Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

5 grudnia 2007 r.
11:47
Edytuj ten wpis

Uczelnia wzywa posiłki

0 4 A A

Do tej pory Politechnika Rzeszowska była jedyną w kraju uczelnią kształcącą pilotów dla lotnictwa cywilnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Tymczasem wyrósł jej rywal w postaci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Monopolista poczuł się zagrożony.

Obie uczelnie poróżnił zapis w aktualnym projekcie budżetu państwa. Po raz pierwszy PWSZ została uwzględniona nie tylko w rozdziale dotyczącym szkolnictwa wyższego, ale również Ministerstwa Transportu. Resort chce przeznaczyć na szkolenie studentów pilotażu 568 tys. zł.
- W taki sposób dotowany był jedynie Wydział Mechaniki i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej - mówi Zygmunt Gardziński, dyrektor gabinetu rektora PWSZ. - Zapisana w projekcie kwota pozwoli całkowicie sfinansować praktyczne wyszkolenie kilkunastu pilotów.
To, że ministerstwo dostrzegło i doceniło chełmską uczelnię spowodowało, że Politechnika Rzeszowska otrzyma na szkolenie pilotów nieco mniej pieniędzy. Z tego powodu uczelnia ta podniosła larum, że chełmski konkurent odziera ją z dotacji. Skuteczne, skoro po jej stronie murem stanęli rzeszowscy politycy i dziennikarze.
- Sprawy zaszły tak daleko, że nie pozostało nam nic innego, jak wezwać na pomoc chełmskich i lubelskich parlamentarzystów. Chcemy, żeby dopilnowali naszych interesów w Sejmie i Ministerstwie Transportu - dodaje Gardziński. - A naszym adwersarzom poradziliśmy, aby porównali, ile kosztuje wyszkolenia pilota u nich, a ile u nas.
Strzał był celny, jeśli zważyć, że z oceny prof. Józefa Zająca, rektora PWSZ, wynika, że w chełmskiej uczelni koszty te są o około 70 proc. niższe niż w Rzeszowie. Powód takiej dysproporcji Zając tłumaczy różnicami w organizacji studiów. System, jakiego dopracowali się chełmianie, jest po prostu nie tylko tańszy, ale i skuteczniejszy. Chociaż pomysł zorganizowania w Chełmie w ramach kierunku mechanicznego specjalności w zakresie pilotażu zrodził się zaledwie przed czterema laty, to pierwsi absolwenci zasiądą za sterami pasażerskich samolotów, na razie jeszcze na fotelu drugiego pilota, już w tym roku.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 4

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
mico23 / 6 grudnia 2007 r. o 08:27
0
Witam Piloci to oczko w glowie pana dziekana i nie patrzy na problemy innych studentow.
Avatar
Leon Zawodowiec / 6 grudnia 2007 r. o 08:19
0
POsłem który ma COŚ do powiedzenia jest Pan Raniewicz, pozostali to tylko`` reszta kwasowa``
Avatar
jupik / 5 grudnia 2007 r. o 22:21
0
mam nadzieje ze nasi poslowie nie dadza plamy - w koncu w tym sejmie mamy az 3 poslow z samego Chełma - co prawda kazdy z innego ugrupowania ale mam nadzieje ze sie jakos dogadaja i pomoga miastu - w koncu to obiecywali przez cala kampanie. gratulacje dla prof. Zajaca - oby tak dalej:)
Avatar
Grzesiek / 5 grudnia 2007 r. o 16:04
0
Brawo, brawo!!!! Nie dać się rzeszowiakom!!! Mam bardzo wiele szacunku dla dokonań PWSZ i tak trzymać Panowie!!
Avatar
mico23 / 6 grudnia 2007 r. o 08:27
0
Witam Piloci to oczko w glowie pana dziekana i nie patrzy na problemy innych studentow.
Avatar
Leon Zawodowiec / 6 grudnia 2007 r. o 08:19
0
POsłem który ma COŚ do powiedzenia jest Pan Raniewicz, pozostali to tylko`` reszta kwasowa``
Avatar
jupik / 5 grudnia 2007 r. o 22:21
0
mam nadzieje ze nasi poslowie nie dadza plamy - w koncu w tym sejmie mamy az 3 poslow z samego Chełma - co prawda kazdy z innego ugrupowania ale mam nadzieje ze sie jakos dogadaja i pomoga miastu - w koncu to obiecywali przez cala kampanie. gratulacje dla prof. Zajaca - oby tak dalej:)
Avatar
Grzesiek / 5 grudnia 2007 r. o 16:04
0
Brawo, brawo!!!! Nie dać się rzeszowiakom!!! Mam bardzo wiele szacunku dla dokonań PWSZ i tak trzymać Panowie!!
Zobacz wszystkie komentarze 4

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Protest antyłowiecki w Lublinie. Niemal równo rok temu myśliwy zastrzelił 16-latka
zdjęcia
galeria

Protest antyłowiecki w Lublinie. Niemal równo rok temu myśliwy zastrzelił 16-latka

„Wariaci z gnatami biegają lasami” albo „Pomyliłem z dzikiem”. Z takimi hasłami na transparentach ulicami Lublina przeszedł antyłowiecki marsz. Na tydzień przed kolejną rozprawą byłego już myśliwego, który zastrzelił nastolatka.

Jak wybrać laptopa w 2021 roku? - Doradzamy przed zakupem!

Jak wybrać laptopa w 2021 roku? - Doradzamy przed zakupem!

W dzisiejszych czasach laptop jest nieodłącznym elementem naszego życia. Swoje zastosowanie znajduje w pracy, jak i w zwykłej codzienności. Dzięki mobilności pozwala na pracę w podróży, nie obciążając zbytnio naszego bagażu. Wybór sprzętu dla wielu jest nie lada wyzwaniem. Sklepy oferują naprawdę szeroką gammę produktów i osoba nieznająca się na sprzęcie może dostać zawrotu głowy. Nie wiesz jaki laptop będzie odpowiedni do pracy? Chcesz się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę? Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Czytaj dalej!

Więzienie nic go nie nauczyło. Dusił, kopał i przystawiał nóż do szyi

Więzienie nic go nie nauczyło. Dusił, kopał i przystawiał nóż do szyi

Na dwa miesiące do aresztu trafił 63-letni mieszkaniec gminy Nałęczów, który rzucił się z nożem na dwie kobiety. Obydwie straszył pozbawieniem życia, a jedną z nich dusił i kopał, powodując obrażenia ciała. Recydywiście grozi powrót do więzienia.

465 mln zł dla lubelskich emerytów i rencistów

465 mln zł dla lubelskich emerytów i rencistów

ZUS policzył, ile wydał na tzw. 14-tki, czyli dodatkowe emerytury i renty. W województwie lubelskim wyszedł spory rachunek.

W Kraśniku szykuje się podwyżka opłat. Decyzja za kilka dni

W Kraśniku szykuje się podwyżka opłat. Decyzja za kilka dni

27 złotych od osoby za miesiąc. Taką nową stawkę „podstawową” za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych zaproponował Urzędu Miasta Kraśnik. Jeśli na podwyżkę zgodzą się radni, to wyższa od 10 zł od obecnej stawka, zacznie ona obowiązywać od stycznia 2022 roku

Mikołajki w VIVO! Lublin
4 grudnia 2021, 12:00

Mikołajki w VIVO! Lublin

4 i 6 grudnia VIVO! Lublin odwiedzi Święty Mikołaj wraz z elfimi pomocnikami. Wszystkie mikołajkowe atrakcje zaplanowano w godz. 12.00-18.00.

Lublin. Najlepiej wyszedł deweloper. A co z pieniędzmi na stadion?

Lublin. Najlepiej wyszedł deweloper. A co z pieniędzmi na stadion?

Niemal 6,6 mln zł zarobiło miasto sprzedając jednemu z deweloperów działkę przy al. Długosza. Pieniądze z transakcji miały zostać przeznaczone na remont stadionu Lublinianki. Większość pieniędzy została już wydana. Czy na stadion?

Sukces Szymona Szymonowicza na zawodach zapaśniczych w Iranie

Sukces Szymona Szymonowicza na zawodach zapaśniczych w Iranie

Szymon Szymonowicz z Cementu-Gryfa Chełm wywalczył srebrny medal podczas rozegranych w Iranie wojskowych mistrzostwach świata

World of Tanks: Arnold Schwarzenegger zaprasza na święta (wideo)
film

World of Tanks: Arnold Schwarzenegger zaprasza na święta (wideo)

Rok temu był Chuck Norris, teraz będzie Arnold Schwarzenegger. Nadchodzą Operacje Świąteczne w grze World of Tanks na PC.

Ile kosztują psy popularnych ras? Pomerianian, york, labrador?

Ile kosztują psy popularnych ras? Pomerianian, york, labrador?

Rodowodowe szczeniaki czystej krwi potrafią kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Ich cena zależna jest od renomy danej hodowli, a także od unikalności i elitarności konkretnej rasy.

Kobieta musiała uciekać do sąsiadki. Mąż rzucił się na nią z nożem

Kobieta musiała uciekać do sąsiadki. Mąż rzucił się na nią z nożem

Policjanci zatrzymali 61-latka, który z nożem rzucił się na żonę. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa.

W jaki sposób można znaleźć szybko nową pracę?

W jaki sposób można znaleźć szybko nową pracę?

Szukanie nowej pracy często zajmuje dużo czasu. Czasami to wręcz bezsensowne przekopywanie kolejnych ofert i brak odpowiedzi na wysyłane listy motywacyjne i życiorysy. Warto zatem wiedzieć jak sprytnie szukać pracy, za pomocą specjalnych technik i narzędzi. Dowiedz się z naszego tekstu jak zdobywać nową pracę w bardzo krótki okres!

Teufel Real Blue i Real Blue NC: Nowe wersje słuchawek

Teufel Real Blue i Real Blue NC: Nowe wersje słuchawek

799 i 1099 złotych – tyle kosztują nowe słuchawki niemieckiego producenta, czyli Teufel Real Blue i Real Blue NC. Co dostaniemy za takie pieniądze?

Puławy. Mikołajki w Domu Chemika
5 grudnia 2021, 16:00

Puławy. Mikołajki w Domu Chemika

W niedzielę, 5 grudnia o godz. 16 w puławskim Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4) odbędą się miejskie Mikołajki 2021. W programie moc atrakcji.

"Jestem siódemką, jadę na Felin". Lubelskie autobusy i trolejbusy będą mogły mówić

"Jestem siódemką, jadę na Felin". Lubelskie autobusy i trolejbusy będą mogły mówić

Lubelskie autobusy i trolejbusy mogą zacząć przekazywać osobom niewidomym i słabowidzącym komunikaty o numerze linii i kierunku jazdy. Do takiego rozwiązania przymierza się Zarząd Transportu Miejskiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!