Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

9 września 2013 r.
9:12
Edytuj ten wpis

Pielgrzymi doniosą na internautów. "Opluwają nas"

0 16 A A

Od "idiotów" i "nierobów" zwyzywali internauci pielgrzymów z Chełma. Uczestnicy wyprawy rowerowej na Jasną Górą zapowiedzieli złożenie doniesienia do prokuratury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sprawę opisuje "Super Tydzień Chełmski". Na jednym z portali internetowych wrze. Internauci w niewybrednych słowach zakpili z pielgrzymów. "Banda idiotów, która nie ma co z czasem robić", "Do kamieniołomów zagonić albo do sprzątania ulic!" - pisali.

Wpisy pojawiły się pod lipcową informacją o III Chełmskiej Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Górę. Udział w niej wzięło 37 osób. W tym dzieci i młodzież.

Pielgrzymi poczuli się mocno urażeni. Nie zamierzają pobłażać internautom. - Zastanawialiśmy się nad tym od pewnego czasu i ostatecznie postanowiliśmy złożyć doniesienie do prokuratury - potwierdza tygodnikowi Artur Juszczak, współzałożyciel Chełmskiej Grupy Rowerowej. - Nie możemy pozwolić na to, by ktoś bezkarnie opluwał nas i obrażał uczucia religijne.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 września 2013 o 15:17
0

Tłumaczyłam Ci już, dlaczego nie chce wdawac się z Tobą w dyskusje. Nie będe skakac jak mi zagrasz, chociaz bardzo bys tego chciała, moja panno. 

Nie dam sie sprowokowac. Spadaj na drzewo. 

to co znowu usuwanie nie wygodnych wpisów? kim ty ku.wa jesteś ? to forum to jedyne miejsce gdzie możesz mieć jakąkolwiek władzę i korzystasz z tego przywileju. W zyciu codziennym , w realu jesteś pewnie nikim , nikt się z tobą nie liczy i tańczysz jak ci grają... ot cała prawda 

to co znowu usuwanie nie wygodnych wpisów? kim ty ku.wa jesteś ? to forum to jedyne miejsce gdzie możesz mieć jakąkolwiek władzę i korzystasz z tego przywileju. W zyciu codziennym , w realu jesteś pewnie nikim , nikt się z tobą nie liczy i tańczysz jak ci grają... ot cała prawda 

rozwiń
Avatar
Wierzący / 10 września 2013 o 12:36
0

Rowerzyści wybrali się z pielgrzymką na Jasną Gorę do Częstochowy,to ich prywatna sprawa,zaś Matka Boska na świecie jest jedna i Ona nas z Chrystusem jedna.Kult Maryjny wywodzi się ze wschodu i na terenach Ziemi Chełmsko-Bełskiej był szczególnie obchodzony.W naszym regionie Matka Boska Chełmska przez naszych przodków była wyjątkowo czczona, obok innych również ważnych ikon takich jak np: Matka Boska Bełska( obecnie Częstochowska) przed którą modlił się Car,Król,Kościuszko i inne wybitne osobowości,co świadczy o jej ważnej roli,jaką do dziś odgrywa i ma znaczenie dla chrześcijan wyznania prawosławnego i katolickiego. Przed obrazem Matki Boskiej Chełmskiej pod Beresteczkiem Król Polski Jan-Kazimierz powiedział:

"Rzeszy Polskiey Woyskom,ten obraz Święty iako Skrzynie Pańskiego przymierza,Nayiaśnieyszy Korony Polskiey"

Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej dla mnie jest Częstochową,bo tu mam KRÓLOWĄ POLSKI.

Rowerzyści wybrali się z pielgrzymką na Jasną Gorę do Częstochowy,to ich prywatna sprawa,zaś Matka Boska na świecie jest jedna i Ona nas z Chrystusem jedna.Kult Maryjny wywodzi się ze wschodu i na terenach Ziemi Chełmsko-Bełskiej był szczególnie obchodzony.W naszym regionie Matka Boska Chełmska przez naszych przodków była wyjątkowo czczona, obok innych również ważnych ikon takich jak np: Matka Boska Bełska( obecnie Częstochowska) przed którą modlił się Car,Król,Kościuszko i inne wybitne osobowości,co świadczy o jej ważnej roli,jaką do dzi... rozwiń

Avatar
folkatka / 9 września 2013 o 17:20
0

Tłumaczyłam Ci już, dlaczego nie chce wdawac się z Tobą w dyskusje. Nie będe skakac jak mi zagrasz, chociaz bardzo bys tego chciała, moja panno. 

Nie dam sie sprowokowac. Spadaj na drzewo. 

Avatar
as / 9 września 2013 o 17:02
0

Ewangeliczne nadstawianie drugiego policzka nie oznacza bynajmniej przyzwolenia na obrażanie i upokarzanie danej osoby czy osób. Niektórzy pisza w internecie takie rzeczy, jakby nie byli swiadomi tego, że istnieje cos takiego jak odpowiedzialność za słowa.

Nadstawianie drugiego policzka - tutaj wiesz co odpowiedzieć, wiesz jak pokazać swoją wyższość, choć to nie po chrześcijańsku (dowartościowywaćać się), nie potrafisz jednak odpowiedzieć jak to jest np. z tym grzechem pierworodnym, tylko odsyłasz do np. Dominikanów - po prostu nie potrafisz odpowiedzieć na tak proste pytanie. Dlaczego? Twoje widzenie świata oparte jest na religii katolickiej. Normalny człowiek zadaje sobie różne pytania, ma wątpliwości, Ty nie, Twoje życie to pasmo niespełnionych życzeń i pragnień - religia jest Twoim jedynym oparciem - Ty nawet nie potrafisz myśleć - Ty boisz się myśleć - dlaczego? Gdybyś próbowała myśleć mogłoby dojść do zwątpienia i cały Twój śwwiat ległby w gruzach, twoja osobowość uległaby destrukcji. Pozdrawiam.

rozwiń
Avatar
mecenas / 9 września 2013 o 16:35
0

Jak tak jest to niesiołowski,palikot,już dawno powinni być w pierdlu !!!!

Avatar
oKo / 9 września 2013 o 16:24
0

Jeśli waszym zdaniem odpowiedź Jezusa jest choćby zbliżona do reakcji obrażanych to gratuluję obiektywizmu i chłodnego spojrzenia na sprawę. Jeśli sądzicie, że takie osoby po wyroku sądu i przygodach z tym związanych zapałają miłością do was to się gruubo mylicie. Sami się wkręcacie w tą spiralę nienawiści i tylko przyspieszacie tempo jej napinania.

Avatar
Bartek / 9 września 2013 o 16:11
0

Korzystanie z aparatu prawa do dochodzenia kary za obrazę czyjejś czci i godności nie jest wyrządzaniem zła, tylko czynieniem dobra (dążenie do praworządnego społecześńtwa). Skoro tak, nie może być kontrastowane z zasadą "nadstawiania drugiego policzka", bo ta odnosi się do odpowiadania "złem na zło." Tu "zło" wyrządzone przez hejterów znajduje odpowiedź w "dobru" jakim jest poinformowanie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zatem reakcja pielgrzymów, którzy zostali obrzuceni obelgami w związku z wyznawaną przez nich religią, mają wszelkie prawo moralne i realne dochodzić sprawiedliwości - niech hejterzy wytłumaczą się ze swoich nienawistnych, obraźliwych, dyskryminujących  komentarzy.

Korzystanie z aparatu prawa do dochodzenia kary za obrazę czyjejś czci i godności nie jest wyrządzaniem zła, tylko czynieniem dobra (dążenie do praworządnego społecześńtwa). Skoro tak, nie może być kontrastowane z zasadą "nadstawiania drugiego policzka", bo ta odnosi się do odpowiadania "złem na zło." Tu "zło" wyrządzone przez hejterów znajduje odpowiedź w "dobru" jakim jest poinformowanie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zatem reakcja pielgrzymów, którzy zostali obrzuceni obelgami w związku z wyznawaną przez n... rozwiń

Avatar
Adam / 9 września 2013 o 15:57
0

"Nie zamierzają pobłażać"... Słusznie. Oko za oko. A ktoś kiedyś mówił o nadstawianiu drugiego policzka. Ale to nie był katolik i kto by teraz se tu zawracał d. jego  naukami.

