Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

21 listopada 2002 r.
15:27
Edytuj ten wpis

Niewłaściwa powierzchnia dla powierzchni

0 0 A A

Wystawa Poprzez Powierzchnię prezentowana w Galerii Starej BWA to wspólna realizacja dziesięciu artystów wywodzących się z różnorodnych kręgów i prezentujących odmienne sfery zainteresowań. Kurator wystawy Ines Amado twierdzi, że w wyborze jej twórców kierowała się poszukiwaniem wiążącego ich rdzenia, jednak oglądając to zbiorowe dzieło nie jest łatwo dopatrzyć się jakiegokolwiek wspólnego mianownika.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W momencie przekroczenia progu Galerii Starej łatwo doznać dziwnego wrażania jak gdyby dziesięć odrębnych sal wystawowych zbiegło się w jedną. Różnorodność stylów i form jest wręcz rażąca. Wydawać by się mogło, że sąsiadowanie ze sobą poszczególnych realizacji to kwestia przypadku i ta niespójność sprawia, że widz staje przed nie lada wyzwaniem. Albo uda mu się skoncentrować na każdym artyście osobno i potraktować całe wydarzenie jako dziesięć odrębnych wystaw albo wrażenie chaosu czy zagubienia zagłuszy jakiekolwiek wrażenia estetyczne. Niech wolno mi będzie, zatem krótko prześledzić dziesięć odrębnych mini - ekspozycji.
Ines Amado z drewna, lateksu, grafitu i mąki tworzy konstrukcję - domek ze spiczastym dachem. ‘Travelling light' to podróż z lekkim bagażem, próba przeniesienia w inny wymiar tego, co stałe i osadzone w danym miejscu. Wydaje się, że artystka stara się uwolnić od pewnych schematów dotyczących posiadania i przywiązania do przedmiotu.
W kręgach zainteresowań Stuarta Frosta leży wykorzystywanie naturalnych przedmiotów i tworzenia dla nich nowych przestrzeni, celów, ról oraz miejsc. Często są one absurdalne. Z piór mewy tworzy klatkę dla ptaków, z zasuszonych roślin konstruuje pracę ‘Szare komórki II' przypominającą ludzki mózg. W swych dziełach wykorzystuje elementy drewniane, roślinne, zwierzęce. W podobnej stylistyce porusza się Paul Whittaker, który z ptasich piór układa niezwykle misterny obiekt przypominający abażur. Użyty materiał może być w pierwszej chwili nierozpoznawalny - pióra stają się niejako beznamiętnym, surowym budulcem i tracą znamienną dla siebie lekkość.
Fragment instalacji ‘Mantelpieces' prezentowanej w Starej to tzw. foto - tekst, czyli kompozycja składająca się z dwóch kolorowych fotografii i tekstu tworzącego ich dopełnienie słowne. Na zdjęciach znajdują się półki, którymi w rzeczywistości są górne części mebli obudowujących kominek. Na nich ustawione są fotografie, obrazki, dzbanki, świeczki i typowo kominkowe ozdoby. Tekst znajdujący się pomiędzy nimi to opowieść o uzdrowieniu dziewczynki cierpiącej na zwyrodnienie stawu biodrowego. Autor realizacji Leslie Hakim - Dowek tworząc ‘Mantelpieces' rozmawiał z kobietami - emigrantkami i poprzez opowiadanie przez nie historie.
John Newling na ścianie zawiesza surdut sztukmistrza zakończony pięćdziesięciometrową belą materiału. Strój zadrukowany jest znakami zapytania, pytaniami, które kwestionują, prowadzą do snucia spekulacji, napędzają do poruszania się wokół danego wydarzenia. Tam "gdzie miejsce staje się umiejscowieniem”.
Wielowarstwowe, misterne prace z taśmy klejącej prezentuje Andy Price. Tworzenie ich przypomina proces tkania materiału, nadbudowywania na siebie kolejnych warstw. Powstający obraz to nie tylko sama warstwa wierzchnia, ale także wykorzystanie krawędzi i szczelin jako linii tworzących nową powierzchnię dzieła.
Ruth Rosengarten łączy delikatne rysunki akwarelą z tekstem - instrukcją. Obrazki przedstawiają kobiece stroje, a ich tematem przewodnim są wszelakie aspekty związku pomiędzy mężczyzną i kobietą - pragnienia, frustracje, pożądania.
Problemy z tożsamością, relacjami jednostki ze społeczeństwem stanowią trzon pracy artystycznej Mo Throp. Jej realizacja video pt. ‘Obcy' to ukazanie wyobcowania i samotności jednostki oraz zależności od świata zewnętrznego i próby odnalezienia w nim samego siebie.
Freya Purdue tworzy cykl niewielkich, oszczędnych w treści obrazków w których, jak sama twierdzi, próbuje odnaleźć pozostałości formy. Właśnie w subtelnej, ulotnej, tajemniczej formie każdego dzieła odnajduje istotę sztuki.
Fotografie Michaela Wrighta to obrazy czerpiące z prozaiczności i powtarzalności życia. Istotną w nich rolę odgrywa światło, które jest w dużej mierze czynnikiem kształtującym, budującym i zmieniającym rzeczywistość. Dzięki fotografii powstaje możliwość zauważenia zarówno tych transformacji jak i ich znaczenia.
‘Poprzez powierzchnię’ to niestety jedna z tych wystaw, która z powodu złej ekspozycji i niekoniecznie trafnego połączenia prac poszczególnych twórców traci bardzo wiele. Brak w niej spójności, przez co niebanalne prace bardzo ciekawych artystów stają się przypadkowym zlepkiem nie łączących się ze sobą koncepcji i niezrozumiałych tworów.

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego
DO ZOBACZENIA
19 grudnia 2024, 18:00

Pamiątki z prywatnego archiwum Krzysztofa Cugowskiego

19 grudnia o godz. 18 w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Cugowskim. Pretekstem do spotkania będzie otwarcie ekspozycji pamiątek z prywatnego archiwum artysty.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium