Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

9 listopada 2017 r.
10:11

Ta poradnia działa zaledwie od kilku dni. Ale miejsc na ten rok już brakuje

0 7 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

W Instytucie Medycyny Wsi w Lublinie działa już poradnia chorób zakaźnych. To jeden z niewielu ośrodków w województwie, który w ramach kontraktu z NFZ leczy ciężkie zakażenia odzwierzęce i choroby pasożytnicze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Podpisaliśmy kontrakt z NFZ, który obowiązuje do czerwca przyszłego roku. Możemy teraz przyjmować pacjentów bezpłatnie na podstawie skierowania od lekarza. Do tej pory oferowaliśmy tylko świadczenia komercyjnie, więc siłą rzeczy ich dostępność była ograniczona – mówi Magdalena Czarkowska, zastępca dyrektora Instytutu Medycyny Wsi ds. medycznych. – Przyjmujemy zarówno dorosłych pacjentów jak i dzieci. Zapotrzebowanie na takie świadczenia jest w naszym województwie bardzo duże, a działa tu zaledwie kilka poradni. Część została zamknięta z powodu braku specjalistów.

Do poradni mogą zgłaszać się pacjenci ze wszystkimi chorobami zakaźnymi.

– Przyjmujemy pacjentów m.in. z chorobami wywołanymi przez drobnoustroje (bakterie, wirusy, grzyby, roztocza) odzwierzęcymi i pasożytniczymi, w tym z boreliozą – mówi Czarkowska. – Jeśli stan pacjenta nie wymaga hospitalizacji, możemy kontynuować leczenie ambulatoryjnie. Jeśli nie, możemy zapewnić hospitalizację w instytucie na oddziale chorób wewnętrznych. W trudniejszych przypadkach odesyłamy pacjenta do szpitala klinicznego przy ul. Staszica.

Poradnia działa zaledwie od kilku dni, ale pacjentów jest tak dużo, że wolne terminy na ten rok już się kończą.

– Lekarze przyjmują trzy razy w tygodniu: we wtorki i czwartki w godzinach porannych i środy po południu – mówi Czarkowska. – To bardzo trudne, ale udało nam się pozyskać specjalistów. Przyjmuje u nas trzech lekarzy w tym wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dr Grażyna Semczuk, która była osobiście zaangażowana w powstanie poradni.

W poradni można m.in. wykonać badania na boreliozę najbardziej sprawdzoną metodą Western Blot.

– Jesteśmy pod tym względem ośrodkiem referencyjnym dla innych ośrodków w województwie lubelskim, które wykonują takie badania – podkreśla prof. Lech Panasiuk, dyrektor IMW. – W ramach działalności naszej poradni chcielibyśmy skupić się przede wszystkim na boreliozie. Jest to związane również z tworzeniem centrum leczenia boreliozy. Mogliby się tam leczyć pacjenci z zajętym układem nerwowym czy trudnościami diagnostycznymi.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 o 22:14
0
A jaki tam mają bałagan, to szkoda gadać. Rejestrują po 3 osoby na tą samą godzinę, a pacjenci się później kłócą jak ktoś przyjdzie i mówi że ma na tą samą godzinę :-) Na szczęście podobno jestem zdrów więc już tam się nie pojawię.
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 11:47
0
Może profilaktykę wszawicy w szkołach uruchomią ?" O TO, TO, TO.............
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 11:26
0
W Lublinie jest i tak problem z oczekiwaniem na leczenie chorób zakaźnych - np jeśli chodzi o HCV czekam od 3 lat i nic, mówią, że jak wyniki są ok to można czekać. Podczas gdy w Mielcu zaczęłam leczenie w czasie 2 m-cy od pierwszej wizyty (w Lublinie na samą wizytę czeka się kilka miesięcy) Także jeśli ktoś z Waszej rodziny, znajomych ma problem z HCV lub HBV to niech dzwoni do Mielca, daleko nie jest, a traktowanie pacjenta przez lekarzy czy pielęgniarki jest o niebo lepsze niż u nas na miejscu (idą na rękę z badaniami, tak żeby za często nie przyjeżdżać, pielęgniarka pisze smsy lub dzwoni z wynikami - w Lublinie o wynikach można dowiedzieć się na kolejnej wizytce po miesiącach czekania...)
W Lublinie jest i tak problem z oczekiwaniem na leczenie chorób zakaźnych - np jeśli chodzi o HCV czekam od 3 lat i nic, mówią, że jak wyniki są ok to można czekać. Podczas gdy w Mielcu zaczęłam leczenie w czasie 2 m-cy od pierwszej wizyty (w Lublinie na samą wizytę czeka się kilka miesięcy) Także jeśli ktoś z Waszej rodziny, znajomych ma problem z HCV lub HBV to niech dzwoni do Mielca, daleko nie jest, a traktowanie pacjenta przez lekarzy czy pielęgniarki jest o niebo lepsze niż u nas na miejscu (idą na rękę z badaniami, tak żeby za często... rozwiń
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 11:06
0
Może profilaktykę wszawicy w szkołach uruchomią ?
Avatar
zorro / 9 listopada 2017 o 10:47
0
Nie wiem dlaczego w XXI wieku tak trudno zorganizować wizyty, czy jak w pana przypadku szczepienia na okresloną godzinę. W przychodnich prywatnych jest to możliwe a pozostałych "sie nie da". To samo jest na onkologii, pacjęci muszą czekać na chemię, wizytę, czy nie można tego zorganizować tak aby to im łatwiej, nie dość się ocierpią?
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 10:47
0
Doktor Semczuk to wspaniały, empatyczny i rzetelny lekarz. Rok temu bardzo mi pomogła. Jak się leczyć na chorobę zakaźną, to tylko u Pani Doktor.
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 10:42
0
Chodziłem do szpitala nr 1 na Staszica do poradni zakaźnej po tym, jak ugryzł mnie nieznany pies, ponieważ Sanepid kazał zaszczepić mi się na wściekliznę (podobno standardowa procedura). Mimo że dostałem nakaz szczepienia (w piśmie była nawet groźba, że może mnie doprowadzić policja, gdybym unikał) to masakrycznie się czekało - pani doktor, pani w rejestracji, pani pielęgniarka robiąca zastrzyk - bardzo miłe, nie narzekam. Ale organizacja TRAGEDIA! Za każdym razem, mimo że szczepienie zostało mi nakazane i jego terminy były ustalone wcześniej, to musiałem przychodzi rano, czekać bez informacji, kiedy zostanę zaszczepiony i co najważniejsze nie miałem zwolnienia lekarskiego do pracy! Musiałem zrobić szczepienie, musiałem czekać kilka godzin w dniu pracy, ale... musiałem brać urlop na każdy dzień szczepienia.
Chodziłem do szpitala nr 1 na Staszica do poradni zakaźnej po tym, jak ugryzł mnie nieznany pies, ponieważ Sanepid kazał zaszczepić mi się na wściekliznę (podobno standardowa procedura). Mimo że dostałem nakaz szczepienia (w piśmie była nawet groźba, że może mnie doprowadzić policja, gdybym unikał) to masakrycznie się czekało - pani doktor, pani w rejestracji, pani pielęgniarka robiąca zastrzyk - bardzo miłe, nie narzekam. Ale organizacja TRAGEDIA! Za każdym razem, mimo że szczepienie zostało mi nakazane i jego terminy były ustalone wcześnie... rozwiń
Avatar
Gość / 11 stycznia 2018 o 22:14
0
A jaki tam mają bałagan, to szkoda gadać. Rejestrują po 3 osoby na tą samą godzinę, a pacjenci się później kłócą jak ktoś przyjdzie i mówi że ma na tą samą godzinę :-) Na szczęście podobno jestem zdrów więc już tam się nie pojawię.
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 11:47
0
Może profilaktykę wszawicy w szkołach uruchomią ?" O TO, TO, TO.............
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 11:26
0
W Lublinie jest i tak problem z oczekiwaniem na leczenie chorób zakaźnych - np jeśli chodzi o HCV czekam od 3 lat i nic, mówią, że jak wyniki są ok to można czekać. Podczas gdy w Mielcu zaczęłam leczenie w czasie 2 m-cy od pierwszej wizyty (w Lublinie na samą wizytę czeka się kilka miesięcy) Także jeśli ktoś z Waszej rodziny, znajomych ma problem z HCV lub HBV to niech dzwoni do Mielca, daleko nie jest, a traktowanie pacjenta przez lekarzy czy pielęgniarki jest o niebo lepsze niż u nas na miejscu (idą na rękę z badaniami, tak żeby za często nie przyjeżdżać, pielęgniarka pisze smsy lub dzwoni z wynikami - w Lublinie o wynikach można dowiedzieć się na kolejnej wizytce po miesiącach czekania...)
W Lublinie jest i tak problem z oczekiwaniem na leczenie chorób zakaźnych - np jeśli chodzi o HCV czekam od 3 lat i nic, mówią, że jak wyniki są ok to można czekać. Podczas gdy w Mielcu zaczęłam leczenie w czasie 2 m-cy od pierwszej wizyty (w Lublinie na samą wizytę czeka się kilka miesięcy) Także jeśli ktoś z Waszej rodziny, znajomych ma problem z HCV lub HBV to niech dzwoni do Mielca, daleko nie jest, a traktowanie pacjenta przez lekarzy czy pielęgniarki jest o niebo lepsze niż u nas na miejscu (idą na rękę z badaniami, tak żeby za często... rozwiń
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 11:06
0
Może profilaktykę wszawicy w szkołach uruchomią ?
Avatar
zorro / 9 listopada 2017 o 10:47
0
Nie wiem dlaczego w XXI wieku tak trudno zorganizować wizyty, czy jak w pana przypadku szczepienia na okresloną godzinę. W przychodnich prywatnych jest to możliwe a pozostałych "sie nie da". To samo jest na onkologii, pacjęci muszą czekać na chemię, wizytę, czy nie można tego zorganizować tak aby to im łatwiej, nie dość się ocierpią?
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 10:47
0
Doktor Semczuk to wspaniały, empatyczny i rzetelny lekarz. Rok temu bardzo mi pomogła. Jak się leczyć na chorobę zakaźną, to tylko u Pani Doktor.
Avatar
Gość / 9 listopada 2017 o 10:42
0
Chodziłem do szpitala nr 1 na Staszica do poradni zakaźnej po tym, jak ugryzł mnie nieznany pies, ponieważ Sanepid kazał zaszczepić mi się na wściekliznę (podobno standardowa procedura). Mimo że dostałem nakaz szczepienia (w piśmie była nawet groźba, że może mnie doprowadzić policja, gdybym unikał) to masakrycznie się czekało - pani doktor, pani w rejestracji, pani pielęgniarka robiąca zastrzyk - bardzo miłe, nie narzekam. Ale organizacja TRAGEDIA! Za każdym razem, mimo że szczepienie zostało mi nakazane i jego terminy były ustalone wcześniej, to musiałem przychodzi rano, czekać bez informacji, kiedy zostanę zaszczepiony i co najważniejsze nie miałem zwolnienia lekarskiego do pracy! Musiałem zrobić szczepienie, musiałem czekać kilka godzin w dniu pracy, ale... musiałem brać urlop na każdy dzień szczepienia.
Chodziłem do szpitala nr 1 na Staszica do poradni zakaźnej po tym, jak ugryzł mnie nieznany pies, ponieważ Sanepid kazał zaszczepić mi się na wściekliznę (podobno standardowa procedura). Mimo że dostałem nakaz szczepienia (w piśmie była nawet groźba, że może mnie doprowadzić policja, gdybym unikał) to masakrycznie się czekało - pani doktor, pani w rejestracji, pani pielęgniarka robiąca zastrzyk - bardzo miłe, nie narzekam. Ale organizacja TRAGEDIA! Za każdym razem, mimo że szczepienie zostało mi nakazane i jego terminy były ustalone wcześnie... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie

Ewakuowali prawie 150 harcerzy z obozów w lesie 0 0

Blisko 150 harcerzy pochodzących z Lubelskiego zostało w środę ewakuowanych z dwóch obozów w lesie w pobliżu miejscowości Wiosna (województwo świętokrzyskie). Harcerze zostali przetransportowani m.in. do szkoły w Dziebałtowie.

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie

Kiedy będą wybory samorządowe 2018? Nie ma już wolnych billboardów w Lublinie 2 0

Do 16 sierpnia premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić datę jesiennych wyborów samorządowych. Wtedy formalnie ruszy kampania wyborcza. Kandydaci już się do niej szykują – wolnych billboardów już praktycznie nie ma.

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież

AZS AWF Biała Podlaska stawia na młodzież 1 0

Z zespołem rozstał się Łukasz Kandora, najbardziej doświadczony zawodnik

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 10 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 9

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii 1 0

Siatkówka plażowa Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek zaliczyły nieudany turniej w Gstaad. Polki pożegnały się z imprezą już po fazie grupowej

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia] 17 16

– Zrobiłem to w dobrej wierze – przekonuje Stanisław Sokół, radny gminy Borki w powiecie radzyńskim, który został przyłapany na wywożeniu odpadów z cmentarza w Woli Osowińskiej. Śmieci wysypał pod lasem i przysypał ziemią. – Widziałem taką potrzebę, bo to zwyczajnie śmierdziało – tłumaczy.

Kamil Janicki, „Epoka milczenia”

Kamil Janicki, „Epoka milczenia” 0 0

Szokujący jest obraz międzywojennej Polski w „Epoce milczenia”. Gwałty, pedofilia, handel żywym towarem, wreszcie „zwyczajne” bicie – to sytuacje znane z kronik kryminalnych także i dzisiaj. Szokuje jednak to, że w opisywanych przez Kamila Janickiego przypadkach role często się zamieniają. To ofiara jest stawiana w roli winnego. A jeśli nawet nie, to znikąd nie znajduje pomocy. To przestępca jest przez aparat ścigania tłumaczony, że został sprowokowany, że ofiara sama tego chciała. I choć wiele się w tych kwestiach zmieniło, i w wielu kręgach nie ma już przyzwolenia na takie zachowania, to wciąż zdarzają się sytuacje całkiem podobne. Właśnie dlatego – tłumaczy autor – powstała ta książka.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych. 0 0

Z całą pewnością każdy z nas chciałby móc pochwalić się obezwładniającym, pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Prawda jest jednak taka, że wciąż bardzo dużo osób ma problemy z uzębieniem, przez co niestety stosunkowo rzadko się uśmiechamy. Posiadanie kompletnego uzębienia jest ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale również – a może przede wszystkim - z powodów zdrowotnych. Musimy wiedzieć, że nawet utrata jednego zęba wpływa negatywnie na nasz zgryz. Braki w uzębieniu sprawiają, że niemożliwe jest prawidłowe rozdrobnienie pokarmu, co może mieć niekorzystny wpływ na pracę naszego układu trawiennego. Każdy utracony ząb to również wolna przestrzeń pomiędzy zębami – zęby sąsiadujące od góry lub od dołu – nie napotykając na kontakt, mają tendencję do „wysuwania się”; zęby sąsiadujące w ramach szczęki czy żuchwy – mogą się przesuwać czy przemieszczać powodując przeróżne komplikacje, które często kończą się interwencją ortodonty.

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian?

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian? 2

Wydajna sprzedaż produktów i usług nie może istnieć bez efektywnej reklamy. Większość osób prowadzących firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, inwestycja w reklamę często okazuje się zupełnie nietrafiona, a człowiek zastanawia się - dlaczego? Co się stało, że pomimo sporych kosztów, poniesionych na rozpropagowanie marki, klientów wcale nie przybyło? Problem tkwi najprawdopodobniej w formie reklamy.

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 2 4

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 13 8

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 66 7

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 3 1

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!