Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

16 października 2006 r.
13:26
Edytuj ten wpis

Jak dbać o antyki domowe

0 0 A A

Moda na stare meble nie przemija. Poszukiwane są w "desach” i na strychach, a także w różnego rodzaju składach i na targach kolekcjonerskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jednak nie wszyscy są znawcami przedmiotu i na fałszywy autentyk łatwo mogą się nabrać. Tym bardziej że zalała nasz rynek fala holenderskiej i niemieckiej starzyzny. Takiej, która z meblami antycznymi, zabytkowymi, poza pewnym podobieństwem, nie ma nic wspólnego.

Jak rozpoznać autentyk?
- Meble holenderskie są ciężkie, wykończone maszynowo - informuje znakomity znawca przedmiotu Krzysztof Chilimoniuk z Pracowni Renowacji Artystycznych Wyrobów z Drewna w Lublinie. - Na co zwracać uwagę? Na wykończenie, a więc wszystkie załomki, zakamarki. Patrzeć czy frezy są dopracowane, czy robione maszynowo. Warto otworzyć szufladę. W meblach nowych lub holenderskich spód jest ze sklejki, a nie z deski. Łączenia są na zszywki, wkręty, gwoździe, a powinny być wykonane przez stolarza na "cynki” lub inaczej na "jaskółczy ogon”.
Niemal wszystkie meble sprowadzane, a udające polskie antyki, są tego samego koloru - dąb rustykalny i wykańczane lakierem, a nie politurą. Współcześnie stosowana jest lakierobejca, a nie bardzo delikatna politura, po której ręka niemal się ślizga. W starych meblach zawiasy wkręcane są na płaski łepek, a nie na stosowany dziś krzyżakowy.
- Ważna jest także kolorystyka wewnątrz szafy czy szuflad biurka - dodaje Krzysztof Chilimoniuk. - Trzeba rozróżnić patynę drewna od materiałów nowych.

Niechciani lokatorzy
Często stary mebel, albo obudowa zegara mają widoczne dziurki. To znaczy, że są zaatakowane przez korniki.
- Jaja korników złożone gdzieś w głębi drewna potrafią przeżyć nawet 30 lat - wyjaśnia artysta. - Korniki same sobie regulują proces wykluwania. Zalecana technika trucia za pomocą wstrzykiwania w każdą dziurkę preparatu jest bardzo pracochłonna i nie zawsze skuteczna. Kornik w kanaliku zostawia co jakiś czas warstwę zaporową i środek nie przedostaje się do końca. Najbardziej pewną metodą jest kupienie specjalnego preparatu i pokrycie nim za pomocą pędzla dokładnie całego mebla. Później trzeba go szczelnie owinąć folią i tak zostawić na 2-3 tygodnie. Drewno ma pory, którymi wchłonie do środka preparat i zniszczy wszystkie szkodniki. Jednocześnie ten preparat doskonale impregnuje.

Czym czyścić
Reklamowane środki do czyszczenia mebli obiecują mało roboty, efekt na wysoki połysk i jeszcze piękny zapach. Ale jeśli idzie o stare meble, naprawdę zabytkowe, lepiej się mieć na baczności.
- Wbrew pozorom, politura jest mało wymagająca - mówi Chilimoniuk. - Ja polecam wilgotną ściereczkę do kurzu i później warto ją przetrzeć do sucha. Zakamarki oczyścić pędzelkiem. Raz na parę lat odstawić mebel do fachowca, który politurę odświeży.
Jak ostrzega, niektóre współczesne środki źle działają na politurę. Po ich zastosowaniu może się okazać, że kurz do mebli jeszcze bardziej się lepi lub nawet politura zaczyna schodzić.
Co zrobić, gdy wyleje się coś na piękny stół, albo kiedy odciśnie się krążek od gorącej szklanki?
- Jeśli to jest politura, lepiej samemu nie ruszać. Zawsze natomiast radzę zainwestować w korek wielkości blatu, na nim kłaść ceratę i dopiero obrus. Wtedy się nie drży, jeśli gościom coś się rozleje.

Dziurki, filce i mole
Najgorsze, co można zrobić, to pod nogi mebli, a szczególnie krzeseł, podłożyć filce z wkrętami. Filc się wyciera, a wkręty rujnują parkiet.
- Najlepsze są filce gotowe do podklejania. Można wyciąć je samemu i użyć dobrego kleju. Trzeba je co jakiś czas wymieniać.
Stare meble wydzielają przykry zapach. Wymagają renowacji, odświeżenia.
- Na zabicie tego zapachu, a także na mole najlepsza jest lawenda - mówi Chilimoniuk. - Może być naturalna, suszona, może to być olejek zapachowy z dozownikiem.
W wielu wiekowych biurkach, komodach, szufladach zostały dziurki po szyldzikach, które kiedyś kryły zamek, a często miały uchwyt.
- Najlepiej oddać mebel do fachowca, który miejsce wypełni, dobierze fornir, politurę.

Co lubią
- Warto mieć w domu dużo kwiatów i utrzymywać pewną wilgotność powietrza - radzi. - Dobry byłby nawilżacz, albo czysty ręcznik kładziony na grzejnik. Pamiętajmy, że stare meble zwykle stały w pomieszczeniach chłodnych albo ogrzewanych piecem. To był zupełnie inny klimat wnętrz.Maria Kolesiewicz

Pozostałe informacje

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)
imprezy
13 grudnia 2024, 20:00

Imprezy klubowe w weekend (13 – 14 grudnia)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie.

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci
galeria

Nocny pożar w Idalinie. Zginęło troje dzieci

W pożarze domu w Idalinie (gm. Józefów nad Wisłą) zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci. Strażacy dotarli na miejsce, gdy cały budynek był w płomieniach.

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dzięki Funduszom Europejskim Lubelskie Pięknieje!

Dnia 29 listopada 2024 roku w siedzibie Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie przy ul. Wojciechowskiej 9A Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Regionalnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa (UMWL) w Lublinie Anna Brzyska, wręczyli nagrody Laureatom oraz Wyróżnionym w piątej edycji konkursu plastycznego pn. Lubelskie Pięknieje. Jak Fundusze Europejskie zmieniają Twoja okolicę.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium