Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

21 maja 2021 r.
9:27

Łukasiewicz - INS - 2 lata w Sieci Badawczej Łukasiewicz!

2 0 A A

W kwietniu 2021 r minęły dwa lata od powstania Sieci Badawczej Łukasiewicz, trzeciej co do wielkości organizacji badawczej w Europie, która oferuje polskim przedsiębiorcom innowacyjne rozwiązania i stanowi pomost między nauką i biznesem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poprzez połączenie potencjału naukowo-badawczego 32 Instytutów w 12 miastach w Polsce przedsiębiorca otrzymuje kompleksową ofertę badawczo-rozwojową obejmującą propozycję badań naukowych i całego ciągu technologicznego. Dzięki efektowi synergii Instytutów Łukasiewicza biznes może tylko skorzystać, a instytuty czerpać wiedzę i wspierać się kompetencjami. O tym, z jak dużym graczem rynkowym mamy do czynienia, świadczy roczny przychód Instytutów Łukasiewicza w 2020 r. w wysokości 1,3 mld zł i zysk netto 67,6 mln zł.

W Sieci Badawczej Łukasiewicz funkcjonuje „System wyzwań”, pozwalający przedsiębiorcom w łatwy sposób nawiązać współpracę z naukowcami. Wystarczy wejść na stronę lukasiewicz.gov.pl i wypełnić zgłoszenie, a 4500 naukowców i inżynierów Instytutów Łukasiewicza przyjmie wyzwanie biznesowe i przygotuje ofertę w 15 dni proponując przedsiębiorcy propozycję opracowania skutecznego rozwiązania wdrożeniowego. Co ważne, przedsiębiorca nie ponosi żadnych kosztów związanych z przystąpieniem do Wyzwania. Jak dotąd z oferty wyzwań skorzystało już 176 firm.

Oferta Instytutów Łukasiewicza została pogrupowana wg 4 obszarów, skupiając ekspertów z różnych dziedzin tj. Zdrowie, Inteligentna i czysta mobilność, Zrównoważona gospodarka i energia oraz Transformacja cyfrowa. Działalność Łukasiewicz - Instytutu Nowych Syntez Chemicznych świetnie wpisuje się tematykę Grup Badawczych Zrównoważona gospodarka i energia oraz Zdrowie.

Jako jednostka naukowo-badawcza od wielu lat kładziemy nacisk na tworzenie produktów i technologii dla różnych gałęzi przemysłu, głównie chemicznego oraz spożywczego i kosmetycznego. Nasza oferta ma wymiar komercyjny przynoszący zysk Instytutowi, przyczyniając się do rozwoju polskiej gospodarki.

Sieć Badawcza Łukasiewicz zwiększa możliwości pozyskania środków na finansowanie działalności Instytutów należących do Sieci. Obecność w Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz kompleksowość oferty naszego Instytutu w postaci badań w skali laboratoryjnej oraz posiadanie infrastruktury pozwalającej na badania w skali pilotowej są tym, czego szukają nasi potencjalni partnerzy biznesowi – mówi Prof. dr hab. inż. Janusz Igras Janusz Igras, Dyrektor Łukasiewicz – INS.

Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych dysponuje nie tylko świetnym zapleczem naukowym w postaci wysoko wykwalifikowanej kadry oraz nowoczesnych laboratoriów badawczych, ale umożliwia też opracowanie procesów technologicznych od badań aż „pod klucz”. Nasze sprawdzone technologie dotyczą m.in. kompleksowej modernizacji procesu wytwarzania gazów syntezowych, wodoru i amoniaku, kompleksowej modernizacji instalacji kwasu azotowego, produkcji katalizatorów i sorbentów, produkcji nawozów mineralnych i mineralno-organicznych oraz ekstrakcji nadkrytycznej substancji bioaktywnych z materiałów pochodzenia naturalnego. Od lat stanowimy zaplecze naukowe dla przemysłu i jesteśmy głównym partnerem w Polsce dla strategicznych gałęzi przemysłu nawozowego, m.in. Grupy Azoty, Grupy Orlen, ANWIL-u i wielu innych.

Aktualnie realizujemy dziewięć projektów o wartości budżetu dla Instytutu blisko 9 mln złotych. Są to projekty badawczo-rozwojowe finansowane przy udziale środków unijnych i krajowych. Prowadzimy też intensywne działania zmierzające do pozyskania kolejnych projektów.

Pierwszym sukcesem Systemu wyzwań w Łukasiewicz – INS jest projekt pt. Nawozy nowej generacji o kontrolowanym uwalnianiu składników pokarmowych, przyjazne dla rolnika i środowiska realizowany wspólnie z Grupą Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. i Zakłady Chemiczne Police S.A. Wynikiem wyzwania będzie opracowanie polskiej technologii produkcji nawozów azotowych o kontrolowanym uwalnianiu składników z dodatkiem substancji zwiększających ich efektywność przy wykorzystaniu materiałów biodegradowalnych. Zwiększy to konkurencyjność zarówno krajowych producentów nawozów jak i polskiego rolnictwa. Nowatorskie nawozy pozwolą na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (CO2 i N2O) oraz amoniaku, co jest zgodne z obecną polityką klimatyczną krajów Unii Europejskiej.

Wspólnie z firmą Fosfan S.A. pracujemy nad opracowaniem i wdrożeniem technologii niskoemisyjnego otrzymywania nawozów mineralnych z wykorzystaniem fosforu zawartego w termicznie przetworzonych odpadach organicznych, z których wychwycone i zagospodarowane zostaną związki złowonne. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy Szczecina odetchną świeżym powietrzem. Zero waste technology wpisuje się w jeden z kluczowych dla Łukasiewicza kierunków działalności – Zrównoważona gospodarka i energia.

Poza projektami badawczo-rozwojowymi Łukasiewicz – Instytut Nowych Syntez Chemicznych realizuje duże projekty modernizacyjne.

Do najważniejszych kontraktów realizowanych w ostatnim czasie należy umowa z Grupą Azoty ZA Puławy S.A. na dostawę technologii i kluczowego wyposażenia do modernizacji instalacji kwasu azotowego w puławskich zakładach. W projekcie wykorzystano własne know-how poparte zrealizowanymi modernizacjami innych instalacji kwasu azotowego. Realizacja inwestycji przyczyni się do zwiększenia zdolności produkcyjnych, poprawy parametrów jakościowych kwasu, obniżenia zużycia surowców oraz do poprawy ochrony środowiska.

Ponadto dla Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. opracowujemy projekt bazowy i wykonawczy na zagospodarowania wodoru z instalacji Polyolefins w procesie produkcji amoniaku. Wodór, który ma być uzyskiwany w budowanej instalacji odwodornienia propanu zostanie wykorzystany do produkcji amoniaku, co przełoży się na zmniejszenie zużycia gazu ziemnego i znacznie poprawi efektywność wytwarzania amoniaku i produkowanych na jego bazie nawozów.

Instytut angażuje się w inicjatywy realizowane w naszym regionie, m.in. na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Nasi eksperci doradzają pomysłodawcom idei start-upów w programie wsparcia „Wschodni Akcelerator Biznesu”, realizowanym w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Efektem tej współpracy jest m.in. pozyskanie w konsorcjum ze start-upem Vertigo Sp. z.o.o., inkubowanym w ramach Akceleratora, finansowania projektu badawczo-rozwojowego ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Przedmiotem projektu jest opracowanie metodyki otrzymywania ekstraktów roślinnych wzbogaconych w bioaktywne substancje z wykorzystaniem technik indoor farmingu w wersji farm wertykalnych oraz ekstrakcji nadkrytycznej CO2. Inicjatywa umożliwi pozyskanie i wykorzystanie nowej wiedzy z zakresu uprawy roślin w farmach wertykalnych czyli pionowych, gdzie poszczególne rośliny są umieszczone na wielu poziomach, określenie optymalnych warunków mikroklimatycznych dla najbardziej efektywnego wzrostu roślin i sposobu ich biofortyfikacji. Dzięki opracowanej metodyce możliwe będzie wprowadzenie na rynek wzbogaconych ekstraktów roślinnych o działaniu prozdrowotnym z przeznaczeniem do zastosowań w branży farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej.

Połączenie kompetencji, potencjału i możliwości kooperacji Instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz i przedsiębiorców jest najlepszą i najszybszą drogą do rozwoju gospodarczego całego kraju.

Obszarów potencjalnej współpracy z naszym Instytutem jest wiele. Czekamy na wyzwania od przedsiębiorców.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium