Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

17 marca 2020 r.
13:09

2 mln złotych na walkę z koronawirusem. Marszałek: Jeśli będzie taka potrzeba jesteśmy w stanie przeznaczać kolejne kwoty

9 25 A A
Szpital wojewódzki, który bierze aktywny i znaczący udział w walce z koronawirusem to m.in. Szpital Jana Bożego, w którym jest oddział zakaźny dla dzieci
Szpital wojewódzki, który bierze aktywny i znaczący udział w walce z koronawirusem to m.in. Szpital Jana Bożego, w którym jest oddział zakaźny dla dzieci (fot. Piotr Michalski)

Zarząd województwa przeznaczył dzisiaj już kolejny milion złotych na walkę z koronawirusem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tydzień temu przeznaczyliśmy milion złotych na doposażenie w respiratory, teraz na zaopatrzenie w ochronę osobistą personelu oraz dodatkowe środki i wyroby medyczne – powiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. – Jeśli będzie taka potrzeba, jesteśmy w stanie przeznaczać kolejne kwoty, które będą zabezpieczać bezpieczeństwo białego personelu, który walczy z koronawirusem. To oni walczą na pierwszej linii frontu.

Do dyspozycji są cztery rejony operacyjne państwowego ratownictwa medycznego – Lublin, Biała Podlaska, Chełm i Zamość. – W chwili obecnej oprócz zadań ustawowych te zespoły wykonują zadania dedykowane dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia koronawirusem lub zakażonych – powiedział Piotr Matej, dyrektor Departamentu Zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim. – To dwa zespoły ratownictwa medycznego w Lublinie, dwa w Zamościu oraz po jednym w Białej Podlaskiej i Chełmie.

Ratownicy i łóżka

Niezależnie od tego, w każdym zespole ratownictwa medycznego powstały zespoły, które pobierają lub transportują próbki do badań pobrane od pacjentów objętych kwarantanną. – Do chwili obecnej Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie wykonało ponad 221 takich wyjazdów – po próbki i po pacjentów. Stacje w Chełmie - 35, Białej Podlaskiej - 17 i Zamościu – 18 – wyliczył dyr. Matej.

Szpitale wojewódzkie, które biorą aktywny i znaczący udział w walce z koronawirusem to Szpital Jana Bożego, w którym jest oddział zakaźny dla dzieci oraz szpitale z oddziałami zakaźnymi dla dorosłych - w Chełmie i Białej Podlaskiej.

– Dysponujemy ponad 70 miejscami w tych jednostkach, zajętych jest w tej chwili połowa. Mamy możliwość rozwinięcia bazy o dodatkowe 20 łóżek dla małych pacjentów i w razie potrzeby o kolejne 30 dla dorosłych w szpitalu Jana Bożego oraz o 50 łóżek w szpitalu Chełmie – powiedział Matej.

Szpitale marszałkowskie mają też 2720 tzw. łóżek ostrych. – To łóżka, które w każdej chwili mogą wesprzeć szpitale, które w dalszej kolejności byłyby ewentualnie przekształcane w jednoimienne szpitale zakaźne, takie jak szpital w Puławach – tłumaczył Matej. – Odciążając ten szpital przejmujemy to obciążenie w dużej mierze w szpitalu przy al. Kraśnickiej.

Na razie SOR przy al. Kraśnickiej nie zauważa nadmiernego napływu pacjentów, ale na wszelki wypadek zostały tam przygotowane dodatkowe zespoły personelu pielęgniarskiego i lekarskiego.

Sprzęt

Szpitale marszałkowskie mają 159 respiratorów dla dorosłych, 20 neonatologicznych i 73 transportowe. – Dokonujemy zakupów kolejnych 10 dla naszych jednostek. Niezależnie od tego dyrektorzy złożyli zapotrzebowanie u wojewody na zakupy sprzętu medycznego i środków ochrony. Pierwsze umowy zostały już podpisane – powiedział dyr. Matej. – Na razie szpitale nie wykazują dodatkowego zapotrzebowania na leki i wyroby medyczne.

Szpitalny Oddział Ratunkowy przy al. Kraśnickiej jest dysponentem środków ochrony dla całego szpitala. Zabezpiecza swój personel, a także innych oddziałów w przypadku pojawienia się pacjenta z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Teraz pacjenci mogą trafiać tam trafić tylko przez SOR, bo przyjęcia planowe zostały wstrzymane.

Szpital podjął też decyzję, że cześć personelu pielęgniarskiego i lekarskiego będzie przebywała na urlopach ze względów bezpieczeństwa. Dzięki temu razie np. kwarantanny innych pracowników będzie można ich „uruchomić”, bo przebywają w bezpiecznych warunkach w domu.

Na ile wystarczy środków ochrony dla personelu?

– W zależności od liczby przyjmowanych pacjentów, uzupełnienia są realizowane na bieżąco z Agencji Rezerw Materiałowych i w ramach inicjatyw własnych szpitala. Codziennie do godz. 9 mamy raport o stanie ochrony osobistej oraz personelu podlegającemu kwarantannie lub innej absencji chorobowej. Na razie zagrożenia w tej kwestii nie widzimy – powiedział dyr. Matej. – Jest też możliwość uzyskania dodatkowych środków ochrony osobistej od wytwórców, którzy deklarują pomoc przy szyciu kombinezonów i maseczek, takich, które są akceptowane przez wojewodę i jego zespół zarządzania kryzysowego oraz wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Stojące przy ulicy Leszczyńskiego 20 i 22 stare budynki należące do miasta zostały przeznaczone do rozbiórki. Kiedyś mieścił się tam wydział administracji lubelskiego urzędu miasta.

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Marzysz o wymarzonym wypoczynku, który połączy relaksujący pobyt w otoczeniu przyrody z niezapomnianymi wrażeniami dla całej rodziny? Odpowiedzią na Twoje pragnienia jest niezwykłe miasto Giżycko na Mazurach. Aby przeżyć niepowtarzalne chwile w tym malowniczym regionie, zarezerwuj nocleg w jednym z najlepiej ocenianych hoteli - St. Bruno.

O włos od tragedii. Policjanci uratowali życie niedoszłemu samobójcy

O włos od tragedii. Policjanci uratowali życie niedoszłemu samobójcy

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj na jednej z dzielnic Lublina. Mężczyzna spacerował po dachu budynku i groził że targnie się na własne życie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium