Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

21 listopada 2002 r.
15:27
Edytuj ten wpis

Niewłaściwa powierzchnia dla powierzchni

Wystawa Poprzez Powierzchnię prezentowana w Galerii Starej BWA to wspólna realizacja dziesięciu artystów wywodzących się z różnorodnych kręgów i prezentujących odmienne sfery zainteresowań. Kurator wystawy Ines Amado twierdzi, że w wyborze jej twórców kierowała się poszukiwaniem wiążącego ich rdzenia, jednak oglądając to zbiorowe dzieło nie jest łatwo dopatrzyć się jakiegokolwiek wspólnego mianownika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W momencie przekroczenia progu Galerii Starej łatwo doznać dziwnego wrażania jak gdyby dziesięć odrębnych sal wystawowych zbiegło się w jedną. Różnorodność stylów i form jest wręcz rażąca. Wydawać by się mogło, że sąsiadowanie ze sobą poszczególnych realizacji to kwestia przypadku i ta niespójność sprawia, że widz staje przed nie lada wyzwaniem. Albo uda mu się skoncentrować na każdym artyście osobno i potraktować całe wydarzenie jako dziesięć odrębnych wystaw albo wrażenie chaosu czy zagubienia zagłuszy jakiekolwiek wrażenia estetyczne. Niech wolno mi będzie, zatem krótko prześledzić dziesięć odrębnych mini - ekspozycji.
Ines Amado z drewna, lateksu, grafitu i mąki tworzy konstrukcję - domek ze spiczastym dachem. ‘Travelling light' to podróż z lekkim bagażem, próba przeniesienia w inny wymiar tego, co stałe i osadzone w danym miejscu. Wydaje się, że artystka stara się uwolnić od pewnych schematów dotyczących posiadania i przywiązania do przedmiotu.
W kręgach zainteresowań Stuarta Frosta leży wykorzystywanie naturalnych przedmiotów i tworzenia dla nich nowych przestrzeni, celów, ról oraz miejsc. Często są one absurdalne. Z piór mewy tworzy klatkę dla ptaków, z zasuszonych roślin konstruuje pracę ‘Szare komórki II' przypominającą ludzki mózg. W swych dziełach wykorzystuje elementy drewniane, roślinne, zwierzęce. W podobnej stylistyce porusza się Paul Whittaker, który z ptasich piór układa niezwykle misterny obiekt przypominający abażur. Użyty materiał może być w pierwszej chwili nierozpoznawalny - pióra stają się niejako beznamiętnym, surowym budulcem i tracą znamienną dla siebie lekkość.
Fragment instalacji ‘Mantelpieces' prezentowanej w Starej to tzw. foto - tekst, czyli kompozycja składająca się z dwóch kolorowych fotografii i tekstu tworzącego ich dopełnienie słowne. Na zdjęciach znajdują się półki, którymi w rzeczywistości są górne części mebli obudowujących kominek. Na nich ustawione są fotografie, obrazki, dzbanki, świeczki i typowo kominkowe ozdoby. Tekst znajdujący się pomiędzy nimi to opowieść o uzdrowieniu dziewczynki cierpiącej na zwyrodnienie stawu biodrowego. Autor realizacji Leslie Hakim - Dowek tworząc ‘Mantelpieces' rozmawiał z kobietami - emigrantkami i poprzez opowiadanie przez nie historie.
John Newling na ścianie zawiesza surdut sztukmistrza zakończony pięćdziesięciometrową belą materiału. Strój zadrukowany jest znakami zapytania, pytaniami, które kwestionują, prowadzą do snucia spekulacji, napędzają do poruszania się wokół danego wydarzenia. Tam "gdzie miejsce staje się umiejscowieniem”.
Wielowarstwowe, misterne prace z taśmy klejącej prezentuje Andy Price. Tworzenie ich przypomina proces tkania materiału, nadbudowywania na siebie kolejnych warstw. Powstający obraz to nie tylko sama warstwa wierzchnia, ale także wykorzystanie krawędzi i szczelin jako linii tworzących nową powierzchnię dzieła.
Ruth Rosengarten łączy delikatne rysunki akwarelą z tekstem - instrukcją. Obrazki przedstawiają kobiece stroje, a ich tematem przewodnim są wszelakie aspekty związku pomiędzy mężczyzną i kobietą - pragnienia, frustracje, pożądania.
Problemy z tożsamością, relacjami jednostki ze społeczeństwem stanowią trzon pracy artystycznej Mo Throp. Jej realizacja video pt. ‘Obcy' to ukazanie wyobcowania i samotności jednostki oraz zależności od świata zewnętrznego i próby odnalezienia w nim samego siebie.
Freya Purdue tworzy cykl niewielkich, oszczędnych w treści obrazków w których, jak sama twierdzi, próbuje odnaleźć pozostałości formy. Właśnie w subtelnej, ulotnej, tajemniczej formie każdego dzieła odnajduje istotę sztuki.
Fotografie Michaela Wrighta to obrazy czerpiące z prozaiczności i powtarzalności życia. Istotną w nich rolę odgrywa światło, które jest w dużej mierze czynnikiem kształtującym, budującym i zmieniającym rzeczywistość. Dzięki fotografii powstaje możliwość zauważenia zarówno tych transformacji jak i ich znaczenia.
‘Poprzez powierzchnię’ to niestety jedna z tych wystaw, która z powodu złej ekspozycji i niekoniecznie trafnego połączenia prac poszczególnych twórców traci bardzo wiele. Brak w niej spójności, przez co niebanalne prace bardzo ciekawych artystów stają się przypadkowym zlepkiem nie łączących się ze sobą koncepcji i niezrozumiałych tworów.

Pozostałe informacje

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Silne burze przetaczają się przez Lubelszczyznę. To będzie niespokojna noc

Od Puław po Roztocze - zachodnia i południowa część Lubelszczyzny znalazła się w zasięgu silnych komórek burzowych. Front przyniósł silny wiatr, intensywne opady deszczu i wyładowania atmosferyczne. Mieszkańcy województwa już w południe otrzymali ostrzeżenia w ramach alertu RCB. Prognozy się sprawdziły.

Rzeźba ukrzyżowanego Chrystusa należy do najstarszych w Lublinie. Pochodzi z początków XVII wieku
historia

Lubelski kościół kryje skarby historii. Rzeźba Chrystusa sprzed 405 lat

Gdy powstawała, na polskim tronie zasiadał Władysław IV Waza, nasz kraj rozpoczynał boje z Imperium Osmańskim, a w Lublinie szalała epidemia dżumy. Figura Chrystusa z kościoła pw. św. Mikołaja ma już 405 lat. Jej autor pozostaje nieznany.

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Lęk przed złodziejami popchnął go do najgorszego

Mieszkaniec powiatu zamojskiego stracił ponad 100 tysięcy złotych. A wszystko przez lęk o swoje oszczędności oraz zbyt duże zaufanie okazane niewłaściwym osobom. Ten błąd słono go kosztował.

Miejsce w którym ma powstać do 2026 roku Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne

W Chełmie ruszyła budowa centrum dla najbardziej potrzebujących

Przy ulicy Browarnej w Chełmie ruszyła inwestycja, która ma realnie zmienić życie osób z niepełnosprawnościami. Powstające Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to nie tylko budynek – to obietnica godnych warunków życia, wsparcia i bezpieczeństwa.

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami
na sygnale

Groził kobiecie, że "odstrzeli jej głowę". Agresor już za kratkami

Pijany 60-latek z gminy Puławy w tym tygodniu wszczął awanturę, w trakcie której próbował zmusić swoją partnerkę do zameldowania go w jej mieszkaniu. Groził jej śmiercią. Wcześniej szarpał i popychał. Przerażona zadzwoniła po pomoc.

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?
ZDJĘCIA
galeria

Wystawa 100 lat żużla już otwarta. Co można zobaczyć?

Tego wydarzenia nie może przegapić żaden, prawdziwy kibic czarnego sportu. Od czwartku w Lublinie można podziwiać wystawę „100 lat sportu żużlowego”.

Tegoroczny festiwal muzyczny organizowany przez stowarzyszenie Dwa Brzegi ma nawiązywać do historii księżnej Izabeli Czartoryskiej

Środki na puławskie imprezy podzielone. Kto dostał najwięcej?

Koncerty, pikniki, festiwale. Szesnaście wydarzeń kulturalnych otrzyma w tym roku finansowe wsparcie ze strony puławskiego Ratusza. Suma dotacji wyniosła 350 tys. zł. Jedna trzecia tej sumy trafi zasili imprezę z okazji 280. rocznicy urodzin Izabeli Czartoryskiej.

Tablica to część szerszego projektu poświęconego upamiętnianiu ofiar niemieckich okupantów w czasie II wojny światowej, współorganizowanego przez Urząd Marszałkowski w Lublinie

W Lubartowie pamiętają o żydowskich ofiarach wojny

Lubartów dołączył do miast, które znalazły miejsce na pamiątkową tablicę ufundowaną przez samorząd wojewódzki dla żydowskich ofiar niemieckiej akcji Reinhardt. Tablica zawisła na ścianie galerii Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Słowackiego.

Tak się skończyła ucieczka młodego kierowcy przed policją

Promile we krwi, a samochód w stawie. Tak się skończyła ucieczka 19-latka

Był pijany i wiedział o tym. Dlatego gdy policjanci chcieli go zatrzymać, zaczął uciekać. To się skończyło nieciekawie dla młodego, 19-letniego kierowcy.

Artur Bożyk świetnie wprowadził się do zespołu z Łęcznej

Artur Bożyk: Do Olsztyna jedziemy po komplet punktów

Rozmowa z Arturem Bożykiem, trenerem piłkarek Górnika Łęczna

46-letni mężczyzna został zatrzymany, a decyzją sądu również aresztowany tymczasowo

Święta spędzi za kratkami. Bo krzywdził żonę i córki

Nie będzie świąt w rodzinnej atmosferze. 46-letni mężczyzna spędzi je w więzieniu. Został właśnie tymczasowo aresztowany za znęcanie się psychiczne i fizyczne nad swoimi najbliższymi.

Na miejsce ściągnięto policję i straż pożarną

Alarm na osiedlu. Polał drzwi benzyną i podpalił

Na trzeźwo najpewniej poradziłby sobie inaczej. Ale 46-latek z Lublina był pijany. I gdy nie mógł dostać się do mieszkania, polał drzwi wejściowe benzyną i podpalił.

Daniel Koczon prowadzi Lubliniankę od początku sezonu 24/25

Daniel Koczon (Lublinianka): Zapraszam kibiców na nasze mecze, nudy na Wieniawie nie ma

Lublinianka na początku rundy wiosennej szybko wpadła w dołek. Najpierw przegrała u siebie z Tomasovią 0:2, a później straciła trzy bramki przewagi i tylko zremisowała na wyjeździe z Huraganem Międzyrzec Podlaski 3:3. Piłkarze Daniela Koczona świetnie odpowiedzieli jednak na te niepowodzenia. Najpierw pokonali w meczu na szczycie Stal Kraśnik, a następnie sami odrobili trzy gole i wygrali z Górnikiem II Łęczna... 5:4.

Rekrutacja na studia. Czas start. UMCS kusi nowościami

Rekrutacja na studia. Czas start. UMCS kusi nowościami

W czwartek rozpoczęła się rekrutacja na studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Uczelnia czeka na przyszłych studentów. Poza swoją stałą ofertą kierunków, w tym roku kusi również nowościami. W czym można wybierać?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium