Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

26 maja 2010 r.
9:51
Edytuj ten wpis

Mieszkańcy Zamościa coraz częściej realizują się w swoich ogrodach

Autor: Zdjęcie autora Bogdan Nowak
0 0 A A

Jedni lubią płożące floksy, a inni gustują w pelargoniach, surfiniach czy różach. Iglarki też podobają nam się bardzo różne. Jednak mieszkańcy Zamościa coraz większą wagę przykładają do swoich ogrodów. Zakładają je przy domach, na działkach, a w ostateczności na… balkonach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wzory czerpiemy m.in. z zachodu Europy.

– Gusta są różne, ale kolory kwiatów ogrodowych wybieramy podobnie – zapewnia Ryszard Lewicki, który pomaga prowadzić synowi sklep ogrodniczy na zamojskim Rynku Zielonym. – Sześćdziesiąt procent klientów wybiera kwiaty w kolorze czerwonym, potem jest żółty i niebieski i daleko w tyle inne barwy.

Każdy sklep ogrodniczy stara się co roku wprowadzać nowości. Pan Ryszard proponuje ostatnio klientom nową roślinę. Twierdzi, że może stać się ona hitem zamojskich ogródków.

To na pozór niepozorna morina. Roślina pochodzi aż z Himalajów. To bylina o wyprostowanym pokroju oraz ozdobnych ciemnozielonych liściach i białych kwiatach. Pięknie kwitnie od czerwca do sierpnia, pod warunkiem, że ma słoneczne i ciepłe stanowisko. – Nowością u nas jest też storczyk ogrodowy biały – tłumaczy Ryszard Lewicki. – To także ciekawa roślina… Ciekawostki ogrodnicze mogą dać satysfakcję.

W tym roku zamościanie wybierają do swoich ogrodów byliny. To wyraźna tendencja. Dlaczego tak jest?

Rośliny mają tę zaletę, że są wieloletnie. Wśród nich bardzo dobrze sprzedają się m.in. płożące floksy i almerie. Każda sadzonka kosztuje na Rynku Zielonym po trzy złote.

– Byliny rosną od 4 do 10 lat – tłumaczy pan Ryszard. – Dobrze sprawdzają się w ogrodach.

Sporo sprzedaje się także tradycyjnych sadzonek. To np. pelargonie (3 do 4,5 zł za sadzonkę), surfinie (3-4 zł), lobelie czy scewole (po ok. 3 zł).

– Mieszkańcy Zamościa mają coraz lepsze wyczucie koloru i smaku – zapewnia pan Ryszard. –Istnieją już także piękne przydomowe ogrody w Kalinowicach i w Jarosławcu. Po prostu ludzie w nie sporo inwestują. Niedawno sprzedałem klientce 600 sadzonek za 3 tys. zł. Z tego naprawdę można już stworzyć ładny, profesjonalny ogród.

Pan Ryszard także ma własny ogródek. – To skalniak – tłumaczy. – Daje mi on wielką radość. A moje ulubione kwiaty to żółty pantofelek, który bardzo radzi sobie w pełnym słońcu oraz niecierpek, którego najlepiej posadzić w półcieniu.

Sosny mają balsamiczną moc

Aby jednak przydomowy ogródek był dobrze skomponowany, warto pomyśleć o drzewach i krzewach. Niektórzy zamościanie sadzą np. szpalery świerków wzdłuż swoich płotów. Nie brakuje też m.in. miłośników tui czy np. sosen.

Zbigniew Gwiazdowski mieszka w Zamościu, ale w oddalonym od miasta o ok. 8 kilometrów Barchaczowie ma ponad półhektarową działkę. Sadzi na niej sosny. Całymi rzędami.

W sąsiedztwie ma też kwiaty, sad leszczynowy i grządki z truskawkami i szczypiorkiem. Ale to sosny zajmują sporą cześć należącego do niego gruntu. Wśród nich założył pasiekę złożoną z kilku uli.

– Zapach sosen trudno z czymś porównać – zachwyca się pan Zbigniew. – Najbardziej intensywny jest pod wieczór upalnego, letniego dnia. Działa balsamicznie na nerwy człowieka. Drzewa iglaste mają jakąś dziwną magię.

Wie o tym Marian Baraniuk, właściciel gospodarstwa ogrodniczego "Matcze” w gminie Horodło. Ma szkółkę roślin ozdobnych w Zamościu i Chełmie.

Sprzedaje m.in. sadzonki świerków różnych rodzajów (hitem jest odmiana Daya`s White – 18 złotych za sztukę), jałowców, cisów, a nawet cyprysów. Świetnie schodzą sosny himalajskie (po 15 zł) i m.in. kosodrzewiny.

Można też u niego nabyć krzewy ozdobne oraz m.in. borówki różnych odmian odpornych na mróz (mają niezrównany smak, wiemy bo próbowaliśmy!).

– Obserwujemy ostatnio coraz większe zainteresowanie naszymi produktami – zapewnia Józef Ganc, pracownik szkółki krzewów ozdobnych gospodarstwa "Matcze” w Zamościu. – Zdarza się, że zamawiają u nas rośliny duże firmy. Sprzedajemy je wtedy hurtowo. To się opłaca. Stali klienci mogą liczyć na duże upusty.

Iglaki kupują też zwykli zamościanie. Biorą po dwie, trzy sztuki. A potem sadzą je m.in. na działkach.

Więcej w dzisiejszym dodatku Nasze Zamojskie


Pozostałe informacje

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

Przeczesywali bagna. Pan Jerzy przepadł bez śladu

68-letni pan Jerzy zaginął w sierpniu ubiegłego roku. Poszukiwania nadal trwają. Niedawno policja przeczesywała bagna.

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

Nowy sposób odczytu wodomierzy. Usterki będą im niestraszne

W Świdniku ruszyły testy nowego systemu odczytu wodomierzy za pomocą anten radiowych. Wszystko po to, by w przyszłości uniknąć usterek i wycieku wody.

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Ostatni dzwonek na zapisy do przedszkola. Miejsca w 60 placówkach

Trwa uzupełniająca rekrutacja do publicznych przedszkoli w Lublinie. Wolne miejsca czekają na przedszkolaków w 60 placówkach.

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Motor Lublin znalazł nowego dyrektora sportowego

Wszystko wskazuje na to, że Motor Lublin znalazł wreszcie nowego dyrektora sportowego. A zostanie nim Grzegorz Koprukowiak, ostatnio menedżer drugoligowej Pogoni Siedlce. W poniedziałek taką informację przekazał portal weszlo.com. Wieczorem sam zainteresowany zrezygnował z pracy w ekipie lidera eWinner II ligi.

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Abolicja w bibliotece. Szansa na uniknięcie kary

Oddaj książki i nie płać kary. Biblioteka idzie na rękę spóźnialskim czytelnikom.

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka
Tylko w Dzienniku

Filharmonia podzielona batutą Wojciecha Rodka

Ponad 80-osobowy zespół muzyków Filharmonii Lubelskiej trawi konflikt, którego centrum to dyrygent Wojciech Rodek. Część zespołu filharmoników nie chce z nim współpracować po wypowiedziach dyrygenta opublikowanych przez Gazetę Wyborczą w Lublinie. Filharmonicy z dwóch związków zawodowych w piśmie do dyrekcji piszą wprost, że „wypowiedzi pana Wojciecha Rodka podważają reputację Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (FL) i naruszają dobro jej pracowników”.

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Czas na ósmoklasistów. Dzisiaj egzamin z języka polskiego

Egzaminacyjny maj w pełni. Absolwenci szkół średnich w trakcie matur, a dzisiaj ósmoklasiści zaczynają swoje egzaminy. Będą je pisać przez trzy dni.

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium