Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

24 lutego 2020 r.
19:41

Na tych przejściach dla pieszych w Chełmie może się zrobić bezpieczniej

Autor: Zdjęcie autora wz
8 11 A A
Teraz przejście na al. Żołnierzy I AWP do bezpiecznych nie należy
Teraz przejście na al. Żołnierzy I AWP do bezpiecznych nie należy (fot. Wojciech Zakrzewski)

W ostatniej chwili, bo nabory do projektów ogłoszone przez Lubelski Urząd Wojewódzki kończyły się 20 lutego, w Chełmie przesuwano budżetowe pieniądze

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chełm ma szanse aplikować do ministerialnego programu „Razem Bezpieczniej”. Właśnie pod takim hasłem realizowany jest projekt zakładający budowę aktywnych przejść dla pieszych i szereg działań edukacyjnych.

I to właśnie przesunięcie pieniędzy na wkład własny do tej inwestycji było najważniejszym punktem zwołanej przez prezydenta sesji rady miasta. Głosując jednomyślnie, Rada Miasta zabezpieczyła 60 tys. zł w budżecie na wkład własny, co pozwoli Chełmowi aplikować do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o dofinansowanie w wysokości 300 tys. zł. na budowę trzech aktywnych przejść dla pieszych.

Za te pieniądze – 120 tys. zł w jednej lokalizacji - urzędnicy chcą przebudować trzy istniejące przejścia dla pieszych: na ul. Wojsławickiej (na wysokości niepublicznej szkoły Arka) i przejście w alei Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego, przy skrzyżowaniu z ul. Partyzantów (po jednej instalacji na każdej z jezdni). Dlaczego właśnie tam? Bo obliczono, że przejeżdża tamtędy około 1 tys. samochodów na godzinę.

– Aktywne przejście dla pieszych to dodatkowe oświetlenie, lampy ostrzegawcze, punktowe elementy świetlne LED w jezdni, płytki wskaźnikowe na dojściach, czujniki ruchu, szafa sterownicza czy nawierzchnia antypoślizgowa na dojazdach  opisuje Damian Zieliński z Gabinetu Prezydenta Miasta Chełm. – Wzbudzana detektorami ruchu instalacja sygnałami świetlnymi „aktywnie” informuje kierowcę o zbliżającym się pieszym, znacznie poprawiając jego bezpieczeństwo.

Ale program „Razem Bezpieczniej” to nie tylko montaż instalacji na jezdni. To kampania informacyjna o bezpiecznych zachowaniach na przejściach dla pieszych, cykl spotkań edukacyjno-profilaktycznych w szkołach i przedszkolacch, konkurs plastyczny i kilka spotkań z policjantami i służbami ratowniczymi. Z pieniędzy z MSWiA będzie zorganizowany piknik i oczywiście konferencja podsumowująca całość.

Jak się dowiedzieliśmy, jeżeli uda się zdobyć fundusze na przejścia na ul. Wojsławickiej i Żołnierzy I AWP, miasto chce aplikować o pieniądze na kolejne w następujących lokalizacjach: przy ul. Obłońskiej (przy SP nr 2), w al. Marszałka J. Piłsudskiego (przy ul. Koszykowej, przy ul. Powstańców Warszawy (przy SP nr 11) i ul. Lubelskiej w stronę SP nr 7.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 lutego 2020 r. o 22:19
+7
czy to nie jakis idotyzm zamiast remontowali wojslawicka czy lubelska to takie przejscia trzeba robi od razu anie robic remont po remoncie to sie nazywa gospodarnosc po polskuuuuu
Avatar
ja / 25 lutego 2020 r. o 12:12
+4
Warto by się jeszcze zastanowić nad  zakazem parkowania przy przejściu dla pieszych.  Niestety ani Policja ani straż miejska nic z tym nie robi. Skrzyżowanie Sienkiewicza i Czarnieckiego w pobliżu trzech szkół to jakaś porażka jedna wielka. Samochody na ulicy, na chodniku i pieszych wcale nie widać. Zgłaszałem kiedyś tą sprawę do gazet jednak ani wy ani konkurencja nie byliście tym zainteresowani. Prawie potrąciłem tam małą dziewczynkę która wybiegła właśnie z za samochodu, na szczęście jeżdżę tam szczególnie ostrożnie. Kiedy zadzwoniłem na straż miejską żeby zrobili coś z autami tam zaparkowanymi to usłyszałem, że w mieście i tak nie ma gdzie parkować to niech stoją, brawo.Ale jak ktoś stanie przy prokuraturze to już wiedzą jak mandaty wypisywać geniusze.
Warto by się jeszcze zastanowić nad  zakazem parkowania przy przejściu dla pieszych.  Niestety ani Policja ani straż miejska nic z tym nie robi. Skrzyżowanie Sienkiewicza i Czarnieckiego w pobliżu trzech szkół to jakaś porażka jedna wielka. Samochody na ulicy, na chodniku i pieszych wcale nie widać. Zgłaszałem kiedyś tą sprawę do gazet jednak ani wy ani konkurencja nie byliście tym zainteresowani. Prawie potrąciłem tam małą dziewczynkę która wybiegła właśnie z za samochodu, na szczęście jeżdżę tam szczególnie ostrożnie. Kiedy zadzwoniłem na ... rozwiń
Avatar
ja / 25 lutego 2020 r. o 12:04
+4
Bardzo dobrze oświetlone? Czy osoba pisząca ten komentarz kiedykolwiek siedziała za kierownicą??? Proponuję przejechać się właśnie wojsławicką w okolicah 18 tej kiedy mamy taką pogodę jak teraz. Gwarantuję, że przy prędkości nawet 30km/h jest dosyć niebezpiecznie. Warunki atmosferyczne do tego samochód z przeciwnej strony i brak latarni nad przejściem i nie widzisz nic. 
Avatar
miejscowy / 25 lutego 2020 r. o 10:18
+4
Pojechał redaktor z bożej łaski po bandzie. Ciekawe, gdzie wypatrzył przejście dla pieszych na skrzyżowaniu (????????????????????????????) ul.Partyzantów i al. Żołnierzy I AWP. A jaja ogolić i do piaskownicy.
Avatar
Mohman / 25 lutego 2020 r. o 13:07
+3
@miejscowy to jest pewnie ten sam pan redaktor, który wymyślił w Chełmie "Drogę Męczenników Majdanka"
Avatar
Tom / 24 lutego 2020 r. o 22:00
+3
Takie przejście powinno być zrobione przy kamenie dokładnie reformacja armii krajowej zjazd na bulwar ilu pieszych było tam potrącone
Avatar
Gość / 24 lutego 2020 r. o 21:10
+3
Przejścia dla pieszych są dobrze oznakowane,tylko kierowcy pędzą w terenie zabudowanym,nie ustępują pieszym.W Wlk.Brytani za potrącenie pieszego śmiertelne na przejściu grozi nawet dożywocie,u nas w zawieszeniu.
Avatar
Galopad / 25 lutego 2020 r. o 13:16
+2
Przejście przejściu nierówne. Niebezpieczniej jest przy rondach: na wylocie z Hrubieszowskiej czy przy Kamenie niż na AWP koło biblioteki. Auta co prawda jeżdżą szybko, ale jest tam wysepka i samochody widać z daleka. Absolutnie najgorzej jest na Wojsławickiej przy obuwiu. Ulica bardzo szeroka, dookoła szkoły, ruch gęsty i w dodatku buractwo z jakiegoś powodu nie ma w zwyczaju przepuszczać tam pieszych.
Avatar
Ale / 26 lutego 2020 r. o 07:21
+1
Tekst pisał rewident taboru kolejowego? 
Avatar
wika / 2 marca 2020 r. o 08:22
0
AL Żołnierzy I AWP jest niebezpieczna szczególnie wieczorem, kierowcy urządzają tam sobie wyścigi od świateł na Lwowskiej do ronda z Wojsławicką a przystanek przy bibliotece nie jest oświetlony.
Avatar
wika / 2 marca 2020 r. o 08:22
0
AL Żołnierzy I AWP jest niebezpieczna szczególnie wieczorem, kierowcy urządzają tam sobie wyścigi od świateł na Lwowskiej do ronda z Wojsławicką a przystanek przy bibliotece nie jest oświetlony.
Avatar
Ale / 26 lutego 2020 r. o 07:21
+1
Tekst pisał rewident taboru kolejowego? 
Avatar
Galopad / 25 lutego 2020 r. o 13:16
+2
Przejście przejściu nierówne. Niebezpieczniej jest przy rondach: na wylocie z Hrubieszowskiej czy przy Kamenie niż na AWP koło biblioteki. Auta co prawda jeżdżą szybko, ale jest tam wysepka i samochody widać z daleka. Absolutnie najgorzej jest na Wojsławickiej przy obuwiu. Ulica bardzo szeroka, dookoła szkoły, ruch gęsty i w dodatku buractwo z jakiegoś powodu nie ma w zwyczaju przepuszczać tam pieszych.
Avatar
Mohman / 25 lutego 2020 r. o 13:07
+3
@miejscowy to jest pewnie ten sam pan redaktor, który wymyślił w Chełmie "Drogę Męczenników Majdanka"
Avatar
ja / 25 lutego 2020 r. o 12:12
+4
Warto by się jeszcze zastanowić nad  zakazem parkowania przy przejściu dla pieszych.  Niestety ani Policja ani straż miejska nic z tym nie robi. Skrzyżowanie Sienkiewicza i Czarnieckiego w pobliżu trzech szkół to jakaś porażka jedna wielka. Samochody na ulicy, na chodniku i pieszych wcale nie widać. Zgłaszałem kiedyś tą sprawę do gazet jednak ani wy ani konkurencja nie byliście tym zainteresowani. Prawie potrąciłem tam małą dziewczynkę która wybiegła właśnie z za samochodu, na szczęście jeżdżę tam szczególnie ostrożnie. Kiedy zadzwoniłem na straż miejską żeby zrobili coś z autami tam zaparkowanymi to usłyszałem, że w mieście i tak nie ma gdzie parkować to niech stoją, brawo.Ale jak ktoś stanie przy prokuraturze to już wiedzą jak mandaty wypisywać geniusze.
Warto by się jeszcze zastanowić nad  zakazem parkowania przy przejściu dla pieszych.  Niestety ani Policja ani straż miejska nic z tym nie robi. Skrzyżowanie Sienkiewicza i Czarnieckiego w pobliżu trzech szkół to jakaś porażka jedna wielka. Samochody na ulicy, na chodniku i pieszych wcale nie widać. Zgłaszałem kiedyś tą sprawę do gazet jednak ani wy ani konkurencja nie byliście tym zainteresowani. Prawie potrąciłem tam małą dziewczynkę która wybiegła właśnie z za samochodu, na szczęście jeżdżę tam szczególnie ostrożnie. Kiedy zadzwoniłem na ... rozwiń
Avatar
ja / 25 lutego 2020 r. o 12:04
+4
Bardzo dobrze oświetlone? Czy osoba pisząca ten komentarz kiedykolwiek siedziała za kierownicą??? Proponuję przejechać się właśnie wojsławicką w okolicah 18 tej kiedy mamy taką pogodę jak teraz. Gwarantuję, że przy prędkości nawet 30km/h jest dosyć niebezpiecznie. Warunki atmosferyczne do tego samochód z przeciwnej strony i brak latarni nad przejściem i nie widzisz nic. 
Avatar
miejscowy / 25 lutego 2020 r. o 10:18
+4
Pojechał redaktor z bożej łaski po bandzie. Ciekawe, gdzie wypatrzył przejście dla pieszych na skrzyżowaniu (????????????????????????????) ul.Partyzantów i al. Żołnierzy I AWP. A jaja ogolić i do piaskownicy.
Avatar
Gość / 24 lutego 2020 r. o 22:19
+7
czy to nie jakis idotyzm zamiast remontowali wojslawicka czy lubelska to takie przejscia trzeba robi od razu anie robic remont po remoncie to sie nazywa gospodarnosc po polskuuuuu
Avatar
Tom / 24 lutego 2020 r. o 22:00
+3
Takie przejście powinno być zrobione przy kamenie dokładnie reformacja armii krajowej zjazd na bulwar ilu pieszych było tam potrącone
Avatar
Gość / 24 lutego 2020 r. o 21:10
+3
Przejścia dla pieszych są dobrze oznakowane,tylko kierowcy pędzą w terenie zabudowanym,nie ustępują pieszym.W Wlk.Brytani za potrącenie pieszego śmiertelne na przejściu grozi nawet dożywocie,u nas w zawieszeniu.