Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 sierpnia 2020 r.
14:49

Cegła od pana Rubina. Niezwykłe lubelskie historie można znaleźć na gruzowisku

Autor: Zdjęcie autora agdy drs
2 1 A A
Cegła z cegielni Rubina Dyksztejna z Lublina
Cegła z cegielni Rubina Dyksztejna z Lublina (fot. Dariusz Prażmo/ FB Lubelski fanering)

Trwa remont jednego z bardziej charakterystycznych budynków w centrum Lublina – dawnej siedziby Komisji Obwodowej na rogu ul. 3 Maja i Żołnierzy Niepodległej. Dzięki kolekcjonerom, którzy zbierają stare cegły wiemy coś więcej o historii cegielnictwa i Lublina. Bo ze stosu gruzu powstałego podczas prac, uratowali jedną z najstarszych sygnowanych cegieł w Polsce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gmach dawnej Komisji Obwodowej powstał między 1826 a 1829 rokiem. Współcześnie kojarzy się z siedzibą powiatowej stacji sanepidu. Ponad rok temu miejską nieruchomość nabyła lubelska spółka Publimar-Bis. Nowy właściciel gruntownie remontuje zaniedbany zabytek, zamieniając go w obiekt branży hotelowej i gastronomicznej.

Współwłaściciel firmy, która kupiła budynek szacuje, że może jeszcze w tym roku zdąży wymienić dach. Na razie jest bardzo dużo do zrobienia wewnątrz (fot. Maciej Kaczanowski)

- Śledzę lokalne media i informacje o remontach, przebudowach i rozbiórkach na terenie miasta. Wiedziałem, że tu trwają prace. Na początku lipca na stosie gruzu znalazłem cegłę z sygnaturą HC, jak Herszyk Cygielman. Właściciel figurował w spisie lubelskich cegielników co najmniej w latach 1822-1828. Poprosiłem innych kolekcjonerów, których jest w Lublinie kilku, by tu zaglądali, bo ja wyjeżdżałem na urlop. I dzięki temu mam cegłę, jakiej w mojej kolekcji jeszcze nie było. Z sygnaturą RD, cegielni Rubina Dyksztejna. To jedna z najstarszych cechowanych cegieł w Polsce – mówi Dariusz Prażmo, który od 2016 roku zbiera cegły z sygnaturami, produkowane w Lublinie i województwie lubelskim.

Jak wyjaśnia kolekcjoner, obowiązek sygnowania cegieł został wprowadzony po 1815 roku. Wówczas ujednolicono ich wymiary i władze zaczęły walczyć z nielegalną produkcją. Konsekwencją braku cech, złego wymiaru i jakości było naliczanie wartości zakwestionowanych cegieł, aby od połowy ich wartości nieuczciwi cegielnicy zapłacili haracz na rzecz lubelskich szpitali.

O swoich ceglanych znaleziskach Dariusz Prażmo informuje na facebookowym profilu Lubelski "flanering".

Gdy pokazał cegłę Dyksztejna internauci – historycy i archiwiści – dodali, że Rubin (ur. 1775) i Sura (ur. 1788) Dyksztejnowie mieszkali w 1839 r. w domu pod numerem 226 (ul. Podwale 15?). On wówczas był zapisany jako "farbiarz". Jednak gdy w 1827 żenił im się syn, zapisano, że małżeństwo Dyksztejnów "utrzymuje się z cegielni". Rubin zmarł 1 VI 1840 r. W akcie zgonu jego zawód określono jako farbiarz. Natomiast w księgach ludności stałej pod nr 226 wpisane ma "farbiarz małej stopy". Konsens no 381 otrzymał 22 września 1821 r.

Kompleks budynków Komisji Obwodu Lubelskiego - komora celna oraz wagarnia około 1900 roku. Kilka lat później w miejscu komory celnej wybudowano bank (fot. T. M. Dagajew/ Zbiory Muzeum Lubelskiego)

- Z dokumentów w Lubelskim Archiwum Państwowym wynika, że Dyksztejn w 1826 roku wraz z Mandlem Rozgoldem, dostarczał cegłę na budowę budynku Komisji Obwodu Lubelskiego – dodaje Prażmo, który znalazł też informację, że cegielnia Dyksztejna farbiarza była zlokalizowana na terenie cyrkułu II. Ale nie wiadomo gdzie dokładnie. Lublin był wówczas podzielony na dwa cyrkuły i II obejmował Podzamcze wraz z przedmieściami: Czwartkiem, Kalinowszczyzną, Sierakowszczyzną i Piaskami.

I była jedną z bardzo wielu działających w Lublinie.

Wiemy o nich, dzięki kolekcji Dariusza Prażmo i jego poszukiwaniom bardzo dużo. We współpracy z Ośrodkiem Brama Grodzka Teatr NN i Małgorzatą Michalską-Nakonieczną stworzył projekt "Lubelskie cegielnie. Materia miasta". Zbiera tam wiedzę, wspomnienia, dokumenty i pokazuje same cegły. O ich różnorodności można się przekonać oglądając (i dotykając) powstałą w Centrum Spotkania Kultur (parter, wejście od strony ul. Skłodowskiej) instalację. To ściana zbudowana z 67 lubelskich cegieł - od średniowiecznych palcówek po tą z cegielni zlikwidowanej niewiele lat temu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Centrum miasta rozbłyśnie na niebiesko. Jest ważny powód

Lublin włącza się w międzynarodową akcję „Miasta na niebiesko”. Ma to zwrócić uwagę społeczeństwa na rzadką i ciężko wykrywalną chorobę.

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin zacznie walkę w Final Four Orlen Pucharu Polski

W piątek MKS FunFloor Lublin rozpocznie walkę o to, żeby zakończyć sezon z jakimś trofeum. Na początek turnieju Final Four w Kaliszu wicemistrzynie Polski zmierzą się z Młynami Stoisław Koszalin

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Powiat włodawski ma nowego starostę. "Nie będzie rewolucji w starostwie"

Mariusz Zańko nowym starostą powiatu włodawskiego. – Bezpieczeństwo, stabilizacja i rozwój. To trzy filary tej kadencji – ogłosił na dzisiejszej sesji nowy starosta z PiS.

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Miasto daje kasę młodzieży z lubelskich szkół. Kto otrzymał wsparcie?

Urząd Miasta Lublin rozstrzygnął konkurs grantowy dla dzieci i młodzieży z lubelskich szkół. 25 lubelskich placówek otrzyma nawet do 7,5 tys. zł.

Z konstytucją na rowerze

Z konstytucją na rowerze

Uczczą święto 3 maja pokonując kilometry na rowerze. Gminy Trzydnik Duży i Gościeradów zapraszają na trzeci już Rajd "Z konstytucją na rowerze".

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Dorzuć grosza dla lubelskich sokołów. Będzie można śledzić ich wędrówki

Maluchy Wrotki i Czarta mają szansę otrzymać nowoczesne nadajniki, które pozwolą w przyszłości śledzić ich wędrówki. Potrzeba jednak ponad 18 tys. zł, a na razie udało się zebrać jedną trzecią całej kwoty.

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód
Foto/wideo
galeria
film

Studenci przejęli Lublin. Ulicami przeszedł barwny korowód

Ulicami Lublina przeszedł korowód studencki i zainaugurował Dni Kultury Studenckiej. W tym roku motywem przewodnim był Dziki Zachód.

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania
terminy

Wybory już były. Teraz czas na pierwsze sesje i ślubowania

Wybory samorządowe za nami. W przyszłym tygodniu prezydenci miast i nowi radni złożą ślubowania. Podajemy terminy sesji w największych samorządach województwa lubelskiego.

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Posypały się gole i czerwone kartki. Wyniki 22. kolejki bialskiej klasy okręgowej

W meczach 22. kolejki LKS Milanów rozgromił Tytana Wisznice 11:0, Orlęta Łuków pokonały Victorię Parczew 6:0. Nie odbyło się spotkanie Lutni Piszczac z Młodzieżówką Radzyń Podlaski, goście nie przyjechali na mecz. W smeczu Orła Czemierniki z Kujawiakiem Stanin goście w drugiej połowie ukarani zostali trzema czerwonymi kartkami. To konsekwencja pokazanych w pierwszej części żółtych kartoników

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła
galeria

Sportowa hala dla Elektryka. Budowa ruszyła

Na majówkę prace przystopowały, ale zaraz po niej znów ruszą pełną parą. Pod koniec kwietnia rozpoczęła się budowa nowej hali sportowej przy Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, popularnie zwanym Elektrykiem.

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień
ZDJĘCIA
galeria

Dumnie powiewa na lubelskim ratuszu. To jej dzień

Z okazji Dnia Flagi biało-czerwona dumnie powiewa na maszcie na lubelskim ratuszu.

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Po zmianie władzy w mieście ze stanowiska rezygnuje dyrektor ośrodka kultury

Dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury zrezygnował ze stanowiska. A przy okazji z Facebooka zniknął oficjalny profil ośrodka. Wszystko to dzieje się tuż przed zmianą władzy w mieście. Jerzy Rębek z PiS oddaje stery w ręce Jakuba Jakubowskiego.

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Wypadek na drodze Siedlce- Łuków. Utrudnienia dla kierowców

Kierowcy, uważajcie na trasie z Siedlec do Łukowa. Na drodze krajowej numer 63 zderzyły się dwa samochody.

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Unia z nowym trenerem postawiła się Hetmanowi. Wyniki zamojskiej klasy okregowej

Skazywana na pożarcie Unia Hrubieszów z nowym trenerem Piotrem Stadnickim przegrała 0:2 z Hetmanem Zamość, ale wstydu nie przyniosła. Kolejną niespodziankę sprawił Graf Chodywańce kończąc świetną serię Gromu Różaniec

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Nabór trwa

Marzy ci się policyjny mundur? Jest okazja, bo komenda w Krasnymstawie prowadzi nabór do służby.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty