Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Archiwum

8 listopada 2006 r.
16:49
Edytuj ten wpis

Przede wszystkim słuchaj

0 0 A A

Przemoc w szkole to nie tylko popychanie, bicie i opluwanie.
To także przezywanie, rzucanie nieprzyjemnych spojrzeń, a nawet milczenie. Jak rozpoznać, czy dziecko jest ofiarą. Jak rozmawiać, z młodymi, by wiedzieli, że są inne rozwiązania niż targnięcie się na życie. Radzą specjaliści akcji "Szkoła bez przemocy”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Liczne badania wskazują na istnienie zależności pomiędzy wychowaniem a rozwojem zachowań antyspołecznych - w tym agresywnych u dzieci - twierdzi Anna Borkowska z Centrum Metodycznego Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie. Dziecko agresywne jest bardzo często ofiarą przemocy domowej, dla której jedyną znaną formą zaspokojenia potrzeb jest zachowanie agresywne.
Sprawca, ofiara, świadek
Jak rozpoznać sprawcę przemocy w szkole?
- To ktoś impulsywny i silny fizycznie. Przyjemność sprawia mu władza i zagrażanie innym. Z trudem poddaje się obowiązującym normom. Bywa agresywny wobec dorosłych. Przez innych jest postrzegany jako "twardy”, "ostry”, "mocny”. Choć nie pod względem osiągnięć w nauce - o cechach agresywnego ucznia mówi Jacenty Kłoda, pedagog, nauczyciel w Szkole Podstawowej w Zofiówce i trener Ośrodka Szkolenia Nauczycieli Stowarzyszenia Psychoprofilaktyki Szkolnej "Spójrz Inaczej”. - Często popada w złe towarzystwo. Bywa że kradnie, pije alkohol. Uzyskuje pewną popularność, choćby wśród niewielkiej liczby rówieśników - większą w szkole podstawowej niż w średniej. Sprawca agresji, w domu najczęściej jest ofiarą przemocy.
W szkolnej przemocy udział bierze też świadek. Próbuje coś zrobić. Szuka pomocy u dorosłych. Ale jednocześnie wycofuje się, zachowuje się biernie. Udaje, że nie widzi. Unika trudnych sytuacji.
Co robić?
Rozwiązaniem jest stworzenie jasnego systemu norm i zasad szkolnych oraz ustalenie konsekwencji za ich nieprzestrzeganie. Bezpieczeństwo zapewniłby także lepszy nadzór nad uczniami podczas przerw i pełnienie przez nauczycieli dyżurów w niebezpiecznych miejscach. W każdej szkole powinna być zaufana osoba, do której można się zwrócić w sprawach agresji i przemocy. Taką rolę coraz częściej zaczynają pełnić mediatorzy.
- To pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele, a nawet uczniowie, którzy są obdarzeni zaufaniem przez otoczenie - tłumaczy Małgorzata Rębacz, prawniczka i mediatorka, która uczyła mediowania w kilku lubelskich gimnazjach. - Mediator powinien umieć słuchać i wyłapywać sygnały świadczące o tym, że dzieje się coś złego. W Gdańsku był psycholog, pedagog - nikt nie zauważył, że z Anią jest niedobrze. Słuchając ucznia, kolegi, koleżanki można mu łatwiej pomóc.
Co powinni robić rodzice? Też słuchać. Powinni znać ich znajomych, wiedzieć, co lubią robić w wolnym czasie i jak spędzają ten wolny czas. Według programu ministra edukacji wsparciem dla wyeliminowania przemocy ma być wprowadzenie godziny policyjnej dla młodych. Po jej rozpoczęciu dzieci bez opieki dorosłych nie będą mogły przebywać w miejscach publicznych.
• Czy taki zakaz może zmobilizować rodziców do zastanowienia się: "Co robi moje dziecko, gdy już ciemno na dworze”?
- Odpowiedzialnych rodziców, owszem. Ale tych, którzy nie przejawiają takich cech, raczej nie. Oni sami robią różne dziwne i niekoniecznie bezpieczne rzeczy. Więc zapewne dalej nie będą wiedzieć, co się dzieje z ich dziećmi - mówi Urszula Zwolska, psycholog szkolny w Puławach, trener Stowarzyszenia "Spójrz Inaczej”. - Wolę, żeby wpływać na zmianę postępowania innymi sposobami. Jestem za edukowaniem rodziców i rozmawianiem z nimi niż za takimi spektakularnymi kampaniami.

Pozostałe informacje

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium