Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

9 września 2013 r.
9:12
Edytuj ten wpis

Pielgrzymi doniosą na internautów. "Opluwają nas"

0 16 A A

Od "idiotów" i "nierobów" zwyzywali internauci pielgrzymów z Chełma. Uczestnicy wyprawy rowerowej na Jasną Górą zapowiedzieli złożenie doniesienia do prokuratury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Sprawę opisuje "Super Tydzień Chełmski". Na jednym z portali internetowych wrze. Internauci w niewybrednych słowach zakpili z pielgrzymów. "Banda idiotów, która nie ma co z czasem robić", "Do kamieniołomów zagonić albo do sprzątania ulic!" - pisali.

Wpisy pojawiły się pod lipcową informacją o III Chełmskiej Rowerowej Pielgrzymce na Jasną Górę. Udział w niej wzięło 37 osób. W tym dzieci i młodzież.

Pielgrzymi poczuli się mocno urażeni. Nie zamierzają pobłażać internautom. - Zastanawialiśmy się nad tym od pewnego czasu i ostatecznie postanowiliśmy złożyć doniesienie do prokuratury - potwierdza tygodnikowi Artur Juszczak, współzałożyciel Chełmskiej Grupy Rowerowej. - Nie możemy pozwolić na to, by ktoś bezkarnie opluwał nas i obrażał uczucia religijne.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 września 2013 o 15:17
0

Tłumaczyłam Ci już, dlaczego nie chce wdawac się z Tobą w dyskusje. Nie będe skakac jak mi zagrasz, chociaz bardzo bys tego chciała, moja panno. 

Nie dam sie sprowokowac. Spadaj na drzewo. 

to co znowu usuwanie nie wygodnych wpisów? kim ty ku.wa jesteś ? to forum to jedyne miejsce gdzie możesz mieć jakąkolwiek władzę i korzystasz z tego przywileju. W zyciu codziennym , w realu jesteś pewnie nikim , nikt się z tobą nie liczy i tańczysz jak ci grają... ot cała prawda 

to co znowu usuwanie nie wygodnych wpisów? kim ty ku.wa jesteś ? to forum to jedyne miejsce gdzie możesz mieć jakąkolwiek władzę i korzystasz z tego przywileju. W zyciu codziennym , w realu jesteś pewnie nikim , nikt się z tobą nie liczy i tańczysz jak ci grają... ot cała prawda 

rozwiń
Avatar
Wierzący / 10 września 2013 o 12:36
0

Rowerzyści wybrali się z pielgrzymką na Jasną Gorę do Częstochowy,to ich prywatna sprawa,zaś Matka Boska na świecie jest jedna i Ona nas z Chrystusem jedna.Kult Maryjny wywodzi się ze wschodu i na terenach Ziemi Chełmsko-Bełskiej był szczególnie obchodzony.W naszym regionie Matka Boska Chełmska przez naszych przodków była wyjątkowo czczona, obok innych również ważnych ikon takich jak np: Matka Boska Bełska( obecnie Częstochowska) przed którą modlił się Car,Król,Kościuszko i inne wybitne osobowości,co świadczy o jej ważnej roli,jaką do dziś odgrywa i ma znaczenie dla chrześcijan wyznania prawosławnego i katolickiego. Przed obrazem Matki Boskiej Chełmskiej pod Beresteczkiem Król Polski Jan-Kazimierz powiedział:

"Rzeszy Polskiey Woyskom,ten obraz Święty iako Skrzynie Pańskiego przymierza,Nayiaśnieyszy Korony Polskiey"

Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej dla mnie jest Częstochową,bo tu mam KRÓLOWĄ POLSKI.

Rowerzyści wybrali się z pielgrzymką na Jasną Gorę do Częstochowy,to ich prywatna sprawa,zaś Matka Boska na świecie jest jedna i Ona nas z Chrystusem jedna.Kult Maryjny wywodzi się ze wschodu i na terenach Ziemi Chełmsko-Bełskiej był szczególnie obchodzony.W naszym regionie Matka Boska Chełmska przez naszych przodków była wyjątkowo czczona, obok innych również ważnych ikon takich jak np: Matka Boska Bełska( obecnie Częstochowska) przed którą modlił się Car,Król,Kościuszko i inne wybitne osobowości,co świadczy o jej ważnej roli,jaką do dzi... rozwiń

Avatar
folkatka / 9 września 2013 o 17:20
0

Tłumaczyłam Ci już, dlaczego nie chce wdawac się z Tobą w dyskusje. Nie będe skakac jak mi zagrasz, chociaz bardzo bys tego chciała, moja panno. 

Nie dam sie sprowokowac. Spadaj na drzewo. 

Avatar
as / 9 września 2013 o 17:02
0

Ewangeliczne nadstawianie drugiego policzka nie oznacza bynajmniej przyzwolenia na obrażanie i upokarzanie danej osoby czy osób. Niektórzy pisza w internecie takie rzeczy, jakby nie byli swiadomi tego, że istnieje cos takiego jak odpowiedzialność za słowa.

Nadstawianie drugiego policzka - tutaj wiesz co odpowiedzieć, wiesz jak pokazać swoją wyższość, choć to nie po chrześcijańsku (dowartościowywaćać się), nie potrafisz jednak odpowiedzieć jak to jest np. z tym grzechem pierworodnym, tylko odsyłasz do np. Dominikanów - po prostu nie potrafisz odpowiedzieć na tak proste pytanie. Dlaczego? Twoje widzenie świata oparte jest na religii katolickiej. Normalny człowiek zadaje sobie różne pytania, ma wątpliwości, Ty nie, Twoje życie to pasmo niespełnionych życzeń i pragnień - religia jest Twoim jedynym oparciem - Ty nawet nie potrafisz myśleć - Ty boisz się myśleć - dlaczego? Gdybyś próbowała myśleć mogłoby dojść do zwątpienia i cały Twój śwwiat ległby w gruzach, twoja osobowość uległaby destrukcji. Pozdrawiam.

rozwiń
Avatar
mecenas / 9 września 2013 o 16:35
0

Jak tak jest to niesiołowski,palikot,już dawno powinni być w pierdlu !!!!

Avatar
oKo / 9 września 2013 o 16:24
0

Jeśli waszym zdaniem odpowiedź Jezusa jest choćby zbliżona do reakcji obrażanych to gratuluję obiektywizmu i chłodnego spojrzenia na sprawę. Jeśli sądzicie, że takie osoby po wyroku sądu i przygodach z tym związanych zapałają miłością do was to się gruubo mylicie. Sami się wkręcacie w tą spiralę nienawiści i tylko przyspieszacie tempo jej napinania.

Avatar
Bartek / 9 września 2013 o 16:11
0

Korzystanie z aparatu prawa do dochodzenia kary za obrazę czyjejś czci i godności nie jest wyrządzaniem zła, tylko czynieniem dobra (dążenie do praworządnego społecześńtwa). Skoro tak, nie może być kontrastowane z zasadą "nadstawiania drugiego policzka", bo ta odnosi się do odpowiadania "złem na zło." Tu "zło" wyrządzone przez hejterów znajduje odpowiedź w "dobru" jakim jest poinformowanie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zatem reakcja pielgrzymów, którzy zostali obrzuceni obelgami w związku z wyznawaną przez nich religią, mają wszelkie prawo moralne i realne dochodzić sprawiedliwości - niech hejterzy wytłumaczą się ze swoich nienawistnych, obraźliwych, dyskryminujących  komentarzy.

Korzystanie z aparatu prawa do dochodzenia kary za obrazę czyjejś czci i godności nie jest wyrządzaniem zła, tylko czynieniem dobra (dążenie do praworządnego społecześńtwa). Skoro tak, nie może być kontrastowane z zasadą "nadstawiania drugiego policzka", bo ta odnosi się do odpowiadania "złem na zło." Tu "zło" wyrządzone przez hejterów znajduje odpowiedź w "dobru" jakim jest poinformowanie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zatem reakcja pielgrzymów, którzy zostali obrzuceni obelgami w związku z wyznawaną przez n... rozwiń

Avatar
Adam / 9 września 2013 o 15:57
0

"Nie zamierzają pobłażać"... Słusznie. Oko za oko. A ktoś kiedyś mówił o nadstawianiu drugiego policzka. Ale to nie był katolik i kto by teraz se tu zawracał d. jego  naukami.

W Kazaniu na Górze Chrystus powiedział: "Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twą szatę, odstąp i płaszcz" (Mt 5,39n). Zastanawiam się, co by się stało, gdybyśmy zaczęli dosłownie stosować się do tych rad. Przecież ustępując złu, podsyca się tylko jego zuchwałość. Bo ludziom czyniącym zło pomagalibyśmy w ten sposób dojść do przekonania, że ich postępowanie się opłaca, bo jest bardzo skuteczne. Co więcej, zachęcalibyśmy taką postawą następnych ludzi do osiągania swoich celów poprzez zadawanie krzywdy. Czyżby naprawdę Pan Jezus oczekiwał od nas postaw, które polegają na bierności wobec cudzego grzechu, a nawet pobudzają (co prawda, tylko pośrednio) bliźniego do grzechu?

Najpierw dwie uwagi wstępne. Pan Jezus powiedział: "Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi". Ale proszę sobie przypomnieć, jak On sam się zachował, kiedy został naprawdę uderzony w policzek. Było to przed sądem Annasza. Jakiemuś żołdakowi nie spodobała się Jego odpowiedź i Go spoliczkował. Otóż Jezus nie nadstawił bynajmniej drugiego policzka, to byłaby sztuczna i kiepska teatralność. Natomiast z całą godnością i spokojem podjął próbę uświadomienia swojemu krzywdzicielowi jego grzechu: "Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?" (J 18,23)

Zatem pierwszą uwagę wstępną sformułowałbym następująco: Jeżeli wierzymy w Ewangelię, to nie wolno nam zawartych w niej pouczeń naginać do naszego widzimisię ani nawet do naszego zdrowego rozsądku. Również naukę o niesprzeciwianiu się złu należy przyjąć z całą dosłownością. Jednak z zachowania samego Pana Jezusa przed sądem Annasza wolno wnioskować, że ta dosłowność leży głębiej niż w literach świętego tekstu. Spróbujmy zatem do niej dotrzeć.

Przedtem jednak druga uwaga wstępna. Mianowicie wyłączmy poza obszar naszych rozważań tę formę niesprzeciwiania się złu, która nie budzi (a w każdym razie budzić nie powinna) żadnych znaków zapytania: niesprzeciwianie się złu za pomocą zła. Szczególnie jednoznacznie wypowiada się na ten temat Apostoł Paweł: "Nikomu złem za złe nie odpłacajcie. (...) Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,17.21; por. 1 Tes 5,15).

Zatem spróbujmy odsłonić sens pouczenia Pana Jezusa o niesprzeciwianiu się złu, tak aby nie zgubić jego dosłowności. Otóż zauważmy najpierw, że oba konkretne przykłady, które podaje Chrystus Pan, dotyczą nie zła wyrządzanego komuś, ale zła, które jest wyrządzane mnie. To bardzo istotny szczegół. Nie muszę przecież Pana przekonywać, jak bardzo nasz egocentryzm może zniekształcić rozpoznanie doznawanego przez nas zła.

Sądzę, że w ten sposób udało nam się odsłonić w Chrystusowym pouczeniu coś bardzo ważnego: kiedy ktoś ci zadaje krzywdę, staraj się nie gubić z oczu tego, że twoja na nią reakcja może być egocentryczna. Inaczej mówiąc: Staraj się przekroczyć swój egocentryzm, bądź gotów raczej drugie tyle wycierpieć, jeżeli wymaga tego od ciebie wierność dobru; nie unikaj doznawanych przykrości, gdyby twoja obrona albo ucieczka miały oznaczać zdradę dobra.

Że Chrystusowi Panu nie chodziło w tym przypadku o to, abyśmy Jego pouczenie wypełniali z materialną dosłownością, świadczy zarówno Jego własne zachowanie, kiedy został spoliczkowany, jak Jego pouczenie, jak się zachować w prześladowaniach. Nie mówił bynajmniej: "Kiedy doznajecie prześladowań, wystawiajcie się na drugie tyle". Ale powiedział: "Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego" (Mt 10,23). Zatem wolno nam unikać przykrości, krzywd, prześladowań. Pod tym, rzecz jasna, warunkiem, że nie oznacza to zaparcia się wiary (por. Mt 10,32n) ani żadnej innej zdrady dobra.

Natura nie znosi próżni. Jeśli Chrystus Pan chce z nami dokonywać tego cudu, że nawet krzywdy będziemy przyjmować bez egocentryzmu, to oczywiście po to, aby miejsce egocentryzmu zajmowała w nas miłość. Zauważmy, że to właśnie miłość podyktowała Mu taką reakcję na doznany policzek, o której czytamy w Ewangelii. Chrystus Pan ani nie potępia wtedy swojego krzywdziciela, ani nie usiłuje go powstrzymać przed ewentualnym następnym ciosem, ale próbuje dotrzeć do jego sumienia i je poruszyć.

Zatem byłoby tępotą i bezdusznością w taki sposób przejąć się pouczeniem Pana Jezusa o niesprzeciwianiu się złu, że to by tylko rozzuchwalało ludzi zepsutych, a zachęcało do zła ludzi słabych. Miłość (która jest tym prawdziwsza, im mniej w niej egocentryzmu) na tym przecież polega, że człowiek, kiedy doznaje zła, skłonny jest bardziej przejmować się cudzym grzechem niż własną krzywdą. Przykład takiej właśnie miłości zostawił nam Chrystus: Nawet kiedy był krzyżowany, umiał myśleć o duchowym dobru niewiast jerozolimskich i współukrzyżowanego łotra, a nawet własnych morderców.

Na koniec przypomnę zdanie, którym kończy się list Apostoła Jakuba: "Kto nawrócił grzesznika z jego błędnej drogi, wybawi jego duszę od śmierci i zakryje liczne grzechy". Otóż trudno mieć wątpliwości co do tego, że po trzykroć bardziej błogosławiony jest ten, komu została dana łaska nawrócenia takiego grzesznika, który był jego krzywdzicielem.

pierw dwie uwagi wstępne. Pan Jezus powiedział: "Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi". Ale proszę sobie przypomnieć, jak On sam się zachował, kiedy został naprawdę uderzony w policzek. Było to przed sądem Annasza. Jakiemuś żołdakowi nie spodobała się Jego odpowiedź i Go spoliczkował. Otóż Jezus nie nadstawił bynajmniej drugiego policzka, to byłaby sztuczna i kiepska teatralność. Natomiast z całą godnością i spokojem podjął próbę uświadomienia swojemu krzywdzicielowi jego grzechu: "Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co ... rozwiń
Avatar
Gosia / 9 września 2013 o 15:51
0

Ja chętnie usłyszę w takim razie o co chodzi z tym nadstawianiem drugiego policzka w wydaniu katolickim.

Tu sobie poczytaj:

Papież o nadstawianiu drugiego policzka

z Gośc Niedzielny,  2013-06-17, dostępne w sieci.

Avatar
Molestyn / 9 września 2013 o 13:13
0
Przepis W spr uczuć religijnych jest jednym z najdurniejszych przepisów
Avatar
Gość / 10 września 2013 o 15:17
0

Tłumaczyłam Ci już, dlaczego nie chce wdawac się z Tobą w dyskusje. Nie będe skakac jak mi zagrasz, chociaz bardzo bys tego chciała, moja panno. 

Nie dam sie sprowokowac. Spadaj na drzewo. 

to co znowu usuwanie nie wygodnych wpisów? kim ty ku.wa jesteś ? to forum to jedyne miejsce gdzie możesz mieć jakąkolwiek władzę i korzystasz z tego przywileju. W zyciu codziennym , w realu jesteś pewnie nikim , nikt się z tobą nie liczy i tańczysz jak ci grają... ot cała prawda 

to co znowu usuwanie nie wygodnych wpisów? kim ty ku.wa jesteś ? to forum to jedyne miejsce gdzie możesz mieć jakąkolwiek władzę i korzystasz z tego przywileju. W zyciu codziennym , w realu jesteś pewnie nikim , nikt się z tobą nie liczy i tańczysz jak ci grają... ot cała prawda 

rozwiń
Avatar
Wierzący / 10 września 2013 o 12:36
0

Rowerzyści wybrali się z pielgrzymką na Jasną Gorę do Częstochowy,to ich prywatna sprawa,zaś Matka Boska na świecie jest jedna i Ona nas z Chrystusem jedna.Kult Maryjny wywodzi się ze wschodu i na terenach Ziemi Chełmsko-Bełskiej był szczególnie obchodzony.W naszym regionie Matka Boska Chełmska przez naszych przodków była wyjątkowo czczona, obok innych również ważnych ikon takich jak np: Matka Boska Bełska( obecnie Częstochowska) przed którą modlił się Car,Król,Kościuszko i inne wybitne osobowości,co świadczy o jej ważnej roli,jaką do dziś odgrywa i ma znaczenie dla chrześcijan wyznania prawosławnego i katolickiego. Przed obrazem Matki Boskiej Chełmskiej pod Beresteczkiem Król Polski Jan-Kazimierz powiedział:

"Rzeszy Polskiey Woyskom,ten obraz Święty iako Skrzynie Pańskiego przymierza,Nayiaśnieyszy Korony Polskiey"

Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej dla mnie jest Częstochową,bo tu mam KRÓLOWĄ POLSKI.

Rowerzyści wybrali się z pielgrzymką na Jasną Gorę do Częstochowy,to ich prywatna sprawa,zaś Matka Boska na świecie jest jedna i Ona nas z Chrystusem jedna.Kult Maryjny wywodzi się ze wschodu i na terenach Ziemi Chełmsko-Bełskiej był szczególnie obchodzony.W naszym regionie Matka Boska Chełmska przez naszych przodków była wyjątkowo czczona, obok innych również ważnych ikon takich jak np: Matka Boska Bełska( obecnie Częstochowska) przed którą modlił się Car,Król,Kościuszko i inne wybitne osobowości,co świadczy o jej ważnej roli,jaką do dzi... rozwiń

Avatar
folkatka / 9 września 2013 o 17:20
0

Tłumaczyłam Ci już, dlaczego nie chce wdawac się z Tobą w dyskusje. Nie będe skakac jak mi zagrasz, chociaz bardzo bys tego chciała, moja panno. 

Nie dam sie sprowokowac. Spadaj na drzewo. 

Avatar
as / 9 września 2013 o 17:02
0

Ewangeliczne nadstawianie drugiego policzka nie oznacza bynajmniej przyzwolenia na obrażanie i upokarzanie danej osoby czy osób. Niektórzy pisza w internecie takie rzeczy, jakby nie byli swiadomi tego, że istnieje cos takiego jak odpowiedzialność za słowa.

Nadstawianie drugiego policzka - tutaj wiesz co odpowiedzieć, wiesz jak pokazać swoją wyższość, choć to nie po chrześcijańsku (dowartościowywaćać się), nie potrafisz jednak odpowiedzieć jak to jest np. z tym grzechem pierworodnym, tylko odsyłasz do np. Dominikanów - po prostu nie potrafisz odpowiedzieć na tak proste pytanie. Dlaczego? Twoje widzenie świata oparte jest na religii katolickiej. Normalny człowiek zadaje sobie różne pytania, ma wątpliwości, Ty nie, Twoje życie to pasmo niespełnionych życzeń i pragnień - religia jest Twoim jedynym oparciem - Ty nawet nie potrafisz myśleć - Ty boisz się myśleć - dlaczego? Gdybyś próbowała myśleć mogłoby dojść do zwątpienia i cały Twój śwwiat ległby w gruzach, twoja osobowość uległaby destrukcji. Pozdrawiam.

rozwiń
Avatar
mecenas / 9 września 2013 o 16:35
0

Jak tak jest to niesiołowski,palikot,już dawno powinni być w pierdlu !!!!

Avatar
oKo / 9 września 2013 o 16:24
0

Jeśli waszym zdaniem odpowiedź Jezusa jest choćby zbliżona do reakcji obrażanych to gratuluję obiektywizmu i chłodnego spojrzenia na sprawę. Jeśli sądzicie, że takie osoby po wyroku sądu i przygodach z tym związanych zapałają miłością do was to się gruubo mylicie. Sami się wkręcacie w tą spiralę nienawiści i tylko przyspieszacie tempo jej napinania.

Avatar
Bartek / 9 września 2013 o 16:11
0

Korzystanie z aparatu prawa do dochodzenia kary za obrazę czyjejś czci i godności nie jest wyrządzaniem zła, tylko czynieniem dobra (dążenie do praworządnego społecześńtwa). Skoro tak, nie może być kontrastowane z zasadą "nadstawiania drugiego policzka", bo ta odnosi się do odpowiadania "złem na zło." Tu "zło" wyrządzone przez hejterów znajduje odpowiedź w "dobru" jakim jest poinformowanie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zatem reakcja pielgrzymów, którzy zostali obrzuceni obelgami w związku z wyznawaną przez nich religią, mają wszelkie prawo moralne i realne dochodzić sprawiedliwości - niech hejterzy wytłumaczą się ze swoich nienawistnych, obraźliwych, dyskryminujących  komentarzy.

Korzystanie z aparatu prawa do dochodzenia kary za obrazę czyjejś czci i godności nie jest wyrządzaniem zła, tylko czynieniem dobra (dążenie do praworządnego społecześńtwa). Skoro tak, nie może być kontrastowane z zasadą "nadstawiania drugiego policzka", bo ta odnosi się do odpowiadania "złem na zło." Tu "zło" wyrządzone przez hejterów znajduje odpowiedź w "dobru" jakim jest poinformowanie odpowiednich organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zatem reakcja pielgrzymów, którzy zostali obrzuceni obelgami w związku z wyznawaną przez n... rozwiń

Avatar
Adam / 9 września 2013 o 15:57
0

"Nie zamierzają pobłażać"... Słusznie. Oko za oko. A ktoś kiedyś mówił o nadstawianiu drugiego policzka. Ale to nie był katolik i kto by teraz se tu zawracał d. jego  naukami.

W Kazaniu na Górze Chrystus powiedział: "Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twą szatę, odstąp i płaszcz" (Mt 5,39n). Zastanawiam się, co by się stało, gdybyśmy zaczęli dosłownie stosować się do tych rad. Przecież ustępując złu, podsyca się tylko jego zuchwałość. Bo ludziom czyniącym zło pomagalibyśmy w ten sposób dojść do przekonania, że ich postępowanie się opłaca, bo jest bardzo skuteczne. Co więcej, zachęcalibyśmy taką postawą następnych ludzi do osiągania swoich celów poprzez zadawanie krzywdy. Czyżby naprawdę Pan Jezus oczekiwał od nas postaw, które polegają na bierności wobec cudzego grzechu, a nawet pobudzają (co prawda, tylko pośrednio) bliźniego do grzechu?

Najpierw dwie uwagi wstępne. Pan Jezus powiedział: "Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi". Ale proszę sobie przypomnieć, jak On sam się zachował, kiedy został naprawdę uderzony w policzek. Było to przed sądem Annasza. Jakiemuś żołdakowi nie spodobała się Jego odpowiedź i Go spoliczkował. Otóż Jezus nie nadstawił bynajmniej drugiego policzka, to byłaby sztuczna i kiepska teatralność. Natomiast z całą godnością i spokojem podjął próbę uświadomienia swojemu krzywdzicielowi jego grzechu: "Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co było złego. A jeżeli dobrze, to dlaczego Mnie bijesz?" (J 18,23)

Zatem pierwszą uwagę wstępną sformułowałbym następująco: Jeżeli wierzymy w Ewangelię, to nie wolno nam zawartych w niej pouczeń naginać do naszego widzimisię ani nawet do naszego zdrowego rozsądku. Również naukę o niesprzeciwianiu się złu należy przyjąć z całą dosłownością. Jednak z zachowania samego Pana Jezusa przed sądem Annasza wolno wnioskować, że ta dosłowność leży głębiej niż w literach świętego tekstu. Spróbujmy zatem do niej dotrzeć.

Przedtem jednak druga uwaga wstępna. Mianowicie wyłączmy poza obszar naszych rozważań tę formę niesprzeciwiania się złu, która nie budzi (a w każdym razie budzić nie powinna) żadnych znaków zapytania: niesprzeciwianie się złu za pomocą zła. Szczególnie jednoznacznie wypowiada się na ten temat Apostoł Paweł: "Nikomu złem za złe nie odpłacajcie. (...) Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj" (Rz 12,17.21; por. 1 Tes 5,15).

Zatem spróbujmy odsłonić sens pouczenia Pana Jezusa o niesprzeciwianiu się złu, tak aby nie zgubić jego dosłowności. Otóż zauważmy najpierw, że oba konkretne przykłady, które podaje Chrystus Pan, dotyczą nie zła wyrządzanego komuś, ale zła, które jest wyrządzane mnie. To bardzo istotny szczegół. Nie muszę przecież Pana przekonywać, jak bardzo nasz egocentryzm może zniekształcić rozpoznanie doznawanego przez nas zła.

Sądzę, że w ten sposób udało nam się odsłonić w Chrystusowym pouczeniu coś bardzo ważnego: kiedy ktoś ci zadaje krzywdę, staraj się nie gubić z oczu tego, że twoja na nią reakcja może być egocentryczna. Inaczej mówiąc: Staraj się przekroczyć swój egocentryzm, bądź gotów raczej drugie tyle wycierpieć, jeżeli wymaga tego od ciebie wierność dobru; nie unikaj doznawanych przykrości, gdyby twoja obrona albo ucieczka miały oznaczać zdradę dobra.

Że Chrystusowi Panu nie chodziło w tym przypadku o to, abyśmy Jego pouczenie wypełniali z materialną dosłownością, świadczy zarówno Jego własne zachowanie, kiedy został spoliczkowany, jak Jego pouczenie, jak się zachować w prześladowaniach. Nie mówił bynajmniej: "Kiedy doznajecie prześladowań, wystawiajcie się na drugie tyle". Ale powiedział: "Gdy was prześladować będą w tym mieście, uciekajcie do innego" (Mt 10,23). Zatem wolno nam unikać przykrości, krzywd, prześladowań. Pod tym, rzecz jasna, warunkiem, że nie oznacza to zaparcia się wiary (por. Mt 10,32n) ani żadnej innej zdrady dobra.

Natura nie znosi próżni. Jeśli Chrystus Pan chce z nami dokonywać tego cudu, że nawet krzywdy będziemy przyjmować bez egocentryzmu, to oczywiście po to, aby miejsce egocentryzmu zajmowała w nas miłość. Zauważmy, że to właśnie miłość podyktowała Mu taką reakcję na doznany policzek, o której czytamy w Ewangelii. Chrystus Pan ani nie potępia wtedy swojego krzywdziciela, ani nie usiłuje go powstrzymać przed ewentualnym następnym ciosem, ale próbuje dotrzeć do jego sumienia i je poruszyć.

Zatem byłoby tępotą i bezdusznością w taki sposób przejąć się pouczeniem Pana Jezusa o niesprzeciwianiu się złu, że to by tylko rozzuchwalało ludzi zepsutych, a zachęcało do zła ludzi słabych. Miłość (która jest tym prawdziwsza, im mniej w niej egocentryzmu) na tym przecież polega, że człowiek, kiedy doznaje zła, skłonny jest bardziej przejmować się cudzym grzechem niż własną krzywdą. Przykład takiej właśnie miłości zostawił nam Chrystus: Nawet kiedy był krzyżowany, umiał myśleć o duchowym dobru niewiast jerozolimskich i współukrzyżowanego łotra, a nawet własnych morderców.

Na koniec przypomnę zdanie, którym kończy się list Apostoła Jakuba: "Kto nawrócił grzesznika z jego błędnej drogi, wybawi jego duszę od śmierci i zakryje liczne grzechy". Otóż trudno mieć wątpliwości co do tego, że po trzykroć bardziej błogosławiony jest ten, komu została dana łaska nawrócenia takiego grzesznika, który był jego krzywdzicielem.

pierw dwie uwagi wstępne. Pan Jezus powiedział: "Jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi". Ale proszę sobie przypomnieć, jak On sam się zachował, kiedy został naprawdę uderzony w policzek. Było to przed sądem Annasza. Jakiemuś żołdakowi nie spodobała się Jego odpowiedź i Go spoliczkował. Otóż Jezus nie nadstawił bynajmniej drugiego policzka, to byłaby sztuczna i kiepska teatralność. Natomiast z całą godnością i spokojem podjął próbę uświadomienia swojemu krzywdzicielowi jego grzechu: "Jeżeli źle powiedziałem, udowodnij, co ... rozwiń
Avatar
Gosia / 9 września 2013 o 15:51
0

Ja chętnie usłyszę w takim razie o co chodzi z tym nadstawianiem drugiego policzka w wydaniu katolickim.

Tu sobie poczytaj:

Papież o nadstawianiu drugiego policzka

z Gośc Niedzielny,  2013-06-17, dostępne w sieci.

Avatar
Molestyn / 9 września 2013 o 13:13
0
Przepis W spr uczuć religijnych jest jednym z najdurniejszych przepisów
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją
PILNE

Ciężarówka wjechała w samochód osobowy. Dwie osoby nie żyją 5 4

Tragiczny wypadek w miejscowości Leokadiów na trasie DK-12. Nie żyją dwie osoby,

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem

Wypadek w wesołym miasteczku. 11-latek porażony prądem 9 1

11-letnie dziecko zostało porażone prądem w wesołym miasteczku w Okunince.

"Wystaw to!" w Labiryncie
20 lipca 2018, 19:00

"Wystaw to!" w Labiryncie 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Labirynt 2 (ul. Grodzka 3) zaprasza na wernisaż ekspozycji Wystaw to!. Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godz. 19.

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi

Co się dzieje w Straży Miejskiej? Co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy odchodzi 30 11

Ze Straży Miejskiej odchodzi co czwarty z nowo przyjętych funkcjonariuszy – alarmują kontrolerzy z Ratusza. Komendant odpowiada, że zarobki są nieatrakcyjne, a fundusz płac zależy od tego, ile pieniędzy przekaże mu Ratusz. Czy w miejskiej kasie znajdą się pieniądze na podwyżki dla strażników?

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać

Udawał szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na córkę. Kobieta dała się nabrać 0 0

Podawał się za szkockiego żołnierza, który zbiera pieniądze na operację córki. Wyłudził od kobiety ponad tysiąc złotych.

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 2 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 38 18

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 8 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 3

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 3

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 6

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 32 20

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 18 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.