Pierwszy raz w Lublinie zobaczymy filmy wybrane z programu włoskiego Festiwalu Religion Today. Projekcje i spotkania z gośćmi w poniedziałek 8 listopada i we wtorek 9 listopada na KUL-u.
– Trudno mi reklamować jeden film, uważam, że wszystkie są ciekawe. Robili je profesjonaliści, najczęściej na zamówienie stacji telewizyjnych. Niektóre powstawały dwa, trzy lata. Widać w nich jak bohater dokumentu się zmienia, otwiera, buduje relacje z ekipą. Tak jest z "Nowym habitem siostry”, australijskim dokumentem o Carmel Wauchope z zakonu Dobrych Samarytanek. Ważne są filmy o Islamie. Świetne "Głosy zza chusty”, realizowany dwa lata film pokazujący świat islamskich przywódczyń religijnych – w Libanie, Syrii i Egipcie. Jesteśmy straszeni Islamem, a tymczasem w ogóle go nie znamy – opowiada reżyser, który wybierał filmy na lubelski przegląd.
Filmy, które zobaczymy pochodzą z edycji 2009 i 2010 włoskiej imprezy. Dla organizatorów Festiwalu Religion Today (istniejącego we Włoszech od 1997 roku) ważne jest wzajemne przenikanie się kultur, ich dialog i pokojowe współdziałanie. We współczesnym świecie ma to ogromne znaczenie. Każda z 4 wielkich religii, które twórcy filmów z Religion Today pokazują, jest też ogromnym źródłem do poszukiwań artystycznych. Zajrzyjmy do świata Islamu, Judaizmu, Chrześcijaństwa i Buddyzmu.
Projekcje festiwalowe otworzy film dokumentalny Przemka Młyńczyka "Chłopak kumpeli”, opowiadający historię młodego chłopaka, który początkowo był skinheadem a następnie postanowił zostać zakonnikiem. W Polsce, gdzie młodzi ludzie są przyzwyczajeni do klasycznego obrazu księdza, salezjanin Przemek Kawecki proponuje inny obraz duchownego, dla niektórych kontrowersyjny. Film był emitowany w telewizji Planete.
Lubelska edycję Religion Today przygotowała Fundacja Młodego Kina wraz ASF KUL i Kinoteatrem Projekt. Organizatorzy zapraszają na KUL do auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego (Al. Racławickie 14). Wstęp gratis.
PROGRAM
Poniedziałek
12:00 – Projekcja "Religia i społeczeństwo"
14:00 - wykład dr Davide Zordana "Religia społeczna w kinie komercyjnym na przykładzie filmu Rolanda Emmericha 2012” .
Wtorek
10:30 - Projekcja "Krótkie filmy na temat wiary”
12:45 - Spotkanie z Giacomo Zandoninim, współorganizatorem festiwalu
Religion Today we Włoszech oraz dyskusja na temat wpływu języka filmowego na dialog międzykulturowy
13:45 - Projekcja "Kobiety i religie”
15:30 - Zakończenie festiwalu
Opisy filmów w blokach tematycznych
1. RELIGIA I SPOŁECZEŃSTWO (107')
CHŁOPAK KUMPELI (Her Mate's Boyfriend), Polska 2008
dokumentalny, 27', reż. Przemek Młyńczyk, Chrześcijaństwo
W Polsce, gdzie młodzi ludzie są przyzwyczajeni do klasycznego obrazu księdza, Salezjanin Przemek Kawecki (który zanim został zakonnikiem, był skinheadem), proponuje inny obraz duchownego, dla niektórych kontrowersyjny.
NOWY HABIT SIOSTRY (A Nun's New Habit), Australia 2008
dokumentalny, 28', reż. Robyn Hughan, Chrześcijaństwo
W filmie śledzimy losy Carmel Wauchope, z zakonu Dobrych Samarytanek, mieszkającej w małym mieście na prowincji w Australii. Siostra Carmel pracuje z imigrantami w ośrodku dla uchodźców, dbając o przywrócenie właściwego znaczenia miłości, współczucia i człowieczeństwa w świecie, który jest zbyt często zdominowany przez zło i fanatyzm.
ROK CUDÓW (The Miracle Year), Izrael 2010
dokumentalny, 52', reż. Simcha Lev, Judaizm
Cztery kobiety podróżują do grobu świętego, wierząc w to, że w ciągu następnego roku zdarzy się w ich życiu cud.
www.religionfilm.com
2. KRÓTKIE FILMY NA TEMAT WIARY (130')
OPOWIEŚĆ MAŁEGO JEZUSA (Jesusito de mi vida), Hiszpania 2009
9', reż. Jesús Perez-Miranda, Chrześcijaństwo
Sześcioletni chłopiec o imieniu Jesus budzi się w nocy. Boi się przejść do łazienki przez ciemny korytarz. Za radą mamy prosi Boga o pomoc, z nadzieją, że zdarzy się coś niezwykłego.
