Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

4 lutego 2016 r.
16:17

Zrozumieć świat autysty. Warsztaty dla młodzieży

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
0 0 A A
Terapeuci ze Wspólnego Świata przeprowadzają warsztaty dla młodzieży z bialskich szkół. Zadania mają pomóc zrozumieć jak odczuwają osoby z autyzmem/ fot. E.Burda
Terapeuci ze Wspólnego Świata przeprowadzają warsztaty dla młodzieży z bialskich szkół. Zadania mają pomóc zrozumieć jak odczuwają osoby z autyzmem/ fot. E.Burda

Wycinanie w grubych rękawicach precyzyjnych kształtów albo oglądanie świata w pozaklejanych okularach przeciwsłonecznych. To tylko niektóre z zadań które podczas warsztatów stowarzyszenia Wspólny Świat wykonuje młodzież z bialskich szkół.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Podczas warsztatów próbujemy pokazać uczniom jak wygląda świat dzieci autystycznych. A przynajmniej jego wyrywek – mówi Renata Rychlicka, terapeuta i nauczyciel ze Wspólnego Świata. – Inscenizujemy ćwiczenia za pomocą których można przekonać się jak widzą, słyszą, albo odczuwają dotyk osoby z autyzmem – dodaje Rychlicka. W czwartek w takich warsztatach brała udział młodzież z I LO im. J.I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej.  - Przeprowadzamy zajęcia cyklicznie w różnych szkołach, bo okazało się, że jest ogromne zainteresowanie młodzieży – podkreśla terapeutka.

Jak autysta odczuwa świat?  - Można porównać to do sytuacji, kiedy zdrowy człowiek będzie  zamknięty w małym pomieszczeniu i poddany na działanie rozmaitych bodźców. Jest gorąco, mamy na sobie gruby, gryzący sweter z prawdziwej wełny, puszczamy głośno muzykę, włączamy telewizor, otwieramy okno, zza którego dolatują odgłosy rozmów, sygnały karetek i warkot samochodów, oświetlamy pomieszczenie dyskotekowym, migającym stroboskopem, wpuszczamy liczne ostre zapachy – perfum, gotowanej kapusty, acetonu i dymu papierosowego – tak opisują to terapeutki młodzieży podczas warsztatów.

Uczniowie mogą też tego doświadczyć.- Przeprowadzamy trzy ćwiczenia. Jedno z nich, tzw. biały szum polega na tym, że trzy osoby jednocześnie czytają trzy różne teksty. Takie samo natężenie głosu, ta sama intonacja. A młodzież ma wychwycić polecenia tylko z jednego tekstu. Udaje się i to nie do końca tylko nielicznym – tłumaczy Anna Buczyńska, terapeuta i nauczyciel Wspólnego Świata, która również prowadzi warsztaty. – Dzieci z autyzmem często słyszą wszystkie dźwięki z otoczenia z takim samym natężeniem – dodaje terapeutka.  

Poza tym, uczniowie musieli wycinać w grubych rękawicach precyzyjne kształty z papieru i rysować w przeciwsłonecznych okularach z pozaklejanymi szkiełkami. – O wielu rzeczach na temat autyzmu nie wiedziałem. Na pewno takie osoby mają ciężko w życiu. Mają ten dyskomfort, że np. nie wszystkie mówią. Jest im trudniej niż zdrowym dzieciom  – o swoich wrażeniach mówi licealista Piotr Semeniuk. – Zadania nie należały do najłatwiejszych, ale były ciekawe. Pomogły nam uświadomić, ze osoby z autyzmem żyją wokół nas. Trochę bardziej zrozumieliśmy ich świat – przyznaje z kolei Milena Jarząbkowska, również uczennica I LO.

Placówki zainteresowane warsztatami, mogą się zgłaszać do Wspólnego Świata. – Wierzymy, że poprzez młodzież dotrzemy do całego społeczeństwa – zaznacza Renata Rychlicka.

Wspólny Świat to ośrodek terapii, przedszkole, szkoła podstawowa oraz gimnazjum. Uczęszcza tu ponad 150 dzieci z autyzmem. W planach jest budowa pierwszego takiego w Polsce kompleksowego  Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i przepłynął rzekę. Wszystko po to, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

ME w pływaniu: Medal i finał, czyli świetny dzień Kacpra Stokowskiego z AZS UMCS Lublin

To się nazywa udane otwarcie zawodów. Pierwszego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie, które wystartowały w Budapeszcie mnóstwo powodów do radości miał Kacper Stokowski. Pływak AZS UMCS Lublin najpierw awansował do finału na 100 metrów stylem grzbietowym. Niedługo później wraz ze sztafetą 4x100 metrów stylem dowolnym wywalczył brązowy medal.

Terapia z Dr Misio
koncert
20 grudnia 2024, 18:00

Terapia z Dr Misio

Dr Misio, to rock’n’rollowa ekipa grająca ostrego rocka pod wodzą niesamowitego Arka Jakubika – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorów oraz scenarzysty, znanego m.in. z ról w filmach Wojtka Smarzowskiego („Wesele”, „Dom zły”, „Drogówka”, „Wołyń”, „Kler”). Już 20 grudnia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt Dr Misio pokaże Wam co to znaczy rock’n’roll.

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego
DLA PACJENTÓW
galeria

Kluby Płomyków: nowe świetlice dla podopiecznych lubelskiego szpitala dziecięcego

Dziś (10 grudnia) na Oddziale Ortopedycznym Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie otwarto dwie wyjątkowe świetlice: „salę morską” i „salę leśną”. To miejsca, w których mali pacjenci mogą bawić się i integrować z rówieśnikami, znajdując emocjonalne wsparcie w procesie leczenia.

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

Całoroczne domki mobilne - nowy trend jako alternatywa dla mieszkania w bloku

W ostatnich latach obserwujemy fascynujący trend w branży mieszkaniowej - rosnącą popularność całorocznych domków mobilnych. Te innowacyjne konstrukcje łączą w sobie zalety tradycyjnego domu z elastycznością i swobodą, jakiej nie zapewni żadne mieszkanie w bloku. Czym właściwie są całoroczne domki mobilne? To kompaktowe, przenośne jednostki mieszkalne, zaprojektowane z myślą o komfortowym użytkowaniu przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Doskonałym przykładem są domki mobilne od firmy Mobildom, które łączą w sobie skandynawską jakość wykonania z polską myślą techniczną

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium