Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

e-Wydanie - promocja 1zł za miesiąc!

Biłgoraj

6 marca 2020 r.
14:59

Mieszkańcy Biłgoraja chcą powstrzymać siekierezadę. "Zamiast lubianego, zielonego terenu będzie patelnia"

Autor: Zdjęcie autora agdy
27 19 A A

Mieszkańcy Biłgoraja się buntują, bo część sąsiadującego z miastem lasu jest przeznaczona do wycinki. – To nasz skarb, miejsce wypoczynku, tu uciekamy przed smogiem – tłumaczą. – To są głównie 102-letnie sosny, powoli się starzeją, tracą stabilność, są podatne na choroby – odpowiadają leśnicy i zapewniają, że działają zgodnie z zatwierdzonym planem. Już wjechał ciężki sprzęt utwardzający leśną drogę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o las pomiędzy północno-wschodnią granicą Biłgoraja a miejscowością Wola Mała, należący do Lasów Państwowych Nadleśnictwa Biłgoraj.

– Często tam spaceruję albo biegam, dlatego od razu zauważyłem, że na drzewach pojawiły się oznaczenia. Znajomy leśnik potwierdził, że to klasyfikacja jakości drewna. W lesie bywa bardzo dużo osób więc mieszkańcy zaczęli o tym rozmawiać. Nie tylko ci z naszego osiedla ale i z innych części Biłgoraja, bo to bardzo popularne miejsce treningów biegaczy czy rowerzystów – mówi Bogdan Kiełbasa, przewodniczący rady osiedla Sitarska-Kępy w Biłgoraju, który zadzwonił do nadleśnictwa, gdzie potwierdzono jego podejrzenia, że chodzi o wycinkę.

W efekcie burmistrz Biłgoraja dostał pisma protestacyjne napisane w imieniu kilku tysięcy mieszkańców czterech osiedli: Sitarska-Kępy, Śródmieście, Piaski i Rapy.

– Fragment lasu o powierzchni 3,59 ha został przewidziany do użytkowania rębnego na 2021 rok. Leśnicy wycinają w oparciu o plan urządzenia lasu, zatwierdzany przez ministra środowiska. Narzuca on nadleśnictwu maksymalną ilość drewna do pozyskania na każdy rok. Ilość ta wyliczana jest na podstawie ilości drewna jaka jest w stanie "odrosnąć" w danym okresie. W polskich lasach wycina się co roku około 55 proc. przyrostu rocznego, dlatego zasoby drzewne kraju wciąż rosną – tłumaczy Leszek Turczyniak, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Biłgoraj w odpowiedzi burmistrzowi Biłgoraja.

Burmistrz Janusz Rosłan stanął po stronie mieszkańców i zaproponował nadleśnictwu rozważenie możliwości pozostawienia przeznaczonego do wycinki drzewostanu.

– Od wielu lat poruszam się po lasach w okolicy Biłgoraja, Tereszpola. Takiej wycinki jaka trwa od kilku, jeszcze nie było. Ciągle widać kolejne połacie z pniami. Robią to błyskawicznie. Było piękne miejsce za Edwardowem - Księża Góra z punktem widokowym na porastający malownicze pagórki iglasty las. Zostało ono wycięte w ciągu tygodnia. Zamiast pięknej okolicy człowiek zastaje środek wyrębu. W ogóle tego nie rozumiem – komentuje jeden z mieszkańców Biłgoraja, zaniepokojony całą sytuacją.

– Leśnicy twierdzą, że chodzi o 3,59 ha? To niemożliwe. Ten las już jest intensywnie eksploatowany. A te cztery wyręby o powierzchni kilkunastu hektarów? Owszem, zostały obsadzone ale będą lasem za kilkadziesiąt lat – komentuje przewodniczący Bogdan Kiełbasa, który podkreśla, że mieszkańcy nie negują prowadzenia gospodarki leśnej. – Ona jest potrzebna ale nie w rejonie przylegającym do miasta. Zamiast lubianego, zielonego terenu będzie patelnia.

– Leśnicy wycinają drzewa by las trwał, a my byśmy żyli zdrowo i ekologicznie wykorzystując do tego celu drewno. Pieniądze ze sprzedaży drewna przeznaczamy między innymi na tworzenie nowych parkingów, miejsc odpoczynku, całej infrastruktury turystycznej, należytą ochronę lasów przed szkodliwymi owadami, pożarami, szeroką, bezpłatną działalność edukacyjną. Dla każdego las jest czymś innym. Dla rodziny drzewiarza to źródło utrzymania, dla turysty piękne widoki – wyjaśnia zastępca nadleśniczego, Leszek Turczyniak w piśmie do burmistrza.

Leśnicy są zdziwieni reakcją mieszkańców.

- Zanim zacznie obowiązywać nowy plan urządzenia lasu prowadzimy konsultacje społeczne. Teraz też tak było. Zgodnie z procedurami informowaliśmy o nich w prasie, zawiadamiali samorządy. Nikt nie wnosił uwag – mówi Mariusz Szwed, nadleśniczy Nadleśnictwa Biłgoraj, który narzeka, że ogólnopolskie media ciągle donoszą, że ludzie gdzieś protestują.

Na stronie nadleśnictwa nadal jest informacja o konsultacjach. Zaczęły się 5 lutego, trwały 21 dni. I faktycznie, do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie ani nadleśnictwa wpłynęły uwagi ani wnioski dotyczące projektu PUL dla Nadleśnictw Biłgoraj.

Mieszkańcy z którymi rozmawialiśmy o konsultacjach dowiadywali się od nas.

W Biłgoraju na terenie wszystkich 12 osiedli trwają coroczne spotkania mieszkańców. Ma na nich być poruszany problem wycinki.

Quiz: Ile wiesz o polskiej przyrodzie?

Ile wiesz o polskiej przyrodzie?
Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 marca 2020 r. o 16:15
+18
Najwiekszy szkodnik to lasy państwowe, tną dorodne drzewa, sprzedają i przejadaja, na to miejsce sądzą swierczyne i inne szybko rosnace badziewie
Avatar
Gość / 6 marca 2020 r. o 21:20
+16
W miejscu zrębu urośnie nowy las. Za 100 lat. Tylko kto go zobaczy? Przez 30 lat za oknami będą mieli mieszkańcy pustynię.
Avatar
Gość / 6 marca 2020 r. o 15:21
+16
Pis zniszczył Polskie lasy. Takich wycinek co oni zrobili nie było nigdy! Brakuje kasy na kupowanie głosów. Coś muszą sprzedać.
Avatar
Gość / 6 marca 2020 r. o 20:34
+12
Śmieszne są te wszystkie niby argumenty którymi leśnicy uzasadniają swoje działania. Można by pomyśleć, że bez leśników nie urośnie żadne drzewo, nie ostanie się żaden lasek ni zagajnik. Identycznie jak myśliwi strzelając do dzikich zwierząt przyczyniają się do zwiększania ich populacji. Łaskawcy.
Avatar
jon / 6 marca 2020 r. o 18:27
+12
a czemu niby nie mogą dalej rosnąć te 102 letnie sosny ? plan wyrębu ważniejszy od potrzeb ludzi ? leśnicy dewastują po prostu lasy mając plan wyrębu na pierwszym miejscu
Avatar
nie leśnik / 7 marca 2020 r. o 19:19
+11
,,trzeba wyciać  bo na podwyżki brak dla lesników,, pytam a czyj jest las czy on należy do leśników czy należy do narodu i to naród czy spolecznośc Biłgoraja powinna zadecydowac co z ttym zrobić. Ta grupa żyje z nazego majątku narodowego rzadza się jak zając w kapuście.
Avatar
Gość / 8 marca 2020 r. o 14:44
+9
Dla Lasów Państwowych (wbrew propagandzie dla naiwnych) las to tylko hodowla drewna, które sprzedaje się za ciężkie pieniądze. Kasa Misiu, kasa..
Avatar
ja / 18 marca 2020 r. o 19:28
+6
Tzw. gospodarka leśna nie jest potrzebna nikomu z wyjątkiem samych leśników. Woj. lubelskie ma lesistość na poziomie zaledwie 23%, o 7% mniej niż średnia dla całego kraju.. W tej sytuacji powinien obowiązywać całkowity zakaz wyrębu, w końcu zostaną nam same pola. W naszym regionie samochód pozostawiony przez domem w ciągu kilku godzin pokryty jest pyłem z pól.
Avatar
___K___ / 6 marca 2020 r. o 15:05
+5
Akurat dokładnie 102-letnie te sosny? A co do smogu - ludzie uciekają przed tym, co sami zrobili. Przecież nikt im do Biłgoraja tego smogu z Krakowa, czy Zakopanego nie przywiózł. Niech przestaną palić śmieciami, to i smog się zmniejszy.
Avatar
Gość / 6 marca 2020 r. o 18:55
+3
W Kraśniku ma zostać wycięte 75 hektarów ładniejszego lasu i nikt nie protestuje , nawet dziennikarze siedzą cicho
Avatar
ja / 18 marca 2020 r. o 19:28
+6
Tzw. gospodarka leśna nie jest potrzebna nikomu z wyjątkiem samych leśników. Woj. lubelskie ma lesistość na poziomie zaledwie 23%, o 7% mniej niż średnia dla całego kraju.. W tej sytuacji powinien obowiązywać całkowity zakaz wyrębu, w końcu zostaną nam same pola. W naszym regionie samochód pozostawiony przez domem w ciągu kilku godzin pokryty jest pyłem z pól.
Avatar
Nowoczesny Polak / 17 marca 2020 r. o 10:05
-4
Wpisu na forum dokonałem ze względów merytorycznych.: Czy Państwo Polskie ma prawo do gospodarowania  własnymi zasobami naturalnymi , czy też ma być uzależnione od chciejstwa pseudo-obrońców śladów psich kup, tak gęsto rozniesionych na tym skrawku lasu, że trudno przejść kilka kroków, aby w nie nie wdepnąć Tego właśnie stanu, tak zażarcie bronią rzekomi "obrońcy przyrody", aby nie posadzić nowego pięknego młodnika , który będzie cieszył oczy naszych potomków już za 10 lat. Według waszego spaczonego myślenia, nie istnieją prawa natury o następstwie pololeń, gdzie starość ustępuje pola młodości. Otóż prawdziwe argumenty do zaślepionych nienawiścią do Polski, do tych  "forumowiczów " nie trafiają , bo trafić nie mogą wszak;  " Święta miłości kochanej ojczyzny,   Czują cię tylko umysły poczciwe! Dla ciebie zjadłe [1]  smakują trucizny". Babrajcie sie dalęj we własnym bagnie , ja się z tego poziomu nienawiści wypisuję. Z poważaniem dla myślących o Polskiej gospodarce leśnej, bo też mam las.
Wpisu na forum dokonałem ze względów merytorycznych.: Czy Państwo Polskie ma prawo do gospodarowania  własnymi zasobami naturalnymi , czy też ma być uzależnione od chciejstwa pseudo-obrońców śladów psich kup, tak gęsto rozniesionych na tym skrawku lasu, że trudno przejść kilka kroków, aby w nie nie wdepnąć Tego właśnie stanu, tak zażarcie bronią rzekomi "obrońcy przyrody", aby nie posadzić nowego pięknego młodnika , który będzie cieszył oczy naszych potomków już za 10 lat. Według waszego spaczonego myślenia, nie istnieją prawa natu... rozwiń
Avatar
sss / 17 marca 2020 r. o 07:08
0
No to jak jest u ciebie nowoczesny polaku z ta slomą w butach wyrzuciłeś czy nie,?????
Avatar
Nowoczesny Polak / 16 marca 2020 r. o 21:54
-1
Do " ss" taka formacja już była  80 lat temu i podobnie do ciebie pisała o Polakach -polaczki , w swoich gadzinówkach. Na szczęście tamci ludzie  z małymi wyjątkami potrafili stanąć w obronie Ojczyzny.  Świadczy to, kto leży ci na sercu a do kogo żywisz pogardę . Nawet nie wiesz o co chodzi  w tym wpisie , ale obce dudki ci nie śmierdzą, więc możesz sprzedać nie tylko Polskę , ale i własną rodzoną Matkę. Bo JPII powiedział, że ta Ziemia to jest Moja Matka i należy się jej szacunek, a nie kupczenie w zależności kto da więcej dudków, bo o ideę ci nie chodzi , tylko byle wierzgać przeciw Polsce.
Do " ss" taka formacja już była  80 lat temu i podobnie do ciebie pisała o Polakach -polaczki , w swoich gadzinówkach. Na szczęście tamci ludzie  z małymi wyjątkami potrafili stanąć w obronie Ojczyzny.  Świadczy to, kto leży ci na sercu a do kogo żywisz pogardę . Nawet nie wiesz o co chodzi  w tym wpisie , ale obce dudki ci nie śmierdzą, więc możesz sprzedać nie tylko Polskę , ale i własną rodzoną Matkę. Bo JPII powiedział, że ta Ziemia to jest Moja Matka i należy się jej szacunek, a nie kupczenie w zależności kto da więcej dudków,... rozwiń
Avatar
sss / 16 marca 2020 r. o 06:53
+2
Nowoczesny polaku a ty wyrzuciłes sobie słome z butów ??????.
Avatar
Nowoczesny Polak / 15 marca 2020 r. o 22:21
-3
Najlepiej cofnąć się do bagna puszczańskiego, zlikwidować wszystkie drogi i przesiąść  się na osły, podobne do redaktorów tych oświeconych wpisów, zlikwidować wszelką cywilizację ,  aby móc żyć na łonie wielkiego bagna.Polityczny smród od tych antyPISmaków- gospodarczych analfabetów, czuć z zapoconych gumiaków aż do ich zagranicznych  mocodawców. Niepodoba się wam ten wpis, to sprzdajcie swoje wypasione bryki i hajda na pieczarki na sarnim łajnie. Stać was tylko na szkalowanie  cywilizacji życia za cudze dudki.    
Avatar
Gość / 8 marca 2020 r. o 14:44
+9
Dla Lasów Państwowych (wbrew propagandzie dla naiwnych) las to tylko hodowla drewna, które sprzedaje się za ciężkie pieniądze. Kasa Misiu, kasa..
Avatar
nie leśnik / 7 marca 2020 r. o 19:19
+11
,,trzeba wyciać  bo na podwyżki brak dla lesników,, pytam a czyj jest las czy on należy do leśników czy należy do narodu i to naród czy spolecznośc Biłgoraja powinna zadecydowac co z ttym zrobić. Ta grupa żyje z nazego majątku narodowego rzadza się jak zając w kapuście.
Avatar
LP / 7 marca 2020 r. o 18:48
-10
Ktoś te drzewa posadził 102 lata temu zeby ktos inny 102 lata pozniej je wycial na deski, okna, meble itp. Rznąć i odnawiać powierzchnię !
Avatar
Gość / 6 marca 2020 r. o 21:20
+16
W miejscu zrębu urośnie nowy las. Za 100 lat. Tylko kto go zobaczy? Przez 30 lat za oknami będą mieli mieszkańcy pustynię.
Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Katastrofa smoleńska. Jak w Wielki Piątek uczcimy 10. rocznicę

Katastrofa smoleńska. Jak w Wielki Piątek uczcimy 10. rocznicę

10 kwietnia przypada 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. W tym roku ze względu na stan epidemii nie jest możliwe upamiętnienie Ofiar tak, jak było do tej pory.

Dzięki nim łatwiej przetrwać epidemię. Mieszkańcy Lubelszczyzny niosą pomoc potrzebującym

Dzięki nim łatwiej przetrwać epidemię. Mieszkańcy Lubelszczyzny niosą pomoc potrzebującym

Jest ich już wielu. Szyją maseczki, robią zakupy seniorom, pomagają w szpitalach, wyprowadzają psy na spacer. Przedstawiamy niektórych z nich

Motocyklami rozwożą maseczki do szpitali na całej Lubelszczyźnie

Motocyklami rozwożą maseczki do szpitali na całej Lubelszczyźnie

Już ponad 7 tysięcy maseczek udało się uszyć dzięki staraniu stowarzyszenia Moto Inicjatywa. Maski trafiły do służb medycznych z całej Lubelszczyzny.

Sztuka w czasach zarazy na platformie Arte. Co warto obejrzeć?

Sztuka w czasach zarazy na platformie Arte. Co warto obejrzeć?

Klubowe imprezy bez wychodzenia z domu, koncerty przez internet, wirtualne wystawy - w czasie epidemii koronawirusa zmienia się cały świat, a wraz z nim kultura i sztuka. Platforma VOD Arte zaprasza do odkrywania za darmo filmów dokumentalnych próbujących odpowiedzieć na pytanie, jak epidemia zmienia i zmieni w przyszłości świat sztuki

Kontrole na granicach wewnętrznych przedłużone do 3 maja

Kontrole na granicach wewnętrznych przedłużone do 3 maja

Kontrola graniczna na granicy wewnętrznej (z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją) została przedłużona o kolejne 20 dni. Granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Studenci z Ukrainy nie mogą sami wyjść po zakupy. Wszystko przez epidemię

Studenci z Ukrainy nie mogą sami wyjść po zakupy. Wszystko przez epidemię

Pochodzący z Ukrainy studenci pierwszego roku nie mogą wyjść samodzielnie po bułki, chyba że poproszą o to kogoś dorosłego. Wszystko przez ograniczenia związane z koronawirusem.

Dęblin: Żona nie wytrzymała z mężem. Chwyciła za nóż

Dęblin: Żona nie wytrzymała z mężem. Chwyciła za nóż

63-latka z Dęblina odpowie za usiłowanie zabójstwa swojego męża. Zaatakowała go nożem, podczas domowej awantury. Mężczyzna trafił do szpitala.

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Zoolog: koronawirus zaczął się prawdopodobnie od nietoperzy. Te ssaki bardzo interesują naukowców

Rozmowa z prof. dr. hab. Piotrem Tryjanowskim, dyrektorem Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

Piłkarki MKS Perły Lublin powalczą o kolejne wyróżnienia

Piłkarki MKS Perły Lublin powalczą o kolejne wyróżnienia

Kapituła PGNiG Superligi Kobiet po raz pierwszy w historii rozdała nominacje do tytułu Gladiatorów 2020. W gronie wyróżnionych znalazło się wiele zawodniczek MKS Perła Lublin

W Lublinie rozkwitają tysiące żonkili. Najbezpieczniej podziwiać je na zdjęciach
galeria

W Lublinie rozkwitają tysiące żonkili. Najbezpieczniej podziwiać je na zdjęciach

W trzech miejscach w Lublinie – na skarpie przy Zamku (na zdjęciach), koło Centrum Kultury i na pasie zieleni przy ul. Krańcowej widać mnóstwo żonkili. Właśnie zaczynają zwracać na siebie uwagę, bo zakwitają. Kilka tysięcy cebulek posadzili jesienią uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Vetterów, XXI LO i studenci Wydziału Ogrodnictwa UP – wolontariusze Hospicjum Dobrego Samarytanina oraz biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Wszystko w ramach akcji Hospicyjne Pola Nadziei.

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

Biała Podlaska: Autyści nie rozumieją, czym jest koronawirus. Nie wiedzą, dlaczego ich dzień jest teraz inny

– To wyzwanie zarówno dla nauczycieli, naszych podopiecznych, jak i ich rodziców – tak o zdalnym nauczaniu mówi Anna Chwałek, prezes stowarzyszenia Wspólny Świat. Otacza ono opieką ponad 200 osób z autyzmem.

Magiczne Ogrody już kwitną. Tulipany oglądać można na razie tylko na zdjęciach

Magiczne Ogrody już kwitną. Tulipany oglądać można na razie tylko na zdjęciach

W Magicznych Ogrodach Rodzinnym Parku Tematycznym znajdujący się pod Janowcem kwitną już tulipany.

Parczew: Były pracownik szpitala stanie przed sądem. Przeglądał dokumentację medyczną swojej kochanki

Parczew: Były pracownik szpitala stanie przed sądem. Przeglądał dokumentację medyczną swojej kochanki

Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu pracownikowi szpitala w Parczewie. Mężczyzna bezprawnie przeglądał dokumentację pacjentki. Wcześniej wdał się z nią w romans, a kobieta zaszła w ciążę.

„Starosta na jeden dzień”. Starostwo włączyło się w aukcję dla szpitala w Lubartowie

„Starosta na jeden dzień”. Starostwo włączyło się w aukcję dla szpitala w Lubartowie

Starostwo Powiatowe w Lubartowie jest kolejną instytucją, która włączyła się aukcję charytatywną dla SP ZOZ w Lubartowie. Licytacja jest szczególna, bo można zostać „starostą na jeden dzień”.

Pociąg, który wykoleił się w Motyczu sam zaczął jechać? Przyczyny wypadku bada specjalna komisja

Pociąg, który wykoleił się w Motyczu sam zaczął jechać? Przyczyny wypadku bada specjalna komisja

Do nietypowego wypadku doszło w nocy ze środy na czwartek na stacji Motycz. – Wykoleiła się lokomotywa i wagony towarowe załadowane tłuczniem – informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, bo w lokomotywie najprawdopodobniej nie było maszynisty.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.