Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

24 maja 2024 r.
6:13

Noc Kultury 2024. Dziś ruszają zapisy na niektóre wydarzenia

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A
1 czerwca 2024 16:00
(fot. Katarzyna Anna Kubiak)

Z soboty na niedzielę (1-2 czerwca) w Lublinie będzie rządziła kultura. To jedyna tak noc w roku! Większość wydarzeń jest bezpłatna aczkolwiek na kilkanaście z nich obowiązują wcześniejsze zapisy. Rezerwacja online rozpoczyna się dziś od godziny 11:00.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Publikujemy listę wydarzeń, na które wymagana jest rezerwacja online.

ZWIEDZANIE

Zwiedzanie podziemi Browaru Perła (godz. 19.00–1.30), wejścia co 30 minut. Dzieci do lat 6 nie potrzebują wejściówek, dzieci od 6. roku życia muszą posiadać odrębną wejściówkę. Perła - Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15.
Podczas spaceru po zabytkowych Podziemiach Browaru Perła będzie można poznać historię lubelskiego browaru, ludzi związanych z tym miejscem, proces warzenia i składniki piwa.
Zwiedzanie zabytkowej drukarni typograficznej (godz. 19.00 – 20.00, 20.00 – 21.00). Dom Słów – Izba Drukarstwa,  Żmigród 1.
Zabytkowa drukarnia jest pełna oldschoolowych osobliwości. Znajduje się w przestrzeni przedwojennej drukarni Popularnej, pokazuje oryginalne wyposażenie drukarni z przełomu XIX i XX wieku, zecernię, introligatornię oraz dodatkowo pracownię czerpanego papieru. Jest przygotowana, aby pokazać cały proces powstawania książki.
Noc Kultury u Ewangelików: prezentacja organów i zwiedzanie (godz. 19.00 – 19.45). Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie, ul. Ewangelicka 1.
Zapraszamy w gościnne progi kościoła ewangelickiego w Lublinie. Prezentacja organów przybliży działanie tego instrumentu i pokaże jego brzmieniowe możliwości.
Lublin. Pamięć miejsca (godz. 19.00 – 20.00, 20.00 – 21.00, 21.00 – 22.00). Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. ul. Grodzka 21.
Historia przedwojennego Lublina. Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Lublin. Pamięć miejsca” poświęconej przedwojennemu Lublinowi. Przez lata Brama zmieniała się w miejsce, w którym – jak w Arce Pamięci – ocalane są dla przyszłych pokoleń stare fotografie, dokumenty, wspomnienia.
Chłopiec myjący zęby – witraż, zwiedzanie Warsztatów Kultury (godz. 21.30 21.50, 22.00 22.20, 22.30 22.50).
Ten niezwykły świecki witraż przedstawiający chłopca myjącego zęby obchodzi w tym roku swoje 75. urodziny. Praca wyszła z krakowskiego warsztatu Romana Ryniewicza i jest wyjątkowa, bo nie powstała dla kościoła, tylko dla budynku użyteczności publicznej.

SPEKTAKLE

„Rzecz o Auguście czyli serowa afera” – spektakl (godz. 19.00 – 20.00), ul. Narutowicza 4/Autorska Galeria Hol. Spektakl renesansowy w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo” z MDK nr 2 w Lublinie oraz członków Fundacji Belriguardo – Okno na Historię i Sztukę.
„Teatralne Impulsy Młodego Miasta” – spektakl Teatru Panopticum w reż. Mieczysława Wojtasa (godz. 22.00 – 23.00, 23.00 – 0.00). MDK „Pod Akacją”, ul. Grodzka 11.
„Teatralne Impulsy Młodego Miasta” to noc zdarzeń teatralnych w wykonaniu Teatru Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie w reżyserii Mieczysława Wojtasa do muzyki Piotra Tesarowicza.
„Mały Problem” – monodram w wykonaniu Mileny Sosnówki (godz. 20.00 – 21.00). MDK „Pod Akacją”, Grodzka 11. Scenariusz i reżyseria: Monika Nitkiewicz i  Milena Sosnówka, opracowanie muzyczne: Monika Nitkiewicz i  Milena Sosnówka. „Tanze”- Monodram w wykonaniu Karola Bieńka (godz. 21.00 – 22.00). MDK „Pod Akacją”, Grodzka 11. Scenariusz i reżyseria: Monika Nitkiewicz i Karol Bieniek, opracowanie muzyczne: Monika Nitkiewicz i Karol Bieniek, choreografia: Karol Bieniek

WARSZTATY

Vintage to nie tylko PRL (godz. 19.00 – 20.00). Sklep LubVintage, Bernardyńska 22.
Sklep LubVintage zaprasza na małą podróż w czasie do lat 60. 70. i 80. XX w. Podczas warsztatów będzie można przetworzyć w kreatywny sposób starą porcelanę, nadszarpnięte czasem talerze i półmiski tak, aby zyskały drugie życie i mogły stać się oryginalną ozdobą wnętrz.
Archi-warsztaty (godz. 19.00 – 20.00,  20.00 – 21.00). SARP, ul. Grodzka 3.
Warsztaty dla osób zainteresowanych architekturą i designem. Na warsztatach prowadzonych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich podczas Nocy Kultury młode pokolenie ma okazję poznać tajniki architektury i designu w nietypowy sposób. Warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych architektów, którzy podzielą się swoją wiedzą i pasją z entuzjastami i entuzjastkami sztuki.
Oko w Oko – warsztaty rysunkowe (godz. 19.00 – 20.00). Wieża Trynitarska.
Weź udział w niezwykłych warsztatach rysunkowych, gdzie będzie można zgłębić tajemnice wyglądu oczu różnych zwierząt takich jak gekon, ryba czy koza.

POKAZY / SPOTKANIA

Zatrzymaj się, wtedy też dużo się dzieje (godz. 19.15 – 19.45, 20.15 – 20.45, 21.15 – 21.45).| Regionalne Muzeum Cebularza, Rybna 9.
Pamiętacie zamieniające się obrazki z dzieciństwa? Patrząc z jednej strony, było widać zupełnie co innego niż z drugiej strony! Oto wystawa kolekcji takich „magicznych” obrazków. Na pokaz zapraszają Anna Dembicka-Drapała oraz Regionalne Muzeum Cebularza.
Revived Chic: Transformation Show – pokaz mody (godz. 20.00 – 20.40, 22.00 -22.40). Teatr Stary, ul. Jezuicka 18.
Wyjątkowa okazja, aby zobaczyć transformację! Tej nocy będziecie mogli obejrzeć połączenie rzeczy z odzieży używanej według wizji projektantów! Nie będzie to zwykły pokaz, tylko cały performance, którego celem będzie pokazanie osoby współczesnej, która dba o środowisko i traktuje je w sposób ekologiczny.
Pokazy filmów w Teatrze Starym (godz. 21.00 – 21.45, 23.00 – 23.45). Teatr Stary, ul. Jezuicka 18.
Zapraszamy na pokaz filmu „Na żywo, Bon Appetit”. „Piękna Złotniczanka” – projekcja filmu z udziałem aktorów Teatru Panopticum (godz. 20.00 – 20.30, 20.30 – 21.00). MDK „Pod Akacją”, ul. Grodzka 11. Projekcja filmu niemego „Piękna złotniczanka” – adaptacja jednej z mniej znanych legend lubelskich „O pięknej Złotniczance” w reżyserii Adriana Tarnowskiego z udziałem aktorów Teatru Panopticum.
Historię miasta tworzą też ciasta – spotkanie (godz. 19.00 – 20.00). Cukiernia Chmielewski, Krakowskie Przedmieście 8.
Niezwykłe spotkanie z Panem Krzysztofem Chmielewskim – współwłaścicielem najstarszej lubelskiej cukierni. Dowiecie się, jakie desery jadano w międzywojniu i jaki skarb znaleziono w piwnicy obecnej siedziby kawiarni. Jak smakuje mikado? – degustacja w Cukierni Chmielewski (godz. 19.00 – 21.00).Cukiernia Chmielewski. Poznaj najmodniejsze ciasto okresu międzywojennego, którym zajadała się Ordonówna!

SPACERY

Spacer w Formie Otwartej śladami Zofii i Oskara Hansenów (godz. 19.00 – 20.30). Skrzyżowanie ul. Wileńskiej i Balladyny – przy bloku nr 2.
Spacer z niespodziankami (dla dzieci i dorosłych) po niezwykłym miejscu – osiedlu im. Juliusza Słowackiego (LSM), projektu światowej sławy architektów-wizjonerów: Zofii i Oskara Hansenów. Nie zabraknie wspomnień mieszkańców, zadań specjalnych i smakołyków związanych z historią osiedla!
Spacer śladami współczesnych kobiet związanych z Lublinem – spacer (godz. 19.00 – 20.30). Start: plac przed Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12.
Noc Kultury to wydarzenie stworzone z myślą o osobach mieszkających w Lublinie, dlatego czas przybliżyć sylwetki niektórych kobiet żyjących i działających współcześnie w naszym mieście.

Cały harmonogram festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.nockultury.pl

W jaki sposób można zarezerwować bezpłatną wejściówkę?
Wybierz wydarzenie, które Cię interesuje. 24 maja od godziny 11.00 wypełnij formularz online dostępny na stronie nockultury.pl. Poczekaj na mailowe potwierdzenie od organizatorów, pamiętając że liczba miejsc jest ograniczona i decyduje wyłącznie kolejność zgłoszeń.
Masz już potwierdzenie. Co teraz?
Bezpłatne wejściówki możesz odebrać w Punkcie Informacyjnym Nocy Kultury na placu Łokietka:
31 maja w godz. 12.00–20.00 i 1 czerwca w godz. 12.00–18.00.
Nie udało się? Co teraz?         
Twoje zgłoszenie oczekuje na liście rezerwowej. Jeśli ktoś zrezygnuje z wejściówki, skontaktujemy się z Tobą! Wejściówki, które nie zostaną odebrane 1 czerwca do godziny 18.00, wracają do puli; rezerwacje wygasają, a wejściówki są dostępne do odbioru dla wszystkich chętnych w Punkcie Informacyjnym Nocy Kultury na placu Łokietka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Aleksandra Stanacev (z piłką) zagrała bardzo dobre zawody
ZDJĘCIA
galeria

Wyrównany mecz na szczycie, Polski Cukier AZS UMCS ograł VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS Lublin pokonał VBW Gdynia 66:63. Gospodynie w drugiej połowie prowadziły 10 punktami, ale do końcowej syreny kwestia zwycięstwa była otwarta.

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Zgubiła go pasja do motoryzacji i gorzałki

Na stacji paliwowej zatankował i czmychnął, bo miał zamontowane na samochodzie „lewe” tablice. Potem powtórnie zatankował, ale gorzałkę. Na koniec wpadł, bo wystraszył się policji. To nie był jego pierwszy raz 40-latka z Chełma.

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia