Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

1 maja 2020 r.
13:41

Chełm: Przyszła prośba, prezydent poszedł na urlop. Urzędnicy przekazali listy wyborców Poczcie Polskiej

Autor: Zdjęcie autora wz
161 6 A A
Konferencja prasowa Prezydenta Jakuba Banaszka
Konferencja prasowa Prezydenta Jakuba Banaszka (fot. wz)

Imiona, nazwiska, daty urodzenia i numery PESEL oraz adresy – dane osobowe mieszkańców miasta zostały przekazane w ekspresowym, jak na urzędowe zwyczaje, tempie Poczcie Polskiej. Zaledwie dwa dni zajęło w Chełmie urzędowemu radcy prawnemu udzielenie opinii, na podstawie którego listy wyborców zostały przez urząd przekazane.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak to się stało, że praktycznie z dnia na dzień urząd przekazał wrażliwe dane mieszkańców poczcie?

Tak przebieg wypadków relacjonuje Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm. – Prośba Poczty Polskiej trafiła do zastępcy Prezydenta Miasta Chełm Doroty Cieślik w poniedziałek 27 kwietnia. Wiceprezydent zadekretowała pismo do urzędowego radcy prawnego z prośbą o przygotowanie opinii prawnej. W ciągu dwóch dni opinia prawna trafiła do Agnieszki Kruk, pierwszego zastępcy Prezydenta Miasta Chełm która, na podstawie przygotowanego dokumentu, podjęła decyzję o przekazaniu rejestru wyborców Poczcie Polskiej.

Dlaczego w całym tym procesie nie brał udziału przełożony obydwu pań prezydent Jakub Banaszek? Przecież to jedna z najbardziej newralgicznych i kontrowersyjnych decyzji w dzisiejszej polityce. – Prezydent Jakub Banaszek od wtorku (28 kwietnia – przyp. red) przebywa na wcześniej zaplanowanym urlopie wypoczynkowym – dopowiada Zieliński.

Prezydent Banaszek jest związany z „Porozumieniem” Jarosława Gowina, w tym ugrupowaniu jest od początku jego istnienia.

Dopytaliśmy także, na jakiej podstawie oparł radca prawny chełmskiego Urzędu Miasta swą opinię, która była podstawą do przekazania danych wrażliwych mieszkańców, co w praktyce oznacza zielone światło dla przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych?

Jak się okazuje, chodzi o opinie przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej oraz prezesa UODO które zostały wydane 23 kwietnia 2020 roku. – To w oparciu o nie, a także o art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia, w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 9Dz. U. z 2020 r. poz. 695) oraz decyzję Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r., została wydana opinia prawna – podsumowuje Damian Zieliński.

– W kwestii wyborów prezydenckich Miasto Chełm wykonuje wszelkie czynności zgodne z obowiązującym kalendarzem wyborczym. Wyznaczone zostały m.in. siedziby lokali wyborczych oraz miejsca do wywieszania urzędowych obwieszczeń – zaznacza Longin Bożeński, przewodniczący Rady Miasta Chełm. – Wychodzimy z założenia, że samorząd nie powinien utrudniać obywatelom możliwości udziału w wyborach i będziemy postępować zgodnie z obowiązującym prawem.

Longina Bożeńskiego, który startując do rady zebrał 806 głosów z pierwszego miejsca na liście PiS wskazał na przewodniczącego klub Prawa i Sprawiedliwości.

Szybko i gładko na chełmszczyźnie przebiegła rekrutacja do komisji wyborczych. Bez problemów do obsady stanowisk zgromadzono 1491 osób.

– Komisarz Wyborczy w Chełmie powołał na terenie swojego działania, obejmującym powiaty: chełmski, krasnostawski i włodawski oraz Miasto Chełm, wszystkie czyli 262 obwodowe komisje wyborcze w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na 10 maja 2020 r. – zaznacza Marta Krasa-Burak, dyrektor chełmskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

Zobacz także: Inwestycje drogowe w Chełmie

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
soohy / 1 maja 2020 r. o 18:13
Kolejna ustawka. Jeszcze niedawno twierdzili, że poczta o nic nie prosiła.
Avatar
Polak88 / 3 maja 2020 r. o 10:59
Wszystkich oburzonych przekazaniem naszych danych osobowych poczcie polskiej, przez urzędników, zapraszam na stronę Fundacji Panoptykon. Znajdziecie tam wzór wniosku o żądaniu usunięcia Twoich danych ze względu na brak podstawy prawnej do ich przetwarzania, oraz wzór skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. ***s://panoptykon.org/wybory-poczta-co-robic
Avatar
Krystyna89 / 3 maja 2020 r. o 21:31
W ogóle nie dziwi mnie tempo przekazania tych danych przez władze Chełma. Myślałam nawet, że wyprzedza nocne maile poczty polskiej i przekaza zanim ktoś wystosuje żądanie. W końcu przynależność partyjna zobowiązuje. Dziury w chełmskich ulicach zostały niedawno załatane, przed wyborami. Przypadek? Były tam latami, niektóre odcinki rodem z Ukrainy. Bardzo dobrze że ktoś się w końcu za nie wziął, ale śmieszne że akurat przed wyborami. Smutne miasto, śmieszni rządzący.
Avatar
CzarnyZajacz / 4 maja 2020 r. o 01:06
Rosyjscy hakerzy ostatni rok spędzili na skanowaniu sieci w poszukiwaniu podatnych na cyberataki serwerów poczty elektronicznej. Wykorzystywali m.in. konta ofiar będących ważnymi postaciami życia publicznego lub biznesu do działań phishingowych, rozsyłając z ich poczty elektronicznej złośliwe e-maile mające skłonić osoby z listy kontaktów do kliknięcia w zainfekowany link bądź ujawnienia wrażliwych danych. ***s://***wnp.pl/tech/rosyjscy-hakerzy-zmieniaja-taktyke,381331.html Tymczasem Poczta Polska wysyła do urzędów miast niezabezpieczone żadnym podpisem elektronicznym maile ze skanem niepodpisanego pisma z prośbą o udostępnienie danych adresowych i numerów PESEL wszystkich osób uprawnionych do głosowania w związku z wyborami korespondencyjnymi... (nawet zresztą nie mając podstaw prawnych ponieważ ustawa o wyborach korespondencyjnych nie została jeszcze podpisana przez prezydenta więc jeszcze nie obowiązuje) Dodatkowo pojawiły się informacje o oszustach podających się za Ministerstwo Zdrowia i przesyłających link do podrobionej strony na którą należy zalogować się przez profil zaufany: ***s://dzienniklodzki.pl/wnuczek-zakazony-potrzebne-pieniadze-czyli-jak-oszukuja-na-koronawirusa-policja-ostrzega-przed-oszustami-podczas-epidemii/ar/c1-14939696 Pomijając fakt że liczba samorządów lokalnych jest duża i może się zdarzyć że część urzędników jest przemęczonych z powodu chaosu typowego dla czasów epidemii, i może nieuważnie wejść pod link wysłany w mailu podrobionym przez rosyjskich hakerów, to serwery DNS też nie zawsze są w 100% odporne na ataki i czasami hakerom przy zmasowanym ataku może udać się przejąć kontrolę nad niektórymi serwerami DNS na krótki czas, w tym czasie wysłać podrobionego maila "z Poczty Polskiej" i jeśli urzędnicy wejdą na profil zaufany pod poprawnym linkiem w tym czasie to mogą faktycznie wejść na podrobioną stronę i przesłać dane osobowe przestępcom. Jeżeli ilość danych osobowych i to bardzo cennych dla przestępców bo z pełnym adresem i numerem PESEL jest wystarczająco duża i w stosunkowo krótkim (tak jest w przypadku tych wyborów korespondencyjnych) czasie to atak na DNS jest dla przestępców opłacalny. Dlatego wysyłanie urzędowych maili bez podpisu elektronicznego jest w tym przypadku absolutnie niedopuszczalne, i jest poważnym naruszeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa informatycznego.
Rosyjscy hakerzy ostatni rok spędzili na skanowaniu sieci w poszukiwaniu podatnych na cyberataki serwerów poczty elektronicznej. Wykorzystywali m.in. konta ofiar będących ważnymi postaciami życia publicznego lub biznesu do działań phishingowych, rozsyłając z ich poczty elektronicznej złośliwe e-maile mające skłonić osoby z listy kontaktów do kliknięcia w zainfekowany link bądź ujawnienia wrażliwych danych. ***s://***wnp.pl/tech/rosyjscy-hakerzy-zmieniaja-taktyke,381331.html Tymczasem Poczta Polska wysyła do urzędów miast niezabezpieczone ża... rozwiń
Avatar
Krystyna89 / 8 maja 2020 r. o 19:23
Hmm panie prezydencie wybory 10 maja jak pan już zapewne wie nie odbędą się. Odbędą się pozniej, raczej już organizacja nie zajmie się poczta polską, a dzieki panu ma nasze dane...proszę też zapoznać się z mapą gmin, tworzona przez Watchdog Polska a obrazująca, które gminy przekazały spisy wyborców poczcie. Bardzo ciekawych rzeczy można się z niej dowiedzieć. Urząd w końcu zobowiązuje :(
Avatar
jjj / 1 maja 2020 r. o 16:14
Brawo Chełm!!!
Avatar
Krystyna89 / 8 maja 2020 r. o 19:23
Hmm panie prezydencie wybory 10 maja jak pan już zapewne wie nie odbędą się. Odbędą się pozniej, raczej już organizacja nie zajmie się poczta polską, a dzieki panu ma nasze dane...proszę też zapoznać się z mapą gmin, tworzona przez Watchdog Polska a obrazująca, które gminy przekazały spisy wyborców poczcie. Bardzo ciekawych rzeczy można się z niej dowiedzieć. Urząd w końcu zobowiązuje :(
Avatar
CzarnyZajacz / 4 maja 2020 r. o 01:06
Rosyjscy hakerzy ostatni rok spędzili na skanowaniu sieci w poszukiwaniu podatnych na cyberataki serwerów poczty elektronicznej. Wykorzystywali m.in. konta ofiar będących ważnymi postaciami życia publicznego lub biznesu do działań phishingowych, rozsyłając z ich poczty elektronicznej złośliwe e-maile mające skłonić osoby z listy kontaktów do kliknięcia w zainfekowany link bądź ujawnienia wrażliwych danych. ***s://***wnp.pl/tech/rosyjscy-hakerzy-zmieniaja-taktyke,381331.html Tymczasem Poczta Polska wysyła do urzędów miast niezabezpieczone żadnym podpisem elektronicznym maile ze skanem niepodpisanego pisma z prośbą o udostępnienie danych adresowych i numerów PESEL wszystkich osób uprawnionych do głosowania w związku z wyborami korespondencyjnymi... (nawet zresztą nie mając podstaw prawnych ponieważ ustawa o wyborach korespondencyjnych nie została jeszcze podpisana przez prezydenta więc jeszcze nie obowiązuje) Dodatkowo pojawiły się informacje o oszustach podających się za Ministerstwo Zdrowia i przesyłających link do podrobionej strony na którą należy zalogować się przez profil zaufany: ***s://dzienniklodzki.pl/wnuczek-zakazony-potrzebne-pieniadze-czyli-jak-oszukuja-na-koronawirusa-policja-ostrzega-przed-oszustami-podczas-epidemii/ar/c1-14939696 Pomijając fakt że liczba samorządów lokalnych jest duża i może się zdarzyć że część urzędników jest przemęczonych z powodu chaosu typowego dla czasów epidemii, i może nieuważnie wejść pod link wysłany w mailu podrobionym przez rosyjskich hakerów, to serwery DNS też nie zawsze są w 100% odporne na ataki i czasami hakerom przy zmasowanym ataku może udać się przejąć kontrolę nad niektórymi serwerami DNS na krótki czas, w tym czasie wysłać podrobionego maila "z Poczty Polskiej" i jeśli urzędnicy wejdą na profil zaufany pod poprawnym linkiem w tym czasie to mogą faktycznie wejść na podrobioną stronę i przesłać dane osobowe przestępcom. Jeżeli ilość danych osobowych i to bardzo cennych dla przestępców bo z pełnym adresem i numerem PESEL jest wystarczająco duża i w stosunkowo krótkim (tak jest w przypadku tych wyborów korespondencyjnych) czasie to atak na DNS jest dla przestępców opłacalny. Dlatego wysyłanie urzędowych maili bez podpisu elektronicznego jest w tym przypadku absolutnie niedopuszczalne, i jest poważnym naruszeniem podstawowych zasad bezpieczeństwa informatycznego.
Rosyjscy hakerzy ostatni rok spędzili na skanowaniu sieci w poszukiwaniu podatnych na cyberataki serwerów poczty elektronicznej. Wykorzystywali m.in. konta ofiar będących ważnymi postaciami życia publicznego lub biznesu do działań phishingowych, rozsyłając z ich poczty elektronicznej złośliwe e-maile mające skłonić osoby z listy kontaktów do kliknięcia w zainfekowany link bądź ujawnienia wrażliwych danych. ***s://***wnp.pl/tech/rosyjscy-hakerzy-zmieniaja-taktyke,381331.html Tymczasem Poczta Polska wysyła do urzędów miast niezabezpieczone ża... rozwiń
Avatar
Krystyna89 / 3 maja 2020 r. o 21:31
W ogóle nie dziwi mnie tempo przekazania tych danych przez władze Chełma. Myślałam nawet, że wyprzedza nocne maile poczty polskiej i przekaza zanim ktoś wystosuje żądanie. W końcu przynależność partyjna zobowiązuje. Dziury w chełmskich ulicach zostały niedawno załatane, przed wyborami. Przypadek? Były tam latami, niektóre odcinki rodem z Ukrainy. Bardzo dobrze że ktoś się w końcu za nie wziął, ale śmieszne że akurat przed wyborami. Smutne miasto, śmieszni rządzący.
Avatar
Polak88 / 3 maja 2020 r. o 10:59
Wszystkich oburzonych przekazaniem naszych danych osobowych poczcie polskiej, przez urzędników, zapraszam na stronę Fundacji Panoptykon. Znajdziecie tam wzór wniosku o żądaniu usunięcia Twoich danych ze względu na brak podstawy prawnej do ich przetwarzania, oraz wzór skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. ***s://panoptykon.org/wybory-poczta-co-robic
Avatar
soohy / 1 maja 2020 r. o 18:13
Kolejna ustawka. Jeszcze niedawno twierdzili, że poczta o nic nie prosiła.
Avatar
jjj / 1 maja 2020 r. o 16:14
Brawo Chełm!!!
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mateusz Cierniak wyrwał zwycięstwo w SGP2 na trudnym torze w Pradze

Mateusz Cierniak wyrwał zwycięstwo w SGP2 na trudnym torze w Pradze

To nie były łatwe zawody dla młodych żużlowców, a kibice oglądali głównie ich zmagania z torem. Jednak nawet w takich warunkach Mateusz Cierniak z Motoru Lublin triumfował w piątek w SGP2 w czeskiej Pradze. Został jednocześnie liderem klasyfikacji generalnej

Lublin: Zamieszanie z festynem. Kto rządzi miejskim terenem na górkach czechowskich?

Lublin: Zamieszanie z festynem. Kto rządzi miejskim terenem na górkach czechowskich?

Uzyskaliśmy zgodę – twierdzą organizatorzy niedzielnego festynu na górkach czechowskich z okazji Dnia Dziecka. Dzień wcześniej Urząd Miasta poinformował, że cofnął swoją zgodę na imprezę. Wydała ją dzisiaj… spółka TBV Investment

"Dziwny jest ten świat", śpiewał Niemen. A co robił na bialskim dworcu PKP w 1958 roku?
galeria

"Dziwny jest ten świat", śpiewał Niemen. A co robił na bialskim dworcu PKP w 1958 roku?

Śpiewał, pisał teksty, komponował, grał na wielu instrumentach, a jego ponadczasowy utwór "Dziwny jest ten świat" zna chyba każdy. Czesław Niemen ma od piątku pamiątkową tablicę na dworcu kolejowym w Białej Podlaskiej. Ten wybitny artysta był tu w 1958 roku.

Dzień Dziecka z Teatrem Muzycznym
1 czerwca 2022, 10:00

Dzień Dziecka z Teatrem Muzycznym

1 i 2 czerwca o godz. 10 w Teatrze Muzycznym w Lublinie (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zostaną zorganizowane pokazy baletu "Królewna Śnieżka". Pokazy odbędą się z okazji Dnia Dziecka.

Piłkarze Motoru Lublin przed życiową szansą. Jeden mecz dzieli ich od awansu na zaplecze ekstraklasy
Magazyn

Piłkarze Motoru Lublin przed życiową szansą. Jeden mecz dzieli ich od awansu na zaplecze ekstraklasy

Motor Lublin ostatni raz występował na zapleczu ekstraklasy w sezonie 2009/2010. Kolejne lata spędził w drugiej i trzeciej lidze. W niedzielę piłkarze Marka Saganowskiego znowu mogą się jednak znaleźć w gronie pierwszoligowców. Warunek jest jeden: trzeba w Chorzowie wygrać z tamtejszym Ruchem w finale baraży o awans do Fortuna I Ligi. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17

Kryzys na granicy z Białorusią trwa. Grupa Kubańczyków spychana przez białoruskie służby na drut kolczasty
film

Kryzys na granicy z Białorusią trwa. Grupa Kubańczyków spychana przez białoruskie służby na drut kolczasty

Białystok. Dramat uchodźców na granicy z Białorusią ciągle trwa. Jest może nawet tym większy, bo dokonuje się bezkarnie i bez kamer. Do mediów przedostał się nowy film rejestrujący działania białoruskich służb wobec migrantów z Kuby. Funkcjonariusze reżimu Aleksandra Łukaszenki siła pchali uchodźców w stronę polskiej granicy, zmuszając ich do wejścia w drut kolczasty. Wielu z nich zostało rannych.

Fiordy, praca i zarobki. Norwegia kusi ofertami, ale czym innym odstrasza

Fiordy, praca i zarobki. Norwegia kusi ofertami, ale czym innym odstrasza

Norwegia kusi pięknymi krajobrazami i bardzo wysokim poziomem życia. Kusi też ofertami pracy, ale też odstrasza kosztami życia

Może Mikołaj zostanie strażakiem. Wojewódzkie święto w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Może Mikołaj zostanie strażakiem. Wojewódzkie święto w Zamościu [zdjęcia]

Panie i panowie, dzisiaj jest wasze święto, okazja, by podziękować za służbę, ale też czas odebrania wyróżnień. Cieszcie się tą chwilą, bo niedługo wracamy do ciężkiej pracy – powiedział do swoich podwładnych nadbrygadier Grzegorz Alinowski, komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie podczas uroczystości Dnia Strażaka zorganizowanych na Rynku Wielkim w Zamościu.

GKS  Górnik Łęczna kończy sezon meczem w Bydgoszczy

GKS Górnik Łęczna kończy sezon meczem w Bydgoszczy

Nastroje wśród podopiecznych Roberta Makarewicza są słodko-gorzkie

Tomaszów Lubelski: Pięć ulic w budowie, a miasto zapłaci za to "grosze"

Tomaszów Lubelski: Pięć ulic w budowie, a miasto zapłaci za to "grosze"

Na Wiśniowej pojawi się asfalt, na Baczyńskiego znikną dziury, a Rybickiego wreszcie przestanie „odstawać” wyglądem od sąsiednich, już odnowionych. Prace drogowe na tych i kilku innych ulicach w Tomaszowie Lubelskim z pewnością będą uciążliwe dla mieszkańców, ale chyba warto uzbroić się w cierpliwość.

Marszałek Jarosław Stawiarski z orderem od prezydenta RP. Wyróżnieni także inni samorządowcy

Marszałek Jarosław Stawiarski z orderem od prezydenta RP. Wyróżnieni także inni samorządowcy

Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski otrzymał w piątek z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, czyli drugie pod względem ważności odznaczenie państwowe. W Dniu Samorządu Terytorialnego w Belwederze zostali wyróżnieni także inni samorządowcy z naszego regionu

Program TV 27-29 maja 2022. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
27 maja 2022, 16:10

Program TV 27-29 maja 2022. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W ten weekend w telewizji zobaczymy dość zróżnicowane produkcje. Będą klasyczne "Salto" Konwickiego, kultowy "Terminator" czy komedia "Wpadka". Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Skrzydlate Juwenalia 2022. 7 tys. osób bawiło się w Dęblinie przy muzyce m.in. Smolastego i happysad [zdjęcia]
galeria

Skrzydlate Juwenalia 2022. 7 tys. osób bawiło się w Dęblinie przy muzyce m.in. Smolastego i happysad [zdjęcia]

Czteroletnia "imprezowa posucha" zrobiła swoje, bo na czwartkowe Skrzydlate Juwenalia, zorganizowane w dęblińskiej Szkole Orląt, przyszło 7 tys. osób. Impreza powróciła po czterech latach przerwy, a na scenie przed publicznością zaprezentowali się: RoseMerry, Pejota, B6, Smolasty i happysad. Atmosferę podkręcały też przeloty wojskowych samolotów

W sobotę w łódzkiej Atlas Arenie Rafał Kijańczuk zmierzy się z Ivanem Erslanem

W sobotę w łódzkiej Atlas Arenie Rafał Kijańczuk zmierzy się z Ivanem Erslanem

Dla 29-letniego chełmianina to jedno z najpoważniejszych wyzwań w karierze

Zmiany w zarządzie puławskich Zakładów Azotowych. Odwołano wiceprezesa, powołano dwójkę nowych

Zmiany w zarządzie puławskich Zakładów Azotowych. Odwołano wiceprezesa, powołano dwójkę nowych

Rada nadzorcza puławskiego przedsiębiorstwa odwołała Adama Lesińskiego z funkcji wiceprezesa zarządu. Powołała natomiast Renatę Tyszer i Justynę Majsnerowicz. Obydwie panie otrzymały posady wiceprezesów chemicznej spółki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty