czwartku będą normalne zajęcia." – poinformowali.
 
Starostwo Powiatowe w Chełmie jeszcze tego nie potwierdza. Starosta zwołał na środę rano konferencję prasową w tej sprawie. 
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wielkie świętowanie członkostwa w Unii Europejskiej
ZDJĘCIA
galeria

Wielkie świętowanie członkostwa w Unii Europejskiej

W Lublinie odbył się wielki finał Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Gwiazdami lubelskich obchodów byli Afromental oraz Sound’n’Grace.

Fałszywe oregano zalało rynek. Tylko 2 proc. prawdziwego zioła?

Fałszywe oregano zalało rynek. Tylko 2 proc. prawdziwego zioła?

Ta aromatyczna przyprawa, zawierająca bogactwo witamin i służąca jako środek leczniczy jest ostatnio często podrabiana. Jak rozpoznać fałszywkę?

Szósty ligowy mecz u siebie w tym roku i pierwsza wygrana Avii Świdnik

Szósty ligowy mecz u siebie w tym roku i pierwsza wygrana Avii Świdnik

Czekali, czekali i wreszcie się doczekali. Avia w sobotę zgarnęła pierwszą w tym roku, pełną pulę na swoim boisku. Świdniczanie po dobrej pierwszej połowie i gorszej drugiej pokonali Wiślan Jaśkowice 2:1.

Najpiękniejsze minerały w sercu Lublina - Giełda Skarby Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

Najpiękniejsze minerały w sercu Lublina - Giełda Skarby Ziemi

Kamienie szczęścia, miłości, kwarce, bursztyni i inne minerały - to wszystko przez weekend znajdziemy na Targach Lublin, gdzie odbywa się giełda minerałów.

Zwłoki dwóch dziewczynek w ognisku. Nowe fakty
Z KRAJU

Zwłoki dwóch dziewczynek w ognisku. Nowe fakty

Dziś, 11 maja br. prokurator postawił 40-letniej Monice B. zarzut podwójnego zabójstwa dwóch córeczek: 5-letniej Oliwii i 3-letniej Emilki. Jest w tej zbrodni coś niewyobrażalnego: Dzień wcześniej matka była z dziećmi wieczorem w kościele na majówce. Kochała swoje pociechy. Czy to ona je potem zabiła?

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Ostatnie wybory samorządowe przyniosły spore zmiany w składzie dęblińskiej rady miasta. Niemal wszystkie miejsca trafiły w ręce komitetu nowego burmistrza - Romana Bytniewskiego. Przewodniczącym rady został Tomasz Mikusek

IMGW ostrzega: kolejna noc z przymrozkami

IMGW ostrzega: kolejna noc z przymrozkami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przestrzega przed kolejną nocą z przymrozkami w województwie lubelskim.

Nocne dachowanie w centrum Lublina
WIDEO
film

Nocne dachowanie w centrum Lublina

Dwie osoby trafiły do szpitala wskutek nocnego wypadku w centrum Lublina. Przyczyną było wymuszenie pierwszeństwa.

Krzemienna siekiera w malinowym chruśniaku
galeria

Krzemienna siekiera w malinowym chruśniaku

Pod koniec kwietnia w powiecie biłgorajskim doszło do ciekawego znaleziska. To krzemienna siekierka datowana na trzecie tysiąclecie przed naszą erą.

Bank krwi pustoszeje. Brakuje trzech grup

Bank krwi pustoszeje. Brakuje trzech grup

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przejdzie przez województwo lubelskie w poszukiwaniu dawców. Obecnie najbardziej potrzebne są grupy krwi 0 RhD -, A RhD- i B RhD-.

Majówka w Beretowym stylu
foto
galeria

Majówka w Beretowym stylu

Zobaczcie, jak się bawił Lublin na majówkowej imprezie w Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z tej szalonej imprezy.

Lubelskie uczelnie już rekrutują. Jakie kierunki mogą wybrać tegoroczni maturzyści?

Lubelskie uczelnie już rekrutują. Jakie kierunki mogą wybrać tegoroczni maturzyści?

Już niedługo tegoroczni maturzyści zadecydują, jaki kierunek dalszej edukacji wybrać. Lubelskie uczelnie oferują całą gamę kierunków i próbują zachęcić do siebie abiturientów.

Majówka w rytmie reggae
foto
galeria

Majówka w rytmie reggae

Tak się bawi Lublin! Albo grubo albo wcale. Sprawdźcie sami, co się działo na podczas nocy z muzyką reggae. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Nietuzinkowi artyści na 34. Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”
ZDJĘCIA
galeria

Nietuzinkowi artyści na 34. Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”

34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści” odbywają się w Lublinie. Czterodniowe święto teatru, muzyki i wspólnej zabawy to zwieńczenie całorocznego cyklu imprez kulturalnych osób z niepełnosprawnością. Na deskach Opery Lubelskiej teatry z całej Polski, a także świata.

Majóweczka w Helium Club
foto
galeria

Majóweczka w Helium Club

Zapraszamy do obejrzenia gorącej fotogalerii z majówki w klubie Helium. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Stancje -> Wynajmę

bezpłatna stancja

powiat radzyński

0,00 zł

Nauka -> Inne

bezpłatne kursy

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Inne -> Sprzedam

dom z bala

lublin

65 000,00 zł

Motoryzacja -> Sprzedam -> Osobowe

Nissan

lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

Zamość

399,00 zł

Komunikaty