Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

4 marca 2022 r.
14:57

Prywatny sponsor kupił dwie karetki dla Ukrainy. Będą wozić rannych z frontu

68 1 A A

Rozmowa z Krzysztofem Łątką z Fundacji Rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej, która wysyła transporty z pomocą medyczną do ukraińskich szpitali.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• W jakiej sytuacji są teraz szpitale w Ukrainie? Co jest najbardziej potrzebne?

– Sytuacja już jest bardzo ciężka, a będzie jeszcze trudniej. Szpitale proszą o artykuły medyczne, między innymi środki opatrunkowe, strzykawki, elementy do kroplówek, rękawiczki. Do tego leki. Możliwości uzupełnienia zaopatrzenia na miejscu są coraz bardziej ograniczone więc pomoc z zagranicy jest koniecznością. Nasza fundacja wysłała już dwa takie transporty. Z pierwszym, w którym była partia środków medycznych i leków pojechał wolontariusz, który walczy w ukraińskiej obronie terytorialnej. Wszystko trafiało do szpitala w Sumach - mieście, w którym cały czas trwają walki. Kolejne kilkadziesiąt paczek z pomocą zostało wysłane także z myślą o tym szpitalu oraz o szpitalu w Równem, gdzie sytuacja z dnia na dzień robi się coraz cięższa. Władze regionu rówieńskiego wysłały po te środki dwie ciężarówki.

• Będą kolejne dostawy?

– Tak. Będziemy organizować pomoc, dopóki będzie to konieczne. Teraz przygotowujemy trzecią partię środków medycznych i leków. Do naszej siedziby trafiło mnóstwo takich przesyłek z całej Polski. W tej chwili, dzięki pomocy ukraińskich medyków, te środki są sortowane i opisywane tak, by mogły trafiać do szpitali już odpowiednio zapakowane. Chodzi o to, żeby można było z nich od razu korzystać, a nie zajmować się ich przygotowaniem. W tym transporcie pojadą też dwie karetki przekazane przez prywatnego sponsora. Są one potrzebne do wożenia rannych z frontu do zachodniej Ukrainy. Jeśli ktoś ma możliwość przekazania kolejnych takich pojazdów to apelujemy o kontakt z naszą fundacją.

• Ma być też pomoc na miejscu dla tych, którzy uciekają przed wojną. Jaka?

– Stworzyliśmy interaktywną mapę z kontaktami do ukraińskich medyków pracujących w Polsce. Chodzi o to, żeby ukraińscy pacjenci trafiali bezpośrednio do placówek, w których mogą otrzymać pomoc bez bariery językowej. Na mapie, dostępnej na stronie www.vrachi.pl można znaleźć dokładne dane medyków: nazwiska, specjalizacje i kontakt. Uruchomiliśmy też specjalną infolinię +48 536 536 983 z pomocą medyczną. Jest to bardzo istotne, bo zaczęliśmy dostawać nawet kilkadziesiąt telefonów dziennie w tej sprawie. Każdy, kto szuka pomocy medycznej, będzie skierowany do możliwie najbliższej placówki. Mamy też gotową bazę leków, które są polskimi odpowiednikami ukraińskich preparatów. Na liście, która będzie jeszcze uzupełniana, jest aktualnie ok. 100 leków. Dzięki temu uchodźcy, którzy muszą stale przyjmować medykamenty, a nie zdążyli zrobić zapasu, będą to mogli zrobić w polskiej aptece. Pracujemy też nad infolinią dla farmaceutów i lekarzy, którzy mają pacjentów z Ukrainy, ale nie mogą się z nimi porozumieć. Wystarczy, że się z nami skontaktują, a my zapewnimy tłumacza.

Pomoc do Ukrainy ze szpitala z Lublina

Specjalistyczny sprzęt i środki medyczne trafią do Miejskiego Szpitala Centralnego w Równem. To pomoc, jaką w kilka dni zorganizował Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie.

Do Równego pojadą m.in. specjalistyczny sprzęt operacyjny, wózki inwalidzkie, podnośniki dla pacjentów, narzędzia operacyjne, bandaże, gazy, chusty operacyjne, fartuchy, cewniki, pompy infuzyjne, inhalatory, specyfiki na rany.

– Wszystkie te rzeczy pochodzą z naszych zapasów, a także od naszych pracowników i darczyńców. Akcję wsparło wiele firm, które chciały pomóc, nie licząc na jakikolwiek rozgłos. Chciałbym im z całego serca podziękować – mówi Radosław Starownik, dyrektor SPSK4 w Lublinie.

SPSK4 zorganizował też zbiórkę artykułów, które zostaną przekazane innym placówkom medycznym i osobom oczekującym na przekroczenie granicy po jej wschodniej stronie. To około tona produktów higienicznych dla niemowląt, opatrunków, leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, syropów, żywności o długim terminie przydatności do spożycia, kosmetyków. 

– Zebrane artykuły zostaną przekazane PCK w poniedziałek. Organizacja przekaże je dalej, za granicę. Akcja prowadzona w szpitalu cały czas trwa. Rzeczy będą przez nas zbierane aż do momentu, kiedy nie będzie to już konieczne – mówi Alina Pospischil, rzeczniczka SPSK4.

Lubelski szpital ma już pierwszych z pacjentów z Ukrainy. To głównie kobiety w ciąży. Poradnia Ginekologiczno-Położnicza przy Klinice Położnictwa i Perinatologii zapewnia bezpłatną pomoc kobietom przyjeżdżającym z Ukrainy z możliwością konsultacji w języku ukraińskim.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Biznesmeni i urzędnicy z Białej Podlaskiej zamieszani w aferę przetargową nie zgadzają się z wyrokiem. We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył jednak rozprawę apelacyjną.

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+
Zdjęcia/Wideo
galeria
film

Pierwsze 100 dni wojewody na 4+

— Mam poczucie, że wykonaliśmy dobrze, rzetelnie swoją pracę. Czy jestem zadowolony? Nie jestem. Zawsze chciałbym więcej, szybciej, lepiej — mówił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski, podsumowując pierwsze miesiące na stanowisku.

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Czy Lubelszczyzna jest bezpieczna? Rozmawiali o tym eksperci

Na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa: „Bezpieczna Lubelszczyzna w bezpiecznej Europie. Informacja i dezinformacja”

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Masz niemożliwe do spłacenia długi? Zobacz, czy możesz ogłosić upadłość!

Coraz więcej Polaków zgłasza się po pomoc w zakresie oddłużania. Liczba bankrutów rośnie z miesiąca na miesiąc. Rok 2023 pod względem ilości zgłaszanych upadłości konsumenckich był nawet rekordowy! Również borykasz się z problemami finansowymi i posiadasz zobowiązania, jakich nie jesteś w stanie opłacić?

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

Skorzystał z bezradności nastolatki. Teraz grozi mu więzienie

33-latek jest podejrzany o wykorzystanie seksualne młodej dziewczyny. Do zdarzenia miało dojść w miniony weekend na imprezie w gminie Dzwola.

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Oszuści nie próżnują. W jednej chwili mieszkańcy regionu stracili oszczędności życia

Tym razem złodzieje wykorzystali metodę na policjanta i przedstawiciela banku. Prawdziwi mundurowi poszukują sprawców. W grę wchodzi łącznie ponad 200 tysięcy złotych

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże. W czwartek wyjazdowy mecz w Katowicach

Po domowej porażce z Lechią Gdańsk Górnik Łęczna nie rezygnuje z walki o baraże o PKO BP Ekstraklasę. W czwartek (godz. 20.30) zielono-czarni zmierzą się na wyjeździe z GKS Katowice w ramach ostatniego meczu 29. kolejki Fortuna I Ligi

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"
aktualizacja
galeria

Bomby na placu budowy. Mieszkańcy ewakuowani: "Nie wiedziałam jak mam się zachować"

Wielka ewakuacja w Białej Podlaskiej. Saperzy przewiozą i zdetonują bomby lotnicze odnalezione podczas prac budowlanych przy ulicy Sidorskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!