

W Janowcu nad Wisłą, w dniach 14-15 czerwca, pszczoły będą miały swoje święto – i to z rozmachem! Festiwal Kultury Pszczelarskiej to hołd dla tradycji, ekologii, natury i pasji. Jeśli chcesz poznać smak prawdziwego miodu, zobaczyć, jak pracują pszczelarze i poczuć klimat sztuki pszczelarskiej to przyjedź do Janowca na III Festiwal Kultury Pszczelarskiej!

Czy może być coś piękniejszego niż czerwcowy weekend spędzony w zabytkowym parku przy Zamku w Janowcu, z widokiem na meandrującą Wisłę, wśród aromatów miodu i dźwięków muzyki? Właśnie tu spotkają się pszczelarze, rękodzielnicy, pasjonaci natury i tradycji. Będzie pachnieć świeżym woskiem, brzmieć muzyka, a zamek ożyje opowieściami pszczelarskimi. W programie znajdą się: kiermasz wyrobów pszczelarskich i rzemieślniczych, prezentacje praktyk związanych z pszczelarstwem, warsztaty edukacyjne, spotkania z ekspertami, wystawy oraz koncerty.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Program:
𝐒𝐨𝐛𝐨𝐭𝐚, 𝟏𝟒 𝐜𝐳𝐞𝐫𝐰𝐜𝐚
𝗦𝘁𝗼𝗱𝗼ł𝗮
𝟏𝟐:𝟎𝟎–𝟏𝟑:𝟑𝟎 | Warsztaty „Z łąki do ula – rośliny miododajne”
Prowadzenie: dr hab. Mariusz Kulik
Praktyczne spotkanie, podczas którego poznasz najciekawsze rośliny miododajne z półnaturalnych łąk i muraw.
𝟏𝟒:𝟎𝟎–𝟏𝟔:𝟎𝟎 | Warsztaty wyrobu świec z wosku i pszczele opowieści
Prowadzenie: Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli
Praktyczne zajęcia z wyrobu tradycyjnych świec z wosku pszczelego. Poznasz sekrety pracy pszczelarza przy pokazowym ulu oraz posłuchasz barwnych opowieści o życiu pszczół.
𝐍𝐚𝐦𝐢𝐨𝐭𝐲 𝐩𝐫𝐳𝐲 𝐒𝐭𝐨𝐝𝐨𝐥𝐞
𝟏𝟒:𝟎𝟎–𝟏𝟖:𝟎𝟎 | Mobilny Punkt Kontroli Pszczół
Prowadzenie: Aneta Ptaszyńska
Możliwość bezpłatnego przebadania własnych pszczół pod mikroskopem – wykrywanie nosemozy, ameby, drożdżaków i innych patogenów.
𝟏𝟒:𝟎𝟎–𝟏𝟔:𝟎𝟎 | Warsztaty szydełkowania – „Pszczoła Amigurumi”
Prowadzenie: Janina Toruńska
Kreatywne warsztaty rękodzielnicze, podczas których uczestnicy wykonają szydełkową pszczołę techniką amigurumi.
𝐒𝐜𝐞𝐧𝐚 𝐩𝐥𝐞𝐧𝐞𝐫𝐨𝐰𝐚
𝟏𝟔:𝟎𝟎–𝟏𝟖:𝟎𝟎 | Koncert Zbyszka Kowalczyka (blues)
Wyjątkowy koncert jednego z najbardziej rozpoznawalnych muzyków bluesowych w Lublinie. Zbyszek „Zbigi” Kowalczyk – wokalista, gitarzysta, kompozytor – zagra autorskie utwory i klasykę gatunku.
𝟏𝟖:𝟎𝟎–𝟏𝟗:𝟑𝟎 | Koncert „Ściana W” (country)
Energetyczne country w wykonaniu zawodowych muzyków z Roztocza! Zespół zagra największe przeboje oraz własne kompozycje.
𝟐𝟎:𝟎𝟎 | Koncert Orkiestry Świętego Mikołaja
Spotkanie z autentyczną muzyką Karpat, inspirowaną tradycjami Łemków, Bojków i Hucułów. Orkiestra św. Mikołaja to zespół, który łączy białe głosy, ludowe instrumenty i współczesną energię – koncerty zespołu są zawsze pełne radości, tańca i spontaniczności.
𝐍𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐞𝐥𝐚, 𝟏𝟓 𝐜𝐳𝐞𝐫𝐰𝐜𝐚
𝐒𝐭𝐨𝐝𝐨ł𝐚
𝟏𝟏:𝟎𝟎–𝟏𝟑:𝟎𝟎 | Warsztaty produkcji świec z wosku i pszczele opowieści
Prowadzenie: Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli
Kolejna szansa na poznanie technik wyrabiania świec z naturalnego wosku pszczelego, przy okazji zanurz się w świat opowieści o życiu pszczół.
𝟏𝟑:𝟎𝟎–𝟏𝟒:𝟑𝟎 | Prezentacja „Pszczelarstwo w zgodzie z naturą”
Prowadzenie: Bractwo Pszczele (Bartłomiej Maleta)
Prezentacja o selekcji pszczół odpornych na choroby, ekologicznych metodach hodowli i praktycznych doświadczeniach z prowadzenia pasiek naturalnych.
𝟏𝟒:𝟑𝟎–𝟏𝟓:𝟑𝟎 | „Niewesoły los pszczół we współczesnym świecie” – nagranie programu „Pszczele Wieści o przyrodzie naukowo”
Udział w nagraniu popularnonaukowego programu na żywo – przegląd najnowszych badań i publikacji dotyczących zagrożeń dla pszczół, dyskusja o zdrowiu pszczół, roli pszczelarzy i wyzwaniach współczesnego świata.
𝐍𝐚𝐦𝐢𝐨𝐭 𝐩𝐫𝐳𝐲 𝐒𝐭𝐨𝐝𝐨𝐥𝐞
𝟏𝟏:𝟎𝟎–𝟏𝟑:𝟎𝟎 | Warsztaty zielarsko-pszczelarskie: pyłek, lipa i letnie zioła
Prowadzenie: Henryka Janik, Fundacja „Pamiętamy o Ogrodach”
Praktyczne zajęcia poświęcone roślinom miododajnym kwitnącym w czerwcu oraz właściwościom pyłku pszczelego. Degustacja lemoniady z pyłkiem pszczelim i letnich ziół.
𝐖𝐲𝐬𝐭𝐚𝐰𝐚 𝐩𝐥𝐞𝐧𝐞𝐫𝐨𝐰𝐚 𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐩𝐚𝐫𝐤𝐮 - do końca lipca
„Ostatni bartnicy Europy, których spotkałem” – fotografie prof. Krzysztofa Hejke
Podczas trwania Festiwalu w parku przy zamku będzie odbywał się kiermasz produktów pszczelich i rękodzieła w godzinach 11:00 - 19:00.