W Kazaniu na Górze Chrystus powiedział: "Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twą szatę, odstąp i płaszcz" (Mt 5,39n). Zastanawiam się, co by się stało, gdybyśmy zaczęli dosłownie stosować się do tych rad. Przecież ustępując złu, podsyca się tylko jego zuchwałość. Bo ludziom czyniącym zło pomagalibyśmy w ten sposób dojść do przekonania, że ich postępowanie się opłaca, bo jest bardzo skuteczne. Co więcej, zachęcalibyśmy taką postawą następnych ludzi do osiągania swoich celów poprzez zadawanie krzywdy. Czyżby naprawdę Pan Jezus oczekiwał od nas postaw, które polegają na bierności wobec cudzego grzechu, a nawet pobudzają (co prawda, tylko pośrednio) bliźniego do grzechu?

Najpierw dwie uwagi wstępne. Pan Jezus powiedział: "Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi". Ale proszę sobie przypomnieć, jak On sam się zachował, kiedy został naprawdę uderzony w policzek. Było to przed sądem Annasza. Jakiemuś żołdakowi nie spodobała się Jego odpowiedź i Go spoliczkował. Otóż Jezus nie nadstawił bynajmniej drugiego policzka, to byłaby sztuczna i kiepska teatralność. Natomiast z całą godnością i spokojem podjął próbę uświadomienia swojemu krzywdzicielowi jego grzechu: "Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?" (J 18,23)

Zatem pierwszą uwagę wstępną sformułowałbym następująco: Jeżeli wierzymy w Ewangelię, to nie wolno nam zawartych w niej pouczeń naginać do naszego widzimisię ani nawet do naszego zdrowego rozsądku. Również naukę o niesprzeciwianiu się złu należy przyjąć z całą dosłownością. Jednak z zachowania samego Pana Jezusa przed sądem Annasza wolno wnioskować, że ta dosłowność leży głębiej niż w literach świętego tekstu. Spróbujmy zatem do niej dotrzeć.

Przedtem jednak druga uwaga wstępna. Mianowicie wyłączmy poza obszar naszych rozważań tę formę niesprzeciwiania się złu, która nie budzi (a w każdym razie budzić nie powinna) żadnych znaków zapytania: niesprzeciwianie się złu za pomocą zła. Szczególnie jednoznacznie wypowiada się na ten temat Apostoł Paweł: "Nikomu złem za złe nie odpłacajcie. (...) Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,17.21; por. 1 Tes 5,15).

Zatem spróbujmy odsłonić sens pouczenia Pana Jezusa o niesprzeciwianiu się złu, tak aby nie zgubić jego dosłowności. Otóż zauważmy najpierw, że oba konkretne przykłady, które podaje Chrystus Pan, dotyczą nie zła wyrządzanego komuś, ale zła, które jest wyrządzane mnie. To bardzo istotny szczegół. Nie muszę przecież Pana przekonywać, jak bardzo nasz egocentryzm może zniekształcić rozpoznanie doznawanego przez nas zła.

Sądzę, że w ten sposób udało nam się odsłonić w Chrystusowym pouczeniu coś bardzo ważnego: kiedy ktoś ci zadaje krzywdę, staraj się nie gubić z oczu tego, że twoja na nią reakcja może być egocentryczna. Inaczej mówiąc: Staraj się przekroczyć swój egocentryzm, bądź gotów raczej drugie tyle wycierpieć, jeżeli wymaga tego od ciebie wierność dobru; nie unikaj doznawanych przykrości, gdyby twoja obrona albo ucieczka miały oznaczać zdradę dobra.

Że Chrystusowi Panu nie chodziło w tym przypadku o to, abyśmy Jego pouczenie wypełniali z materialną dosłownością, świadczy zarówno Jego własne zachowanie, kiedy został spoliczkowany, jak Jego pouczenie, jak się zachować w prześladowaniach. Nie mówił bynajmniej: "Kiedy doznajecie prześladowań, wystawiajcie się na drugie tyle". Ale powiedział: "Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego" (Mt 10,23). Zatem wolno nam unikać przykrości, krzywd, prześladowań. Pod tym, rzecz jasna, warunkiem, że nie oznacza to zaparcia się wiary (por. Mt 10,32n) ani żadnej innej zdrady dobra.

Natura nie znosi próżni. Jeśli Chrystus Pan chce z nami dokonywać tego cudu, że nawet krzywdy będziemy przyjmować bez egocentryzmu, to oczywiście po to, aby miejsce egocentryzmu zajmowała w nas miłość. Zauważmy, że to właśnie miłość podyktowała Mu taką reakcję na doznany policzek, o której czytamy w Ewangelii. Chrystus Pan ani nie potępia wtedy swojego krzywdziciela, ani nie usiłuje go powstrzymać przed ewentualnym następnym ciosem, ale próbuje dotrzeć do jego sumienia i je poruszyć.

Zatem byłoby tępotą i bezdusznością w taki sposób przejąć się pouczeniem Pana Jezusa o niesprzeciwianiu się złu, że to by tylko rozzuchwalało ludzi zepsutych, a zachęcało do zła ludzi słabych. Miłość (która jest tym prawdziwsza, im mniej w niej egocentryzmu) na tym przecież polega, że człowiek, kiedy doznaje zła, skłonny jest bardziej przejmować się cudzym grzechem niż własną krzywdą. Przykład takiej właśnie miłości zostawił nam Chrystus: Nawet kiedy był krzyżowany, umiał myśleć o duchowym dobru niewiast jerozolimskich i współukrzyżowanego łotra, a nawet własnych morderców.

Na koniec przypomnę zdanie, którym kończy się list Apostoła Jakuba: "Kto nawrócił grzesznika z jego błędnej drogi, wybawi jego duszę od śmierci i zakryje liczne grzechy". Otóż trudno mieć wątpliwości co do tego, że po trzykroć bardziej błogosławiony jest ten, komu została dana łaska nawrócenia takiego grzesznika, który był jego krzywdzicielem.

pierw dwie uwagi wstępne. Pan Jezus powiedział: "Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi". Ale proszę sobie przypomnieć, jak On sam się zachował, kiedy został naprawdę uderzony w policzek. Było to przed sądem Annasza. Jakiemuś żołdakowi nie spodobała się Jego odpowiedź i Go spoliczkował. Otóż Jezus nie nadstawił bynajmniej drugiego policzka, to byłaby sztuczna i kiepska teatralność. Natomiast z całą godnością i spokojem podjął próbę uświadomienia swojemu krzywdzicielowi jego grzechu: "Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co ... rozwiń
Avatar
Gosia / 9 września 2013 o 15:51
0

Ja chętnie usłyszę w takim razie o co chodzi z tym nadstawianiem drugiego policzka w wydaniu katolickim.

Tu sobie poczytaj:

Papież o nadstawianiu drugiego policzka

z Gośc Niedzielny,  2013-06-17, dostępne w sieci.

Avatar
Molestyn / 9 września 2013 o 13:13
0
Przepis W spr uczuć religijnych jest jednym z najdurniejszych przepisów
Avatar
Gość / 10 września 2013 o 15:17
0

Tłumaczyłam Ci już, dlaczego nie chce wdawac się z Tobą w dyskusje. Nie będe skakac jak mi zagrasz, chociaz bardzo bys tego chciała, moja panno. 

Nie dam sie sprowokowac. Spadaj na drzewo. 

to co znowu usuwanie nie wygodnych wpisów? kim ty ku.wa jesteś ? to forum to jedyne miejsce gdzie możesz mieć jakąkolwiek władzę i korzystasz z tego przywileju. W zyciu codziennym , w realu jesteś pewnie nikim , nikt się z tobą nie liczy i tańczysz jak ci grają... ot cała prawda 

to co znowu usuwanie nie wygodnych wpisów? kim ty ku.wa jesteś ? to forum to jedyne miejsce gdzie możesz mieć jakąkolwiek władzę i korzystasz z tego przywileju. W zyciu codziennym , w realu jesteś pewnie nikim , nikt się z tobą nie liczy i tańczysz jak ci grają... ot cała prawda 

rozwiń
Avatar
Wierzący / 10 września 2013 o 12:36
0

Rowerzyści wybrali się z pielgrzymką na Jasną Gorę do Częstochowy,to ich prywatna sprawa,zaś Matka Boska na świecie jest jedna i Ona nas z Chrystusem jedna.Kult Maryjny wywodzi się ze wschodu i na terenach Ziemi Chełmsko-Bełskiej był szczególnie obchodzony.W naszym regionie Matka Boska Chełmska przez naszych przodków była wyjątkowo czczona, obok innych również ważnych ikon takich jak np: Matka Boska Bełska( obecnie Częstochowska) przed którą modlił się Car,Król,Kościuszko i inne wybitne osobowości,co świadczy o jej ważnej roli,jaką do dziś odgrywa i ma znaczenie dla chrześcijan wyznania prawosławnego i katolickiego. Przed obrazem Matki Boskiej Chełmskiej pod Beresteczkiem Król Polski Jan-Kazimierz powiedział:

