Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

26 listopada 2020 r.
10:24

W MSWiA powstaje nowa strategia migracyjna Polski. Organizacje pozarządowe chcą mieć na nią wpływ

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Taki baner w grudniu ubiegłego roku stanął przy przejściu granicznym w Terespolu. Organizacje pozarządowe „przepraszały” uchodźców za łamanie prawa przez polskie władze
Taki baner w grudniu ubiegłego roku stanął przy przejściu granicznym w Terespolu. Organizacje pozarządowe „przepraszały” uchodźców za łamanie prawa przez polskie władze (fot. Materiały prasowe)

Organizacje pozarządowe chcą uczestniczyć w opracowaniu strategii migracyjnej Polski. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdza, że właśnie finalizuje prace nad takim dokumentem. Zdaniem organizacji, robi się to w sposób „utajniony”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Prace nad przygotowaniem polityki migracyjnej Polski są na końcowym etapie. Są prowadzone w ramach grupy międzyresortowego Zespołu do Spraw Migracji – słyszymy w biurze prasowym ministerstwa.

Obecnie grupa finalizuje opracowanie diagnozy sytuacji migracyjnej. Tymczasem, organizacje pozarządowe, takie jak Helsińska Fundacja Praw Człowieka twierdzą, że do tych prac nie zostały zaproszone. A od lat zajmują się tą problematyką.

– Procesy migracyjne mają wpływ na całe społeczeństwo, stąd też konieczne jest, aby polityka migracyjna tworzona była w jawny i partycypacyjny sposób. Obecny tryb prac rządu jest nietransparentny, a wypracowane w jego ramach dokumenty są utajnione i przekazywane wyłącznie wybranemu, wąskiemu gronu odbiorców – dziwią się eksperci z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Dlatego wystosowali w tej sprawie pismo do resortu. – Podkreślamy w nim potrzebę tworzenia polityki migracyjnej w oparciu o rzetelną diagnozę, mając dalekosiężną wizję oraz jasno określone cele. Poza tym, diagnoza obecnej sytuacji powinna służyć refleksji, jak wyobrażamy sobie naszą rzeczywistość w świecie, w którym migracja jest stałym elementem rzeczywistości – podkreślają.

– Spróbujmy sobie zaufać od samego początku i włączajmy w pracę nad strategią nie tylko przedstawicieli i przedstawicielki administracji, ale także i przede wszystkim migrantki i migrantów, osoby ze świata nauki i biznesu, samorządy, organizacje społeczne – zauważa z kolei Witold Klaus ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, które również pomaga migrantom.

Okazuje się, że taki dokument dotyczący polityki migracyjnej ma być opracowywany co roku. – Z tej racji, że sytuacja migracyjna, zarówno w Polsce jak i w Europie, ulega szybkim zmianom – tłumaczy MSWiA. – W ten sposób uda się uniknąć błędu „Polityki Migracyjnej Polski” z 2012 roku, gdy przyjęto kilkuletni horyzont czasowy na realizację ustaleń polityki migracyjnej, gdy tymczasem zachodziły istotne zmiany – słyszymy w resorcie. Nastąpił wówczas kryzys migracyjny w całej Europie, czy konflikt zbrojny na Ukrainie.

Dokument, który powstaje oparty jest na bazie rejestrów państwowych prowadzonych przez różne ministerstwa, Straż Graniczną czy Urząd do Spraw Cudzoziemców. Poza tym, resort odpiera zarzuty o „utajnieniu prac”, tłumacząc że zorganizował m.in. wideokonferencje z zainteresowanymi organizacjami.

– Do prac został włączony Ośrodek Badań nad Migracjami UW oraz organizacje międzynarodowe: UNHCR i IOM. Organizacje pozarządowe, są zapraszane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji do indywidualnych rozmów, w trakcie których wyjaśniane są szczegóły dotyczące prac prowadzonych nad nową polityką migracyjną kraju – zapewnia biuro prasowe.

Ostatecznie, projekt dokumentu „Polityka Migracyjna Polski 2021” ma być poddany konsultacjom społecznym.

Ułatwienia od 1 grudnia

Od 1 grudnia cudzoziemcy przebywający w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych będą mogli ubiegać się o zezwolenia na pracę.

– Może to mieć szczególne znaczenie dla obywateli Białorusi, którzy od kilku miesięcy opuszczają swój kraj w wyniku represji. Nowe przepisy wprowadza nowelizacja ustawy o cudzoziemcach – zaznacza Jakub Dudziak rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium