Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

15 sierpnia 2020 r.
8:03

Chełm. Trzymała dziecko na ręku, kiedy wręczali jej wypowiedzenie z pracy

Autor: Zdjęcie autora kask
114 11 A A
Jakub Banaszek i Małgorzata Grzegorczuk.
Jakub Banaszek i Małgorzata Grzegorczuk. (fot. kask)

Jak zwalniać, to z rozmachem. Wypowiedzenie z pracy zawiozło dwóch urzędników plus kierowca w sobotę. Zastali sekretarz Chełma z dzieckiem na ręku przy piaskownicy. – To upokarzające. Wystarczyło wysłać e-mail – komentuje Małgorzata Grzegorczuk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Delegacja z chełmskiego ratusza przyjechała do Małgorzaty Grzegorczuk w sobotę, 25 lipca.

– Nikt mnie tak w życiu nie potraktował. Nachodzenie człowieka w wolny dzień, w sobotę z rana, tylko po to, by wręczyć wypowiedzenie, jest nieetyczne – komentuje sekretarz miasta.

Przebieg wypadków potwierdza gabinet Prezydenta Jakuba Banaszka: – Do pani Grzegorczuk udało się dwoje pracowników z Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego, którzy zajmują się m.in. obsługą kadrową, ponieważ zainteresowana zignorowała wcześniejsze wezwania do pracy.

Dlaczego prezydent postanowił rozstać się z sekretarz miasta?

– Zważając na fakt, iż pełniła niezwykle istotną funkcję kierowniczą, jej długotrwała nieobecność paraliżowała pracę magistratu – tłumaczą urzędnicy.

Grzegorczuk pełniła swoje obowiązki od kwietnia do października 2019 r.

– W kwietniu ubiegłego roku wygrałam konkurs na stanowisko sekretarza. Wykonywałam obowiązki nie tylko sekretarza, ale także kierownika wydziału organizacyjno-administracyjnego i to bez dodatkowego wynagrodzenia. Nie było do mojej pracy żadnych zastrzeżeń – podkreśla Grzegorczuk. – Wymagano ode mnie całkowitej dyspozycyjności, m.in. po godzinach. Informowałam wcześniej prezydenta, że mam małe dziecko. W aktach osobowych jest moje oświadczenie, że zamierzam korzystać z uprawnień określonych w prawie pracy, m.in. że nie wyrażam zgody na pracę w godzinach nadliczbowych –tłumaczy.

Urzędnicy podkreślają, że działali zgodnie z prawem.

– Zakaz wypowiadania umowy o pracę obowiązuje m.in. w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika. Czas przed, jak i po zakończeniu pracy, jak też dzień wolny nie stanowią usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Pracodawca ma więc prawo wręczenia wypowiedzenia pracownikowi po godzinach pracy w każdym miejscu, w którym go zastanie – czytamy w oświadczeniu chełmskiego ratusza.

– Nie wiedziałem, że mam zostać zwolniona, nikt ze mną na ten temat nie rozmawiał. 10 lipca otrzymałam pismo z Urzędu Miasta datowane na 9 lipca wzywające mnie do stawienia się w pracy w sobotę,10 lipca. W jakim celu? Nie stawiłam się. 29 lipca pracownicy kontaktowali się ze mną, wysyłając do mnie e-mail na prywatny adres – mówi Małgorzata Grzegorczuk. – Wizyta delegacji z wypowiedzeniem była dla mnie kompletnym zaskoczeniem.

 – Pani Małgorzata Grzegorczuk pozostaje pracownikiem UM Chełm do 31 sierpnia – informuje Gabinet Prezydenta Jakuba Banaszka.

W najbliższych dniach Grzegorczuk zamierza złożyć pozew przeciwko swojemu pracodawcy.      

Zwalnianie po Chełmsku

Gdy w 2015 roku Piotr Deniszczuk, lider powiatowego PSL został starostą, zasłyną m.in. odwołaniem Jacka Kosiński, dyrektora Wydziału Rozwoju, Edukacji, Kultury i Sportu. Deniszczuk nie tylko wysłał do Kosińskiego delegację powiatowych kadr, ale zaopatrzył urzędników w dwa wypowiedzenia do wyboru. Jedno za porozumieniem stron z jednoczesnym zrzeczeniem się trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. I drugie - gdyby

Kosiński nie chciał podpisać pierwszego - dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

- Co ciekawe, starosta chyba nie spodziewał się, że odmówię, bo dostałem świadectwo pracy, na którym zaznaczono, że mój stosunek pracy rozwiązano za porozumieniem stron. – mówił potem były już dyrektor.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
_miki_ / 15 sierpnia 2020 r. o 09:54
+57
mieli czekać aż jaśniepani będzie miła ochotę przyjąć zwolnienie? żenada to płakanie po internetach
Avatar
TomaszBunc / 15 sierpnia 2020 r. o 10:56
+54
Zaraz, ustalmy fakty: - Pani sekretarz od 10 miesięcy jest nieobecna w pracy. (czy źle coś wyczytałem ?) - Dostaje pismo, żeby wstawiła się do pracy, zadaje sobie pytanie "W jakim celu?" (nie wstawia się , nie dzwoni żeby się zapytać) Moja ocena: - zakładam, że były wysyłane wcześniej listy polecone, które nie były odbierane. - jeżeli zawiodły inne formy kontaktu to nie dziwi mnie fakt osobistej delegacji (urząd skarbowy też czasem osobiście sćiąga mandaty, komornik też czasem ludzi odwiedza, policja jak ktoś się nie wstawi). - jaką role odgrywa dziecko na rękach ? (nikt Pani nie zakuwał w kajdanki). Ciekawi mnie: - Czy pobierała wynagrodzenie podczas swojej nieobecności ? - Czy urząd nie mógł przez blokowanie stanowiska zatrudnić kogoś na miejsce pani sekretarz ? - Gdzie jest niesprawiedliwość ?
Zaraz, ustalmy fakty: - Pani sekretarz od 10 miesięcy jest nieobecna w pracy. (czy źle coś wyczytałem ?) - Dostaje pismo, żeby wstawiła się do pracy, zadaje sobie pytanie "W jakim celu?" (nie wstawia się , nie dzwoni żeby się zapytać) Moja ocena: - zakładam, że były wysyłane wcześniej listy polecone, które nie były odbierane. - jeżeli zawiodły inne formy kontaktu to nie dziwi mnie fakt osobistej delegacji (urząd skarbowy też czasem osobiście sćiąga mandaty, komornik też czasem ludzi odwiedza, policja jak ktoś się nie wstawi). - ja... rozwiń
Avatar
DOgp / 15 sierpnia 2020 r. o 10:20
+53
Teraz strach kobiety z dziećmi zatrudniać, bo jak trzyma dziecko to nie można jej wypowiedzenia dać...
Avatar
petrux / 15 sierpnia 2020 r. o 08:52
+33
Kolejny błąd ortograficzny redaktora Kask. Proszę przejrzeć tekst jeszcze raz i znaleźć go samemu.
Avatar
Namojeoko / 15 sierpnia 2020 r. o 11:21
+28
Miała wstawić się w pracy?! A ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi?!
Avatar
Janusz_Paliwas / 15 sierpnia 2020 r. o 11:09
+15
Kolejny błąd ortograficzny redaktora Kask. Proszę przejrzeć tekst jeszcze raz i znaleźć go samemu.
  To taka tradycja dziennikarska na DW. A ja dalej się dziwię że firmy dają tu swoje reklamy i się nie wstydzą, obok takich dokonań ,,dziennikarzy''. Ja rozumiem że jak się pisze można tego nie zauważyć, ale word nie podkreśla na czerwono ?? Bo że korektora w tej gazecinie nie ma, widać od dawna.
Avatar
LBN / 16 sierpnia 2020 r. o 08:26
+12
Na moje oko baba coś kręci. A poza tym prawo do zwolnienia powinien mieć kazdy pracodawca jak mu sie pracownik nie podoba. Z dnia na dzień. Tak jak np. w USA. Ten eurosocjalizm musi upaść.
Avatar
poszeptucha / 15 sierpnia 2020 r. o 14:29
+7
Coś nie tak, zabrakło korektora? Np: ,,Nie wiedziałem, że mam zostać zwolniona,(...). Czyżby pan/pani obojniak? ,,(...) lider powiatowego PSL został starostą, zasłyną m.in. odwołaniem Jacka(...)". A tu, starosta - czyżby liczba mnoga? Skoro zasłyną?
Avatar
fillip75 / 15 sierpnia 2020 r. o 15:17
+5
Ja tam dopatrzyłem się tutaj sporego zakrzywienia czasoprzestrzeni. U tej pani 10 lipca trwał, aż... do 29 lipca?! A może znów wprowadzono rewolucję w kalendarzu i wypadło kilkanaście dni przy przejściu z kalendarza Julianskiego na Gregorianski? No i co z tym równouprawnieniem? Panie domagają się pensji mężczyzn, ale tyrać po godzinach to im już się nie chce? Co do trybu zwolnienia... W Niemczech jest lepiej. Mnie leżącego w szpitalu poinformowano telefonicznie pomiędzy drugą, a trzecią operacją, że do końca tygodnia zostanie rozwiązany stosunek pracy ze mną. A to, że uległem wypadkowi podczas wykonywania czynności pracowniczych... W Niemczech nie ma to znaczenia. Wysłano list do domu (nie do szpitala), wykonano telefon i... po sprawie. Ot i ta cudowna EUROPA ;) Polacy muszą się na to przygotować :( To do nas dotrze prędzej, czy później. Tak samo jak konieczność prserejestrowania auta na niemieckie tablice po dłuższym pobycie jak pół roku w Niemczech. Nie zrobisz tego? 3000 Euro kary i sholowanie auta do kraju. I bądź tu mobilnym i konkurencyjnym na "europejskim" rynku pracy.
Ja tam dopatrzyłem się tutaj sporego zakrzywienia czasoprzestrzeni. U tej pani 10 lipca trwał, aż... do 29 lipca?! A może znów wprowadzono rewolucję w kalendarzu i wypadło kilkanaście dni przy przejściu z kalendarza Julianskiego na Gregorianski? No i co z tym równouprawnieniem? Panie domagają się pensji mężczyzn, ale tyrać po godzinach to im już się nie chce? Co do trybu zwolnienia... W Niemczech jest lepiej. Mnie leżącego w szpitalu poinformowano telefonicznie pomiędzy drugą, a trzecią operacją, że do końca tygodnia zostanie rozwiązany stos... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 20 sierpnia 2020 r. o 10:01
+1
.... to niegdysiejsza kierownik placówki KRUS w Chełmie ??? ale tam się kotłuje :)
Avatar
TECZOWY_ZSL / 20 sierpnia 2020 r. o 10:01
+1
.... to niegdysiejsza kierownik placówki KRUS w Chełmie ??? ale tam się kotłuje :)
Avatar
LBN / 16 sierpnia 2020 r. o 08:26
+12
Na moje oko baba coś kręci. A poza tym prawo do zwolnienia powinien mieć kazdy pracodawca jak mu sie pracownik nie podoba. Z dnia na dzień. Tak jak np. w USA. Ten eurosocjalizm musi upaść.
Avatar
PISFAN / 15 sierpnia 2020 r. o 15:57
-1
Sorry bardzo ale nie trzeba było startować w konkursie jeżeli nie pasowała pani praca po godzinach a skoro wzięła Pani udział i wygrała to należało się liczyć z tym że trzeba będzie pracować po godzinach a nie stawiać na dzień dobry warunku ze mogę pracować tylko do 15 ja gdybym taki warunek postawił swojemu szefowi to by mnie wyśmiał i kazał mi szukać innej pracy jeżeli nie mam grupy o niepołnosprawności która zabraniała pracy po godzinach
Avatar
fillip75 / 15 sierpnia 2020 r. o 15:17
+5
Ja tam dopatrzyłem się tutaj sporego zakrzywienia czasoprzestrzeni. U tej pani 10 lipca trwał, aż... do 29 lipca?! A może znów wprowadzono rewolucję w kalendarzu i wypadło kilkanaście dni przy przejściu z kalendarza Julianskiego na Gregorianski? No i co z tym równouprawnieniem? Panie domagają się pensji mężczyzn, ale tyrać po godzinach to im już się nie chce? Co do trybu zwolnienia... W Niemczech jest lepiej. Mnie leżącego w szpitalu poinformowano telefonicznie pomiędzy drugą, a trzecią operacją, że do końca tygodnia zostanie rozwiązany stosunek pracy ze mną. A to, że uległem wypadkowi podczas wykonywania czynności pracowniczych... W Niemczech nie ma to znaczenia. Wysłano list do domu (nie do szpitala), wykonano telefon i... po sprawie. Ot i ta cudowna EUROPA ;) Polacy muszą się na to przygotować :( To do nas dotrze prędzej, czy później. Tak samo jak konieczność prserejestrowania auta na niemieckie tablice po dłuższym pobycie jak pół roku w Niemczech. Nie zrobisz tego? 3000 Euro kary i sholowanie auta do kraju. I bądź tu mobilnym i konkurencyjnym na "europejskim" rynku pracy.
Ja tam dopatrzyłem się tutaj sporego zakrzywienia czasoprzestrzeni. U tej pani 10 lipca trwał, aż... do 29 lipca?! A może znów wprowadzono rewolucję w kalendarzu i wypadło kilkanaście dni przy przejściu z kalendarza Julianskiego na Gregorianski? No i co z tym równouprawnieniem? Panie domagają się pensji mężczyzn, ale tyrać po godzinach to im już się nie chce? Co do trybu zwolnienia... W Niemczech jest lepiej. Mnie leżącego w szpitalu poinformowano telefonicznie pomiędzy drugą, a trzecią operacją, że do końca tygodnia zostanie rozwiązany stos... rozwiń
Avatar
poszeptucha / 15 sierpnia 2020 r. o 14:29
+7
Coś nie tak, zabrakło korektora? Np: ,,Nie wiedziałem, że mam zostać zwolniona,(...). Czyżby pan/pani obojniak? ,,(...) lider powiatowego PSL został starostą, zasłyną m.in. odwołaniem Jacka(...)". A tu, starosta - czyżby liczba mnoga? Skoro zasłyną?
Avatar
Namojeoko / 15 sierpnia 2020 r. o 11:21
+28
Miała wstawić się w pracy?! A ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi?!
Avatar
Janusz_Paliwas / 15 sierpnia 2020 r. o 11:09
+15
Kolejny błąd ortograficzny redaktora Kask. Proszę przejrzeć tekst jeszcze raz i znaleźć go samemu.
  To taka tradycja dziennikarska na DW. A ja dalej się dziwię że firmy dają tu swoje reklamy i się nie wstydzą, obok takich dokonań ,,dziennikarzy''. Ja rozumiem że jak się pisze można tego nie zauważyć, ale word nie podkreśla na czerwono ?? Bo że korektora w tej gazecinie nie ma, widać od dawna.
Avatar
TomaszBunc / 15 sierpnia 2020 r. o 10:56
+54
Zaraz, ustalmy fakty: - Pani sekretarz od 10 miesięcy jest nieobecna w pracy. (czy źle coś wyczytałem ?) - Dostaje pismo, żeby wstawiła się do pracy, zadaje sobie pytanie "W jakim celu?" (nie wstawia się , nie dzwoni żeby się zapytać) Moja ocena: - zakładam, że były wysyłane wcześniej listy polecone, które nie były odbierane. - jeżeli zawiodły inne formy kontaktu to nie dziwi mnie fakt osobistej delegacji (urząd skarbowy też czasem osobiście sćiąga mandaty, komornik też czasem ludzi odwiedza, policja jak ktoś się nie wstawi). - jaką role odgrywa dziecko na rękach ? (nikt Pani nie zakuwał w kajdanki). Ciekawi mnie: - Czy pobierała wynagrodzenie podczas swojej nieobecności ? - Czy urząd nie mógł przez blokowanie stanowiska zatrudnić kogoś na miejsce pani sekretarz ? - Gdzie jest niesprawiedliwość ?
Zaraz, ustalmy fakty: - Pani sekretarz od 10 miesięcy jest nieobecna w pracy. (czy źle coś wyczytałem ?) - Dostaje pismo, żeby wstawiła się do pracy, zadaje sobie pytanie "W jakim celu?" (nie wstawia się , nie dzwoni żeby się zapytać) Moja ocena: - zakładam, że były wysyłane wcześniej listy polecone, które nie były odbierane. - jeżeli zawiodły inne formy kontaktu to nie dziwi mnie fakt osobistej delegacji (urząd skarbowy też czasem osobiście sćiąga mandaty, komornik też czasem ludzi odwiedza, policja jak ktoś się nie wstawi). - ja... rozwiń
Avatar
DOgp / 15 sierpnia 2020 r. o 10:20
+53
Teraz strach kobiety z dziećmi zatrudniać, bo jak trzyma dziecko to nie można jej wypowiedzenia dać...
Avatar