Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

12 sierpnia 2021 r.
9:40

Wybieramy odpowiednie oświetlenie. To kluczowy element każdego wnętrza

Autor: Zdjęcie autora oprac. jsz

Odpowiedni dobór oświetlenia to kluczowy element w aranżacji naszej codziennej przestrzeni. Dzięki temu dbamy nie tylko o funkcjonalność i odpowiednią „kondycję” wzroku, ale także możemy w ciekawy sposób podkreślić najatrakcyjniejsze punkty wnętrza.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Na początku powinniśmy zwrócić uwagę na to, jakie natężenie ma posiadać wybierane przez nas oświetlenie - radzi Aldona Mioduszewska, z Galerii Wnętrz Domar.

Ilość potrzebnego światła zmienia się w zależności od czynności wykonywanych w pomieszczeniu, dlatego do czytania wymagany jest poziom 300lx, a do czynności precyzyjnych - typu szycie czy klejenie drobnych elementów – wartość ta wynosi 750lx

- Do odpoczynku czy oglądania telewizji wystarczy nam światło o natężeniu kilkunastu do kilkudziesięciu luksów. Dlatego nie ograniczajmy się do jednego punktu oświetlającego pokój, lecz - w zależności do potrzeb - stosujmy kilka osobno załączanych źródeł światła – na przykład żyrandol, kinkiety i lampy stojące do oświetlenia miejscowego - dodaje Aldona Mioduszewska.

Liczy się funkcjonalność

Przy projektowaniu punktów świetlnych ważnym aspektem jest ich rozmieszczenie. Przykładem tego będzie oświetlenie łazienki, które powinno być skoncentrowane na lustrze. W kuchni z kolei nie wystarczy jedno centralne światło, bo stojąc przy zlewie lub blacie, zazwyczaj znajdującym się przy ścianie, zasłanialibyśmy je i miejsce pracy byłoby w cieniu.

- W takim wypadku stosuje się dodatkowe oświetlenie instalowane do wiszących szafek kuchennych. O funkcjonalności oświetlenia świadczy również możliwość sterowania. Obecnie możliwe jest zarządzanie światłem za pomocą pilota lub instalowanie detektorów ruchu - dodaje Aldona Mioduszewska.

Warto wspomnieć także o „inteligentnych” oprawach, które dostosowują ilość oświetlenia do panującego światła dziennego. 

Ma być oszczędnie

Wybierając oświetlenie do naszego domu, nie zapominajmy o energooszczędności. Na rynku możemy coraz częściej spotkać oprawy wyposażane w świetlówki, które dają przy tej samej mocy lampy ponad czterokrotnie więcej światła niż tradycyjne żarówki.

- Mamy dwa rodzaje świetlówek - z elektronicznym i standardowym układem zapłonowym. Te z elektronicznym i ciepłym zapłonem mogą być stosowane w gospodarstwie domowym prawie wszędzie. Natomiast przy używaniu świetlówek z zapłonem standardowym, elektronicznym i zimnym zapłonem musimy pamiętać, że istnieje silny związek między trwałością źródła, a częstotliwością jego załączeń - wyjaśnia Aldona Mioduszewska.

Powinny więc być one stosowane tylko tam, gdzie światło świeci się stosunkowo długo i rzadko się je włącza i wyłącza.

Forma i kolor

Oprócz dbania o użyteczność i energooszczędność rozwiązań świetlnych, warto także skupić się na formie oświetlenia. Pamiętajmy, aby oprawy oświetleniowe dopasowywać  do stylu panującego w domu. Ich wzornictwo i stylistyka powinna łączyć się z klimatem stworzonym przez gospodarza.

- Na wstępie wybierzmy oświetlenie dominujące w pomieszczeniu. Lampy sufitowe dają oświetlenie ogólne i najlepiej doświetlą przestrzeń – mogą to być to lampy wiszące, nastropowe, plafony lub halogeny wpuszczane w sufit podwieszany - wylicza Aldona Mioduszewska.

Boczne czy miejscowe oświetlenie nadaje klimat, ale nigdy nie oświetli  wnętrza tak, jak górne. Często spotykamy się też ze światłem dekoracyjnym, na przykład LEDowymi „wężami”. Dzięki nim możemy doświetlić mało dostępne miejsca oraz wyeksponować pewne elementy wystroju takie jak grafiki, obrazy czy półki. Te paski świetnie sprawdzają się także jako oświetlenie nastrojowe wokół sufitu podwieszanego czy też dobudowanej ścianki.

Ważnym elementem oświetlenia jest także jego natężenie oraz barwa, dzięki którym możemy kreować swoje wnętrze w zależności od chwili - to o chłodniejszej barwie pobudza do działania i pracy, ciepłe zaś o mniejszym natężeniu pozwala na relaks i odprężenie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium