Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory prezydenckie

10 lipca 2020 r.
13:51

Wybory. Brak prawdziwej debaty pomógł kandydatom. Ale zaszkodziło to wyborcom

2 2 A A

Andrzej Duda czy Rafał Trzaskowski? W niedzielę, w drugiej turze wyborów prezydenckich, wybierzemy głowę państwa na kolejne pięć lat. Eksperci są zgodni,
że walka między oboma kandydatami jest wyrównana i o zwycięstwie może zdecydować niewielka różnica głosów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwszą turę 28 czerwca z poparciem 43,5 proc. w skali kraju wygrał urzędujący prezydent, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda.

Drugi wynik (30,46 proc.) uzyskał prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski z Koalicji Obywatelskiej i to ci dwaj kandydaci zmierzą się w niedzielnym ponownym głosowaniu.

W granicach błędu statystycznego

Ostatnie przedwyborcze sondaże wskazują praktycznie remis, z delikatnym wskazaniem na jednego lub drugiego kandydata. Różnice procentowe miedzy nimi w większości mieszczą się w granicach błędu statystycznego.

Według bukmacherów większe szanse ma urzędujący prezydent. Według STS, wczoraj za złotówkę podstawioną na Andrzeja Dudę można było zarobić 1,47 zł. W przypadku Rafała Trzaskowskiego kurs wynosił 2,65 zł.

Z kolei inna z firm bukmacherskich Fortuna oferowała kursy na poziomie 1,52 zł i 2,62 zł.

Wskazania faworyta - z różnym skutkiem - podejmują się nawet wróżbici. I tu obserwatorzy sceny politycznej są zgodni: w tej chwili wytypowanie zwycięzcy drugiej tury wyborów prezydenckich jest wróżeniem z fusów.

- Możemy powiedzieć, że w tej chwili nie wiemy absolutnie nic. Według dotychczasowych badań, wśród wyborców, którzy już wiedzą na kogo zagłosują, nie ma poparcia większego niż 50 proc. To oznacza, że wciąż jest kilka procent osób, które decyzję w tej sprawie podejmą w ostatnich dniach lub godzinach przed głosowaniem. I to ich głosy będą decydujące - komentuje Marcin Palade, socjolog polityki.

Czekanie na wyniki

Wyrokowania w tej kwestii nie podejmuje się także dr Wojciech Maguś, politolog i medioznawcza z UMCS.

- Wszystko może rozstrzygnąć się stosunkowo niedużą różnicą głosów i w tej chwili trudno jest wskazać faworyta - zaznacza.

Andrzej Duda w Białej Podlaskiej (fot. Jacek Szydłowski)

Zdaniem dr hab. Agnieszki Łukasik-Tureckiej, politolog z KUL, wyborcze zwycięstwo może być trudne do rozstrzygnięcia nawet w niedzielny wieczór, już po zakończeniu głosowania i opublikowania tzw. wyników exit poll. - Różnica może być niewielka. Nie wykluczam scenariusza, że w pierwszej chwili nieznaczną przewagę może mieć Andrzej Duda, ale wraz ze spływaniem protokołów z kolejnych komisji, może ona topnieć.

Pytanie, w którym momencie się to zatrzyma i na czyją korzyść przechyli się szala zwycięstwa. Ostateczne wyniki poznamy zapewne w poniedziałek, a być może dopiero we wtorek

- mówi dr hab. Łukasik-Turecka.

Przepływy elektoratów

W pierwszej turze trzeci wynik uzyskał niezależny Szymon Hołownia (13,87 proc.), a czwarty Krzysztof Bosak z Konfederacji (6,78 proc.). Dwaj kolejni kandydaci startujący pod szyldem ugrupowań będących w Sejmie, czyli Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL-Kukiz’15) i Robert Biedroń (Lewica) zgromadzili zaledwie po nieco ponad 2 proc. głosów.

- Wydaje się, że ci, którzy 28 czerwca głosowali na Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego, w większości powtórzą to w ponownym głosowaniu. Widoczne było to, że kampania przed drugą turą była skierowana głównie do wyborców Szymona Hołowni i Krzysztofa Bosaka. I to przepływy tych elektoratów będą kluczowe - podkreśla dr Maguś.

Według naszych rozmówców większość wyborców Hołowni powinna postawić na Trzaskowskiego. W przypadku elektoratu Bosaka wydaje się, że wybór padnie na Dudę.

Rafał Trzaskowski w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

Jeszcze wyższa frekwencja?

- Ale postawa tych dwóch grup wcale nie musi być decydująca. Są też wyborcy, którzy pójdą tylko na drugą turę. To między pół a półtora miliona osób. To by sugerowało, że frekwencja może być nawet wyższa, niż w pierwszej turze - dodaje Marcin Palade.

Socjolog zaznacza, że chodzi o osoby powyżej 60. roku życia, które według powszechnej opinii 28 czerwca nie poszły do lokali wyborczych ze względu na trwającą pandemię koronawirusa.

Patrząc na te dane, nie dziwi, że w ostatnich dniach premier Mateusz Morawiecki w trakcie przedwyborczego objazdu po wschodniej Polsce zachęcał tę grupę wiekową do głosowania. Między innymi w Kraśniku i Tomaszowie Lubelskim mówił, że „wirus jest w odwrocie” i „nie trzeba się go bać”.

- Ta grupa jest dużą rezerwą dla urzędującego prezydenta. Jeśli uda się ją zmobilizować, to ci wyborcy w większości zagłosują na Andrzeja Dudę - uważa Marcin Palade.

Kolejka do głosowania podczas pierwszej tury wyborów (fot. Jacek Szydłowski)

Intensyfikacja działań

Z tezą o wyraźniej mobilizacji starszego elektoratu zgadza się dr Maguś.

- To nie tylko wspomniane wypowiedzi premiera, ale też rozporządzenie ministra zdrowia zalecające uczestnictwo osób starszych w wyborach bez konieczności stania w kolejkach czy intensyfikacja działań kampanijnych w bastionach przychylnych Andrzejowi Dudzie - mówi politolog UMCS. Zaznacza jednak, że w sztabie Trzaskowskiego widać z kolei działania mające zmobilizować elektorat wielkomiejski. - dodaje dr Maguś i nie przesądza jednak, że niedzielna frekwencja będzie wyższa od tej sprzed dwóch tygodni.

- Część osób, które nie głosowały na Andrzeja Dudę lub Rafała Trzaskowskiego może stwierdzić, że ich udział w drugiej turze jest bezzasadny. Skoro ich kandydata nie ma w grze, to nie ma sensu iść na wybory.

Brak debaty? Szkoda dla wyborców

Być może wynik głosowania byłoby łatwiej przewidzieć, gdyby między kandydatami przed drugą turą doszło do bezpośredniej debaty. Po raz pierwszy w historii takiego starcia jednak nie było.

W poniedziałkowy wieczór obaj pretendenci do prezydenckiego fotela wzięli udział w dwóch różnych „debatach”, w których z zadawanymi pytaniami mierzyli się samodzielnie. Andrzej Duda wziął udział w wydarzeniu zorganizowanym przez TVP w Końskich (woj. świętokrzyskie). Z kolei Rafał Trzaskowski uczestniczył w konferencji w Lesznie, którą wspólnie przeprowadziły redakcje TVN, TVN24, Onetu i Wirtualnej Polski.

Wiec poparcia dla Andrzeja Dudy w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)

- Dla kandydatów to może i lepiej, bo zły występ któregoś z nich podczas debaty mógłby wpłynąć na decyzje przy urnach. Ale z pewnością nie jest to dobre dla suwerena, czyli dla nas. Pomiędzy pierwszą a drugą turą powinno dojść do przynajmniej jednego takiego starcia, jak to miało miejsce w 2015 roku. Teraz to się nie udało i jest to szkoda dla polskiej demokracji - uważa Marcin Palade.

- Z perspektywy wyborców to, że kandydaci mogą sobie pozwolić na nieuczestniczenie w debacie, świadczy o niskiej kulturze politycznej w naszym kraju. Nie dano nam sytuacji, w której obaj kandydaci mogliby odpowiadać na te same pytania i skonfrontować się ze sobą –podsumowuje dr hab. Łukasik-Turecka.

Wiec poparcia Rafała Trzaskowskiego w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski)
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 lipca 2020 r. o 14:38
+3
Przez pięć ostatnich lat Polki i Polacy czekali na realizację obietnic złożonych w poprzednich wyborach prezydenckich przz pana dudę. Oto one: cofnięcie reformy emerytalnej; likwidacja NFZ; powstanie przy prezydencie ciał doradczych: Narodowej Rady Rozwoju i Rady Przedsiębiorczości; powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum; 500 plus; pomoc dla frankowiczów; program mieszkaniowy; wsparcie rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi; uprawnienia emerytalne dla rodziców, którzy zajmowali się przez wiele lat domem; zapewnienie wzrostu minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej; zwiększenie uprawnień obywateli w zakresie referendów lokalnych i ogólnokrajowych oraz obywatelskich wniosków ustawodawczych, tak aby nie mogły być odrzucane w pierwszym czytaniu; zbudowanie sieci “diamentowych ambasad” dbających o interesy Polski w wybranych państwach świata; powołanie Narodowej Rady Rozwoju i Rady Przedsiębiorczości dla wsparcia dialogu społecznego; dostępne i bezpłatne przedszkola; program uruchomienia biliona 400 mld zł. na inwestycje. Ile z tego zrealizował ?? słownie TRZY.
Przez pięć ostatnich lat Polki i Polacy czekali na realizację obietnic złożonych w poprzednich wyborach prezydenckich przz pana dudę. Oto one: cofnięcie reformy emerytalnej; likwidacja NFZ; powstanie przy prezydencie ciał doradczych: Narodowej Rady Rozwoju i Rady Przedsiębiorczości; powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum; 500 plus; pomoc dla frankowiczów; program mieszkaniowy; wsparcie rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi; uprawnienia emerytalne dla rodziców, którzy zajmowali się przez wiele lat domem; zapewnien... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 lipca 2020 r. o 14:35
0
sedfesdfwefewfwe
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 lipca 2020 r. o 14:38
+3
Przez pięć ostatnich lat Polki i Polacy czekali na realizację obietnic złożonych w poprzednich wyborach prezydenckich przz pana dudę. Oto one: cofnięcie reformy emerytalnej; likwidacja NFZ; powstanie przy prezydencie ciał doradczych: Narodowej Rady Rozwoju i Rady Przedsiębiorczości; powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum; 500 plus; pomoc dla frankowiczów; program mieszkaniowy; wsparcie rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi; uprawnienia emerytalne dla rodziców, którzy zajmowali się przez wiele lat domem; zapewnienie wzrostu minimalnego wynagrodzenia do poziomu 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej; zwiększenie uprawnień obywateli w zakresie referendów lokalnych i ogólnokrajowych oraz obywatelskich wniosków ustawodawczych, tak aby nie mogły być odrzucane w pierwszym czytaniu; zbudowanie sieci “diamentowych ambasad” dbających o interesy Polski w wybranych państwach świata; powołanie Narodowej Rady Rozwoju i Rady Przedsiębiorczości dla wsparcia dialogu społecznego; dostępne i bezpłatne przedszkola; program uruchomienia biliona 400 mld zł. na inwestycje. Ile z tego zrealizował ?? słownie TRZY.
Przez pięć ostatnich lat Polki i Polacy czekali na realizację obietnic złożonych w poprzednich wyborach prezydenckich przz pana dudę. Oto one: cofnięcie reformy emerytalnej; likwidacja NFZ; powstanie przy prezydencie ciał doradczych: Narodowej Rady Rozwoju i Rady Przedsiębiorczości; powrót do 8-letniej szkoły podstawowej i 4-letniego liceum; 500 plus; pomoc dla frankowiczów; program mieszkaniowy; wsparcie rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi; uprawnienia emerytalne dla rodziców, którzy zajmowali się przez wiele lat domem; zapewnien... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 lipca 2020 r. o 14:35
0
sedfesdfwefewfwe
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Leszek Mądzik: „Los był dla mnie łaskawy, czasu nie zmarnowałem”
galeria

Leszek Mądzik: „Los był dla mnie łaskawy, czasu nie zmarnowałem”

Tak Leszek Mądzik podsumował 50 lat swojej pracy w Scenie Plastycznej KUL. Podczas wystąpienia na uroczystościach jubileuszowych, kiedy dziękował swojej żonie Alinie, łzy wzruszenia przerwały wypowiedź, osobiste wyzwanie miłości dostało huragan braw.

ŁKS Łagów - Wisła Puławy 1:3. Wypunktowali rywali po przerwie

ŁKS Łagów - Wisła Puławy 1:3. Wypunktowali rywali po przerwie

Nie było łatwo, ale lider z Puław zainkasował kolejny komplet punktów. Wisła pokonała na wyjeździe ŁKS Łagów 3:1. Trzeba dodać, że przy okazji przerwała serię... dziewięciu meczów bez porażki drużyny beniaminka.

Sokół – Orzeł 5:0. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Sokół – Orzeł 5:0. Pozostałe wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Do dziewiątej kolejki bez zwycięstwa pozostawali zawodnicy Sokoła Zwierzyniec. Wreszcie w niedzielne popołudnie podopieczni trenera Marcina Sirko pokonali u siebie Orła Tereszpol

Przebiegł półmaraton w Kraśniku, a nagrodę odebrał z tęczową flagą. „Jesteście super ludźmi”

Przebiegł półmaraton w Kraśniku, a nagrodę odebrał z tęczową flagą. „Jesteście super ludźmi”

Brawo Kraśniczanie! Słowa uznania przy wychodzeniu na scenę z tęczową flagą pokazuje, że jesteście super ludźmi – pisze biegacz, który w półmaratonie w Kraśniku zajął 5. miejsce.

Tęcza - Sokół 0:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Tęcza - Sokół 0:0. Pozostałe wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Pierwszy punkt Tęczy Bełżyce od 9 sierpnia

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zaliczyła ostatni sprawdzian przed ligą, triumfując w Toruniu

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zaliczyła ostatni sprawdzian przed ligą, triumfując w Toruniu

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin były najlepsze podczas V Memoriału prof. Stanisława Łęgowskiego w Toruniu. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka wygrały dwa z trzech rozegranych tam spotkań

87 nowych żołnierzy WOT, a 15 osób otrzymało stopień kaprala. Przysięga i promocja terytorialsów w Lublinie
zdjęcia
galeria

87 nowych żołnierzy WOT, a 15 osób otrzymało stopień kaprala. Przysięga i promocja terytorialsów w Lublinie

Kolejnych 87 nowych terytorialsów złożyło przysięgę wojskową. 15 kolejnych otrzymało promocję na stopień kaprala. Rotę przysięgi złożono na niedzielę, w dniu święta Wojsk Obrony Terytorialnej, w jednostce na Majdanku w Lublinie.

MKS Ryki – Motor II 1:9. Nie przypisują sobie jeszcze awansu

MKS Ryki – Motor II 1:9. Nie przypisują sobie jeszcze awansu

Rezerwy Motoru Lublin odniosły kolejne wysokie zwycięstwo. Czy ekipa Wojciecha Stefańskiego może czuć się pewna awansu do IV ligi?

KS Wiązownica - Orlęta Spomlek 1:3. Rehabilitacja i pierwsza wyjazdowa wygrana

KS Wiązownica - Orlęta Spomlek 1:3. Rehabilitacja i pierwsza wyjazdowa wygrana

Po blamażu w środę u siebie z Wólczanką (1:6) piłkarze z Radzynia Podlaskiego błyskawicznie się podnieśli. W niedzielę pokonali na wyjeździe KS Wiązownica 3:1. I tym samym pierwszy raz w tym sezonie wygrali na wyjeździe.

Olimpiakos – Igros 0:1. Zmiennicy dali odpowiednią  jakość

Olimpiakos – Igros 0:1. Zmiennicy dali odpowiednią jakość

Niezwykle cenna wygrana Igrosu Krasnobród. Tym razem drużyna z uzdrowiska pokonała na wyjeździe po zażartym boju Olimpiakos Tarnogród i w dalszym ciągu depcze po piętach Omedze Stary Zamość

10-letnia Alicja Tracz ze Stojeszyna koło Janowa  Lubelskiego będzie reprezentowała Polskę na Eurowizji Junior 2020
ZDJĘCIA WIDEO
galeria
film

10-letnia Alicja Tracz ze Stojeszyna koło Janowa Lubelskiego będzie reprezentowała Polskę na Eurowizji Junior 2020

Alicję wytypowało jury i widzowie TVP, którzy oddali na nią najwięcej głosów. Dziewczynka w międzynarodowym konkursie wystąpi 29 listopada.

Pół roku czekali na tę imprezę na strzelnicy w Lublinie. Memoriał Żołnierzy i Powstańców 2020
Dużo zdjęć
galeria

Pół roku czekali na tę imprezę na strzelnicy w Lublinie. Memoriał Żołnierzy i Powstańców 2020

Po półrocznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa w Lublinie zostały zorganizowane zawody strzeleckie pt. Memoriał Żołnierzy i Powstańców 2020.

Dramatyczny spadek liczby pasażerów na lotniskach. W Lublinie jest ich o ponad 100 tys. mniej

Dramatyczny spadek liczby pasażerów na lotniskach. W Lublinie jest ich o ponad 100 tys. mniej

W pierwszym półroczy polskie porty regionalne obsłużyły o prawie 65 proc. mniej pasażerów, niż w takim samym okresie 2019 r. Na lotnisku w Lublinie to spadek o 106 tys. osób.

Lubelskie firmy nie myślą o zwolnieniach. Ale tylko na razie

Lubelskie firmy nie myślą o zwolnieniach. Ale tylko na razie

Przedsiębiorcy z naszego województwa nie odczuli boleśnie lockdown’u związanego z epidemią koronawirusa lub ochroniły ich tarcze antykryzysowe. To najbardziej prawdopodobny powód tego, że spada liczba zwolnień grupowych. Ekonomiści podkreślają jednak, że optymizm jest przedwczesny.

Koronawirus. 30 osób z klubu z Ekstraklasy zakażonych
Wideo
film

Koronawirus. 30 osób z klubu z Ekstraklasy zakażonych

W Pogoni Szczecin 21 piłkarzy, dwóch trenerów, cztery osoby ze sztabu szkoleniowego i trzech pracowników administracyjnych ma pozytywny wynik barania na koronawirusa. Zajęcia są wstrzymane, sprzedaż biletów na mecz ekstraklasy z Jagiellonią Białystok także.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.