Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

26 marca 2019 r.
19:41

Prąd ze Starej Wsi będzie opłacalny. Kiedy powstanie nowa elektrownia w woj. lubelskim?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
43 16 A A
Węgiel z Bogdanki posłuży do produkcji syngazu, a ten zasili bloki gazowo-parowe wytwarzające prąd
Węgiel z Bogdanki posłuży do produkcji syngazu, a ten zasili bloki gazowo-parowe wytwarzające prąd (fot. Maciej Kaczanowski)

Teoretycznie budowa w Starej Wsi pod Łęczną mogłaby ruszyć już dziś. Ekonomiści obliczyli, że nowa elektrownia w technologii gazyfikacji węgla z Bogdanki będzie opłacalna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do końca roku miało być sporządzone studium wykonalności budowy nowej elektrowni w Starej Wsi pod Łęczną. Studium to najważniejszy dokument przed podjęciem decyzji o tak dużej inwestycji.

– Studium wykonalności jest gotowe. Jego przygotowanie trwało nieco dłużej ze względu na zmieniające się otoczenie rynkowe. Enea (właściciel Bogdanki – dop. red) musiała sprawdzić warunki brzegowe określone na koniec grudnia 2018 r. IGCC spełni te normy – lakonicznie odpowiedziała nam Berenika Ratajczak, starszy specjalista ds. PR z Departamentu PR i Komunikacji w ENEA.

Co oznacza skrót IGCC? Jest to skrót angielskiej nazwy Integrated Gasification Combined Cycle, czyli technologii bloku gazowo-parowego ze zintegrowanym zgazowaniem paliwa, w naszym przypadku węgla. Ta technologia pozwala na budowę elektrowni o wysokiej sprawności, do 55 proc. Tradycyjne elektrownie węglowe mają sprawność do 44 proc.

I jeszcze jeden aspekt – ekologia. IGCC zużywa dwa raz mniej wody, niż konwencjonalne elektrownie węglowe. Kolejną zaletą jest niska emisja tlenków azotu, dwutlenku siarki i dwutlenku węgla. Spełniająca normy UE elektrownia ma powstać przy współpracy z koncernem Mitsubishi Hitachi Power Systems.

Za budowę elektrowni prawdopodobnie odpowiedzialny będzie pion Enea Wytwarzanie, czyli część koncernu zajmująca się produkcją prądu. Przypomnijmy, że pod koniec minionego roku szefostwo Enea Wytwarzanie przyjechało do Łęcznej i Puchaczowa na wizję lokalną. Wówczas padły pierwsze daty. W tym roku ma powstać tor kolejowy łączący kopalnię Bogdanka z lokalizacją siłowni. Nowa elektrownia miałby powstać do 2025 roku.

Węgiel z Bogdanki trafi do nowej elektrowni taśmociągiem. Oczyszczony i zmielony znajdzie się w specjalnych reaktorach. W wyniku procesów chemicznych będzie przerobiony na palny gaz, tzw. syngaz. Jest to produkt o czystości i parametrach porównywalnych do wydobywanego gazu ziemnego.

Syngaz jest wykorzystywany do napędu bloków gazowo-parowych wytwarzających prąd. W Starej Wsi ma powstać elektrownia o mocy 500 MW.

e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 marca 2019 o 20:03
+14
Brawo! Czekamy na realizację
Avatar
Gość / 26 marca 2019 o 21:06
+11
Japończycy własnie ogłosili budowę 18 elektrowni weglowych u siebie :)
Avatar
guest / 27 marca 2019 o 04:44
+10
I tak pierdo....ą ci ludzie... Czy wy potraficie czytać ze zrozumieniem... Technologia ktora ogranicza do minimum emisje szkodliwych gazow do atmosfery... A ty co zyhesz z agro turystyki to oamietaj że pewnie w wiekszosci co ci za to płacą to sa wlasnie Ci co pracują na kopalni oni cie utrzymuja. Tempa dzido.
Avatar
Nie ma co / 26 marca 2019 o 21:49
+9
Pogadać można obiecanki cacanki kiełbasa wyborcza, niech ktoś się zajmie tym wszystkim co się dzieje na kopalni jakieś oszustwo z pieniędzmi brak podwyżek zmuszanie do pracy w sobotę i niedzielę pod rygorem utraty premii wyrobionej za normalne dni pracy nasi rodzice walczyli o wolne weekendy a tu... Masz Przyjść!!!! Bo po pieniądzach ....
Avatar
polak i Patriota... / 26 marca 2019 o 20:52
+7
nie ma co kombinować tylko solidnie budować i sprzedawać prąd na zagranice i na rynek wewnętrzny a więc własny! Nie patrzeć na EU i Bruksele bo oni nam mogą co najwyżej nagadać do doooo..py! Jak się rozwinie lepiej nasz kraj to i oni będą się nam nisko w pokłony iść! Kraj zakrzepł i nie przyjmować zdrajców co to pojechali do przygłupich angoli i szkopow im podcierać! To my budujemy i wytwarzamy za nasze własne! A jak chcą wracać to zapłacić za zdrade!
Avatar
LLE / 27 marca 2019 o 11:17
+6
Piszecie o widokach itp, a 3/4 was wczasowiczów / działkowiczów robinpo sobie taki syg na pojezierzu i zostawia śmiecie w każdym możliwym miejscu aby taniej. Taka elektrownia to oczywiście wielka szansa dla całego regionu. Każdy mieszkaniec się za nią opowiada. Piszecie o OZE ale nie macie żadnego pojęcia o nich.
Avatar
Gość51 / 26 marca 2019 o 20:18
+5
Prąd że Starej Wsi, z węgla, nawet mniej szkodzcy środowisku,nie wyprowadzi polskiej energetyki że ślepego zaułeku w jakim się znajduje. Polska, czym prędzej, musi ruszyć z budową energetyki jądrowej, która, jedynie, może zabezpieczyć potrzeby energetyczne 40 milionowego kraju i jego gospodsrka. Szkoda czasu i pieniędzy a przede wszystkim Lubelskiego Polesia, na projekty bez przyszłości.
Avatar
Gość 51 / 27 marca 2019 o 10:23
+4
Do gość51. A paliwo atomowe to my mamy do Twoich elektrowni atomowych, czy będziemy kupować tak jak Pawlak gaz?
 A Francja czołowy, światowy producent taniej atomowej energii elektrycznej, czy ma własne zasoby uranu? Odwlekajmy decyzję do św. NIGDY i placmy krocie za emisję CO2, dorobimy się armii górniczych rencistów i emerytów. 
Avatar
Gość / 26 marca 2019 o 20:05
+3
ona 10 lat powinna funkcjonować !!! Jak zwykle tępe strzaly woleli zagłosować za Ostrołęką . Tępe strzały - nasi wybrańcy w wyborach [nie patrz na opcję ] .
Avatar
jOOj / 27 marca 2019 o 09:31
+2
Znajdźcie najpierw kasę na dokończenie elektrowni w Ostrołęce... gdzie nawet część zarządu nie wierzy w ekonomiczną zasadność jej budowy... A na "polski atom" (bo polski jest lepszy...) poszło już ponad 780 mln pln i nawet nie wiedzą gdzie by tu ją wybudować... Jakim trzeba być ignorantem żeby nie widzieć że cały cywilizowany świat idzie w OZE... Dlaczego...? Bo słońca, wiatru, geotermi, biomasy itp nigdy nie zabraknie i nie musimy ich kupować np od Gazpromu... anie ryć w ziemi niszcząc środowisko...
Avatar
gast II / 27 marca 2019 o 20:06
0
do: guest sam jesteś tępy. Jak nie umiesz pisać to siedź cicho. Ty ortografie z przypadku.
Avatar
danka / 27 marca 2019 o 11:40
-2
Do gość51. A paliwo atomowe to my mamy do Twoich elektrowni atomowych, czy będziemy kupować tak jak Pawlak gaz?
 Raczej jak pinokio mateusz m. zwany płemierem wegiej z Rosji...
Avatar
LLE / 27 marca 2019 o 11:17
+6
Piszecie o widokach itp, a 3/4 was wczasowiczów / działkowiczów robinpo sobie taki syg na pojezierzu i zostawia śmiecie w każdym możliwym miejscu aby taniej. Taka elektrownia to oczywiście wielka szansa dla całego regionu. Każdy mieszkaniec się za nią opowiada. Piszecie o OZE ale nie macie żadnego pojęcia o nich.
Avatar
Gość 51 / 27 marca 2019 o 10:23
+4
Do gość51. A paliwo atomowe to my mamy do Twoich elektrowni atomowych, czy będziemy kupować tak jak Pawlak gaz?
 A Francja czołowy, światowy producent taniej atomowej energii elektrycznej, czy ma własne zasoby uranu? Odwlekajmy decyzję do św. NIGDY i placmy krocie za emisję CO2, dorobimy się armii górniczych rencistów i emerytów. 
Avatar
jOOj / 27 marca 2019 o 09:38
-3
Znajdźcie najpierw kasę na dokończenie elektrowni w Ostrołęce... gdzie nawet część zarządu nie wierzy w ekonomiczną zasadność jej budowy... A na "polski atom" (bo polski jest lepszy...)  poszło już ponad 780 mln pln i nawet nie wiedzą gdzie by tu ją wybudować...   Jakim trzeba być ignorantem żeby nie widzieć że cały cywilizowany świat idzie w OZE... Dlaczego...? Bo słońca, wiatru, geotermi, biomasy itp nigdy nie zabraknie i nie musimy ich kupować np od Gazpromu... anie ryć w ziemi niszcząc środowisko...
 I kiedy do was dotrze, że rosnące koszty wydobycia węgla (nawet nie licząc tych środowiskowych) powodują że energetyka węglowa staje się mniej opłacalna niż OZE...
 I kiedy do was dotrze, że rosnące koszty wydobycia węgla (nawet nie licząc tych środowiskowych) powodują że energetyka węglowa staje się mniej opłacalna niż OZE... rozwiń
Avatar
jOOj / 27 marca 2019 o 09:31
+2
Znajdźcie najpierw kasę na dokończenie elektrowni w Ostrołęce... gdzie nawet część zarządu nie wierzy w ekonomiczną zasadność jej budowy... A na "polski atom" (bo polski jest lepszy...) poszło już ponad 780 mln pln i nawet nie wiedzą gdzie by tu ją wybudować... Jakim trzeba być ignorantem żeby nie widzieć że cały cywilizowany świat idzie w OZE... Dlaczego...? Bo słońca, wiatru, geotermi, biomasy itp nigdy nie zabraknie i nie musimy ich kupować np od Gazpromu... anie ryć w ziemi niszcząc środowisko...
Avatar
gość... / 27 marca 2019 o 08:51
+1
Do gość51. A paliwo atomowe to my mamy do Twoich elektrowni atomowych, czy będziemy kupować tak jak Pawlak gaz?
Avatar
guest / 27 marca 2019 o 04:44
+10
I tak pierdo....ą ci ludzie... Czy wy potraficie czytać ze zrozumieniem... Technologia ktora ogranicza do minimum emisje szkodliwych gazow do atmosfery... A ty co zyhesz z agro turystyki to oamietaj że pewnie w wiekszosci co ci za to płacą to sa wlasnie Ci co pracują na kopalni oni cie utrzymuja. Tempa dzido.
Avatar
Gość / 26 marca 2019 o 23:56
-2
Szkoda pięknej przyrody.
Avatar
Agroturystyk / 26 marca 2019 o 22:23
-8
Jak ktoś lubi wypoczynek w cieniu hałdy czy suwnicy na pewno będzie zachwycony. A ludziska to już na pewno w sezonie przyjadą... chyba ze Śląska? Z tęsknoty za krajobrazem..... Jako żyjący z agroturystyki jestem zdecydowanie przeciw!!!
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublinianka - Lewart 0:0. Remis ze wskazaniem na gości
galeria

Lublinianka - Lewart 0:0. Remis ze wskazaniem na gości 0 0

Nudy w pierwszej połowie i znacznie więcej groźnych sytuacji po przerwie. Tak w dużym skrócie wyglądało starcie drugiej w tabeli Lublinianki z trzecim Lewartem. Zawody zakończyły się jednak bezbramkowym remisem

Stal Kraśnik - Sokół Sieniawa 3:1. Udany rewanż za rundę jesienną

Stal Kraśnik - Sokół Sieniawa 3:1. Udany rewanż za rundę jesienną 0 0

W starciu niepokonanych na wiosnę: Stali i Sokoła górą pierwsza z ekip. Piłkarze Jarosława Pacholarza w mocno odmłodzonym składzie pokonali drużynę z Sieniawy 3:1

TBV Start – Anwil Włocławek 70:88. Koniec marzeń o ósemce [zdjęcia]
galeria

TBV Start – Anwil Włocławek 70:88. Koniec marzeń o ósemce [zdjęcia] 0 0

Anwil Włocławek pozbawił koszykarzy TBV Startu resztek nadzei o udziale w fazie play-off. Mistrz Polski wygrał 88:70, a pierwsze skrzypce w ekipie Igora Milicicia grał wychowany w Lublinie Michał Ignerski

Wigilia paschalna: W kościołach święcenie ognia [zdjęcia]
galeria

Wigilia paschalna: W kościołach święcenie ognia [zdjęcia] 0 1

Święcenie ognia i paschału w Parafii Świętej Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie.

Chełmianka - Podlasie 3:1. Tym razem nie zmarnowali przewagi

Chełmianka - Podlasie 3:1. Tym razem nie zmarnowali przewagi 0 3

Przed pierwszym gwizdkiem sobotnich derbów zarówno Chełmianka, jak i Podlasie liczyły na punkty. Po meczu w dużo lepszych nastrojach byli jednak gospodarze. Drużyna Artura Bożyka pokonała rywali 3:1 i zrobiła duży krok w kierunku utrzymania. A bialczanie znowu znaleźli się pod kreską

Lama uciekinierka słynna w całej Polsce ma nowy dom. Mieszka w woj. lubelskim
galeria
film

Lama uciekinierka słynna w całej Polsce ma nowy dom. Mieszka w woj. lubelskim 0 1

Rozmowa ze Stefanem Odojem, nowym właścicielem słynnej lamy z Bierunia. Stefan Odój prowadzi Ośrodek Malibu w podlubelskiej Krężnicy Jarej, w którym funkcjonuje minizoo. To nowy dom Rambo

Orlęta Spomlek - Wisła Sandomierz 2:0. Uciekają od strefy spadkowej

Orlęta Spomlek - Wisła Sandomierz 2:0. Uciekają od strefy spadkowej 0 1

Orlęta nie zmarnowały szansy. Biało-zielonym dwa mecze z rzędu wypadły na własnym stadionie. I w obu drużyna Rafała Borysiuka była lepsza od rywali. Tym razem ograła Wisłę Sandomierz 2:0, chociaż pierwszą bramkę zdobyła dopiero w 70 minucie

Urząd kupił radnym tablety. Chcą je oddać dzieciom. "Boją się elektroniki?"

Urząd kupił radnym tablety. Chcą je oddać dzieciom. "Boją się elektroniki?" 0 6

Grupa radnych chce przekazać dzieciom z domów dziecka tablety, jakie zafundował im magistrat do pracy. – Czy radni boją się elektroniki? – pyta Piotr Błażewicz, przewodniczący Rady Miasta w Zamościu.

Wiślanie Jaśkowice - Avia Świdnik 1:1. Wreszcie zdobyli coś na wyjeździe

Wiślanie Jaśkowice - Avia Świdnik 1:1. Wreszcie zdobyli coś na wyjeździe 0 1

Avia na pewno rozegrała lepszy mecz niż przed tygodniem przeciwko Wólczance. Żółto-niebiescy po wizycie w Skawinie dopisali jednak do swojego konta tylko jeden punkt. Spotkanie z Wiślanami Jaśkowice zakończyło się remisem 1:1. Trzeba dodać, że dla żółto-niebieskich to było pierwsze „oczko” wywalczone w tym roku na boisku rywala

Rajd Rowerowy w Puławach
27 kwietnia 2019, 9:00

Rajd Rowerowy w Puławach 0 2

W sobotę, 27 kwietnia o godz. 9 w Puławach rozpocznie się wiosenny Rajd Rowerowy Terenowy. Start ze Skweru Niepodległości.

Droga krzyżowa przed katedrą Notre Dame [wideo]
film

Droga krzyżowa przed katedrą Notre Dame [wideo] 0 0

Paryż, Francja. Wielu katolików uczestniczyło w wielkopiątkowej drodze krzyżowej przed spaloną katedrą Notre Dame. Modlitwę poprowadził arcybiskup Paryża, Michel Aupetit.

Działacze PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego w Lubartowie

Działacze PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego w Lubartowie 0 7

Działacze lubartowskiego PiS chcą gruntownego remontu dworca kolejowego. Zaczęli zbierać podpisy pod petycją w tej sprawie

W kraju więcej pijanych kierowców. Jak jest w Lubelskiem?

W kraju więcej pijanych kierowców. Jak jest w Lubelskiem? 0 8

Krajowe policyjne statystyki pijanych kierowców po raz pierwszy od kilku lat wykazują tendencję wzrostową. Jednym z nielicznych województw na pozytywnym minusie jest nasz region.

Artyści z Afryki, Szwajcarii i Gruzji w Lublinie. Przed nami KODY 2019 (program)
8 maja 2019, 19:00

Artyści z Afryki, Szwajcarii i Gruzji w Lublinie. Przed nami KODY 2019 (program) 0 1

Już po raz 11. Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" zorganizuje w Lublinie Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY. W tym roku na festiwalowej scenie wystąpią znakomici artyści ze Szwajcarii, Gruzji a nawet Afryki. Hasłem przewodnim odbywającej się w dniach 8-10 maja imprezy będzie "Wieża Babel".

Koncert Freenology i Wera Kidżeski w Pubie u Szewca
25 kwietnia 2019, 19:30

Koncert Freenology i Wera Kidżeski w Pubie u Szewca 0 0

25 kwietnia o godz. 19.30 w Pubie u Szewca (ul. Grodzka 18) wystąpią Freenology i Wera Kidżeski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!