Legendy o czarciej łapie albo o kamieniu nieszczęścia zna chyba większość mieszkańców Lublina.
Ale czy każdy słyszał o mało cnotliwej córce złotnika przyjmującej gości po nocach? A o nieszczęsnej rusałce, od której wzięła nazwę jedna z ulic? Dziś i jutro będzie można posłuchać różnych legend miejskich
Dziwne macki wystające z okien staromiejskiego Trybunału Koronnego to żmij, który jest jedną z atrakcji Festiwalu Legend Lubelskich. Z tego samego powodu z Bramy Krakowskiej spoglądają na deptak oczy zegarmistrza, który niezbyt sumiennie przykładał się do pracy. Tak przy okazji: zauważyliście, że zegar od strony Starego Miasta zawsze wskazuje za pięć dwunastą?
Rozpoczynający się dzisiaj festiwal jest zapowiadany jako atrakcja dla całych rodzin. Najmłodszych można zabrać na dopasowane do ich wieku spektakle i zajęcia warsztatowe. Specjalny plac zabaw przygotowany przy współpracy z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści będzie czekać na Błoniach obok Zamku. Dzieci będą mogły tu stworzyć własne książeczki-rozkładanki, zabawki i papierowe teatrzyki.
Na pl. Po Farze dzieci będą mieć okazję do nauki pisania piórem, lepienia garnków, a nawet szermierki i musztry. Całą rodziną można się również wybrać na piątkowy spektakl „Tańcobajki. Smoki, damy i rycerze”, gdzie sceny teatralne będą się mieszać z tańcem. Wśród rodzinnych atrakcji są też spacery z przewodnikami oraz gry miejskie polegające na podążaniu po Lublinie według wskazówek i wymagające rozwiązywania różnych zagadek.
Historie związane z kamieniem nieszczęścia będą opowiadać Poławiacze Pereł Improv Teatr. Kamień, któremu przypisuje się różne niesamowite tragedie leży dzisiaj przy ul. Jezuickiej. Najbardziej znaną z lubelskich legend będzie można zobaczyć w formie spektaklu już w sobotę przed Trybunałem Koronnym, gdzie będą krążyć dorożki, a na stole diabeł znów odciśnie swoją łapę.
Pełnoletni mogą się wybrać na spotkanie z opowieściami, których lepiej dzieciom nie powtarzać, włącznie z „Aferami miłosnymi mieszczan lubelskich”. Wszystkie atrakcje są bezpłatne, ich pełny wykaz wraz z dokładnym harmonogramem można znaleźć na stronie legendy.lublin.eu