Tylko do piątku, 10 lipca chełmianie mogą składać swe projekty do Budżetu Obywatelskiego. Jak dotąd do urzędu wpłynęło 11 projektów ogólnomiejskich oraz 38 projektów osiedlowych. To mniej niż przed rokiem, bo w 2019 roku było ich łącznie 59.
To już siódma edycja Budżetu Obywatelskiego w Chełmie. Do dyspozycji mieszkańców jest 2,5 mln zł, które można wydać na realizację przedsięwzięć lokalnych.
To więcej o 500 tysięcy niż w roku poprzednim. Kwota ta, została podzielona na pule obejmujące projekty osiedlowe, których jest łącznie 10 – tyle ile osiedli w mieście. Pula osiedlowa to 175 tysięcy złotych. Pozostałe 750 tys. zł zostanie przeznaczone na projekty ogólnomiejskie.
W 2019 roku najwięcej, bo aż 13 pomysłów, mieli wtedy mieszkańcy osiedla Cementownia.
I ta aktywność nie zmalała, bo na dzień przed zamknięciem urn, z Cementowni zgłoszono także 12 projektów. Na przeciwnym biegunie jest Dyrekcja Dolna, która nie zgłosiła żadnego projektu.
Zestawienie liczby projektów z pozostałych osiedli:
- Osiedle Rejowiecka – 6,
- Śródmieście – 3,
- Zachód – 4,
- Słoneczne – 3,
- XXX-lecia - 2,
- Działki – 4,
- Kościuszki – 1,
- Dyrekcja Górna - 3
Projekty można składać za pośrednictwem strony internetowej www.chelm.budzet-obywatelski.org, i w budynku urzędu miasta przy ul. Lubelskiej 65.
Trzeba pamiętać o kilku zasadach, przede wszystkim projekt osiedlowy może złożyć wyłącznie mieszkaniec danego osiedla, i musi być do niego dołączona lista z podpisami co najmniej dwóch głosów poparcia.
Głosować mogą tylko mieszkańcy Chełma, którzy figurują na liście uprawnionych powstałej na podstawie spisu mieszkańców, którzy ukończyli 16 lat, oraz spisu osób wpisanych do rejestru wyborców. Ci, którzy w rejestrze się nie znajdą, mogą się do niego dopisać, składając stosowne oświadczenie.
Pamiętajmy, że każdy mieszkaniec będzie mógł oddać cztery glosy – to jest zagłosować na 4 projekty, które zostaną podzielone na osiedlowe - 2 głosy i ogólnomiejskie - 2 głosy.