"Rzeszy Polskiey Woyskom,ten obraz Święty iako Skrzynie Pańskiego przymierza,Nayiaśnieyszy Korony Polskiey"

Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej dla mnie jest Częstochową,bo tu mam KRÓLOWĄ POLSKI.

Rowerzyści wybrali się z pielgrzymką na Jasną Gorę do Częstochowy,to ich prywatna sprawa,zaś Matka Boska na świecie jest jedna i Ona nas z Chrystusem jedna.Kult Maryjny wywodzi się ze wschodu i na terenach Ziemi Chełmsko-Bełskiej był szczególnie obchodzony.W naszym regionie Matka Boska Chełmska przez naszych przodków była wyjątkowo czczona, obok innych również ważnych ikon takich jak np: Matka Boska Bełska( obecnie Częstochowska) przed którą modlił się Car,Król,Kościuszko i inne wybitne osobowości,co świadczy o jej ważnej roli,jaką do dzi... rozwiń

Avatar
folkatka / 9 września 2013 o 17:20
0

Tłumaczyłam Ci już, dlaczego nie chce wdawac się z Tobą w dyskusje. Nie będe skakac jak mi zagrasz, chociaz bardzo bys tego chciała, moja panno. 

Nie dam sie sprowokowac. Spadaj na drzewo. 

Avatar
as / 9 września 2013 o 17:02
0

Ewangeliczne nadstawianie drugiego policzka nie oznacza bynajmniej przyzwolenia na obrażanie i upokarzanie danej osoby czy osób. Niektórzy pisza w internecie takie rzeczy, jakby nie byli swiadomi tego, że istnieje cos takiego jak odpowiedzialność za słowa.

Nadstawianie drugiego policzka - tutaj wiesz co odpowiedzieć, wiesz jak pokazać swoją wyższość, choć to nie po chrześcijańsku (dowartościowywaćać się), nie potrafisz jednak odpowiedzieć jak to jest np. z tym grzechem pierworodnym, tylko odsyłasz do np. Dominikanów - po prostu nie potrafisz odpowiedzieć na tak proste pytanie. Dlaczego? Twoje widzenie świata oparte jest na religii katolickiej. Normalny człowiek zadaje sobie różne pytania, ma wątpliwości, Ty nie, Twoje życie to pasmo niespełnionych życzeń i pragnień - religia jest Twoim jedynym oparciem - Ty nawet nie potrafisz myśleć - Ty boisz się myśleć - dlaczego? Gdybyś próbowała myśleć mogłoby dojść do zwątpienia i cały Twój śwwiat ległby w gruzach, twoja osobowość uległaby destrukcji. Pozdrawiam.

rozwiń
Avatar
mecenas / 9 września 2013 o 16:35
0

Jak tak jest to niesiołowski,palikot,już dawno powinni być w pierdlu !!!!

Avatar
oKo / 9 września 2013 o 16:24
0

Jeśli waszym zdaniem odpowiedź Jezusa jest choćby zbliżona do reakcji obrażanych to gratuluję obiektywizmu i chłodnego spojrzenia na sprawę. Jeśli sądzicie, że takie osoby po wyroku sądu i przygodach z tym związanych zapałają miłością do was to się gruubo mylicie. Sami się wkręcacie w tą spiralę nienawiści i tylko przyspieszacie tempo jej napinania.

Avatar
Bartek / 9 września 2013 o 16:11
0

Korzystanie z aparatu prawa do dochodzenia kary za obrazę czyjejś czci i godności nie jest wyrządzaniem zła, tylko czynieniem dobra (dążenie do praworządnego społecześńtwa). Skoro tak, nie może być kontrastowane z zasadą "nadstawiania drugiego policzka", bo ta odnosi się do odpowiadania "złem na zło." Tu "zło" wyrządzone przez hejterów znajduje odpowiedź w "dobru" jakim jest poinformowanie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zatem reakcja pielgrzymów, którzy zostali obrzuceni obelgami w związku z wyznawaną przez nich religią, mają wszelkie prawo moralne i realne dochodzić sprawiedliwości - niech hejterzy wytłumaczą się ze swoich nienawistnych, obraźliwych, dyskryminujących  komentarzy.

Korzystanie z aparatu prawa do dochodzenia kary za obrazę czyjejś czci i godności nie jest wyrządzaniem zła, tylko czynieniem dobra (dążenie do praworządnego społecześńtwa). Skoro tak, nie może być kontrastowane z zasadą "nadstawiania drugiego policzka", bo ta odnosi się do odpowiadania "złem na zło." Tu "zło" wyrządzone przez hejterów znajduje odpowiedź w "dobru" jakim jest poinformowanie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zatem reakcja pielgrzymów, którzy zostali obrzuceni obelgami w związku z wyznawaną przez n... rozwiń

Avatar
Adam / 9 września 2013 o 15:57
0

"Nie zamierzają pobłażać"... Słusznie. Oko za oko. A ktoś kiedyś mówił o nadstawianiu drugiego policzka. Ale to nie był katolik i kto by teraz se tu zawracał d. jego  naukami.

W Kazaniu na Górze Chrystus powiedział: "Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twą szatę, odstąp i płaszcz" (Mt 5,39n). Zastanawiam się, co by się stało, gdybyśmy zaczęli dosłownie stosować się do tych rad. Przecież ustępując złu, podsyca się tylko jego zuchwałość. Bo ludziom czyniącym zło pomagalibyśmy w ten sposób dojść do przekonania, że ich postępowanie się opłaca, bo jest bardzo skuteczne. Co więcej, zachęcalibyśmy taką postawą następnych ludzi do osiągania swoich celów poprzez zadawanie krzywdy. Czyżby naprawdę Pan Jezus oczekiwał od nas postaw, które polegają na bierności wobec cudzego grzechu, a nawet pobudzają (co prawda, tylko pośrednio) bliźniego do grzechu?

Najpierw dwie uwagi wstępne. Pan Jezus powiedział: "Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi". Ale proszę sobie przypomnieć, jak On sam się zachował, kiedy został naprawdę uderzony w policzek. Było to przed sądem Annasza. Jakiemuś żołdakowi nie spodobała się Jego odpowiedź i Go spoliczkował. Otóż Jezus nie nadstawił bynajmniej drugiego policzka, to byłaby sztuczna i kiepska teatralność. Natomiast z całą godnością i spokojem podjął próbę uświadomienia swojemu krzywdzicielowi jego grzechu: "Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?" (J 18,23)

Zatem pierwszą uwagę wstępną sformułowałbym następująco: Jeżeli wierzymy w Ewangelię, to nie wolno nam zawartych w niej pouczeń naginać do naszego widzimisię ani nawet do naszego zdrowego rozsądku. Również naukę o niesprzeciwianiu się złu należy przyjąć z całą dosłownością. Jednak z zachowania samego Pana Jezusa przed sądem Annasza wolno wnioskować, że ta dosłowność leży głębiej niż w literach świętego tekstu. Spróbujmy zatem do niej dotrzeć.

Przedtem jednak druga uwaga wstępna. Mianowicie wyłączmy poza obszar naszych rozważań tę formę niesprzeciwiania się złu, która nie budzi (a w każdym razie budzić nie powinna) żadnych znaków zapytania: niesprzeciwianie się złu za pomocą zła. Szczególnie jednoznacznie wypowiada się na ten temat Apostoł Paweł: "Nikomu złem za złe nie odpłacajcie. (...) Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,17.21; por. 1 Tes 5,15).

Zatem spróbujmy odsłonić sens pouczenia Pana Jezusa o niesprzeciwianiu się złu, tak aby nie zgubić jego dosłowności. Otóż zauważmy najpierw, że oba konkretne przykłady, które podaje Chrystus Pan, dotyczą nie zła wyrządzanego komuś, ale zła, które jest wyrządzane mnie. To bardzo istotny szczegół. Nie muszę przecież Pana przekonywać, jak bardzo nasz egocentryzm może zniekształcić rozpoznanie doznawanego przez nas zła.

Sądzę, że w ten sposób udało nam się odsłonić w Chrystusowym pouczeniu coś bardzo ważnego: kiedy ktoś ci zadaje krzywdę, staraj się nie gubić z oczu tego, że twoja na nią reakcja może być egocentryczna. Inaczej mówiąc: Staraj się przekroczyć swój egocentryzm, bądź gotów raczej drugie tyle wycierpieć, jeżeli wymaga tego od ciebie wierność dobru; nie unikaj doznawanych przykrości, gdyby twoja obrona albo ucieczka miały oznaczać zdradę dobra.

Że Chrystusowi Panu nie chodziło w tym przypadku o to, abyśmy Jego pouczenie wypełniali z materialną dosłownością, świadczy zarówno Jego własne zachowanie, kiedy został spoliczkowany, jak Jego pouczenie, jak się zachować w prześladowaniach. Nie mówił bynajmniej: "Kiedy doznajecie prześladowań, wystawiajcie się na drugie tyle". Ale powiedział: "Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego" (Mt 10,23). Zatem wolno nam unikać przykrości, krzywd, prześladowań. Pod tym, rzecz jasna, warunkiem, że nie oznacza to zaparcia się wiary (por. Mt 10,32n) ani żadnej innej zdrady dobra.

Natura nie znosi próżni. Jeśli Chrystus Pan chce z nami dokonywać tego cudu, że nawet krzywdy będziemy przyjmować bez egocentryzmu, to oczywiście po to, aby miejsce egocentryzmu zajmowała w nas miłość. Zauważmy, że to właśnie miłość podyktowała Mu taką reakcję na doznany policzek, o której czytamy w Ewangelii. Chrystus Pan ani nie potępia wtedy swojego krzywdziciela, ani nie usiłuje go powstrzymać przed ewentualnym następnym ciosem, ale próbuje dotrzeć do jego sumienia i je poruszyć.

Zatem byłoby tępotą i bezdusznością w taki sposób przejąć się pouczeniem Pana Jezusa o niesprzeciwianiu się złu, że to by tylko rozzuchwalało ludzi zepsutych, a zachęcało do zła ludzi słabych. Miłość (która jest tym prawdziwsza, im mniej w niej egocentryzmu) na tym przecież polega, że człowiek, kiedy doznaje zła, skłonny jest bardziej przejmować się cudzym grzechem niż własną krzywdą. Przykład takiej właśnie miłości zostawił nam Chrystus: Nawet kiedy był krzyżowany, umiał myśleć o duchowym dobru niewiast jerozolimskich i współukrzyżowanego łotra, a nawet własnych morderców.

Na koniec przypomnę zdanie, którym kończy się list Apostoła Jakuba: "Kto nawrócił grzesznika z jego błędnej drogi, wybawi jego duszę od śmierci i zakryje liczne grzechy". Otóż trudno mieć wątpliwości co do tego, że po trzykroć bardziej błogosławiony jest ten, komu została dana łaska nawrócenia takiego grzesznika, który był jego krzywdzicielem.

pierw dwie uwagi wstępne. Pan Jezus powiedział: "Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi". Ale proszę sobie przypomnieć, jak On sam się zachował, kiedy został naprawdę uderzony w policzek. Było to przed sądem Annasza. Jakiemuś żołdakowi nie spodobała się Jego odpowiedź i Go spoliczkował. Otóż Jezus nie nadstawił bynajmniej drugiego policzka, to byłaby sztuczna i kiepska teatralność. Natomiast z całą godnością i spokojem podjął próbę uświadomienia swojemu krzywdzicielowi jego grzechu: "Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co ... rozwiń
Avatar
Gosia / 9 września 2013 o 15:51
0

Ja chętnie usłyszę w takim razie o co chodzi z tym nadstawianiem drugiego policzka w wydaniu katolickim.

Tu sobie poczytaj:

Papież o nadstawianiu drugiego policzka

z Gośc Niedzielny,  2013-06-17, dostępne w sieci.

Avatar
Molestyn / 9 września 2013 o 13:13
0
Przepis W spr uczuć religijnych jest jednym z najdurniejszych przepisów
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 5 4

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 9 1

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 30 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 38 18

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce