Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

11 października 2006 r.
16:49
Edytuj ten wpis

Ordery, krzyże, medale

0 0 A A

Stanisław Sawecki nie kryje wzruszenia, prezentując odznaczenia świadczące o dziejach narodu i człowieka. Pokazuje Order Odrodzenia Polski, który ma pięć klas i nadawany jest m.in. za wybitne osiągnięcia naukowe. Otrzymał go nieżyjący już profesor, a zgodnie z wolą rodziny odznaczenie trafiło do rąk kolekcjonera.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- W 1950 roku nadano profesorowi, którego tożsamości pozwolę sobie nie ujawniać, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - wyjaśnia Stanisław Sawecki, prezes Lubelskiego Klubu Kolekcjonerów. - Jeszcze na legitymacji widnieje Rzeczpospolita Polska, a nadał go Prezydent Rzeczpospolitej. W 1954 roku pan profesor został uhonorowany tym samym odznaczeniem wyższej klasy, czyli Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, ale już nadała go Rada Państwa w imieniu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Tak oto możemy śledzić bieg historii kraju, która zmieniła oblicze w ciągu 4 lat.
Początki kolekcji
Zaczął jak każdy chłopak. Kolekcjonował znaczki pocztowe, trochę monet. W tamtych, socjalistycznych, latach wychodziło czasopismo "Głos Pracy”, w którym pokazywano odznaki nadawane budowniczym "peerelu”, przodownikom pracy, osobom zasłużonym. Najpierw zbierał wycinki z tej gazety, ale w pewnym momencie pomyślał - dlaczego nie szukać oryginałów?
- Kupiłem w Desie Medal Zwycięstwa i Wolności zatwierdzony w 1945 roku przez Krajową Radę Narodową - opowiada. - Dlaczego właśnie ten? Bo to był oryginał i w dodatku tani - śmieje się. - Są cztery odmiany tego medalu i nie wiadomo, kto był jego projektantem.
Później to zaczęło wciągać. Wiedział, czego szukać, zdobywał wiedzę o czasach, historii, ludziach.
Order dla szlachetnych
Wydobywa z opakowania jedyną wśród jego zbiorów replikę. To najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom i najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych - to Order Orła Białego.
- Noszony jest na błękitnej wstędze przewieszonej przez lewe ramię do prawego boku. Gwiazdę orderu nosi się na lewej piersi. Myślę, że błękitna wstęga symbolizowała błękitną krew. Dziś chyba orderu nie dostałby np. Jacek Kuroń czy Leszek Balcerowicz.
Order został ustanowiony w 1705 roku przez króla Augusta II. Otrzymywali go magnaci, którzy wsparli króla w elekcji. Podczas zaborów zdewaluował się. Na rozkaz carycy Katarzyny II nadawano go wielu Rosjanom, a po upadku powstania listopadowego włączony został w poczet odznaczeń rosyjskich. To było szczególnie upokarzające.
- Został odnowiony przez Sejm Rzeczypospolitej w 1921 roku jako najwyższe odznaczenie państwowe. Po II wojnie światowej za czasów PRL nie był nadawany, choć oficjalnie nigdy tego odznaczenia nie zniesiono. Restytuowany w odrodzonej Polsce, a wśród pierwszych, którzy go otrzymali, był Jan Paweł II.
Wciąż się uczę
- Które z odznaczeń uważam za najpiękniejsze? To trudno powiedzieć. Każde ma swoją wymowę. Jednak specjalnym sentymentem darzę Krzyż Partyzantów nadawany już w peerelu, wyjątkowo skromny, delikatny złocony brąz, o świetnych proporcjach. Jeśli można powiedzieć o odznaczeniu "eleganckie”, to właśnie ten krzyż taki jest. Również Harcerski Krzyż Zasługi jest niezwykle wyważony.
Sawecki twierdzi, że każdy kolekcjoner musi mieć głęboką wiedzę o przedmiocie zainteresowania. Inaczej będzie tylko zwykłym zbieraczem. On sam dysponuje ogromną biblioteką tematyczną i ciągle jeszcze się uczy, choć swoją pasję pielęgnuje od wielu lat i na pewno nie da się teraz okantować.
- Dziś istnieje mnóstwo falsyfikatów i podróbek. Technika ogromnie się posunęła i fałszerze mają pole do popisu. Jednak, jeśli ma się wiedzę o wyglądzie, wadze, surowcu, z którego odznaczenie zrobiono, o wielu niuansach z pozoru niewidocznych, to można uniknąć kupienia czegoś takiego.
Przebite hydry
- Nie ma szablonu, który obowiązuje przy projektowaniu odznaczeń, choć oczywiście jest pewna symbolika. Na przykład Krzyż Walecznych ma miecz w wieńcu laurowym, Odznaka Hallerowska też ma miecz i orła śląskiego, bardzo wymowny jest Medal Niepodległości z trzema hydrami przebitymi mieczem. Hydry symbolizują trzech zaborców.
Wśród zbiorów Saweckiego jest niezwykły Krzyż Żołnierzy Polskich z Ameryki. Ustanowiony w 1920 roku dla tych, którzy przypłynęli z Ameryki bić się o wolność Polski. Ma medal ustanowiony w 1824 roku przez cara Aleksandra II "Za ratowanie ginących”. Prezydent RP przywrócił go w 1928 roku.
Orderów, medali, odznak jest bardzo dużo. Przeglądając katalog eksponatów, które zgromadził Stanisław Sawecki, można prześledzić historię narodu i przemiany społeczne, jakie się dokonały. O ile ordery nadawano rzadko, to odznaki - szczególnie te resortowe, rozdawano hojnie.
Istnieje też Kodeks Orderowy, który mówi, w jaki sposób należy odznaczenia nosić w stosunku do najważniejszego, jakim obecnie jest Virtuti Militari. Dziś, nadając ordery, w uchwale sankcjonuje się ich kolejność wśród innych. Obce odznaczenia nosi się w kolejności po polskich.
- Nie wyobrażam sobie jednak, by ktoś np. Legie Honorową nosił po mniej ważnym polskim odznaczeniu - wyjaśnia Sawecki. - To są niuanse i subtelności, które trzeba znać.
Nie piję, nie palę...
Skrupulatnie kataloguje swoje zbiory. Każde odznaczenie ma metryczkę, numer, opis. Kolekcjoner zaznacza od kogo i kiedy kupił medal, czy zna jego historię, czy wie, kto projektował. Jeśli jest jakaś niewiadoma - zostawia puste miejsce. Będzie musiał szukać w dokumentach, źródłach, książkach. Gdy nie jest pewien, zapisuje ołówkiem. Później, po skorygowaniu, naniesie atramentem, kaligraficznie, potwierdzone dane o eksponacie. A w tej chwili ma ich 2442.
- Nie wyobrażam sobie, żeby w kolekcji panował chaos - twierdzi. - Każde odznaczenie ma swój numer i mogę je znaleźć od razu.
Dodaje, że nie pije, nie pali, więc może trochę pieniędzy przeznaczyć na uzupełnianie kolekcji. A jak już coś kupi, to nie ma mowy, żeby sprzedał.
- Filatelista, gdy przychodzi zirytowany do domu, sięga po klaser, ogląda znaczki, odpoczywa. Ja podobnie. Sięgam po jakieś eksponaty, później po źródła, wciąż czytam, uczę się. Po wystawie w Krośniewicach, gdzie pokazywałem część kolekcji, przez dwa miesiące konserwowałem zbiór. To wszystko jest pracochłonne, jeśli traktuje się swoją pasję poważnie.
Dodaje, że kolekcjonerstwo nie jest sztuką dla sztuki. To ciągłe odkrywanie i potwierdzanie naszego miejsca w historii.

Pozostałe informacje

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Znęcał się nad rodzicami i groził im nożem. To nie pierwsza taka sytuacja

Wyzywał, poniżał, popychał, nie pozwalał spać – schorowani rodzice 34-letniego mężczyzny nie mieli łatwego życia. O losie ich syna zdecyduje teraz sąd.

Camilla Herrem

ME piłkarek ręcznych: Norwegia i Dania zagrają w finale

Za nami pierwsze kluczowe rozstrzygnięcia trwających od 28 listopada mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W piątkowych półfinałach rozegranych w Wiedniu triumfowały reprezentacje Norwegii i Danii, które w niedzielę zagrają o złoty medal. O najniższe stopień podium powalczą Francuzki i Węgierki.

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?
ROZMOWA Z EKSPERTEM

Ptasia grypa zaczyna nowy sezon. Czy jest się czego obawiać?

Co roku zabija w Polsce miliony ptaków hodowlanych uderzając w rodzimy przemysł drobiarski. O ile zeszły sezon był pod względem spokojny, ten zaczął się o wiele gorzej. Na Lubelszczyźnie mamy już cztery ogniska: trzy w powiecie lubartowskim i jedno w ryckim. O tym skąd się wziął wirus H5N1, gdzie występuje najczęściej i czy może być groźny dla ludzi, rozmawiamy z prof. KrzysztofemŚmietanką z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Mikołajki w Helium
foto
galeria

Mikołajki w Helium

Jeśli chcecie zobaczyć, jak się bawiliście na ostatniej imprezie w Helium Club, to zapraszamy do naszej fotogalerii. Tym razem fotki z cotygodniowego Ladies Night w Mikołajkowym wydaniu. Tak się bawi Lublin!

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Zgubił narkotyki w sklepie. Wszystko nagrały kamery

Do nietypowej sytuacji doszło w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Świdnika. 20-latkowi wypadł woreczek strunowy, który szybko trafił wraz z właścicielem w ręce policji.

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Wyprzedzanie zakończone tragedią. Nie żyje 39-latka

Kobieta próbowała wyprzedzić kilka samochodów na raz, ale jej jazda zakończyła się kraksą na drzewie. Razem z nią podróżowało dziecko.

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Siała baba mak, nie wiedziała jak… więc zrobiła struclę makową!

Gdy zakwas na barszcz gotowy, a śledzie się marynują, warto pomyśleć o czymś słodkim na świąteczny stół.

The Analogs w Zgrzycie
koncert
14 grudnia 2024, 19:00

The Analogs w Zgrzycie

Dziś w Fabryce Kultury Zgrzyt będzie głośno i skocznie ponieważ wystąpi jeden z najbardziej znanych polskich zespołów street punkowych – The Analogs, którego koncerty są bardzo żywiołowe. Jako support zaprezentuje się Offensywa.

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Jutro zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium