Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

10 września 2009 r.
11:47
Edytuj ten wpis

Lublin zaprasza na Europejski Festiwal Smaku (program)

Trzydzieści wydarzeń, które łączy dobry smak, zarówno kulinarny, jak i kulturalny, zaplanowano na ten weekend (11–13.09) w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W piątek startuje w Kozim Grodzie nowa doroczna impreza pod hasłem Europejski Festiwal Smaku. Jej organizatorzy skupią kilka wydarzeń kulinarnych dotąd odbywających się oddzielnie oraz zaproponują wiele premierowych pozycji. A wszystko po to, by zaprezentować w bardzo atrakcyjnej formie bogatą i różnorodną tradycję Lubelszczyzny i jej stolicy.

Chodzi zarówno o prezentację naszych oryginalnych produktów i potraw, jak i przypomnienie naszej historycznej roli – nawiązanie do renesansowych czasów, kiedy byliśmy miejscem krzyżowania się europejskich szlaków handlowych, a przez to także kulinarnych.

Za sprawą Jarmarku św. Jacka Rynek zamieni się w Miasteczko Smaku. Wokół Trybunału Koronnego stanie 50 stoisk z tradycyjnymi produktami regionalnymi z Lubelszczyzny i całej Polski. Będą wędliny, białe i żółte sery, chleby, naturalne soki i miody, a nawet nalewki.

Na placu Po Farze będzie Scena Smaku. Tu kulinarne reprezentacje gmin wystąpią z pokazami gotowania swoich specjałów. Potomkowie Tatarów ze Studzianki pokażą, jak się przyrządza pierekaczewnika. Gospodynie z Trawnik ugotują zacierkę i przygotują żydowskie kluski.

Przedstawiciele Janowa Lubelskiego zaprezentują pieczenie gryczaków i wędzenie karpi. Kucharze z Kołacz usmażą kotlety nadbużańskie. Goście z Wisznic wystąpią z pokazem pieczenia sękacza na żywym ogniu.

Na Scenie Smaku zagoszczą z pokazami także przybysze z daleka. Przedstawiciele karczmy Marceliukes Kletis z Wilna przygotują potrawy kuchni litewskiej. Kucharze Restauracji Kurin ugotują smakołyki kuchni ukraińskiej. Będzie też Gotowanie z Robertem Makłowiczem.

To jeszcze nie wszystkie atrakcje kulinarne. Zaplanowano również Festiwal Pierogów (plac Po Farze), Święto Miodu (Rynek), konkurs Smaki Lubelszczyzny (plac Po Farze) i Międzynarodowy Turniej Nalewek Polski i Krajów Ościennych (Old Pub).

Oglądanie, degustowanie i kupowanie smakołyków będzie miało bogatą oprawę kulturalną. Na Scenie Smaku zabrzmi dużo tradycyjnej muzyki. Ognistą mieszankę muzyki karpackiej, cygańskiej i bałkańskiej wykona zespół Caci Vorba. Kapela Klezmaholics pochwali się nowym programem "Jazz Midrash” z pieśniami hebrajskimi i biblijnymi psalmami w jazzowym ujęciu.

Polska tradycja muzyczna pojawi się przede wszystkim w koncercie grupy Wątli Kołodzieje dedykowanym Kazimierzowi Grześkowiakowi. Najważniejszym źródłem inspiracji i przedmiotem przetworzeń w twórczości nieżyjącego od dziesięciu lat geniusza piosenki był nasz folklor.

Muzyczną gwiazdą festiwalu będzie Stanisław Soyka. Artysta wystąpi solo, akompaniując sobie na fortepianie. Wykona wybrane utwory z longplaya "Studio Wąchock”, który ukaże się 2 października i będzie zawierał m.in. piosenki stworzone na bazie dwóch wierszy Czesława Miłosza i liryka Zbigniewa Herberta, a także kawałki soulowe i przeróbkę ukraińsko-białoruskiego numeru ludowego.

Festiwal zapewni też wysmakowane wrażenia plastyczne. W Galerii Sztuki "Wirydarz” zostanie otwarta malarska wystawa Antoniego Fałata. W Muzeum Lubelskim ruszy pierwsza pośmiertna ekspozycja Franciszka Starowieyskiego "A smak dał nam Bóg za darmo”. W Muzeum Czechowicza będzie można oglądać wystawę fotograficzną "Tatarzy z Lubelszczyzny”.

Wstęp bezpłatny.

Program

Piątek, 11 września

Rozpoczęcie Jarmarku św. Jacka – Rynek, 10.00
Msza święta w intencji Festiwalu – Bazylika Dominikanów, 12.00
Spotkanie z Robertem Makłowiczem i Piotem Bikontem: Wielokulturowy smak Lubelszczyzny – Zamek Lubelski, 14.00–15.00
Inauguracja Festiwalu – Scena Smaku, plac Po Farze, 16.00
Europa na talerzu: przedsmak czyli forszmak, Mirosław Augustyniak, Graf Marina – gotowanie na Scenie Smaku, 15.30
Trawniki: trawnicka zaciera i kluski żydowskie – gotowanie na Scenie Smaku, 16.15
Koncert zespołu Caci Vorba – Scena Smaku, 17.00
Wernisaż wystawy Antoniego Fałata – Galeria Sztuki "Wirydarz”, 18.00
Studzianka: pierekaczewnik i kuchnia Tatarów lubelskich – gotowanie na Scenie Smaku, 19.00
Wernisaż wystawy "Tatarzy z Lubelszczyzny” – Klub Alchemia, Muzeum Czechowicza, 20.00
Misterium palenia kawy, Krzysztof Drohomirecki, Pożegnanie z Afryką – Klub Alchemia, Muzeum Czechowicza, 20.30

Sobota, 12 września

Jarmark św. Jacka – Rynek, 10.00–19.00
Konkurs "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii "Kucharze zawodowi” – gotowanie na Scenie Smaku, 11.00–14.00
Międzynarodowy Turniej Nalewek Polski i Krajów Ościennych – Sala Lustrzana, Old Pub, 12.00–15.00
Kołacze: kotlety nadbużańskie i kuchnia Polesia – gotowanie na Scenie Smaku, 14.00–14.45
Wręczenie nagród w konkursie "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii "Uczniowie” – Scena Smaku, 14.45
Wisznice: pokaz pieczenia sękacza – gotowanie na Scenie Smaku, 15.00
Gotowanie z Robertem Makłowiczem – Scena Smaku, 16.00
A wszystko dopełnione lampką wina..., Matias Glusman, Argentyna, Wineria, 16.30
Renesansowa biesiada u Mistrza Jana (zaproszenia), 17.00–20.00
Koncert zespołu Klezmaholics – Scena Smaku, 17.00
Wernisaż wystawy "Starowieyski: A smak dał nam Bóg za darmo” – Zamek Lubelski, 18.00
Uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii "Kucharze zawodowi” i w Międzynarodowym Turnieju Nalewek Polski i Krajów Ościennych – Scena Smaku, 19.00
Koncert Stanisława Soyki – Scena Smaku, 20.00

Niedziela, 13 września

Jarmark św. Jacka – Rynek, 10.00–18.00
Święto miodu – Rynek, 10.00–18.00
Festiwal Pierogów polskich, ruskich, tatarskich, ukraińskich i ościennych – Scena Smaku, 12.00–15.00
Europa na talerzu: prezentacja potraw kuchni litewskiej i francuskiej, Marceliukeskletis, Wilno, Franc Delteil, Owernia – gotowanie na Scenie Smaku, 15.00
Europa na talerzu: prezentacja potraw kuchni ukraińskiej, Oleg Brovin, Restauracja Kurin, Grand Persona Company, Wołyń – gotowanie na Scenie Smaku, 15.30
Gotowanie z Robertem Makłowiczem – Scena Smaku, 16.00
Janów Lubelski: gryczaki, karp z kopciuchy, parada orkiestry dętej – gotowanie na Scenie Smaku, 17.00
Koncert dla Grześkowiaka: Wątli Kołodzieje – Scena Smaku, 18.30
Zakończenie festiwalu – Scena Smaku, 20.00

Pozostałe informacje

Punk rock z Lubelszczyzny
9 maja 2025, 19:00

Punk rock z Lubelszczyzny

Rzadko mamy okazję posłuchać na żywo punk rockowych składów pochodzących z Lubelszczyzny. Najbliższa ku temu okazja będzie w piątek (9 maja) maja, kiedy to w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt wystąpią: Patologia, Destruktor, Bliss oraz Dzieci z Mąki.

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie
z lotu ptaka
galeria

Kto zrobi najładniejsze zdjęcia z rzepakiem? SW-4 podjęły wyzwanie

Dzisiaj nad powiatem ryckim i puławskim latały trzy śmigłowce SW-4 "Puszczyk" z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Ich załogi wykonały kilka zdjęć malowniczego, wiosennego krajobrazu.

Adam Kuś może być zadowolony z występu na Bałkanach

Adam Kuś najlepszym góralem wyścigu Belgrad – Banjaluka

Ostatnie dni były bardzo pracowite dla zawodników Monogo Lubelskie Perła Polski. W końcówce kwietnia nasz zespół wystartował w prestiżowym wyścigu Belgrad – Banjaluka. I chociaż w klasyfikacji generalnej próżno szukać zawodników Monogo na czołowych pozycjach, to jednak ten start można zaliczyć do udanych.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Pijany kierowca ciężarówki zakończył jazdę w rowie. Miał 3 promile i dożywotni zakaz prowadzenia

Cała sytuacja rozegrała się w sobotni wieczór w miejscowości Skorczyce (powiat kraśnicki), gdzie kierowca ciężarowego Volvo zakończył swoją podróż w przydrożnym rowie. Jak się szybko okazało, 43-letni mieszkaniec gminy Urzędów był kompletnie pijany i nie miał prawa wsiadać za kierownicę – sąd orzekł wobec niego dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.

Absolwenci ZSO nr 1 im. KEN w Puławach
matury 2025

Jak po egzaminie z polskiego? Puławscy maturzyści zadowoleni

O źródłach nadziei w trudnych czasach oraz wpływie błędnej oceny sytuacji na życie człowieka - pisali dzisiaj absolwenci szkół średnich, którzy przystąpili do egzaminu maturalnego z języka polskiego. O wrażenia i plany na przyszłość zapytaliśmy maturzystów z puławskich liceów.

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

Policja zatrzymała oszusta poszukiwanego ENA – wśród ofiar były piłkarz i polscy przedsiębiorcy

58-latek był poszukiwany od 7 lat. Okradł m.in. brazylijskiego piłkarza na 5 mln dolarów, obiecując mu olbrzymie zyski. Na jego trop wpadli funkcjonariusze z Bełżyc.

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Rekordowe zakupy sprzętu do szpitalnych oddziałów i poradni

Bialski szpital szykuje się do dużych zakupów nowego sprzętu, który trafi na blok operacyjny, do poradni i na wiele oddziałów. Skorzystają m.in. pacjenci z nowotworem.

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

43 nowych policjantów zasiliło lubelski garnizon

„Ja obywatel Rzeczypospolitej Polskiej świadom podejmowanych obowiązków policjanta...” - to początek roty ślubowania wypowiedzianej przez policyjnych adeptów podczas uroczystej zbiórki. Wśród nich jest 33 mężczyzn i 10 kobiet.

Flaga Ukrainy znowu wisi na Urzędzie Miasta

Flaga Ukrainy znowu powiewa na ratuszu. Incydent badać będzie prokuratura

Flaga Ukrainy znowu powiewa na budynku ratusza w Białej Podlaskiej. Z kolei, policja przekazała w poniedziałek materiały dotyczące incydentu z udziałem Grzegorza Brauna do prokuratury.

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Mamy ARKUSZE maturalne z języka polskiego. Co było na tegorocznym egzaminie?

Źródła nadziei w życiu lub wpływ błędnej oceny na życie człowieka - tak wyglądały tematy maturalnej rozprawki. Pytania zamknięte dotyczyły "Tanga" Sławomira Mrożka, "Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią", fragmentu "Dziadów" Mickiewicza oraz wierszy Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Herberta.

Policjantów zainteresowało niesprawne oświetlenie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie

Policjantów zainteresowało niesprawne oświetlenie. Okazało się, że to nie jedyne przewinienie

Policjanci z krasnostawskiej drogówki zatrzymali do kontroli auto, które poruszało się po drodze z niesprawnymi światłami. Okazało się że kierowca był pod wpływem alkoholu.

Frassati Fajsławice nie zaliczy weekendu do udanych

Bug Hanna rozgromił GKS Łopiennik. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Unia Rejowiec lepsza od Spółdzielcy Siedliszcze. Brat Siennica Nadolna wywiózł trzy punkty z terenu Włodawianki Włodawa. Zwycięstwo Bugu Hanna nad GKS Łopiennik 10:1. Siedem goli na boisku w Żółkiewce

Matura 2025: Było okej, przygotowujemy się na następne egzaminy
SONDA
galeria
film

Matura 2025: Było okej, przygotowujemy się na następne egzaminy

Część uczniów egzamin z języka polskiego ma już za sobą. Jak było? Co po wszystkich egzaminach? O to zapytaliśmy uczniów II LO w Lublinie.

Impreza go zmęczyła i zasnął za kierownicą

Impreza go zmęczyła i zasnął za kierownicą

Włodawscy policjanci otrzymali zgłoszenie o aucie, które zakończyło jazdę na ogrodzeniu posesji. Jak się okazało, kierowca wracał z imprezy i był pod wpływem alkoholu. Natomiast w gminie Urszulin 65-latek z dwoma promilami alkoholu w organizmie wjechał do rowu.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31