Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biłgoraj

11 lutego 2019 r.
21:03

Lubelskie: Mieszkańcy cieszyli się z planów rewitalizacji. A potem zobaczyli ile wycięto drzew

148 23 A A

Jeszcze w ubiegłym tygodniu mieszkańcy Biłgoraja cieszyli się, że wkrótce plac Wolności zmieni się nie do poznania. Zdanie większości zmieniło się, gdy zobaczyli przygotowania do rewitalizacji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do końca września 2020 r. na placu Wolności w Biłgoraju wybudowany zostanie amfiteatr. Powstaną nowe alejki, place zabaw i siłownia zewnętrzna. Zamontowany zostanie monitoring i oświetlenie LED. Przebudowany zostanie także budynek przy ul. Kościuszki. W miejscu dawnej szkoły muzycznej stworzone zostanie Centrum Usług Społecznych. Siedzibę znajdzie w nim Dzienny Dom Pomocy dla Seniorów, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Inkubator Organizacji Pozarządowych. Wszystko za sprawą programu rewitalizacji śródmieścia Biłgoraja, który kosztować ma 19 mln zł. Z tego 11 mln zł to dofinansowanie.

Prace już ruszyły. Zaczęto od… wycinki drzew.

– Rewitalizacja to dosłownie przywrócenie do życia, ożywienie. Stanowi ona proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych. Tymczasem wycinka drzew to jest degradacja właśnie. Czy te drzewa musiały być tak potraktowane? Czy nie dało się inaczej? – pyta Leszek Grabowski, mieszkaniec miasta. – Rewitalizacja polega na odtworzeniu i ożywieniu, a wycinka nie ma z tym nic wspólnego.

– To skandal. Jestem przerażona tym, co się wyprawia. Kilka lat temu, jeżdżąc do kuzynki w Kurowie, z niepokojem patrzyłam, jak z głównego placu usuwane są tam piękne drzewa, a zastępuje je równa jak stół, brzydka nawierzchnia z kamienia. Teraz nas to czeka? Jak można było do tego dopuścić? – irytuje się Helena Mielcarek, mieszkanka podbiłgorajskiej wsi.

Starych drzew szkoda też burmistrzowi.

– Pamiętam z dzieciństwa, jak drzewa na placu Wolności zostały posadzone i jak rosły razem ze mną – mówi Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja. – Kocham zieleń, ale żeby wyremontować dom trzeba czasami narobić bałaganu i skuć stare tynki, a dopiero później widać efekt. Tak jest i w tym przypadku.

Kiedy Biłgoraj ogłosił zamiar rewitalizacji centrum, na konkurs wpłynęło sześć propozycji architektonicznych. Głosami większości 5 do 1 wybrano jedną.

– Bardzo się ucieszyłem, że wygrała koncepcja, która zakłada usunięcie najmniejszej ilości drzew, a były i koncepcje zakładające wycięcie praktycznie całego drzewostanu i co jest obecnie niestety modne, wybetonowanie całego placu – wspomina Rosłan. – Zresztą i ta koncepcja była skrytykowana przez osobę, która uznała, że lepiej wyciąć wszystkie drzewa i zrobić w tym miejscu rynek, jaki istniał tam przed wojną.

Ten plan nie został zrealizowany. W nowym, np. w miejscu wycinanych dziś dwóch wielkich klonów, powstanie fontanna. Za wycięte drzewa posadzone zostaną inne.

– W sumie będzie ich znacznie więcej – zapewnia burmistrz. – Na nowe drzewa trzeba będzie trochę poczekać, ale żeby możliwie przyspieszyć ten czas będziemy sadzić drzewa już duże, kilka- a nawet kilkunastoletnie. Wszystko po to, żeby efekt był jak najlepszy i jak najszybszy. Pamiętam, jak było z zielenią przy ulicy Kościuszki. Ludzie też szukali pomocy w mediach i krytykowali usuwanie drzew. Dziś, gdy posadzone tam lipy są już dość duże i z roku na rok ładniejsze, ich zdanie powoli się zmienia. Mam nadzieję, że tak będzie i w tym przypadku.

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
MIS USZATEK / 6 dni temu o 21:48
+32
W POLSCE REWITALIZACJA MIEJSKICH SKWERÓW WE WSZYSTKICH MAŁYCH MIASTACH WYGLĄDA TAK, ŻE WYCINA SIĘ WIĘKSZOŚĆ DRZEW, LIKWIDUJE PRAWIE CAŁKOWICIE TRAWNIKI I W TO MIEJSCE UKŁADA SIĘ TANIĄ KOSTKĘ KLINKIEROWĄ IMITUJĄCĄ PRAWDZIWY BRUK. INSTALUJE SIĘ TANIĄ, PŁASKĄ FONTANNĘ Z KOLOROWYM PODŚWIETLENIEM, SADZI SIĘ MINI DRZEWKA W DONICACH I STAWIA ŁAWKI NA KTÓRE NIE PADA NAWET CENTYMETR CIENIA. W TYM STYLU WYGRYWAJĄ WSZYSTKIE MIEJSKIE SKWERY PO "REWITALIZACJI" W WOJ. LUBELSKIM, KTÓRE WYGLĄDAJĄ TAK SAMO W KAŻDEJ MIEJSCOWOŚCI. NATOMIAST TEN STYL "REWITALIZACJI" DOMINUJE W CAŁEJ POLSCE. CO CIEKAWE, W WIĘKSZOŚCI MIAST PRZETARG NA PROJEKT "REWITALIZACJI" WYGRYWA TA SAMA FIRMA / FIRMY, POTEM SĄ CI SAMI WYKONAWCY ITD. TAK SIĘ DZIEJE W CAŁYM KRAJU.
W POLSCE REWITALIZACJA MIEJSKICH SKWERÓW WE WSZYSTKICH MAŁYCH MIASTACH WYGLĄDA TAK, ŻE WYCINA SIĘ WIĘKSZOŚĆ DRZEW, LIKWIDUJE PRAWIE CAŁKOWICIE TRAWNIKI I W TO MIEJSCE UKŁADA SIĘ TANIĄ KOSTKĘ KLINKIEROWĄ IMITUJĄCĄ PRAWDZIWY BRUK. INSTALUJE SIĘ TANIĄ, PŁASKĄ FONTANNĘ Z KOLOROWYM PODŚWIETLENIEM, SADZI SIĘ MINI DRZEWKA W DONICACH I STAWIA ŁAWKI NA KTÓRE NIE PADA NAWET CENTYMETR CIENIA. W TYM STYLU WYGRYWAJĄ WSZYSTKIE MIEJSKIE SKWERY PO "REWITALIZACJI" W WOJ. LUBELSKIM, KTÓRE WYGLĄDAJĄ TAK SAMO W KAŻDEJ MIEJSCOWOŚCI. NATOMIAST TEN STYL ... rozwiń
Avatar
Gość / 6 dni temu o 21:10
+20
Rosłan co ty wygadujesz? Drzew nie powinno się wycinać. Wystarczyło to wpisać do projektów. Zakaz wycinania zdrowych drzew. Ludzie w Biłgoraju do dziś narzekają na to co zrobiliście przy ulicy Kościuszki. Brak drzew i smog w mieście coraz większy.
Avatar
monika / 5 dni temu o 01:35
+19
Zapanował ogólnie w miastach jakiś obłęd z wycinką zdrowych kilkunastoletnich drzew. Powód - rewitalizacja, deptaki, parkingi. A potem zostaje betonowa pustynia z jakimiś imitacjami zieleni. Drzewa to cień, to mniej kurzu, mniejszy hałas, więcej tlenu, mniej dwutlenku węgla. Ale ... jak się je wytnie to nie trzeba łożyć na dbanie o nie, przycinanie, leczenie. Za to można dać zawsze komuś zarobić na ciągłe układanie, poprawianie kostki, naprawę fontanny, itp. 
Avatar
Gość / 6 dni temu o 21:22
+11
Wiosna, przyroda budzi się do życia. A nie... Chwila...
Avatar
Darek / 6 dni temu o 23:12
+10
W Białej Podlaskiej też trwa od kilku lat wycinka drzew. Zostają ohydne budynki z reklamami. Ostatnio jak jeżdżę po województwie to widzę setki hektarów wycinanych lasów i to takich ładnych. Chyba rząd szukana pieniędzy gdzie się da. Ale to jest straszne. Przez 30 lat jeździłem niektórymi trasami przez lasy, a teraz tam są puste pola.
Avatar
Lublinianin / 5 dni temu o 05:23
+7
Niech przyjada do Lublina i zobacza co tutaj sie wyprawia.
Avatar
Gość / 5 dni temu o 08:49
+6
W Hrubieszowie wycięli cudne świerki,i gdzie byli ekolodzy?I jest kamienista pustynia z niby fontanną ,drzewa w donicach i brukowy plac.Moim zdaniem zmarnowano pieniądze,ten plac jest wstrętny ,ale co my mieliśmy do powiedzenia?
Avatar
eewe / 5 dni temu o 11:07
+4
W POlsce słowo RE VITA LIZACJA (czyli odnowienie życia) stało sie propagandowym eufemizmem uzasadniającym niszczenie przyrody i przypomina mi zbrodnicze nazistowskie "Endlösung der Judenfrage" (czyli "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej").
Avatar
Gość / 6 dni temu o 22:47
+4
A przy okazji pier*olneli jakieś kable bo cała Nadstawna nieoświetlona
Avatar
Jan / 5 dni temu o 09:36
+2
Już wiemy skąd Żuk czerpie inspiracje. 
Avatar
Gość / 2 dni temu o 08:15
0
Wszędzie to samo. Jak ktoś wyżej napisał na te za...ne rewitalizacje to chyba jakiś szablon jest.
Avatar
Janek / 3 dni temu o 14:55
0
Burmistrz uwielbia tereny zielone ale na prywatnych działkach na obrzeżach miasta bo za jego rządów wycięto wiele drzew z centrum miasta.
Avatar
płacz / 5 dni temu o 18:43
0
Niestety w każdej mieścinie i wsi rewitalizacja wygląda podobnie: wycinka drzew, brukowanie placów i szczyt marzeń wójta czy burmistrza podświetlana fontanna, najczęściej z dofinansowaniem unijnym. Niestety przy ocenie projektów nie ma możliwości wnikania w zasadność decyzji organów oraz gustów wnioskodawców, czyli władz gmin.
Avatar
mieszkaniec / 5 dni temu o 14:11
-1
Bo wymieniają oświetlenie. Stare słupy demontują, to co mają to robić pod napięciem?
Avatar
mieszkaniec / 5 dni temu o 14:09
-1
Budowa magistratu nastąpiła w 1066 roku. Czyli drzewa mają ponad 50 lat. Jak można trupa ożywić, odrestaurować. Sprawdź sobie z jakiego ugrupwania startował ten Grabowski to będziesz wiedział czego tak szczeka.
Avatar
Paul / 5 dni temu o 12:26
-2
"Zaniepokojeni mieszkańcy" to, dziwnym trafem, przeciwnicy polityczni burmistrza. Rewitalizacja Placu Wolności to ostatni etap modernizacji miasta, bardzo udanej zresztą, nawet najwięksi malkontenci nie mogą tego zaprzeczyć.
Avatar
mieszkaniec / 5 dni temu o 11:29
-3
Pan Grabowski to zawsze jest przeciw. Nikt nie zauważa że wycinane drzewa są już w środku zmurszałe i przy większych burzach gałęzie się łamią i dopiero wtedy będzie krzyk że Burmistrz ich nie usunął. Warto oceniać efekt końcowy, a nie krytykować na początku robót. Dlaczego ten Pan nie podnosi głosu jak jest wycinany las wokół zalewu bojary, gdy są niszczone tam szlaki.
Avatar
eewe / 5 dni temu o 11:07
+4
W POlsce słowo RE VITA LIZACJA (czyli odnowienie życia) stało sie propagandowym eufemizmem uzasadniającym niszczenie przyrody i przypomina mi zbrodnicze nazistowskie "Endlösung der Judenfrage" (czyli "ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej").
Avatar
Gość / 5 dni temu o 11:07
0
Chyba tu chodzi o to aby pokazać przerażający wynik smoga i opodatkować mieszkańców.DURNIE , z jednej strony wycinają drzewa a gdzie indziej zakładają aparaty do mierzenia zanieczyszczenia powietrza i to bagatelka za milion zł każdy! Czy naprawdę wybieramy idiotów na stołki????
Avatar
pamiętajcie o ogrodach / 5 dni temu o 10:55
0
nie rozumiem wycinania zdrowych drzew, w momencie kiedy ciągle mówi się o smogu...
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna szykuje się do walki o awans na zaplecze Lotto Ekstraklasy

Górnik Łęczna szykuje się do walki o awans na zaplecze Lotto Ekstraklasy 0 0

Jeszcze przed przerwą w rozgrywkach trenerem zespołu został Franciszek Smuda, który prowadził już kiedyś zespół z Łęcznej, gdy ten występował na najwyższym szczeblu. W tym sezonie ma za zadanie wywalczyć awans do Fortuna I Ligi

Pacjenci muszą jeszcze poczekać na szpital. Trzeba dokończyć remont budynku
ALARM24

Pacjenci muszą jeszcze poczekać na szpital. Trzeba dokończyć remont budynku 2 0

Szpitalem w Rykach zarządza nowa spółka powołana przez starostwo. Nie wiadomo jednak, kiedy lecznica zacznie przyjmować pacjentów

Kolejne zmiany w parku. Powstanie brama koszarska

Kolejne zmiany w parku. Powstanie brama koszarska 1 1

W parku radziwiłłowskim rusza kolejny etap prac. Tym razem odtworzona będzie m.in. brama koszarska.

Puławski półmaraton w koronie

Puławski półmaraton w koronie 11 0

Od nowego sezonu puławski Bieg Zielonych Sznurowadeł, będzie otwierał Koronę Półmaratonów Lubelszczyzny. W tym roku nadwiślańska impreza będzie obchodziła również swoje pięciolecie. Jej organizatorzy przewidują w związku z tym więcej nagród i dyplomów.

Stal Kraśnik gorsza od Czarnych Połaniec, niespodziewany transfer

Stal Kraśnik gorsza od Czarnych Połaniec, niespodziewany transfer 2 0

Piłkarze Jarosława Pacholarza przegrali w sobotę mecz kontrolny z Czarnymi Połaniec 0:3. Kraśniczanie ogłosili też sporo transferów. Najciekawszym ruchem wydaje się pozyskanie napastnika – Kamila Króla, byłego gracza: Górnika Zabrze, Motoru Lublin, który ostatnie lata spędził w Grecji

Z Lubelszczyzny na Zachód. Szukają nie tylko kierowców

Z Lubelszczyzny na Zachód. Szukają nie tylko kierowców 9 2

Myślicie o pracy za granicą? Wybraliśmy dla was najlepsze oferty pracy w Niemczech, Francji i Belgii.

Hetman Zamość – Sokół Sieniawa 2:4. Martwią stracone gole i kontuzje

Hetman Zamość – Sokół Sieniawa 2:4. Martwią stracone gole i kontuzje 1 2

W środę lider tabeli IV ligi zdobył sześć goli w sparingu z Kryształem Werbkowice. Problem w tym, że podopieczni Jacka Ziarkowskiego dali sobie też strzelić trzy gole. W sobotę cztery bramki w Zamościu zdobył za to Sokół Sieniawa. I tym razem Hetman musiał się pogodzić z porażką 2:4.

Azoty Puławy lepsze od Wybrzeża dopiero po konkursie karnych

Azoty Puławy lepsze od Wybrzeża dopiero po konkursie karnych 0 3

Zespół z Puław nie ma ostatnio wiele czasu na odpoczynek. Po dwóch meczach fazy grupowej Pucharu EHF zespół trenera Bartosz Jureckiego wrócił na ligowe parkiety. W rywalizacji z Wybrzeżem Gdańsk emocji nie brakowało, a puławianie zwyciężyli w niej dopiero po rzutach karnych

Niespodzianka w Bydgoszczy. Pszczółka lepsza od Artego

Niespodzianka w Bydgoszczy. Pszczółka lepsza od Artego 11 10

Koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin sprawiły sensację w Bydgoszczy. Wygrały z tamtejszym Artego 76:72. Zła wiadomość jest natomiast taka, że w końcówce meczu Brianna Kiesel nabawiła się, prawdopodobnie, urazu lewej nogi

Podlasie – Lublinianka 5:0. Całkowita dominacja

Podlasie – Lublinianka 5:0. Całkowita dominacja 4 0

Piłkarze Przemysława Sałańskiego nie mieli się do tej pory, czym chwalić, jeżeli chodzi o wyniki meczów sparingowych. W sobotę zagrali jednak bardzo dobre zawody i rozbili Lubliniankę aż 5:0.

Na Lubelszczyźnie kręcą bat  na dłużników

Na Lubelszczyźnie kręcą bat na dłużników 13 6

Prawie 250 tys. zł zaległości w płaceniu czynszu mają lokatorzy mieszkań komunalnych w Radzyniu Podlaskim. Urzędnicy apelują o spłatę należności, ale na wszelki wypadek dla opornych szykują już mieszkania o niższym standardzie.

Lublin. Stłuczka w drodze do sklepu

Lublin. Stłuczka w drodze do sklepu 0 1

Pasażerka opla trafiła do szpitala, po tym jak samochód w którym jechała zderzył się z jadącym z naprzeciwka nissanem. Do wypadku doszło przy ul. Nasutowskiej.

Korona Handball Kielce – MKS Perła Lublin 24:34

Korona Handball Kielce – MKS Perła Lublin 24:34 19 0

Lubelskie szczypiornistki złapały wiatr w żagle i trzymają pewny, zwycięski kurs. Tym razem zawodniczki trenera Roberta Lisa pokonały w Kielcach tamtejszą Koronę różnicą 10 bramek

Żegnamy Kingę Stasiak, wykładowcę KUL

Żegnamy Kingę Stasiak, wykładowcę KUL 292 4

Społeczność akademicka KUL żegna dr Kingę Stasiak, która zmarła po ciężkiej chorobie. Miała 38 lat.

Skoki narciarskie. Kamil Stoch drugi w pierwszym konkursie Willingen Five
film

Skoki narciarskie. Kamil Stoch drugi w pierwszym konkursie Willingen Five 0 0

Polak prowadził po pierwszej serii, jednak w drugiej wyprzedził go Karl Geiger

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.