Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

CGK-hp

24 maja 2024 r.
6:13

Noc Kultury 2024. Dziś ruszają zapisy na niektóre wydarzenia

Autor: Zdjęcie autora MG
0 A A
1 czerwca 2024 16:00
(fot. Katarzyna Anna Kubiak)

Z soboty na niedzielę (1-2 czerwca) w Lublinie będzie rządziła kultura. To jedyna tak noc w roku! Większość wydarzeń jest bezpłatna aczkolwiek na kilkanaście z nich obowiązują wcześniejsze zapisy. Rezerwacja online rozpoczyna się dziś od godziny 11:00.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Publikujemy listę wydarzeń, na które wymagana jest rezerwacja online.

ZWIEDZANIE

Zwiedzanie podziemi Browaru Perła (godz. 19.00–1.30), wejścia co 30 minut. Dzieci do lat 6 nie potrzebują wejściówek, dzieci od 6. roku życia muszą posiadać odrębną wejściówkę. Perła - Browary Lubelskie S.A., ul. Bernardyńska 15.
Podczas spaceru po zabytkowych Podziemiach Browaru Perła będzie można poznać historię lubelskiego browaru, ludzi związanych z tym miejscem, proces warzenia i składniki piwa.
Zwiedzanie zabytkowej drukarni typograficznej (godz. 19.00 – 20.00, 20.00 – 21.00). Dom Słów – Izba Drukarstwa,  Żmigród 1.
Zabytkowa drukarnia jest pełna oldschoolowych osobliwości. Znajduje się w przestrzeni przedwojennej drukarni Popularnej, pokazuje oryginalne wyposażenie drukarni z przełomu XIX i XX wieku, zecernię, introligatornię oraz dodatkowo pracownię czerpanego papieru. Jest przygotowana, aby pokazać cały proces powstawania książki.
Noc Kultury u Ewangelików: prezentacja organów i zwiedzanie (godz. 19.00 – 19.45). Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie, ul. Ewangelicka 1.
Zapraszamy w gościnne progi kościoła ewangelickiego w Lublinie. Prezentacja organów przybliży działanie tego instrumentu i pokaże jego brzmieniowe możliwości.
Lublin. Pamięć miejsca (godz. 19.00 – 20.00, 20.00 – 21.00, 21.00 – 22.00). Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. ul. Grodzka 21.
Historia przedwojennego Lublina. Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Lublin. Pamięć miejsca” poświęconej przedwojennemu Lublinowi. Przez lata Brama zmieniała się w miejsce, w którym – jak w Arce Pamięci – ocalane są dla przyszłych pokoleń stare fotografie, dokumenty, wspomnienia.
Chłopiec myjący zęby – witraż, zwiedzanie Warsztatów Kultury (godz. 21.30 21.50, 22.00 22.20, 22.30 22.50).
Ten niezwykły świecki witraż przedstawiający chłopca myjącego zęby obchodzi w tym roku swoje 75. urodziny. Praca wyszła z krakowskiego warsztatu Romana Ryniewicza i jest wyjątkowa, bo nie powstała dla kościoła, tylko dla budynku użyteczności publicznej.

SPEKTAKLE

„Rzecz o Auguście czyli serowa afera” – spektakl (godz. 19.00 – 20.00), ul. Narutowicza 4/Autorska Galeria Hol. Spektakl renesansowy w wykonaniu Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo” z MDK nr 2 w Lublinie oraz członków Fundacji Belriguardo – Okno na Historię i Sztukę.
„Teatralne Impulsy Młodego Miasta” – spektakl Teatru Panopticum w reż. Mieczysława Wojtasa (godz. 22.00 – 23.00, 23.00 – 0.00). MDK „Pod Akacją”, ul. Grodzka 11.
„Teatralne Impulsy Młodego Miasta” to noc zdarzeń teatralnych w wykonaniu Teatru Panopticum Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie w reżyserii Mieczysława Wojtasa do muzyki Piotra Tesarowicza.
„Mały Problem” – monodram w wykonaniu Mileny Sosnówki (godz. 20.00 – 21.00). MDK „Pod Akacją”, Grodzka 11. Scenariusz i reżyseria: Monika Nitkiewicz i  Milena Sosnówka, opracowanie muzyczne: Monika Nitkiewicz i  Milena Sosnówka. „Tanze”- Monodram w wykonaniu Karola Bieńka (godz. 21.00 – 22.00). MDK „Pod Akacją”, Grodzka 11. Scenariusz i reżyseria: Monika Nitkiewicz i Karol Bieniek, opracowanie muzyczne: Monika Nitkiewicz i Karol Bieniek, choreografia: Karol Bieniek

WARSZTATY

Vintage to nie tylko PRL (godz. 19.00 – 20.00). Sklep LubVintage, Bernardyńska 22.
Sklep LubVintage zaprasza na małą podróż w czasie do lat 60. 70. i 80. XX w. Podczas warsztatów będzie można przetworzyć w kreatywny sposób starą porcelanę, nadszarpnięte czasem talerze i półmiski tak, aby zyskały drugie życie i mogły stać się oryginalną ozdobą wnętrz.
Archi-warsztaty (godz. 19.00 – 20.00,  20.00 – 21.00). SARP, ul. Grodzka 3.
Warsztaty dla osób zainteresowanych architekturą i designem. Na warsztatach prowadzonych przez Stowarzyszenie Architektów Polskich podczas Nocy Kultury młode pokolenie ma okazję poznać tajniki architektury i designu w nietypowy sposób. Warsztaty będą prowadzone przez doświadczonych architektów, którzy podzielą się swoją wiedzą i pasją z entuzjastami i entuzjastkami sztuki.
Oko w Oko – warsztaty rysunkowe (godz. 19.00 – 20.00). Wieża Trynitarska.
Weź udział w niezwykłych warsztatach rysunkowych, gdzie będzie można zgłębić tajemnice wyglądu oczu różnych zwierząt takich jak gekon, ryba czy koza.

POKAZY / SPOTKANIA

Zatrzymaj się, wtedy też dużo się dzieje (godz. 19.15 – 19.45, 20.15 – 20.45, 21.15 – 21.45).| Regionalne Muzeum Cebularza, Rybna 9.
Pamiętacie zamieniające się obrazki z dzieciństwa? Patrząc z jednej strony, było widać zupełnie co innego niż z drugiej strony! Oto wystawa kolekcji takich „magicznych” obrazków. Na pokaz zapraszają Anna Dembicka-Drapała oraz Regionalne Muzeum Cebularza.
Revived Chic: Transformation Show – pokaz mody (godz. 20.00 – 20.40, 22.00 -22.40). Teatr Stary, ul. Jezuicka 18.
Wyjątkowa okazja, aby zobaczyć transformację! Tej nocy będziecie mogli obejrzeć połączenie rzeczy z odzieży używanej według wizji projektantów! Nie będzie to zwykły pokaz, tylko cały performance, którego celem będzie pokazanie osoby współczesnej, która dba o środowisko i traktuje je w sposób ekologiczny.
Pokazy filmów w Teatrze Starym (godz. 21.00 – 21.45, 23.00 – 23.45). Teatr Stary, ul. Jezuicka 18.
Zapraszamy na pokaz filmu „Na żywo, Bon Appetit”. „Piękna Złotniczanka” – projekcja filmu z udziałem aktorów Teatru Panopticum (godz. 20.00 – 20.30, 20.30 – 21.00). MDK „Pod Akacją”, ul. Grodzka 11. Projekcja filmu niemego „Piękna złotniczanka” – adaptacja jednej z mniej znanych legend lubelskich „O pięknej Złotniczance” w reżyserii Adriana Tarnowskiego z udziałem aktorów Teatru Panopticum.
Historię miasta tworzą też ciasta – spotkanie (godz. 19.00 – 20.00). Cukiernia Chmielewski, Krakowskie Przedmieście 8.
Niezwykłe spotkanie z Panem Krzysztofem Chmielewskim – współwłaścicielem najstarszej lubelskiej cukierni. Dowiecie się, jakie desery jadano w międzywojniu i jaki skarb znaleziono w piwnicy obecnej siedziby kawiarni. Jak smakuje mikado? – degustacja w Cukierni Chmielewski (godz. 19.00 – 21.00).Cukiernia Chmielewski. Poznaj najmodniejsze ciasto okresu międzywojennego, którym zajadała się Ordonówna!

SPACERY

Spacer w Formie Otwartej śladami Zofii i Oskara Hansenów (godz. 19.00 – 20.30). Skrzyżowanie ul. Wileńskiej i Balladyny – przy bloku nr 2.
Spacer z niespodziankami (dla dzieci i dorosłych) po niezwykłym miejscu – osiedlu im. Juliusza Słowackiego (LSM), projektu światowej sławy architektów-wizjonerów: Zofii i Oskara Hansenów. Nie zabraknie wspomnień mieszkańców, zadań specjalnych i smakołyków związanych z historią osiedla!
Spacer śladami współczesnych kobiet związanych z Lublinem – spacer (godz. 19.00 – 20.30). Start: plac przed Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12.
Noc Kultury to wydarzenie stworzone z myślą o osobach mieszkających w Lublinie, dlatego czas przybliżyć sylwetki niektórych kobiet żyjących i działających współcześnie w naszym mieście.

Cały harmonogram festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.nockultury.pl

W jaki sposób można zarezerwować bezpłatną wejściówkę?
Wybierz wydarzenie, które Cię interesuje. 24 maja od godziny 11.00 wypełnij formularz online dostępny na stronie nockultury.pl. Poczekaj na mailowe potwierdzenie od organizatorów, pamiętając że liczba miejsc jest ograniczona i decyduje wyłącznie kolejność zgłoszeń.
Masz już potwierdzenie. Co teraz?
Bezpłatne wejściówki możesz odebrać w Punkcie Informacyjnym Nocy Kultury na placu Łokietka:
31 maja w godz. 12.00–20.00 i 1 czerwca w godz. 12.00–18.00.
Nie udało się? Co teraz?         
Twoje zgłoszenie oczekuje na liście rezerwowej. Jeśli ktoś zrezygnuje z wejściówki, skontaktujemy się z Tobą! Wejściówki, które nie zostaną odebrane 1 czerwca do godziny 18.00, wracają do puli; rezerwacje wygasają, a wejściówki są dostępne do odbioru dla wszystkich chętnych w Punkcie Informacyjnym Nocy Kultury na placu Łokietka.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Powrót Lubelskich Dni Fantastyki (zdjęcia najmłodszych)
ZDJĘCIA
galeria

Powrót Lubelskich Dni Fantastyki (zdjęcia najmłodszych)

Najstarsza impreza związana z fantastyką wróciła do kulturalnego kalendarza miasta po pięciu latach. Lubelskie Dni Fantastyki zgromadziły wielu fanów tego gatunku.

Euro 2024. Polska - Holandia [zapis relacji na żywo]
film

Euro 2024. Polska - Holandia [zapis relacji na żywo]

O godzinie 15 reprezentacja Polski rozpocznie walkę na Euro 2024. Naszym pierwszym rywalem będzie Holandia. Zdecydowanym faworytem do zwycięstwa będą "Pomarańczowi", ale podopieczni trenera Michała Probierza chcą w tym starciu sprawić niespodziankę

Piękna lekcja dawnych zwyczajów
ZDJĘCIA
galeria

Jarmark koński w Muzeum Wsi Lubelskiej

Cygan znawca koni, gospodarz, żyd uczestniczący w sprzedaży jako świadek transakcji i uczestnik nielegalnego litkupu, karciarze a nawet dziad szukający zarobku, historyczne widowisko odtwarzające atmosferę jarmarku końskiego z lat 20-tych i 30-tych XX wieku odbyło się w niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Prawdopodobieństwo wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych wynosi w naszym regionie 85 proc. wg danych IMGW. Sprawdzaj alerty na https://www.facebook.com/dziennikwschodni/
galeria

Front burzowy dotrze później. Około 17

Dziś, 16 czerwca o 5.20 mieszkańcy 18 powiatów z woj. lubelskiego otrzymali esemesy z ostrzeżeniami o nadciągającym nad region froncie burzowym

Znamy mistrza rozgrywek LNBA. Doświadczenie ważniejsze od młodości [zdjęcia]
galeria

Znamy mistrza rozgrywek LNBA. Doświadczenie ważniejsze od młodości [zdjęcia]

Matematyka została mistrzem rozgrywek LNBA. W finałowej serii Tomasz Celej i spółka pokonali Patobasket

Oddają krew i biegają by zachęcić innych – „Lublin tętni dobrem”
ZDJĘCIA
galeria

Oddają krew i biegają by zachęcić innych – „Lublin tętni dobrem”

Po raz pierwszy w Lublinie odbył się wyjątkowy bieg, który promował wyjątkową ideę

Lubelskie VIP-y wierzą w reprezentację Polski w meczu z Holandią. Od lewej parlamentarzyści Anna Baluch i Krzysztof Grabczuk oraz Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych
EURO 2024

Lubelskie VIP-y wierzą w reprezentację Polski w meczu z Holandią. Jaki wynik typują posłowie, marszałek i wojewoda?

Polska jak długa i szeroka dzisiaj kibicować będzie naszej narodowej drużynie w pierwszym meczu finałów piłkarskich Mistrzostw Europy, w którym w Hamburgu zagramy z Holandią. Optymizmu wśród lubelskich VIP-ów nie brakuje. Gdzie będą oglądali spotkanie i jaki wynik typują? Zapytaliśmy o to naszych posłów, wojewodę lubelskiego, marszałka województwa i jego zastępcę, a także zastępczynię prezydenta Lublina.

Warunki drogowe były dobre. Niewyobrażalna tragedia

Godz. 5.40. Prosta droga. Co się stało?

Dlaczego doszło do śmiertelnego wypadku w Lasach? Przyczyny tragedii ustalają biegli, policja i prokurator

Niezwykła noc
foto
galeria

Niezwykła noc

To była gorrrąca noc! Klimacik latino przeplatany największymi hitami, a na parkiecie ogień! Zapraszamy do oglądania naszej fotogalerii z ostatniej imprezy w Przystani na dachu. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Guy Westgate z AeroSPARX dał prawdziwy pirotechniczny pokaz na świdnickim niebie. W niedzielę powtórka emocji.
DUŻO ZDJĘĆ
galeria

Pirotechnika i lotnictwo - nocne pokazy na Świdnik Air Festival

Fajerwerki, kolorowe światła i duża dawka adrenaliny - tak w krótkich słowach można określić nocne pokazy lotnicze podczas IV edycji Świdnik Air Festival.

Jak ocenić potencjał inwestycji?

Jak ocenić potencjał inwestycji?

Inwestycja w nieruchomości, zwłaszcza w lokale usługowe, może być wyjątkowo opłacalna, jednakże wymaga dokładnej analizy i oceny ryzyka. Jak zatem ocenić potencjał inwestycji w takie nieruchomości? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Jak zaszczepić w dziecku entuzjazm do nauki angielskiego (i innych języków)?

Jak zaszczepić w dziecku entuzjazm do nauki angielskiego (i innych języków)?

Zapewnienie dziecku możliwości nauki i obcowania z językiem obcym od najmłodszych lat to najlepsza inwestycja w jego rozwój i edukację. Znajomość języków obcych, nie tylko angielskiego, otwiera wiele możliwości i stanowi doskonałą podstawę do dalszego zdobywania wiedzy na późniejszych etapach edukacji i w dorosłym życiu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy dziecko niechętnie chodzi na zajęcia?

Zwrot podatku z Belgii – kiedy mija termin?

Zwrot podatku z Belgii – kiedy mija termin?

Nie tylko Niemcy czy Holandia cieszą się popularnością wśród osób, które wyjeżdżają do pracy za granicę – popularnym kierunkiem jest dla nich również Belgia. Czy wiesz, że pracując na terenie Belgii, możesz ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku? Poznaj zasady.

Lider w branży instalacyjnej z nowym centrum logistycznym. Z okazji otwarcia firma zorganizowała targi
Zdjęcia
galeria

Lider w branży instalacyjnej z nowym centrum logistycznym. Z okazji otwarcia firma zorganizowała targi

HAP Armatura Grupa SBS, rodzinna firma z Lublina, prężnie działająca na terenie całej Polski i specjalizująca się w sprzedaży produktów z techniki grzewczej, sanitarnej, sieci i przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz wentylacji i rekuperacji uruchomia w podlubelskich Trojaczkowicach, tuż przy ekspresówce S9 Via Carpatia, nowe centrum logistyczne. Z okazji jego otwarcia w sobotę zaprosiła partnerów i przyjaciół na branżowe targi.

Sherp – strażak do zadań specjalnych. Tylko 9 takich pojazdów w kraju
WIDEO
film

Sherp – strażak do zadań specjalnych. Tylko 9 takich pojazdów w kraju

Jest tylko dziewięć takich pojazdów w Polsce, a dwa w regionie. Dysponują nimi strażacy z Lubartowa i Chełma. Mowa o ukraińskim wszędołazie o nazwie Sherp. Ten unikalny pojazd prezentujemy w naszym premierowym programie motoryzacyjnym moto.dw. Trzeci odcinek będzie do obejrzenia już dziś, w piątek 14 bm., na stronie www.dziennikwschdni.pl oraz na naszym kanale You Tube. Start o godzinie 18.

Kalendarz
czerwiec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia