Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

10 września 2009 r.
11:47
Edytuj ten wpis

Lublin zaprasza na Europejski Festiwal Smaku (program)

0 0 A A

Trzydzieści wydarzeń, które łączy dobry smak, zarówno kulinarny, jak i kulturalny, zaplanowano na ten weekend (11–13.09) w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W piątek startuje w Kozim Grodzie nowa doroczna impreza pod hasłem Europejski Festiwal Smaku. Jej organizatorzy skupią kilka wydarzeń kulinarnych dotąd odbywających się oddzielnie oraz zaproponują wiele premierowych pozycji. A wszystko po to, by zaprezentować w bardzo atrakcyjnej formie bogatą i różnorodną tradycję Lubelszczyzny i jej stolicy.

Chodzi zarówno o prezentację naszych oryginalnych produktów i potraw, jak i przypomnienie naszej historycznej roli – nawiązanie do renesansowych czasów, kiedy byliśmy miejscem krzyżowania się europejskich szlaków handlowych, a przez to także kulinarnych.

Za sprawą Jarmarku św. Jacka Rynek zamieni się w Miasteczko Smaku. Wokół Trybunału Koronnego stanie 50 stoisk z tradycyjnymi produktami regionalnymi z Lubelszczyzny i całej Polski. Będą wędliny, białe i żółte sery, chleby, naturalne soki i miody, a nawet nalewki.

Na placu Po Farze będzie Scena Smaku. Tu kulinarne reprezentacje gmin wystąpią z pokazami gotowania swoich specjałów. Potomkowie Tatarów ze Studzianki pokażą, jak się przyrządza pierekaczewnika. Gospodynie z Trawnik ugotują zacierkę i przygotują żydowskie kluski.

Przedstawiciele Janowa Lubelskiego zaprezentują pieczenie gryczaków i wędzenie karpi. Kucharze z Kołacz usmażą kotlety nadbużańskie. Goście z Wisznic wystąpią z pokazem pieczenia sękacza na żywym ogniu.

Na Scenie Smaku zagoszczą z pokazami także przybysze z daleka. Przedstawiciele karczmy Marceliukes Kletis z Wilna przygotują potrawy kuchni litewskiej. Kucharze Restauracji Kurin ugotują smakołyki kuchni ukraińskiej. Będzie też Gotowanie z Robertem Makłowiczem.

To jeszcze nie wszystkie atrakcje kulinarne. Zaplanowano również Festiwal Pierogów (plac Po Farze), Święto Miodu (Rynek), konkurs Smaki Lubelszczyzny (plac Po Farze) i Międzynarodowy Turniej Nalewek Polski i Krajów Ościennych (Old Pub).

Oglądanie, degustowanie i kupowanie smakołyków będzie miało bogatą oprawę kulturalną. Na Scenie Smaku zabrzmi dużo tradycyjnej muzyki. Ognistą mieszankę muzyki karpackiej, cygańskiej i bałkańskiej wykona zespół Caci Vorba. Kapela Klezmaholics pochwali się nowym programem "Jazz Midrash” z pieśniami hebrajskimi i biblijnymi psalmami w jazzowym ujęciu.

Polska tradycja muzyczna pojawi się przede wszystkim w koncercie grupy Wątli Kołodzieje dedykowanym Kazimierzowi Grześkowiakowi. Najważniejszym źródłem inspiracji i przedmiotem przetworzeń w twórczości nieżyjącego od dziesięciu lat geniusza piosenki był nasz folklor.

Muzyczną gwiazdą festiwalu będzie Stanisław Soyka. Artysta wystąpi solo, akompaniując sobie na fortepianie. Wykona wybrane utwory z longplaya "Studio Wąchock”, który ukaże się 2 października i będzie zawierał m.in. piosenki stworzone na bazie dwóch wierszy Czesława Miłosza i liryka Zbigniewa Herberta, a także kawałki soulowe i przeróbkę ukraińsko-białoruskiego numeru ludowego.

Festiwal zapewni też wysmakowane wrażenia plastyczne. W Galerii Sztuki "Wirydarz” zostanie otwarta malarska wystawa Antoniego Fałata. W Muzeum Lubelskim ruszy pierwsza pośmiertna ekspozycja Franciszka Starowieyskiego "A smak dał nam Bóg za darmo”. W Muzeum Czechowicza będzie można oglądać wystawę fotograficzną "Tatarzy z Lubelszczyzny”.

Wstęp bezpłatny.

Program

Piątek, 11 września

Rozpoczęcie Jarmarku św. Jacka – Rynek, 10.00
Msza święta w intencji Festiwalu – Bazylika Dominikanów, 12.00
Spotkanie z Robertem Makłowiczem i Piotem Bikontem: Wielokulturowy smak Lubelszczyzny – Zamek Lubelski, 14.00–15.00
Inauguracja Festiwalu – Scena Smaku, plac Po Farze, 16.00
Europa na talerzu: przedsmak czyli forszmak, Mirosław Augustyniak, Graf Marina – gotowanie na Scenie Smaku, 15.30
Trawniki: trawnicka zaciera i kluski żydowskie – gotowanie na Scenie Smaku, 16.15
Koncert zespołu Caci Vorba – Scena Smaku, 17.00
Wernisaż wystawy Antoniego Fałata – Galeria Sztuki "Wirydarz”, 18.00
Studzianka: pierekaczewnik i kuchnia Tatarów lubelskich – gotowanie na Scenie Smaku, 19.00
Wernisaż wystawy "Tatarzy z Lubelszczyzny” – Klub Alchemia, Muzeum Czechowicza, 20.00
Misterium palenia kawy, Krzysztof Drohomirecki, Pożegnanie z Afryką – Klub Alchemia, Muzeum Czechowicza, 20.30

Sobota, 12 września

Jarmark św. Jacka – Rynek, 10.00–19.00
Konkurs "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii "Kucharze zawodowi” – gotowanie na Scenie Smaku, 11.00–14.00
Międzynarodowy Turniej Nalewek Polski i Krajów Ościennych – Sala Lustrzana, Old Pub, 12.00–15.00
Kołacze: kotlety nadbużańskie i kuchnia Polesia – gotowanie na Scenie Smaku, 14.00–14.45
Wręczenie nagród w konkursie "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii "Uczniowie” – Scena Smaku, 14.45
Wisznice: pokaz pieczenia sękacza – gotowanie na Scenie Smaku, 15.00
Gotowanie z Robertem Makłowiczem – Scena Smaku, 16.00
A wszystko dopełnione lampką wina..., Matias Glusman, Argentyna, Wineria, 16.30
Renesansowa biesiada u Mistrza Jana (zaproszenia), 17.00–20.00
Koncert zespołu Klezmaholics – Scena Smaku, 17.00
Wernisaż wystawy "Starowieyski: A smak dał nam Bóg za darmo” – Zamek Lubelski, 18.00
Uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Smaki Lubelszczyzny” w kategorii "Kucharze zawodowi” i w Międzynarodowym Turnieju Nalewek Polski i Krajów Ościennych – Scena Smaku, 19.00
Koncert Stanisława Soyki – Scena Smaku, 20.00

Niedziela, 13 września

Jarmark św. Jacka – Rynek, 10.00–18.00
Święto miodu – Rynek, 10.00–18.00
Festiwal Pierogów polskich, ruskich, tatarskich, ukraińskich i ościennych – Scena Smaku, 12.00–15.00
Europa na talerzu: prezentacja potraw kuchni litewskiej i francuskiej, Marceliukeskletis, Wilno, Franc Delteil, Owernia – gotowanie na Scenie Smaku, 15.00
Europa na talerzu: prezentacja potraw kuchni ukraińskiej, Oleg Brovin, Restauracja Kurin, Grand Persona Company, Wołyń – gotowanie na Scenie Smaku, 15.30
Gotowanie z Robertem Makłowiczem – Scena Smaku, 16.00
Janów Lubelski: gryczaki, karp z kopciuchy, parada orkiestry dętej – gotowanie na Scenie Smaku, 17.00
Koncert dla Grześkowiaka: Wątli Kołodzieje – Scena Smaku, 18.30
Zakończenie festiwalu – Scena Smaku, 20.00

Pozostałe informacje

Karol Kręt rozpoczął starty w Porsche Sixt Carrera Cup od rywalizacji na torze Imola

Karol Kręt rozpoczął starty w Porsche Sixt Carrera Cup od rywalizacji na torze Imola

Pochodzący z Biłgoraja 19-latek to wchodząca gwiazda sportów motorowych. Juz w poprzednim sezonie zwyciężył w Sports Cup. Teraz zaliczył sportowy awans i przeszedł do prestiżowej serii Porsche Sixt Carrera Cup.

HI DESIGN

HI DESIGN

Cześć i czołem, drodzy czytelnicy! Dziś mam dla was gorący temat, który może wprawić w ruch serca każdego przedsiębiorcy: rebranding. A dokładniej, dlaczego warto zmienić logo i kiedy jest ten moment.

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy wiedzą jakiej są produkcji

Niewybuchy odnalezione w Białej Podlaskiej są radzieckie. Potwierdza to dowódca patrolu saperskiego.

Artykuły do rehabilitacji - poznaj sklep e-Orteza!

Artykuły do rehabilitacji - poznaj sklep e-Orteza!

Rehabilitacja odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do zdrowia po kontuzji lub operacji. Wsparcie w postaci odpowiednich artykułów do rehabilitacji może znacznie przyspieszyć ten proces, umożliwiając pacjentom skuteczną i bezpieczną rekonwalescencję. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się sklepowi e-Orteza, specjalizującemu się w dostarczaniu wysokiej jakości artykułów rehabilitacyjnych.

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM: klucz do skutecznej rehabilitacji pooperacyjnej

Szyna CPM to kluczowy element wspierający proces rekonwalescencji po operacjach ortopedycznych (np. po endoprotezie stawu biodrowego lub kolanowego) oraz urazach stawów. Dzięki innowacyjnej technologii ciągłego ruchu biernego (CPM), pacjenci mają możliwość szybkiego powrotu do pełnej sprawności, minimalizując ryzyko powikłań i ograniczeń ruchowych.

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć
1 maja 2024, 10:00
galeria

Kultowe cacka z PRL zjadą do Zamościa. Będzie na co patrzeć

W środę 1 maja, w Święto Pracy zamojskie Roztoczańskie Muzeum PRL zainauguruje swój piąty sezon turystyczny wyjątkowym wydarzeniem. W zlocie starych, klasycznych pojazdów udział może wziąć ok. 200 załóg.

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból
Dzień Wschodzi
film

"Nyje, drzuźni, tornieje". Szef oddziału rehabilitacji o tym, co robi z nami ból

O bólu i zdrowym starzeniu się w dzisiejszej porannej rozmowie Dzień Wschodzi, Krzysztof Kot rozmawia z prof. Tomaszem Blicharskim — szefem Kliniki Rehabilitacji i Ortopedii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

W Parczewie odbędzie się kolejna edycja maratonu kolarskiego Piękny Wschód

Piękny Wschód to prawdziwy symbol parczewskiego kolarstwa i jedna z najważniejszych imprez dla miłośników rowerów. Od poprzedniego roku ma jednak  dodatkowe znaczenie. Ten ultramaraton jest połączony z Dniem Sportu i Zdrowego Trybu Życia w Wojsku Polskim, stąd jednym z partnerów jest Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Polskiego.

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych
Wideo

Ten system ma rozładować kolejki do przejść granicznych

Elektroniczny system na granicy ma rozładować kolejki TIR-ów. Taki plan ma lubelski urząd wojewódzki.

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna