Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

30 kwietnia 2017 r.
19:52

Domowy Szpital już otwarty. "Jest to bardzo ważna inwestycja dla regionu"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 13 A A
W czwartek otwarto oficjalnie Domowy Szpital w Białej Podlaskiej/ fot. EB
W czwartek otwarto oficjalnie Domowy Szpital w Białej Podlaskiej/ fot. EB

Domowy Szpital w Białej Podlaskiej już oficjalnie otwarty. To ośrodek, jedyny taki w Polsce, który powstał z myślą o osobach starszych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obiekt ma ponad 3,4 tys. mkw powierzchni. A tworzą go m.in. dzienny dom opieki medycznej, hospicjum dla dzieci i dorosłych, pielęgniarska opieka długoterminowa domowa i stacjonarna, teleopieka oraz Poradnia Medycyny Paliatywnej. W ramach stacjonarnej opieki placówka zapewnia 72 łóżka dla pacjentów leżących, do tego 15 miejsc w ramach dziennej opieki medycznej.

- Jest to bardzo ważna inwestycja dla regionu, wpisująca się w trendy demograficzne, bo nasze społeczeństwo się starzeje - mówi Bożena Łukaszek, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa i opieki paliatywnej. - Pacjenci będą mieli tu godne warunki do leczenia i spędzania czasu- podkreśla Łukaszek. Jej zdaniem na uwagę zasługuje teleopieka. - Ten nowoczesny element tak naprawdę dopiero zaczyna się rozwijać w naszym kraju. A pozwala na telefoniczną konsultację z lekarzem bez konieczności bezpośredniego kontaktu - dodaje pani konsultant.

Już Dni Otwarte placówki pokazały, że zainteresowanie jest duże. - Pacjenci różnych kategorii mogą trafiać do naszej placówki, z różnymi schorzeniami- zaznacza Danuta Matwiejczuk, kierownik Domowego Szpitala. - W ramach hospicjum stacjonarnego zapewniamy całodobową opiekę. Do zakładu opiekuńczo-leczniczego przyjmujemy pacjentów, którzy w skali Barthel mają do 40 punktów - dodaje kierownik.

Skala Barthel ocenia pacjentów pod kątem czynności dnia codziennego. Zdrowy człowiek ma 100 punktów.

- W dziennym domu opieki medycznej mamy 15 miejsc dla pacjentów którzy mają od 40 do 65 punktów w tej skali, czyli są to osoby w miarę sprawne. Mogą przebywać u nas od godz. 7 do 17, mają zapewnione posiłki, terapię zajęciową i opiekę lekarską - podkreśla Matewiejczuk.

Niestety obecnie lista pacjentów jest już prawie pełna, zostało kilka wolnych miejsc.

Pacjenci przebywają w Domowym Szpitalu bezpłatnie. - Jest to finansowane w ramach kontraktu z NFZ, a także z programu Ministerstwa Zdrowia - precyzuje pani kierownik. - Jeżeli chodzi o placówki publiczne, to nie znam innego takiego ośrodka na takim poziomie - przyznaje szefowa.

Pierwsi pacjenci trafią tu na początku maja. Niebawem trafią tu łóżka oraz materace przeciwodleżynowe od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

- Będzie to 70 łóżek, szafek przyłóżkowych oraz sprzęt do pielęgnacji. W sumie dary od WOŚP dla Domowego Szpitala warte są 2 mln zł - zaznacza Joanna Kozłowiec zastępca dyrektora ds. rozwoju szpitala. Jerzy Owsiak prezes zarządu WOŚP nie pojawił się na czwartkowych  uroczystościach, przesłał tylko list gratulacyjny, podobnie zresztą jak minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Nowa inwestycja kosztowała 17 mln zł. Szpital pokrył to z własnego budżetu. Placówka znajduje się  przy ul. Spółdzielczej, w miejscu po dawnym Oddziale Zakaźnym.

fot. EB
fot. EB

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Morus / 4 maja 2017 o 20:28
0
Wielkie gratulacje panie dyrektorze O. zwłaszcza że pan bardzo dobrze na tym zarabia.
Avatar
Rita / 3 maja 2017 o 13:53
0
Uważam, że pomysł jest bardzo dobry. nikt z patyka domu nie buduje, dajmy im czas na dotarcie się. Ważne, że chcą taki pomysł wprowadzić w życie, bo to oznacza, że widzą problem i chcą go rozwiązać. 
Avatar
Gość / 2 maja 2017 o 09:03
0
A co uważasz że tylko ten idzie się modlić co ma coś za uszami??? "Jakieś skrzywienie jaźni masz i po to jest właśnie Domowy Szpital" ha, ha
Avatar
Gość / 2 maja 2017 o 09:01
0
Lepiej że się modlił, niż miałby się podlić.
Avatar
Gość / 1 maja 2017 o 23:38
0
Pan Dyrektor O. ma dużo za kołnierzem, ostatnio bardzo gorliwie się modlił w naszym kościele !!!!
Avatar
Gość / 1 maja 2017 o 17:44
0
Pomysł świetny, proszę i stać nas na coś więcej nie tylko na zaściankowość.
Avatar
Gość / 1 maja 2017 o 08:43
0
WAŻNE! cyt "Pacjenci przebywają w Domowym Szpitalu bezpłatnie. - Jest to finansowane w ramach kontraktu z NFZ, a także z programu Ministerstwa Zdrowia" bardzo ważne, praktyka pokaże.
Avatar
Gość / 1 maja 2017 o 08:30
0
Jak będzie zarządzany i jak będzie funkcjonował , to zweryfikuje czas.Już na wstepie mam obawy co do tej punktacji , czy ona czasami nie będzie wypadkową zasobności portfela?Obym się mylił,ale wątpliwości trzeba mieć. Mam z Białej mało sympatyczne doświadczenie i to właśnie ze szpitala wojewódzkiego tak bardzo wychwalanego przez władzę i prasę . Otóż po operacji zaćmy/w Lublinie na ul.Chmielnej/ miałem się zgłosić na badanie kontrolne,a to można było zrobić przy każdym szpitalu na podstawie karty informacyjnej.Będąc czasowo w Białej zwróciłem się o pomoc do przychodni okulistycznej przy szpitalu.Tam zażądano abym przywiózł skierowanie ze szpitala,który ten zabieg wykonał.Paranoja.Jeżeli mam pojechać po skierowanie ,to lepiej bedzie jak mi tam skontrolują.Tak w Białej pacjentów się załatwia w sposób formalny.Oby tak nie było i w tym nowym.???
Jak będzie zarządzany i jak będzie funkcjonował , to zweryfikuje czas.Już na wstepie mam obawy co do tej punktacji , czy ona czasami nie będzie wypadkową zasobności portfela?Obym się mylił,ale wątpliwości trzeba mieć. Mam z Białej mało sympatyczne doświadczenie i to właśnie ze szpitala wojewódzkiego tak bardzo wychwalanego przez władzę i prasę . Otóż po operacji zaćmy/w Lublinie na ul.Chmielnej/ miałem się zgłosić na badanie kontrolne,a to można było zrobić przy każdym szpitalu na podstawie karty informacyjnej.Będąc czasowo w Białej zwró... rozwiń
Avatar
Gość / 1 maja 2017 o 08:04
0
Super pomysł takiej inwestycji! Niech Lublin na czele z Żukiem też pomyśli o takim domowym szpitalu.
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2017 o 22:36
0
Jedna jaskółka wiosny nie czyni - dopiero jak takich placówek biskup wyświęci tyle co wyświęca się kościołów to będzie to powód do zadowolenia. Miałem możliwość doświadczenia na własnej skórze jak wygląda dzisiaj wsparcie opieki paliatywnej nawet jak się mieszka w centrum tak dużego miasta jakim jest Lublin. ( na marginesie - ja jestem katolikiem jeżeli ktoś ma wątpliwość co do przytyku biskupowi)
Avatar
Morus / 4 maja 2017 o 20:28
0
Wielkie gratulacje panie dyrektorze O. zwłaszcza że pan bardzo dobrze na tym zarabia.
Avatar
Rita / 3 maja 2017 o 13:53
0
Uważam, że pomysł jest bardzo dobry. nikt z patyka domu nie buduje, dajmy im czas na dotarcie się. Ważne, że chcą taki pomysł wprowadzić w życie, bo to oznacza, że widzą problem i chcą go rozwiązać. 
Avatar
Gość / 2 maja 2017 o 09:03
0
A co uważasz że tylko ten idzie się modlić co ma coś za uszami??? "Jakieś skrzywienie jaźni masz i po to jest właśnie Domowy Szpital" ha, ha
Avatar
Gość / 2 maja 2017 o 09:01
0
Lepiej że się modlił, niż miałby się podlić.
Avatar
Gość / 1 maja 2017 o 23:38
0
Pan Dyrektor O. ma dużo za kołnierzem, ostatnio bardzo gorliwie się modlił w naszym kościele !!!!
Avatar
Gość / 1 maja 2017 o 17:44
0
Pomysł świetny, proszę i stać nas na coś więcej nie tylko na zaściankowość.
Avatar
Gość / 1 maja 2017 o 08:43
0
WAŻNE! cyt "Pacjenci przebywają w Domowym Szpitalu bezpłatnie. - Jest to finansowane w ramach kontraktu z NFZ, a także z programu Ministerstwa Zdrowia" bardzo ważne, praktyka pokaże.
Avatar
Gość / 1 maja 2017 o 08:30
0
Jak będzie zarządzany i jak będzie funkcjonował , to zweryfikuje czas.Już na wstepie mam obawy co do tej punktacji , czy ona czasami nie będzie wypadkową zasobności portfela?Obym się mylił,ale wątpliwości trzeba mieć. Mam z Białej mało sympatyczne doświadczenie i to właśnie ze szpitala wojewódzkiego tak bardzo wychwalanego przez władzę i prasę . Otóż po operacji zaćmy/w Lublinie na ul.Chmielnej/ miałem się zgłosić na badanie kontrolne,a to można było zrobić przy każdym szpitalu na podstawie karty informacyjnej.Będąc czasowo w Białej zwróciłem się o pomoc do przychodni okulistycznej przy szpitalu.Tam zażądano abym przywiózł skierowanie ze szpitala,który ten zabieg wykonał.Paranoja.Jeżeli mam pojechać po skierowanie ,to lepiej bedzie jak mi tam skontrolują.Tak w Białej pacjentów się załatwia w sposób formalny.Oby tak nie było i w tym nowym.???
Jak będzie zarządzany i jak będzie funkcjonował , to zweryfikuje czas.Już na wstepie mam obawy co do tej punktacji , czy ona czasami nie będzie wypadkową zasobności portfela?Obym się mylił,ale wątpliwości trzeba mieć. Mam z Białej mało sympatyczne doświadczenie i to właśnie ze szpitala wojewódzkiego tak bardzo wychwalanego przez władzę i prasę . Otóż po operacji zaćmy/w Lublinie na ul.Chmielnej/ miałem się zgłosić na badanie kontrolne,a to można było zrobić przy każdym szpitalu na podstawie karty informacyjnej.Będąc czasowo w Białej zwró... rozwiń
Avatar
Gość / 1 maja 2017 o 08:04
0
Super pomysł takiej inwestycji! Niech Lublin na czele z Żukiem też pomyśli o takim domowym szpitalu.
Avatar
Gość / 30 kwietnia 2017 o 22:36
0
Jedna jaskółka wiosny nie czyni - dopiero jak takich placówek biskup wyświęci tyle co wyświęca się kościołów to będzie to powód do zadowolenia. Miałem możliwość doświadczenia na własnej skórze jak wygląda dzisiaj wsparcie opieki paliatywnej nawet jak się mieszka w centrum tak dużego miasta jakim jest Lublin. ( na marginesie - ja jestem katolikiem jeżeli ktoś ma wątpliwość co do przytyku biskupowi)
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia]
galeria

Wieczorny maraton na rolkach po Lublinie. Tym razem w nietypowych strojach [zdjęcia] 1 0

To był już czwarty w tym roku przejazd rolkarzy przez Lublin. Tym razem część z nich pojawiła się w przebraniach zwierząt.

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej
22 lipca 2018, 11:00

Żniwowanie w Muzeum Wsi Lubelskiej 1 0

Co Gdzie Kiedy. Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na kolejną odsłonę wakacyjnych pokazów dawnego rzemiosła. W niedzielę, 22 lipca o godz. 11 w Skansenie rozpoczną się pokazy żniwowania.

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu

Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych powstała w bialskim szpitalu 0 0

Przy szpitalu w Białej Podlaskiej zaczęła funkcjonować Poradnia Leczenia Ran Przewlekłych. Placówka podpisała umowę z lubelskim NFZ.

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 19. Nie żyje pieszy 5 0

Do tragicznego wypadku doszło po godz. 1 w nocy na drodze krajowej nr 19 w miejscowości Firlej.

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia]
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia. Kto zdobył medale? [zdjęcia] 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 96 25

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 37 4

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 4

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 1

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!