Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2018

11 października 2018 r.
9:29

Alkohol i pieniądze w zamian za głosy na kandydatkę na prezydenta. Wraca afera

0 27 A A

W wyborczej walce o fotel prezydenta Chełma wyciągnięto sprawę kupowania głosów sprzed 8 lat. Na procederze miała skorzystać obecna prezydent Agata Fisz z SLD.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W listopadzie zeszłego roku sąd orzekł, że w wyborach 2006 roku kupowano głosy na rzecz Agaty Fisz. Kandydatka z SLD na prezydenta Chełma wygrała wówczas z Krzysztofem Grabczukiem (PO) 368 głosami. Wyrok dopiero teraz zdecydował się opublikować na Facebooku jedyny uniewinniony w tej sprawie – Andrzej Sokół.

– Zwlekałem z tym, bo liczyłem, że ci, którzy mnie fałszywie oskarżyli, chociaż mnie przeproszą – mówi Sokół. – Nic takiego się nie stało i stąd moja decyzja o publikacji.

Sprawa sięga wyborów samorządowych w 2006 roku. Wtedy główną walkę o fotel prezydenta Chełma prowadzili Krzysztof Grabczuk z PO i Agata Fisz z SLD. Wygrała ta druga.

W kolejnych wyborach, w 2010 roku, Grabczuk już nie startował. Kontrkandydatką Fisz była natomiast Małgorzata Sokół z PO, żona Andrzeja.

Wówczas to Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dwie osoby, które za alkohol lub pieniądze miały w 2006 roku kupować głosy na rzecz Fisz. Niedługo później Andrzej Sokół usłyszał prokuratorski zarzut związany z „usiłowaniem wręczenia korzyści w zamian za głosowanie na konkretnego kandydata”.

Skąd zarzut dla Sokoła? Stąd, że pełnomocnik KWW Agaty Fisz pisemnie powiadomił Prokuraturę Apelacyjną w Lublinie o tym, że w wyborach w 2006 r. Andrzej Sokół miał próbować kupić głos na rzecz Grabczuka.

– Ten pełnomocnik zeznał w prokuraturze, że bliska współpracownica prezydent Fisz poinformowała go, że usiłowałem wręczyć korzyść jej matce za odpowiednie oddanie głosu. Ta kobieta, jak również jej matka, potwierdziły to. Tymczasem ja nawet nie znałem kobiety, którą miałem przekupywać.

Prokurator nie dał wiary Sokołowi. – Podpiął mnie do sprawy toczącej się przeciwko w sumie już pięciu osobom, które miały kupować głosy na rzecz Agaty Fisz. Po siedmiu latach w końcu mnie i mojemu adwokatowi udało się podważyć wiarygodność zeznających przeciwko mnie świadków.

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w lutym 2017 r. Sąd uniewinnił Sokoła. Skazał natomiast pozostałych oskarżonych o kupowanie głosów. Wymierzył im kary grzywny w wysokości od 4,8 tys. do 8 tys. zł. Wyrok jest już prawomocny.

– Nie mam z tą sprawą nic wspólnego – zapewnia prezydent Agata Fisz. – Traktuję to jako kolejny element brudnej kampanii wyborczej. Przywoływanie po raz kolejny afery związanej z rzekomym kupowaniem głosów akurat teraz, na niespełna półtora tygodnia przed wyborami, w moim odczuciu wynika z braku merytorycznych argumentów ze strony przeciwników politycznych. W przypadku dalszych insynuacji na ten temat, skieruję sprawę do sądu.

Krzysztof Grabczuk nie czuje się w całej tej sprawie przegranym. – Oczywiście słyszałem o kupowaniu głosów na rzecz mojej konkurentki – mówi Grabczuk. – Także o tym, że gdyby nie ten proceder, to pozostałbym na kolejną kadencję. Nie chcę już wracać do tamtych czasów.

W tegorocznych wyborach PO wystawiła przeciwko Agacie Fisz Dariusza Grabczuka, brata Krzysztofa.

Sąd stwierdził: W uzasadnieniu wyroku I instancji znalazł się zapis, że w dniu wyborów w 2006 r. – podczas I i II tury – w różnych częściach miasta widywano osoby, które oferowały alkohol lub pieniądze (10–20 zł) w zamian za oddanie głosu na kandydatkę na prezydenta miasta Agatę Fisz. Propozycje kierowane były do osób z marginesu społecznego, nadużywających alkoholu. Osoby te, gdy zgodziły się na udział w wyborach, były następnie wożone do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 października 2018 r. o 12:45
+24
mam nadzieje, ze mieszkancy Chelma w koncu otworza oczy i zobacza, co dzialo sie przez te 12 lat. to wcale nie byla tak przyjazna i usmiechnieta prezydentura. niewazne, kto wygra teraz. jak dla mnie moze to byc banaszek, moze to byc i grabczuk, a nawet monastyrska. oby nie sld i Agata Fisz!!!!
Avatar
Gość / 11 października 2018 r. o 12:22
+21
Nieważne, czy prezydentka miała z tym cokolwiek wspólnego czy nie. To i tak dopiero wierzchołek góry. Lepiej niech odejdzie póki nie jest za późno.
Avatar
Gość / 11 października 2018 r. o 09:37
+21
Tanio pani Fisz skórę swoją ceni...
Avatar
Leon / 11 października 2018 r. o 21:16
+15
no oczywiście ,że to nie tajemnica ,czyje bilbordy stoją przed lokalami pana Jarosława.Czemu pan Jarosław dostał lokal w aquaparku , byli też inni chętni,nikt nawet z nimi nie chciał rozmawiać.
Avatar
Gość / 11 października 2018 r. o 20:45
+12
Jak można tak nisko upaść żeby kupować głosy za flaszki wódki? Ciekawe ile głosów A.Fisz zostało kupione za alkohol?? A wydawało mi się, że to całkiem sympatyczna osoba.
Avatar
Lima / 11 października 2018 r. o 23:01
+10
Ile warta jest prezydentura m. Chełm? 10-20zł na flaszkę. Gratulujemy poczucia wartości.
Avatar
niezdecydowany jeszcze wyborca / 11 października 2018 r. o 21:05
+10
kupuje , do dzisiaj .Nikt się do tego nie przyzna oficjalnie ale wśród znajomych ,to tajemnica poliszynela.Sprawdzeni i pewni pracownicy spółek chełmskich dostali "premię" za głos 400zł.kilka m-cy temu ,aby z wyborami nie kojarzyć,zaksięgowano to jakoś.Mój sąsiad na moje zdanie o kandydujących -odpowiedział:"Ja już mam nakazane na kogo głosować i nie słucham"-pracownik jednej z chełmskich spółek.Chcę mieć pracę i będę głosował na Agatę Fisz.
Avatar
cyt / 11 października 2018 r. o 10:30
+8
Wystarczy minimum chęci by zorientować się, że rozgłosu sptrawie nadał kandydat PiS. Najpierw podczas mjednej z konferencji prasowych w Chełmie i wczoraj podczas telewizyjnej debaty.
Avatar
Mr35 / 11 października 2018 r. o 20:37
+7
Pan Andrzej Sokół na swoim facebooku opublikował wyrok  ***s://***facebook.com/profile.php?id=100010094266177,  oraz pisze, że został pomówiony o korupcję przez członków SLD tj.  Mariana Tywoniuka (prezes PUM) oraz Krystyna Majówka (dyr. wydz. Urzędu Miasta). Przecież są to bliscy współpracownicy pani prezydent Agaty FISZ. Nie wierzę, że robili to bez jej wiedzy. Ale jaja...
Avatar
Wyborca z Chełma / 12 października 2018 r. o 09:09
+6
W tej sytuacji należało by się wycofać z wyborów ! Ale do tego trzeba odwagi i honoru ...a to towary deficytowe i to bardzo !!! Przykre, że tacy ludzie pchają się po trupach do władzy .....robią szkodę nie tylko nam - wyborcom ale i sobie .....bo jak spojżeć w lustro ??????????
Avatar
m / 29 lipca 2019 r. o 14:20
0
Żaden "Pan Jarosław" nie ma ani bilbordów ani lokalu w chełmskim aqua-parku :) najpiej wypisywać bzdury nie mając żadnego pojęcia :)
Avatar
Gość / 12 października 2018 r. o 16:36
-1
Ciekawe bo podobne grzeszki był posądzany jeden z chelmskich posłów. Nikt mu wtedy nic nie udowodnił. Poseł może spać spokojnie. Przed wyborami usta się otwierają. Ciekawe dlaczego nie był oskarżenia dla samej Fisz??
Avatar
Emeryt / 12 października 2018 r. o 14:29
0
Od 65 lat tu mieszkam i musze stwierdzić że od 90tego roku dopiero ostatnimi latami cos sie zaczelo zmieniac ale tego zaslepincy nie widzą trudno Ja jednak za Pania Fisz.
Avatar
Gość / 12 października 2018 r. o 13:29
0
Masz rację Magda M zawładnęli rządy chcą zawładnąć samorządy. Bezwzględnym metodami walczą z uczciwymi ludźmi. Nie damy się na to nabrać widzimy jak zmienia się miasto i kto powinien być nadal jego gospodarzem.
Avatar
Wyborca z Chełma / 12 października 2018 r. o 09:09
+6
W tej sytuacji należało by się wycofać z wyborów ! Ale do tego trzeba odwagi i honoru ...a to towary deficytowe i to bardzo !!! Przykre, że tacy ludzie pchają się po trupach do władzy .....robią szkodę nie tylko nam - wyborcom ale i sobie .....bo jak spojżeć w lustro ??????????
Avatar
Magda M / 12 października 2018 r. o 08:41
-2
Ja to nie rozumiem.....przyjeżdża z Warszawki, zupełnie nie związany z Chełmem. Atakuje ujęciem chełmskim, nie wiedząc nawet gdzie leży ujęcie i ile ma studni zapewne. Wywleka sprawy sprzed lat nie wiedzac że nikomu nie udowodniono winy. Nadyma sie jak balon aferami. Poza tym co on wie o naszym mieście? Ile dziur do załatania? Jakie inwestycje? Przecież ten pan żyje na cdzien w wawie....jak będzie dbał o nasze interesy? Chełm to dla niego trampolina do szczebli kariery....a wy baranki boże myślicie że on zadba o wasze interesy? 
Avatar
Magda M. / 12 października 2018 r. o 08:34
0
Ciekawe dlaczego nikt nie mówi w jaki sposób pisowski kandydat na prezydenta chce dojść do władzy i za jaką cenę? Dlaczego nie bije się na pomysły na a miasto tylko wyciąga nieprawdziwe sprawy....pod dyktando swoich prezesów?
Avatar
zuza / 12 października 2018 r. o 07:26
+4
Czy te osoby z wyroku należą tak jak pani Fisz do SLD?
Avatar
Lima / 11 października 2018 r. o 23:01
+10
Ile warta jest prezydentura m. Chełm? 10-20zł na flaszkę. Gratulujemy poczucia wartości.
Avatar
CBA / 11 października 2018 r. o 21:20
-2
Banaszek ten kandydat z PIS zrobi wszystko żeby wygrać, wykorzysta wszystkie metody.
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 września 2020 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 września 2020 roku

Jarmark Przetworów na Lubartowskiej 77
26 września 2020, 7:30

Jarmark Przetworów na Lubartowskiej 77

Pokazy, degustacje i możliwość zakupu lokalnych produktów - to wszystko w ramach kolejnego jarmarku na Lubartowskiej 77, który odbędzie się w najbliższą sobotę w godz. 7.30-12.

Azoty Puławy – IFK Kristianstad 24:25. Nieudana druga połowa [zdjęcia]
galeria

Azoty Puławy – IFK Kristianstad 24:25. Nieudana druga połowa [zdjęcia]

Trudna sytuacja Azotów Puławy. Drużyna Larsa Walthera przegrała w pierwszym meczu drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europejskiej z IFK Kristianstad 24:25. Rewanżowe spotkanie zostanie rozegrane za tydzień w Szwecji.

Coraz więcej osób w Kinie Bajka. "Oczywiście, że to nas uskrzydla"

Coraz więcej osób w Kinie Bajka. "Oczywiście, że to nas uskrzydla"

- Oczywiście, że to nas uskrzydla i daje chęci do dalszego szukania sposobu na przetrwanie – mówi szef Bajki. W zeszłym tygodniu pisaliśmy o trudnej sytuacji studyjnego kina, które boryka się z finansowymi kłopotami. Widzowie zareagowali wspaniale. Obecnością i wsparciem

Piąte miejsce Szymona Ładniaka w Niemczech

Piąte miejsce Szymona Ładniaka w Niemczech

Historyczny start Szymona Ładniaka na torze Hockenheimring. Młody lublinianin ukończył pierwszy wyścig na 5 miejscu.

Rozbudowa parkingu w Nałęczowie tańsza niż planowano

Rozbudowa parkingu w Nałęczowie tańsza niż planowano

Nie milion złotych, jak planowano, a 452 tys. zł będzie kosztowała rozbudowa parkingu, nowy chodnik dla pieszych oraz zatoka postojowa w pobliżu kościoła p.w. św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie. Przetarg wygrała lokalna firma Art-Bruk.

Od października nie będzie już Muzeum Lubelskiego, bo stanie się narodowe
galeria

Od października nie będzie już Muzeum Lubelskiego, bo stanie się narodowe

Za kilka dni sejmik województwa zdecyduje o przekształceniu Muzeum Lubelskiego w Muzeum Narodowe. Tymczasem placówka rozpoczęła zbiórkę pamiątek z Kresów.

Biała Podlaska: Była naczelniczka znalazła pracę w jednostce podległej marszałkowi

Biała Podlaska: Była naczelniczka znalazła pracę w jednostce podległej marszałkowi

Bogumiła Zieńczuk, była urzędniczka z gabinetu poprzedniego prezydenta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka (PiS), znalazła zatrudnienie w jednostce podległej Urzędowi Marszałkowskiemu. Od poniedziałku pracuje w bialskim ośrodku adopcyjnym

Pomimo epidemii, budują tyle co przed rokiem

Pomimo epidemii, budują tyle co przed rokiem

Spory popyt na mieszkania powoduje, że deweloperzy rozpoczynają dużo nowych inwestycji. W sierpniu wystartowało tyle projektów co przed rokiem. W mieszkaniach Polacy upatrują bezpiecznej przystani dla kapitału, a trend ten wzmacniają rekordowo tanie kredyty i niemal nieoprocentowane lokaty.

Koncert symfoniczny na finał cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii
25 września 2020, 19:00

Koncert symfoniczny na finał cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii

Przed nami ostatnie wydarzenie z cyklu "Czas to miłość" w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5). W piątek, 25 września o godz. 19 odbędzie się koncert symfoniczny z udziałem wybitnego organisty Thomasa Emanuela Corneliusa.

Lubelskie: Więcej zakażonych i ozdrowieńców, nowe ognisko COVID-19. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Lubelskie: Więcej zakażonych i ozdrowieńców, nowe ognisko COVID-19. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Zgodnie z informacjami z dzisiejszego raportu Ministerstwa Zdrowia, liczba osób, u których od początku pandemii wykryto infekcję koronawirusem, przekroczyła 80 tys. W woj. lubelskim jest to niecałe 2 200 przypadków. Jak przedstawia się aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie? Stan na 22 września.

Łuków: Czy burmistrz dotrzyma obietnicy wyborczej i przywróci komunikację miejską?

Łuków: Czy burmistrz dotrzyma obietnicy wyborczej i przywróci komunikację miejską?

Przywrócenie komunikacji miejskiej było jedną z obietnic wyborczych obecnego burmistrza Łukowa Piotra Płudowskiego. Mieszkaniec dopytuje, kiedy w końcu autobusy pojadą ulicami miasta.

Koalicja Obywatelska złoży wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry. "Czas powiedzieć: sprawdzam"
film

Koalicja Obywatelska złoży wniosek o odwołanie Zbigniewa Ziobry. "Czas powiedzieć: sprawdzam"

Warszawa. "Żenującym spektaklem" nazwał Borys Budka trwający od kilku dni konflikt w obozie rządzącym między PiS i koalicjantami, a w szczególności Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry. Wobec pogłosek o możliwym zerwaniu koalicji i wyrzuceniu z niej ugrupowania Ziobry, a jego samego z rządu, Koalicja Obywatelska złoży w sejmie wniosek o odwołanie go z funkcji ministra sprawiedliwości prokuratora generalnego.

Bieg Zielonych Sznurowadeł wystartuje po raz pierwszy jesienią

Bieg Zielonych Sznurowadeł wystartuje po raz pierwszy jesienią

Dobra wiadomość dla miłośników Biegu Zielonych Sznurowadeł. Tegoroczna impreza, mimo trudności związanych z epidemią, dojdzie do skutku. Organizatorzy podali jej nowy termin. Zawodnicy na starcie pojawią się już 17 października.

Lublin: Autobusy i trolejbusy pojadą nieco częściej. Zmiany od 1 października

Lublin: Autobusy i trolejbusy pojadą nieco częściej. Zmiany od 1 października

Od 1 października wzmocnione mają być rozkłady niektórych linii komunikacji miejskiej. Nie należy się spodziewać powrotu takiej częstotliwości kursów, jaką znamy z poprzedniego roku akademickiego. Zmiany zapowiedziane przez Zarząd Transportu Miejskiego dotyczą niemal wyłącznie dni powszednich

Sonda: Co sądzisz o ciszy wyborczej?

Liczba głosów: 289
60.21%
Powinna nadal obowiązywać
38.41%
Powinna zostać zniesiona
1.38%
Nie mam zdania
   

Sonda: Jak oceniasz kampanię wyborczą przed wyborami samorządowymi?

Liczba głosów: 1940
39.85%
Dużo było w niej polityki, mało spraw bliskich ludziom
26.44%
Była bardzo brutalna
23.25%
Była bardzo merytoryczna
10.46%
Zupełnie się nie interesowałem kampanią wyborczą

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.