SPOKOJNIE, WSZYSCY ŚPIĄ (Come On, Everybody Is Asleep), Iran 2007,
16', reż. Zohreh Zamani, Islam
Mała muzułmanka i chłopiec – chrześcijanin, których na co dzień dzieli ogrodowe ogrodzenie, postanawiają uciec aby razem, ale każde na swój sposób szukać Boga.
PERSKA KOŁYSANKA (Persian Lullaby), Israel 2010
23', reż. Keren Hakak, Judaizm
40-letnia samotna matka Dafna przyjeżdża do domu rodziców na kilka dni przed obrzezaniem jej dziecka. Jej ojciec, stary Perski żyd, traktuje córkę z lekceważeniem, zauważając chłodno, że “dziecko potrzebuje ojca.” Czy mimo istniejących między nimi napięć ojciec Dafny zgodzi się być sandakiem swego wnuka?
KAIN, Belgia 2009,
17', reż. Kristof Hoornaert
Kontemplacyjna opowieść o człowieku, winie, okrucieństwie i cierpieniu w jego życiu, a także o znaczeniu sumienia. Dwaj młodzi mężczyźni idą przez las. Nagle, bez żadnej wyczuwalnej przyczyny, jeden z nich brutalnie zabija drugiego, po czym ucieka w panice z miejsca zbrodni. Dopiero następnego dnia uświadamia sobie, że zrobił coś przerażającego.
MESJASZ (Messiah), Izrael 2009,
35', reż. Lavi Vanounou, Judaizm
Elian odziedziczył po ojcu antykwariat pogrążony w długach. Aby je spłacić, wiedzie samotne życie. Pewnego ranka do antykwariatu wchodzi mężczyzna, przedstawia się jako Mesjasz i prosi o starą księgę, po to by rozpocząć wiek Mesjaniczny. Walcząc z władzami o utrzymanie sklepu Elian jednocześnie coraz głębiej poznaje świat tajemniczego człowieka. Dzięki temu otrząsa się ze swoistego letargu i widzi społeczeństwo izraelskie w nieco innym świetle niż wcześniej.
BÓG WIDZI WSZYSTKO (God Sees), Iran 2009
15', reż. Reza Jamali, Islam
Po 16 latach nieobecności mężczyzna wraca do swojej wioski aby uzyskać przebaczenie za czyn, który kiedyś popełnił. Realizacja tego filmu trwała 2 lata. Oczyma trzech kobiet mieszkających w Libanie, Syrii i Egipcie widzimy świat islamskich przywódczyń religijnych. Historie zawarte w filmie pokazują, że kobiety muzułmańskie coraz bardziej chcą zmienić swój status quo w ramach religii. Islam jest dla nich ważną siłą, która może służyć pozytywnym przemianom na świecie.
dodatek specjalny:
MAŁY BRAT (Little Brother), Poland,
dokumentalny, 22', reż. Krzysztof Żurowski, Chrześcijaństwo/ Islam
Karol de Foucauld, francuski arystokrata i oficer zwolniony z wojska za niemoralne prowadzenie się, nawrócił się pod wpływem gorliwej wiary muzułmanów i jako chrześcijanin oddał życie za muzułmanów w Algierii.
3. KOBIETY I RELIGIE (106')
W CIENIU BUDDY (In The Shadow Of Buddah), Indie/USA 2010
dokumentalny, 46', reż. Heather Kessinger, Buddyzm
Przenieśmy się do rzadko oglądanego świata Tybetańskich Sióstr Buddyjskich w północnych Indiach. Wielu buddystów wierzy, że nie można osiągnąć oświecenia będąc kobietą. Dlaczego więc te kobiety poświęcają swoje życie i zostaja zakonnicami? Słuchając ich wypowiedzi, bez komentarza, odkrywamy, co to naprawdę znaczy być kobietą w Buddyzmie Tybetańskim. Pogląd, że kobieta może dziś zdobyć wykształcenie i że urodzić
się kobietą to nie jest kara za złe uczynki przodków, może wiele zmienić w tysiącletniej tradycji.
GŁOSY ZZA CHUSTY (Veiled Voices), USA 2009
dokumentalny, 60', reż. Brigid Maher, Islam
Realizacja tego filmu trwała 2 lata. Oczyma trzech kobiet mieszkających w Libanie, Syrii i Egipcie widzimy świat islamskich przywódczyń religijnych. Historie zawarte w filmie pokazują, że kobiety muzułmańskie coraz bardziej chcą zmienić swój status quo w ramach religii. Islam jest dla nich ważną siłą, która może służyć pozytywnym przemianom na świecie.