Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

9 lipca 2014 r.
11:35
Edytuj ten wpis

4. Landart Festiwal: Drzewa inne niż wszystkie

Konik Polski, Bukowa Góra, Stawy Echo - niewykluczone, że do listy pierwszych skojarzeń z Roztoczańskim Parkiem Narodowym dołączy kolejne - landarty.. W sobotę, 12 lipca, artyści zaprezentują kilkanaście nowych prac, a pod ogromnym jaworem we Floriance zagra Osjan

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- W 2008 roku po raz pierwszy pojechaliśmy z Jarkiem Koziarą na granicę polsko-ukraińską. Wtedy zaczęły powstawać pierwsze prace, m.in. te słynne ryby przecinające granicę - wspomina Barbara Luszawska, jeden z organizatorów IV Landart Festiwal.

Dziś to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce. Co roku, gdzieś w Lubelskiem, przez kilkanaście dni z przyrodą mierzą się artyści i architekci z Polski i zagranicy. Tak jest też i tym razem. Na liście tegorocznych twórców znaleźli się Ukraińcy, Holendrzy, Łotysze i oczywiście Polacy.

- W tym roku po raz trzeci wracamy na Roztocze, ale tym razem do parku narodowego - mówi Luszawska. - To, że dyrekcja RPN nam zaufała, to chyba najlepsza rekomendacja naszego festiwalu.

Cenne przyrodniczo tereny są pod ścisłą ochroną. Dlatego artyści nie mogą użyć materiałów, które w sposób drastyczny naruszają naturalne piękno parku.

- Wszystkie projekty były konsultowane z RPN. Od ich zgody zależało, czy konkretna praca powstanie czy też nie. Bo może nie zostanie tam zna zawsze, ale na pewno na długo - tłumaczy Jarosław Koziara, autor wielu landartów (jego najnowsze dzieło powstaje właśnie przy Porcie Lotniczym Lublin w Świdniku) i współorganizator festiwalu.

Na 6-kilometrowym odcinku między Ośrodkiem Edukacyjno Muzealnym RPN w Zwierzyńcu, a Florianką powstanie łącznie 13 PRAC. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to DRZEWO. Zobaczymy więc: . "Grające drzewo” (Aleksandra Szulimowska i Paweł Marcinek), "Procesję” (Jarosław Koziara), "Św. Krzysztofa” (Sergiej Radkiewicz), "Rozmowę” (Bolesław Stelmach) czy "Tomografię drzewa” (Mirosła Maszlanko).

Artyści spędzili na Roztoczu prawie dwa tygodnie. - Dajemy szansę na kontakt ze sztuką też okolicznym mieszkańcom - mówi Koziara. - Czasem prowadzi to do zabawnych sytuacji. Idzie się do chłopa i tłumaczy, że chce się wyorać u niego na polu ogromną rybę. Początkowa niechęć z czasem przeradza się w entuzjazm, a nawet własne koncepcje.

SPACER, KONCERT, PIKNIK

Wernisaż (w formie 6-kilometrowego spaceru) w sobotę, 12 lipca. Zbiórka na parkingu muzeum RPN w Zwierzyńcu (ul. Plażowa 3) o godz. 16.20. Impreza zakończy piknikiem i koncertem zespołu Osjan we Floriance (ok. godz. 20:30).

Warto jednak przyjechać do Zwierzyńca i zobaczyć jak prezentują się prace, które powstały w czasie zeszłorocznej edycji festiwalu. Wszystkie można znaleźć w miejskim parku Zwierzyńczyk.

Organizator zapewnia też transport z Lublina. Autokar wyjedzie o godz. 13.30 spod Chatki Żaka (ul. Radziszewskiego 16). Aby zarezerwować sobie w nim miejsce trzeba do dziś w kasie Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) kupić wejściówkę w cenie 10 zł. Planowany powrót do Lublina ok. godz. 22:30.

Na wszystkie wydarzenia w ramach 4. Landart Festiwal wstęp wolny.

Artyści i tytuły prac:

Aleksander Nikitiuk (UA) - Forma
Aleksandra Szulimowska i Paweł Marcinek - Grające drzewo
Bolesław Stelmach - Rozmowa
Cezary Klimaszewski Katarzyna Wójtowicz - Zależności - obiekty
Jarosław Koziara - Procesja
Jarosław Lustych - Axis mundi
Karin van der Molen (NL) - Listen
Katarzyna Szczypior - Nieskończoność
Ked Olszewski - Pokusa
Laura Bistrakova i Iveta Heinacka (LV) - Time surface
Mirosław Maszlanko -Tomografia drzewa
Sergiy Radkevich (UA) - Św. Krzysztof
Waldemar Rudyk - Obiekty przenikające
Miejsce - Roztoczański Park Narodowy

Imprezy towarzyszące:
12 lipca - warsztaty fotografii otworkowej dla uczestników wernisażu /Marcin Moszyński i Marcin
Sudziński.

Program festiwalu
2-11 lipca realizacja projektów
12 lipca - spacer wernisażowy (trasa ok.6 km)
16:00 zbiórka przed Ośrodkiem Edukacyjno Muzealnym RPN Zwierzyniec, ul. Plażowa 3
20:30 Koncert zespołu Osjan - Florianka /obok Izby Leśnej

Pozostałe informacje

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30