Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

10 marca 2009 r.
19:12
Edytuj ten wpis

"Nie pozwolimy na stawianie pomników dla UPA!"

0 75 A A

Bereść, Grodysławice, Modryń, Mołożów, Wereszyn i Turkowice. W tych wioskach Ukraińcy planują upamiętnić mogiły swoich pobratymców. - Nie będzie zgody na stawianie pomników symbolicznych ku czci UPA - zapewnia Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Podczas wspólnych działań na rzecz upamiętnienia miejsc pochówków po obu stronach granicy na lata 2009-2011 strona ukraińska wysunęła 19 propozycji.

Dominują miejscowości na Podkarpaciu, ale - jak się nam udało ustalić - w kręgu zainteresowań Ukraińców jest też sześć wiosek na Zamojszczyźnie. Chodzi o Bereść w powiecie zamojskim, Grodysławice w tomaszowskim oraz Modryń, Mołożów, Wereszyn i Turkowice w hrubieszowskim.

Ukraińcy tu żyli

Tam - jak podnosi strona ukraińska - mieszkali przed wojną ich rodacy, chodzili do cerkwi, a zmarłych grzebali na prawosławnych cmentarzach. Świątynie w Grodysławicach i Modryniu pełnią obecnie funkcję kościołów katolickich, cerkiew w Wereszynie została zburzona w 1938 roku.

- Musimy iść w kierunku pojednania. Skoro my możemy upamiętniać swoich rodaków po tamtej stronie granicy, trzeba im dać takie samo prawo - uważa Lech Szopiński, wójt Mircza.

W Turkowicach nie są już tak zgodni. Ukraińcy podnoszą, że w miejscu, gdzie grzebano kiedyś mniszki klasztoru prawosławnego, uczniowie grają teraz w piłkę.
- Tam na pewno nie było cmentarza - zapewnia jedna z mieszkanek wioski. - Prawosławni sprowadzili do nas już swoje zakonnice, ale to im nie wystarcza - złości się inna.

W tamtym rejonie kwitnie poza tym kult siostry Longiny Trudzińskiej zamordowanej wraz z wychowankami Zakładu dla Sierot Wojennych w Turkowicach przez ukraińskich nacjonalistów.

Bolesna historia

Za tydzień minie 65 lat od rozbicia Bereścia, ostatniej twierdzy UPA na Zamojszczyźnie. Wioska jest dla Ukraińców tak samo ważnym miejscem jak Sahryń, gdzie 10 marca 1944 roku oddziały AK zlikwidowały silnie ufortyfikowaną placówkę OUN-UPA i posterunek ukraińskiej policji pomocniczej. W czasie ataku śmierć ponieśli także ukraińscy cywile. Kilka miesięcy temu na sahryńskim cmentarzu stanął pomnik.

- My także nie mamy nic przeciwko budowie pomnika pod warunkiem, że nie będzie na nim tryzuba (godło niepodległej Ukrainy, ale równocześnie symbol UPA - red.), ani nazwisk poległych banderowców - mówią w Bereściu.

Nie można czcić UPA

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa zapewnia, że z porządkowaniem bądź upamiętnianiem ukraińskich mogił nie powinno być problemu. - Mogę zaręczyć, że nie będzie zgody na stawianie pomników symbolicznych ku czci OUN-UPA niezwiązanych z miejscem pochówków - zapewnia Andrzej Przewoźnik. - Ideologia i symbolika nacjonalistów ukraińskich mają negatywne konotacje i fatalnie są przyjmowane w Polsce.

Upamiętnią Polaków

Strona polska chce do 2011 roku kontynuować prace w Bykowi k. Kijowa, zająć się ekshumacją żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 roku we Lwowie, a także upamiętnić rodaków zabitych we lwowskim więzieniu NKWD, otworzyć duży cmentarz w Łucku, a także zadbać o miejsca pamięci rodaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów m.in. w Ostrówkach, Korościatynie i Budach Ossowskich.

Komentarze 75

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
SMAKOŁYK / 4 marca 2013 o 20:31
0
[size=5]GONIĆ WASILÓW SQRWYSYNÓW NA KOPACH[/size]
Avatar
wojciech / 28 lutego 2013 o 23:52
0
[quote name='pitbul' timestamp='1236766341' post='103211']
Pytanie do Szanownego autora art.: jak by autor nazwal zostasowane w tekscie rozróznienie, jak Ukraińcy Polaków to "zamordowani", jak Polacy Ukraińców to : "śmierć poniesli"???? Do Koscioła to pewnie Pan chodzisz, i z sumieniem tez sadzisz ze w porządku? Prosze pocztać polskich (sic) autorów m.in. A. Sowe, R. Torzeckiego, jak oni opisuje to co sie wydarzeyło w 1944 r. m.in. w Sahryniu i innych miejscowościach. Moze wtedy choc na chwile ze te filozofie Kalego troche bedzie wstyd.
[/quote]

W sachryniu Panie to my historię znamy - sam mój dziadek uczestniczył w niej.
Dzięki tej akcji zostało ocalonych kilka tysięcy Polskich istnień! Jeśli już się Pan wypowiada o sachryniu to wie Pan że tam był obóz wypadowy UPA który grasowałi mordował okoliczne Polskie wojska, a ten ustawiony CKM na wierzy w cerkwii? A ta policja ukraińska w niebieskoczarnych mundurkach ? To co zwykli cywile.
Pamiętajmy - tylko prawda nas wyzwoli.
[quote name='pitbul' timestamp='1236766341' post='103211']
Pytanie do Szanownego autora art.: jak by autor nazwal zostasowane w tekscie rozróznienie, jak Ukraińcy Polaków to "zamordowani", jak Polacy Ukraińców to : "śmierć poniesli"???? Do Koscioła to pewnie Pan chodzisz, i z sumieniem tez sadzisz ze w porządku? Prosze pocztać polskich (sic) autorów m.in. A. Sowe, R. Torzeckiego, jak oni opisuje to co sie wydarzeyło w 1944 r. m.in. w Sahryniu i innych miejscowościach. Moze wtedy choc na ch... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2010 o 23:54
0
smyk napisał:
W lecie byłem w ogródku piwnym i jeden wszechpolak tak sie zapił ze sie zlal pod siebie. Wygadywał coś o wielkiej polsce i że u nas trza zrobic porządek taki jak zrobili banderowcy. Rozumiem cie też nie moglem spać. A co do uprawnien zbowidowskich które posiada ten zły człowiek, to nie martw sie, nie okrada on nas wszystkich płacących podatki, bo panstwo polskie zbowidowcom wszystko zabrała. Na pamiątkę pozostały im jeno książeczki członkowskie. A jak wiesz jak sie nazywa, to przeciez można zgłosić do prokuratury w koncu to morderca, albo do ABW-może to jakiś szieg.

No widzisz jak to się sklada - ja już wczesną jesienią byłem także w ogródku piwnym i tam jeden niby - demokrata, wykrzykujący " jeb..c narodwców" zwyczajnie ze...rał się pod siebie - było wiele smrodu !!! Nawet jak leżał unużany w gówn..e to skrzeczał że " jestescie nacjonaliści i faszyści !

No widzisz jak to się sklada - ja już wczesną jesienią byłem także w ogródku piwnym i tam jeden niby - demokrata, wykrzykujący " jeb..c narodwców" zwyczajnie ze...rał się pod siebie - było wiele smrodu !!! Nawet jak leżał unużany w gówn..e to skrzeczał że " jestescie nacjonaliści i faszyści ! rozwiń
Avatar
smyk / 13 lutego 2010 o 04:48
0
W lecie byłem w ogródku piwnym i jeden wszechpolak tak sie zapił ze sie zlal pod siebie. Wygadywał coś o wielkiej polsce i że u nas trza zrobic porządek taki jak zrobili banderowcy. Rozumiem cie też nie moglem spać. A co do uprawnien zbowidowskich które posiada ten zły człowiek, to nie martw sie, nie okrada on nas wszystkich płacących podatki, bo panstwo polskie zbowidowcom wszystko zabrała. Na pamiątkę pozostały im jeno książeczki członkowskie. A jak wiesz jak sie nazywa, to przeciez można zgłosić do prokuratury w koncu to morderca, albo do ABW-może to jakiś szieg.
Avatar
Robelion / 13 lutego 2010 o 00:22
0
Ja mam do dodania..

Dzisiaj była u mojej matki bliska koleżanka.. Matka pod wieczór przyszła do mojego pokoju mówiąc mi, że owa przyjacółka, dziś przy kawie, zwierzyła się jej, iż jej 84-letni ojciec jest z charakteru złym człowiekiem. Powiedziała w luźniej rozmowie mojej matce, że był on w organizacji UPA i dorzuciła, od tak poprostu, że zabijał ludzi (nie użyła zrotu, walczył z kimś, ale poprostu; zabijał ludzi). Służył on potem również w LWP. Dziś ponoć, pomimo swego podeszłego wieku, wciąż ma naturę bardzo butną i trzyma w domu broń. Ma też uprawnienia zbowidowskie.
Matka przyznała mi się, że przeszła jej przez głowę myśl o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów na Polakach, jednak wstydziła się (pewnie także by nie popsuć atmosfery spotkania), zadać jej pytanie kogo faktycznie zabijał jej ojciec. Zrugałem ją za to poważnie, ponieważ postawienie takiego pytania leży w obowiązku każdego człowieka posiadajacego podstawowy fundament moralno-etyczny. Tym bardziej, iż za zadanie takiego pytania nie grożą jej dziś żadne konsekwencje.
Oczywiście nie wiadomo kogo ostatecznie zabijał, jako członek UPA, ojciec owej koleżanki mojej mamy. Niemniej rodzi się pytanie, czy faktycznie mogła część zbrodniarzy z UPA zostać, podczas "Akcji Wisła", repatriowanych na polskie ziemie zachodnie? Czy mogli się oni w jakiś sposób znaleźć w LWP? Czy może być tak, że sporo tych zbrodniarzy żyło potem w PRL'u i brało za żony Polki? Czy były w ogóle przypadki postawienia w stan oskarżnia jakiś członków UPA-UON za ich czyny ludobójstwa?
Ja mam do dodania..

Dzisiaj była u mojej matki bliska koleżanka.. Matka pod wieczór przyszła do mojego pokoju mówiąc mi, że owa przyjacółka, dziś przy kawie, zwierzyła się jej, iż jej 84-letni ojciec jest z charakteru złym człowiekiem. Powiedziała w luźniej rozmowie mojej matce, że był on w organizacji UPA i dorzuciła, od tak poprostu, że zabijał ludzi (nie użyła zrotu, walczył z kimś, ale poprostu; zabijał ludzi). Służył on potem również w LWP. Dziś ponoć, pomimo swego podeszłego wieku, wciąż ma naturę bardzo butną i trzyma w d... rozwiń
Avatar
Piotrek23000 / 21 listopada 2009 o 19:49
0
Ludzie o co wam chodzi Dobija was, że można prowadzić inteligentną rozmowe ?? A na serio jak nie macie nic do dodania na nasz temat to znajdźcie sobie inne forum swojego poziomu.
Avatar
Gość / 20 listopada 2009 o 17:44
0
ksywka - berny, jaro
zatem:

. Zatracasz poczucie rzeczywistości. Innych Twoich wynaturzeń-wybacz- nie skomentuję.
Pozdrawiam mając nadzieję, że w zbliżającym się w świątecznym niedzielnym dniu chwila refleksji i duchowa pokuta pozwoli dojść Tobie do normalności.
Avatar
Gość / 20 listopada 2009 o 17:39
0
Jaro

jaro napisał:
Faszyzm przeżarł mu mózg.

Hm, niezły ubaw. Faszyzm przeżarł mi mózg. Jak przystało na radykała pisze to " narodowiec" , którego korzonki tkwią właśnie w tych ideach.
Avatar
jaro / 19 listopada 2009 o 20:21
0
Elwir napisał:
o qzwa płaczek smyczkuje ze sobą


Dlaczego tak nerwowo reagujesz ? Masz coś na sumieniu? Z używaniem wulgaryzmów mógłbyś sobie darować – forum to nie buda z piwskiem !
Kolejny raz próbujesz sprowokować mnie do ostrej reakcji ! Tym razem nie zrobię ci tej przyjemności! Szkoda mi zwyczajnie czasu na pyskówkę i nie mam zamiaru zniżać się do twego kloacznego poziomu.
Każdy kto nas czyta może sobie wyrobić osobiste zdanie o formie i stylu toczącej się dyskusji . Oczywiście naszego anonimowego prowokatora nie będę przekonywał o tym, że nie jestem wielbłądem - ponieważ to nic nie da - to jest BETON ! Faszyzm przeżarł mu mózg. Im więcej będzie się go przekonywało to tym bardziej będzie się zapierał przy swoim.
Mam nadzieję że moja dyskusja z Piotrkiem była w miarę rzeczowa . Na pewno dużo mniej nas dzieli obecnie niż na jej początku…
Żegnam.


Dlaczego tak nerwowo reagujesz ? Masz coś na sumieniu? Z używaniem wulgaryzmów mógłbyś sobie darować – forum to nie buda z piwskiem !
Kolejny raz próbujesz sprowokować mnie do ostrej reakcji ! Tym razem nie zrobię ci tej przyjemności! Szkoda mi zwyczajnie czasu na pyskówkę i nie mam zamiaru zniżać się do twego kloacznego poziomu.
Każdy kto nas czyta może sobie wyrobić osobiste zdanie o formie i stylu toczącej się dyskusji . Oczywiście naszego anonimowego prowokatora nie będę p... rozwiń
Avatar
Elwir / 19 listopada 2009 o 07:34
0
o qzwa płaczek smyczkuje ze sobą
Avatar
SMAKOŁYK / 4 marca 2013 o 20:31
0
[size=5]GONIĆ WASILÓW SQRWYSYNÓW NA KOPACH[/size]
Avatar
wojciech / 28 lutego 2013 o 23:52
0
[quote name='pitbul' timestamp='1236766341' post='103211']
Pytanie do Szanownego autora art.: jak by autor nazwal zostasowane w tekscie rozróznienie, jak Ukraińcy Polaków to "zamordowani", jak Polacy Ukraińców to : "śmierć poniesli"???? Do Koscioła to pewnie Pan chodzisz, i z sumieniem tez sadzisz ze w porządku? Prosze pocztać polskich (sic) autorów m.in. A. Sowe, R. Torzeckiego, jak oni opisuje to co sie wydarzeyło w 1944 r. m.in. w Sahryniu i innych miejscowościach. Moze wtedy choc na chwile ze te filozofie Kalego troche bedzie wstyd.
[/quote]

W sachryniu Panie to my historię znamy - sam mój dziadek uczestniczył w niej.
Dzięki tej akcji zostało ocalonych kilka tysięcy Polskich istnień! Jeśli już się Pan wypowiada o sachryniu to wie Pan że tam był obóz wypadowy UPA który grasowałi mordował okoliczne Polskie wojska, a ten ustawiony CKM na wierzy w cerkwii? A ta policja ukraińska w niebieskoczarnych mundurkach ? To co zwykli cywile.
Pamiętajmy - tylko prawda nas wyzwoli.
[quote name='pitbul' timestamp='1236766341' post='103211']
Pytanie do Szanownego autora art.: jak by autor nazwal zostasowane w tekscie rozróznienie, jak Ukraińcy Polaków to "zamordowani", jak Polacy Ukraińców to : "śmierć poniesli"???? Do Koscioła to pewnie Pan chodzisz, i z sumieniem tez sadzisz ze w porządku? Prosze pocztać polskich (sic) autorów m.in. A. Sowe, R. Torzeckiego, jak oni opisuje to co sie wydarzeyło w 1944 r. m.in. w Sahryniu i innych miejscowościach. Moze wtedy choc na ch... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2010 o 23:54
0
smyk napisał:
W lecie byłem w ogródku piwnym i jeden wszechpolak tak sie zapił ze sie zlal pod siebie. Wygadywał coś o wielkiej polsce i że u nas trza zrobic porządek taki jak zrobili banderowcy. Rozumiem cie też nie moglem spać. A co do uprawnien zbowidowskich które posiada ten zły człowiek, to nie martw sie, nie okrada on nas wszystkich płacących podatki, bo panstwo polskie zbowidowcom wszystko zabrała. Na pamiątkę pozostały im jeno książeczki członkowskie. A jak wiesz jak sie nazywa, to przeciez można zgłosić do prokuratury w koncu to morderca, albo do ABW-może to jakiś szieg.

No widzisz jak to się sklada - ja już wczesną jesienią byłem także w ogródku piwnym i tam jeden niby - demokrata, wykrzykujący " jeb..c narodwców" zwyczajnie ze...rał się pod siebie - było wiele smrodu !!! Nawet jak leżał unużany w gówn..e to skrzeczał że " jestescie nacjonaliści i faszyści !

No widzisz jak to się sklada - ja już wczesną jesienią byłem także w ogródku piwnym i tam jeden niby - demokrata, wykrzykujący " jeb..c narodwców" zwyczajnie ze...rał się pod siebie - było wiele smrodu !!! Nawet jak leżał unużany w gówn..e to skrzeczał że " jestescie nacjonaliści i faszyści ! rozwiń
Avatar
smyk / 13 lutego 2010 o 04:48
0
W lecie byłem w ogródku piwnym i jeden wszechpolak tak sie zapił ze sie zlal pod siebie. Wygadywał coś o wielkiej polsce i że u nas trza zrobic porządek taki jak zrobili banderowcy. Rozumiem cie też nie moglem spać. A co do uprawnien zbowidowskich które posiada ten zły człowiek, to nie martw sie, nie okrada on nas wszystkich płacących podatki, bo panstwo polskie zbowidowcom wszystko zabrała. Na pamiątkę pozostały im jeno książeczki członkowskie. A jak wiesz jak sie nazywa, to przeciez można zgłosić do prokuratury w koncu to morderca, albo do ABW-może to jakiś szieg.
Avatar
Robelion / 13 lutego 2010 o 00:22
0
Ja mam do dodania..

Dzisiaj była u mojej matki bliska koleżanka.. Matka pod wieczór przyszła do mojego pokoju mówiąc mi, że owa przyjacółka, dziś przy kawie, zwierzyła się jej, iż jej 84-letni ojciec jest z charakteru złym człowiekiem. Powiedziała w luźniej rozmowie mojej matce, że był on w organizacji UPA i dorzuciła, od tak poprostu, że zabijał ludzi (nie użyła zrotu, walczył z kimś, ale poprostu; zabijał ludzi). Służył on potem również w LWP. Dziś ponoć, pomimo swego podeszłego wieku, wciąż ma naturę bardzo butną i trzyma w domu broń. Ma też uprawnienia zbowidowskie.
Matka przyznała mi się, że przeszła jej przez głowę myśl o zbrodniach ukraińskich nacjonalistów na Polakach, jednak wstydziła się (pewnie także by nie popsuć atmosfery spotkania), zadać jej pytanie kogo faktycznie zabijał jej ojciec. Zrugałem ją za to poważnie, ponieważ postawienie takiego pytania leży w obowiązku każdego człowieka posiadajacego podstawowy fundament moralno-etyczny. Tym bardziej, iż za zadanie takiego pytania nie grożą jej dziś żadne konsekwencje.
Oczywiście nie wiadomo kogo ostatecznie zabijał, jako członek UPA, ojciec owej koleżanki mojej mamy. Niemniej rodzi się pytanie, czy faktycznie mogła część zbrodniarzy z UPA zostać, podczas "Akcji Wisła", repatriowanych na polskie ziemie zachodnie? Czy mogli się oni w jakiś sposób znaleźć w LWP? Czy może być tak, że sporo tych zbrodniarzy żyło potem w PRL'u i brało za żony Polki? Czy były w ogóle przypadki postawienia w stan oskarżnia jakiś członków UPA-UON za ich czyny ludobójstwa?
Ja mam do dodania..

Dzisiaj była u mojej matki bliska koleżanka.. Matka pod wieczór przyszła do mojego pokoju mówiąc mi, że owa przyjacółka, dziś przy kawie, zwierzyła się jej, iż jej 84-letni ojciec jest z charakteru złym człowiekiem. Powiedziała w luźniej rozmowie mojej matce, że był on w organizacji UPA i dorzuciła, od tak poprostu, że zabijał ludzi (nie użyła zrotu, walczył z kimś, ale poprostu; zabijał ludzi). Służył on potem również w LWP. Dziś ponoć, pomimo swego podeszłego wieku, wciąż ma naturę bardzo butną i trzyma w d... rozwiń
Avatar
Piotrek23000 / 21 listopada 2009 o 19:49
0
Ludzie o co wam chodzi Dobija was, że można prowadzić inteligentną rozmowe ?? A na serio jak nie macie nic do dodania na nasz temat to znajdźcie sobie inne forum swojego poziomu.
Avatar
Gość / 20 listopada 2009 o 17:44
0
ksywka - berny, jaro
zatem:

. Zatracasz poczucie rzeczywistości. Innych Twoich wynaturzeń-wybacz- nie skomentuję.
Pozdrawiam mając nadzieję, że w zbliżającym się w świątecznym niedzielnym dniu chwila refleksji i duchowa pokuta pozwoli dojść Tobie do normalności.
Avatar
Gość / 20 listopada 2009 o 17:39
0
Jaro

jaro napisał:
Faszyzm przeżarł mu mózg.

Hm, niezły ubaw. Faszyzm przeżarł mi mózg. Jak przystało na radykała pisze to " narodowiec" , którego korzonki tkwią właśnie w tych ideach.
Avatar
jaro / 19 listopada 2009 o 20:21
0
Elwir napisał:
o qzwa płaczek smyczkuje ze sobą


Dlaczego tak nerwowo reagujesz ? Masz coś na sumieniu? Z używaniem wulgaryzmów mógłbyś sobie darować – forum to nie buda z piwskiem !
Kolejny raz próbujesz sprowokować mnie do ostrej reakcji ! Tym razem nie zrobię ci tej przyjemności! Szkoda mi zwyczajnie czasu na pyskówkę i nie mam zamiaru zniżać się do twego kloacznego poziomu.
Każdy kto nas czyta może sobie wyrobić osobiste zdanie o formie i stylu toczącej się dyskusji . Oczywiście naszego anonimowego prowokatora nie będę przekonywał o tym, że nie jestem wielbłądem - ponieważ to nic nie da - to jest BETON ! Faszyzm przeżarł mu mózg. Im więcej będzie się go przekonywało to tym bardziej będzie się zapierał przy swoim.
Mam nadzieję że moja dyskusja z Piotrkiem była w miarę rzeczowa . Na pewno dużo mniej nas dzieli obecnie niż na jej początku…
Żegnam.


Dlaczego tak nerwowo reagujesz ? Masz coś na sumieniu? Z używaniem wulgaryzmów mógłbyś sobie darować – forum to nie buda z piwskiem !
Kolejny raz próbujesz sprowokować mnie do ostrej reakcji ! Tym razem nie zrobię ci tej przyjemności! Szkoda mi zwyczajnie czasu na pyskówkę i nie mam zamiaru zniżać się do twego kloacznego poziomu.
Każdy kto nas czyta może sobie wyrobić osobiste zdanie o formie i stylu toczącej się dyskusji . Oczywiście naszego anonimowego prowokatora nie będę p... rozwiń
Avatar
Elwir / 19 listopada 2009 o 07:34
0
o qzwa płaczek smyczkuje ze sobą
Zobacz wszystkie komentarze 75

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Prymusi z woj. lubelskiego dostali stypendia od premiera. Recepta na sukces? Ciężka praca
Zdjęcia
galeria

Prymusi z woj. lubelskiego dostali stypendia od premiera. Recepta na sukces? Ciężka praca 0 0

230 uczniów ze szkół całego regionu otrzymało w poniedziałek w Lublinie stypendia Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2018/2019.

Testy i pierwsze pożegnania w Motorze Lublin?

Testy i pierwsze pożegnania w Motorze Lublin? 0 0

Dawid Daszkiewicz z Hetmana Zamość ma być sprawdzany w najbliższych dniach przez klub z Lublina. Z Motoru mogą za to odejść: Irakli Meskhia i Patryk Słotwiński, którzy w rundzie jesiennej rzadko pojawiali się w składzie

Sylwester a la France w Centrum Kongresowym UP w Lublinie
31 grudnia 2018, 21:00

Sylwester a la France w Centrum Kongresowym UP w Lublinie 0 2

Fundacja ArtBiz zaprasza na wyjątkową noc sylwestrową, podczas której zabiorą gości muzyczną i kulinarną w podróż do Francji. - Niech to będzie noc inna niż wszystkie! - zachęcają organizatorzy.

Już nie tylko ITD ściga kierowców Taxify w Lublinie. Do akcji włączyła się policja

Już nie tylko ITD ściga kierowców Taxify w Lublinie. Do akcji włączyła się policja 45 7

Służby mundurowe wypowiedziały wojnę kierowcom świadczącym usługi przewozowe za pomocą aplikacji Taxify. Do akcji ścigania takich kierowców włączyła się policja. W minionym tygodniu w Lublinie skontrolowano kolejne cztery samochody.

Padwa Zamość ograła rezerwy wicemistrza Polski

Padwa Zamość ograła rezerwy wicemistrza Polski 1 0

AZS AWF Biała Podlaska przegrał na wyjeździe z MTS Chrzanów. MKS Padwa Zamość lepsza od rezerw wicemistrza Polski Orlen Wisły II Płock

Jedz, dziel się i kochaj! Tutaj można przynieść jedzenie i zostawić potrzebującym
galeria

Jedz, dziel się i kochaj! Tutaj można przynieść jedzenie i zostawić potrzebującym 3 2

Przy parafii św. Brata Alberta w Zamościu powstała pierwsza w mieście jadłodzielnia. Można z niej już korzystać.

AZS UMCS Lublin – Odra Opole 6:3. Metamorfoza po przerwie

AZS UMCS Lublin – Odra Opole 6:3. Metamorfoza po przerwie 0 1

Futsaliści  AZS UMCS Lublin wreszcie z kompletem punktów. Po serii meczów bez zwycięstwa zawodnicy trenera Artura Gadzickiego w ostatnim meczu w 2018 roku pokonali w hali Globus Odrę Opole chociaż do przerwy przegrywali dwiema bramkami

Dyrektor MOPS w Puławach odchodzi ze stanowiska

Dyrektor MOPS w Puławach odchodzi ze stanowiska 8 10

Będzie zmiana na stanowisku dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach. Maria Piastowicz w ubiegłym tygodniu złożyła wniosek o przejście na emeryturę. Prezydent już go zaakceptował i zdecydował, że wkrótce rozpisany zostanie konkurs na to stanowisko.

Wypadek BMW pod Lublinem. Pasażer uciekł, kierowca się przesiadł i wymyślił historię o bracie bliźniaku

Wypadek BMW pod Lublinem. Pasażer uciekł, kierowca się przesiadł i wymyślił historię o bracie bliźniaku 4 6

W niedzielę przed północą policjanci zostali poinformowali o kolizji w miejscowości Panieńszczyzna. Ze zgłoszenia wynikało, że BMW miało uderzyć w słup latarni i wylądować w rowie.

Lekkoatleci AZS UMCS Lublin podsumowali sezon

Lekkoatleci AZS UMCS Lublin podsumowali sezon 3 0

Taki sezon trzeba było podsumować. W sobotę, w Chatce Żaka spotkali się najlepsi zawodnicy AZS UMCS. Lublinianie w 2018 roku osiągnęli mnóstwo świetnych wyników. Oczywiście, wisienką na torcie był złoty medal mistrzostw Europy w Berlinie, który w pchnięciu kulą wywalczyła Paulina Guba

Krępiec: Wypadek na S12. Zderzyły się dwa samochody osobowe

Krępiec: Wypadek na S12. Zderzyły się dwa samochody osobowe 2 0

Do wypadku doszło około godz. 14.30 na drodze ekspresowej S12 na wysokości miejscowości Krępiec.

Wystawa "Grayscale" w Galerii Białej
14 grudnia 2018, 18:00

Wystawa "Grayscale" w Galerii Białej 2 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 14 grudnia o godz. 18 w Galerii Białej w Lublinie (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) odbędzie się wernisaż wystawy prac Moniki Chlebek i Dawida Czycza: Grayscale.

"Miś był obleśny, futro śmierdziało". Nietypowe spotkanie w przedszkolu. Kurator zajmie się sprawą

"Miś był obleśny, futro śmierdziało". Nietypowe spotkanie w przedszkolu. Kurator zajmie się sprawą 16 9

Przedszkolaki zawiedzione, rodzice zdenerwowani, dyrekcja zniechęcona i interweniujące Kuratorium Oświaty – to efekt wizyty w lubelskim Przedszkolu nr 2 Misia Wędrowniczka

Pewna wygrana Avii, horror Politechniki w Rzeszowie

Pewna wygrana Avii, horror Politechniki w Rzeszowie 0 3

Avia Świdnik pokonała na wyjeździe Karpaty Krosno 3:1. LUK Politechnika Lublin wrócił tylko z dwoma punktami z Rzeszowa po wygranej 3:2 z AKS V LO

Były komendant Straży Miejskiej w Białej Podlaskiej ma nową pracę

Były komendant Straży Miejskiej w Białej Podlaskiej ma nową pracę 2 23

Artur Kozioł, do niedawna komendant Straży Miejskiej, ma zostać zastępcą dyrektora pogotowia w Białej Podlaskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.