Rozmowa Z prof. zw. dr. hab. Mieczysławem Adamowiczem, rektorem Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.
– To problem nie tylko PSW, spotykają się z nim wielkie uniwersytety. Ostatni rok był u nas bardzo dobry. Podczas rekrutacji zgłosiło się ponad 1200 osób. Przyjęliśmy prawie 1000. Nasza szkoła ma w sumie około 3,5 tys. studentów. Mimo różnych trudności, PSW chce iść do przodu. Mamy już otwarte lub przygotowane nowe kierunki studiów. W ostatnim roku z dużym zainteresowaniem kandydatów spotkał się kierunek inżynierski budownictwo. Tworzymy bazę dydaktyczną, organizujemy laboratorium.
• A jakie są kolejne nowości?
– 10 marca Państwowa Komisja Akredytacyjna pozytywnie oceniła nasz wniosek na prowadzenie od października studiów na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Spełniliśmy wymogi programowe, infrastrukturalne i kadrowe. Już zaczął się nabór i istnieje możliwość rejestrowania się młodzieży na wszystkich naszych 12 kierunkach studiów, w tym na studia drugiego stopnia na kierunku turystyka i rekreacja. Uzyskaliśmy też pozytywną decyzję Państwowej Komisji Akredytacyjnej na prowadzenie od przyszłego roku akademickiego studiów magisterskich zdrowie publiczne. PSW nabiera więc akademickości.
– Zamierzamy rozwijać uczelnię, dążyć do przekształcenia PSW, aby z czasem stała się Akademią Bialską. Jest to jednak perspektywa nie na obecną moją kadencję.
• Czy możliwe będzie połączenie PSW z wydziałem AWF?
– Prowadziliśmy rozmowy z dziekanem i prodziekanem AWF. Były one przyjazne. Jest możliwa perspektywa doprowadzenia do wspólnego uniwersytetu. Nie chcemy jednak tego czynić na siłę, ani wyprzedzać kogoś, ani występować przeciwko komukolwiek. Możemy liczyć na postęp we współpracy z jednostkami zewnętrznymi.
• Na czym może to polegać?
– Za wcześnie mówić o szczegółach. Na razie mamy na myśli współpracę naukową. Niesie to szansę na możliwość przekształcenia struktury wewnętrznej w struktury wydziałowe. Jest szansa na utworzenie 2–3 wydziałów, z tego może dwa uzyskałyby prawo do nadawania tytułu doktora.
• Coraz więcej absolwentów uczelni staje się bezrobotnymi. Czy ukończenie studiów np. w zakresie bezpieczeństwa narodowego da absolwentom szansę pracy?
– Jesteśmy blisko granicy, gdzie funkcjonuje wiele instytucji ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa i obronności, przepływów towarów i ludzi oraz bezpieczeństwa granic. Absolwenci mogą być przygotowani do zarządzania kryzysowego, do pracy w jednostkach administracji publicznej i w instytucjach zajmujących się bezpieczeństwem. To interesuje młodych ludzi.
• Czy zamierzacie pozyskiwać więcej studentów z zagranicy?
– Już obecnie studiuje ponad 120 studentów z zagranicy, w większości mających Kartę Polaka. Stwarzamy im dogodne warunki do studiowania w Polsce. Budowany dom studencki będzie ważnym elementem w rekrutacji kandydatów z zagranicy. Zapraszamy obcokrajowców, prorektor ds. rozwoju uczelni, prof. Józef Bergier, odwiedził w tym celu polskie liceum na Litwie. Gościmy młodzież z zagranicy na spotkaniach informacyjno-edukacyjnych, podczas których poznaje ona uczelnię i miasto.