Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

11 października 2006 r.
16:49
Edytuj ten wpis

Ordery, krzyże, medale

0 0 A A

Stanisław Sawecki nie kryje wzruszenia, prezentując odznaczenia świadczące o dziejach narodu i człowieka. Pokazuje Order Odrodzenia Polski, który ma pięć klas i nadawany jest m.in. za wybitne osiągnięcia naukowe. Otrzymał go nieżyjący już profesor, a zgodnie z wolą rodziny odznaczenie trafiło do rąk kolekcjonera.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- W 1950 roku nadano profesorowi, którego tożsamości pozwolę sobie nie ujawniać, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - wyjaśnia Stanisław Sawecki, prezes Lubelskiego Klubu Kolekcjonerów. - Jeszcze na legitymacji widnieje Rzeczpospolita Polska, a nadał go Prezydent Rzeczpospolitej. W 1954 roku pan profesor został uhonorowany tym samym odznaczeniem wyższej klasy, czyli Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, ale już nadała go Rada Państwa w imieniu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Tak oto możemy śledzić bieg historii kraju, która zmieniła oblicze w ciągu 4 lat.
Początki kolekcji
Zaczął jak każdy chłopak. Kolekcjonował znaczki pocztowe, trochę monet. W tamtych, socjalistycznych, latach wychodziło czasopismo "Głos Pracy”, w którym pokazywano odznaki nadawane budowniczym "peerelu”, przodownikom pracy, osobom zasłużonym. Najpierw zbierał wycinki z tej gazety, ale w pewnym momencie pomyślał - dlaczego nie szukać oryginałów?
- Kupiłem w Desie Medal Zwycięstwa i Wolności zatwierdzony w 1945 roku przez Krajową Radę Narodową - opowiada. - Dlaczego właśnie ten? Bo to był oryginał i w dodatku tani - śmieje się. - Są cztery odmiany tego medalu i nie wiadomo, kto był jego projektantem.
Później to zaczęło wciągać. Wiedział, czego szukać, zdobywał wiedzę o czasach, historii, ludziach.
Order dla szlachetnych
Wydobywa z opakowania jedyną wśród jego zbiorów replikę. To najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom i najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych - to Order Orła Białego.
- Noszony jest na błękitnej wstędze przewieszonej przez lewe ramię do prawego boku. Gwiazdę orderu nosi się na lewej piersi. Myślę, że błękitna wstęga symbolizowała błękitną krew. Dziś chyba orderu nie dostałby np. Jacek Kuroń czy Leszek Balcerowicz.
Order został ustanowiony w 1705 roku przez króla Augusta II. Otrzymywali go magnaci, którzy wsparli króla w elekcji. Podczas zaborów zdewaluował się. Na rozkaz carycy Katarzyny II nadawano go wielu Rosjanom, a po upadku powstania listopadowego włączony został w poczet odznaczeń rosyjskich. To było szczególnie upokarzające.
- Został odnowiony przez Sejm Rzeczypospolitej w 1921 roku jako najwyższe odznaczenie państwowe. Po II wojnie światowej za czasów PRL nie był nadawany, choć oficjalnie nigdy tego odznaczenia nie zniesiono. Restytuowany w odrodzonej Polsce, a wśród pierwszych, którzy go otrzymali, był Jan Paweł II.
Wciąż się uczę
- Które z odznaczeń uważam za najpiękniejsze? To trudno powiedzieć. Każde ma swoją wymowę. Jednak specjalnym sentymentem darzę Krzyż Partyzantów nadawany już w peerelu, wyjątkowo skromny, delikatny złocony brąz, o świetnych proporcjach. Jeśli można powiedzieć o odznaczeniu "eleganckie”, to właśnie ten krzyż taki jest. Również Harcerski Krzyż Zasługi jest niezwykle wyważony.
Sawecki twierdzi, że każdy kolekcjoner musi mieć głęboką wiedzę o przedmiocie zainteresowania. Inaczej będzie tylko zwykłym zbieraczem. On sam dysponuje ogromną biblioteką tematyczną i ciągle jeszcze się uczy, choć swoją pasję pielęgnuje od wielu lat i na pewno nie da się teraz okantować.
- Dziś istnieje mnóstwo falsyfikatów i podróbek. Technika ogromnie się posunęła i fałszerze mają pole do popisu. Jednak, jeśli ma się wiedzę o wyglądzie, wadze, surowcu, z którego odznaczenie zrobiono, o wielu niuansach z pozoru niewidocznych, to można uniknąć kupienia czegoś takiego.
Przebite hydry
- Nie ma szablonu, który obowiązuje przy projektowaniu odznaczeń, choć oczywiście jest pewna symbolika. Na przykład Krzyż Walecznych ma miecz w wieńcu laurowym, Odznaka Hallerowska też ma miecz i orła śląskiego, bardzo wymowny jest Medal Niepodległości z trzema hydrami przebitymi mieczem. Hydry symbolizują trzech zaborców.
Wśród zbiorów Saweckiego jest niezwykły Krzyż Żołnierzy Polskich z Ameryki. Ustanowiony w 1920 roku dla tych, którzy przypłynęli z Ameryki bić się o wolność Polski. Ma medal ustanowiony w 1824 roku przez cara Aleksandra II "Za ratowanie ginących”. Prezydent RP przywrócił go w 1928 roku.
Orderów, medali, odznak jest bardzo dużo. Przeglądając katalog eksponatów, które zgromadził Stanisław Sawecki, można prześledzić historię narodu i przemiany społeczne, jakie się dokonały. O ile ordery nadawano rzadko, to odznaki - szczególnie te resortowe, rozdawano hojnie.
Istnieje też Kodeks Orderowy, który mówi, w jaki sposób należy odznaczenia nosić w stosunku do najważniejszego, jakim obecnie jest Virtuti Militari. Dziś, nadając ordery, w uchwale sankcjonuje się ich kolejność wśród innych. Obce odznaczenia nosi się w kolejności po polskich.
- Nie wyobrażam sobie jednak, by ktoś np. Legie Honorową nosił po mniej ważnym polskim odznaczeniu - wyjaśnia Sawecki. - To są niuanse i subtelności, które trzeba znać.
Nie piję, nie palę...
Skrupulatnie kataloguje swoje zbiory. Każde odznaczenie ma metryczkę, numer, opis. Kolekcjoner zaznacza od kogo i kiedy kupił medal, czy zna jego historię, czy wie, kto projektował. Jeśli jest jakaś niewiadoma - zostawia puste miejsce. Będzie musiał szukać w dokumentach, źródłach, książkach. Gdy nie jest pewien, zapisuje ołówkiem. Później, po skorygowaniu, naniesie atramentem, kaligraficznie, potwierdzone dane o eksponacie. A w tej chwili ma ich 2442.
- Nie wyobrażam sobie, żeby w kolekcji panował chaos - twierdzi. - Każde odznaczenie ma swój numer i mogę je znaleźć od razu.
Dodaje, że nie pije, nie pali, więc może trochę pieniędzy przeznaczyć na uzupełnianie kolekcji. A jak już coś kupi, to nie ma mowy, żeby sprzedał.
- Filatelista, gdy przychodzi zirytowany do domu, sięga po klaser, ogląda znaczki, odpoczywa. Ja podobnie. Sięgam po jakieś eksponaty, później po źródła, wciąż czytam, uczę się. Po wystawie w Krośniewicach, gdzie pokazywałem część kolekcji, przez dwa miesiące konserwowałem zbiór. To wszystko jest pracochłonne, jeśli traktuje się swoją pasję poważnie.
Dodaje, że kolekcjonerstwo nie jest sztuką dla sztuki. To ciągłe odkrywanie i potwierdzanie naszego miejsca w historii.

Pozostałe informacje

Zbigniew Dżugaj pokieruje powiatem kraśnickim

Zbigniew Dżugaj pokieruje powiatem kraśnickim

Jeszcze trzy miesiące temu Zbigniew Dżugaj stracił synekurę w PGE Dystrybucja, a już od dziś jest nowym starostą powiatu kraśnickiego.

Strefa medalowa? Nie wszystko zależy od Edach Budowlanych Lublin

Strefa medalowa? Nie wszystko zależy od Edach Budowlanych Lublin

Na dwie kolejki przed końcem sezonu zasadniczego Edach Budowlani Lublin nie mogą być pewni występu w strefie medalowej.

Dziś królowa nauk. Matura z matematyki ruszyła
Foto
galeria

Dziś królowa nauk. Matura z matematyki ruszyła

Trwa rugi dzień egzaminów maturalnych. Dziś uczniowie zmierzą się z funkcjami, geometrią i rachunkiem prawdopodobieństwa.

Turystyczna majówka w Zamościu. W sobotę zwiedzanie za darmo
11 maja 2024, 10:00

Turystyczna majówka w Zamościu. W sobotę zwiedzanie za darmo

Trzeba przyjść o wyznaczonej godzinie w wyznaczone miejsce. Odebrać Kartę Odkrywcy Twierdzy Zamość. A później kilka godzin, nie wydając ani złotówki, zwiedzać największe atrakcje turystyczne miasta. Tak wygląda Turystyczna Majówka organizowana przez Stowarzyszenie Turystyka z Pasją.

Rektor z 96 procetowym poparciem - rozmowa z prof. Krzysztofem Kowalczykiem z UP w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Rektor z 96 procetowym poparciem - rozmowa z prof. Krzysztofem Kowalczykiem z UP w Lublinie

Wygrał z miażdżącym prawie 96-procentowym poparciem. Będzie rządził przez kolejne 4 lata – prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk – rektor, rektor elekt Uniwersytetu Przyrodniczego jest gościem porannej rozmowy, z cyklu Dzień Wschodzi.

Avia Świdnik i Opolanin faworytami środowych półfinałów Pucharu Polski

Avia Świdnik i Opolanin faworytami środowych półfinałów Pucharu Polski

Dzisiaj o godz. 17.30 zostaną rozegrane mecze półfinałowe Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Występujący w A klasie LKS Wierzchowiska zmierzy się z Opolaninem Opole Lubelskie, a rezerwy Górnika Łęczna podejmą trzecioligową Avię Świdnik.

Przełamanie piłkarek Górnika Łęczna. "Był czarny kwiecień, to teraz czas na kolorowy maj"

Przełamanie piłkarek Górnika Łęczna. "Był czarny kwiecień, to teraz czas na kolorowy maj"

Po sześciu spotkaniach bez zwycięstwa Górnik Łęczna wreszcie wygrał. Podopieczne Patryka Błaziaka pokonały w dobry stylu Medyk Konin.

Kolejne produkty zatrzymane na granicy

Kolejne produkty zatrzymane na granicy

Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie zakazał wprowadzenia na polski rynek kolejnych produktów z zagranicy.

Drugi dzień matur. Przed maturzystami królowa nauk - matematyka

Drugi dzień matur. Przed maturzystami królowa nauk - matematyka

Punktualnie o godzinie 9 maturzyści w całej Polsce zasiądą do egzaminu z matematyki. Na rozwiązanie testu będą mieć 3 godziny.

Bartosz Bańbor z Orlen Oil Motoru wystąpi na PGE Narodowym podczas testu toru przed Grand Prix

Bartosz Bańbor z Orlen Oil Motoru wystąpi na PGE Narodowym podczas testu toru przed Grand Prix

Już 11 maja na PGE Stadionie Narodowym odbędą się zawody Speedway Grand Prix. W imprezie wystartuje tym razem aż pięciu zawodników Orlen Oil Motoru Lublin. Do stałych bywalców dołączył jeszcze Mateusz Cierniak. Z kolei w środę tor w Warszawie sprawdzi junior „Koziołków” Bartosz Bańbor, który dostał powołanie od Rafała Dobruckiego.

Wysterylizuj swojego zwierzaka za darmo

Wysterylizuj swojego zwierzaka za darmo

Urząd Miasta Lublin poinformował, że ruszyła kolejna edycja darmowej sterylizacji psów i kotów. Bezpłatnie można również zaczipować swojego pupila.

Nowa większość zaczyna rządy w puławskiej radzie
Wybory 2024
galeria

Nowa większość zaczyna rządy w puławskiej radzie

Prawo i Sprawiedliwość we wtorkowe południe straciło władzę w powiecie puławskim, a po godz. 15 w Radzie Miasta Puławy. Większość w mieście utworzyła Koalicja Obywatelska wraz z trójką radnych wybranych z komitetów Trzeciej Drogi, Wybieramy Puławy oraz Niezależnych wyborców Pawła Maja. Na czele nowej rady stanęła Ewa Wójcik.

Wspomnienie Jurka „Szeli” Stankiewicza
17 maja 2024, 19:00

Wspomnienie Jurka „Szeli” Stankiewicza

W piątek (17 maja) w Domu Kultury LSM odbędzie się druga edycja wydarzenia pod nazwą Tribute To Szela. Będzie to muzyczne wspomnienie nieżyjącego Jerzego „Szeli” Stankiewicza, wokalisty lubelskiego zespołu Teksasy. Wystąpią Teksasy & Wojtek Cugowski & Goście.

Ostry atak na Ukrainę. Poderwano polskie i natowskie samoloty

Ostry atak na Ukrainę. Poderwano polskie i natowskie samoloty

Do zmasowanego ataku Rosji na Ukrainę doszło dzisiaj nad ranem. Kolejny raz wojska sojusznicze poderwały polskie i natowskie samoloty.

Jest nowy prezes w Azotach Puławy

Jest nowy prezes w Azotach Puławy

Do wykonywania obowiązków prezesa Zarządu Grupy Azoty Puławy został delegowany już w kwietniu. Od jutra, zgodnie z dzisiejszą decyzją Rady Nadzorczej Hubert Kamola będzie oficjalnie zajmował to stanowisko. Został powołany na 3-letnią kadencję,

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium