Spacery tematyczne, koncerty, spotkania literackie. To tylko niektóre atrakcje siódmej już edycji Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym.
Festiwal zaczyna się dopiero 21 sierpnia, ale program jest już prawie gotowy. Znalazł się w nim m.in. koncert muzyki sefardyjskiej w klimatycznym Teatrze Klepisko w Skowieszynku pod Kazimierzem.
– Zachęcamy też do udziału w spacerach tematycznych w przestrzeni miasteczka, prezentacjach multimedialnych, koncertach, spotkaniach literackich, oprowadzaniu po kolekcji judaików Muzeum Nadwiślańskiego czy wędrówce śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym – wylicza Aleksandra Markiewicz z Fundacji Spichlerz Kultury, która organizuje festiwal. – Goście festiwalowi spotkają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji, kultury żydowskiej i wielokulturowego dziedzictwa Polski. Przesłaniem festiwalu jest przybliżanie wielokulturowego dziedzictwa dawnej Polski w kontekście europejskim.
Jak tłumaczą organizatorzy, ważnym wątkiem pozostaje historia polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu Dolnym, artyści żydowscy i szeroko definiowana sztuka żydowska.
– W tegoroczny program festiwalowy zostały wplecione również wątki łemkowskie. Zaplanowane jest też spotkanie przybliżające tradycję kościoła greckokatolickiego – zaznacza Markiewicz. – Będzie także opowieść o historii Zamościa i koncepcji wielokulturowego miasta prywatnego Kanclerza i Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego.
Jedną z atrakcji festiwalu ma być też cykliczne już wydarzenie, czyli Popołudnie ze Śliwką. W programie m.in. wspomnienie sadów śliwkowych w przedwojennym Kazimierzu nad Wisłą, pokaz wędzenia śliwek, degustacja przysmaków śliwkowych.
– Fundacja Spichlerz Kultury chciałaby przywrócić śliwce należne jej miejsce wśród wielu atrakcji kazimierskich i uczynić spoiwem dawnych i dzisiejszych czasów. Śliwka w przedwojennym Kazimierzu Dolnym łączyła społeczność polską i żydowską – tłumaczy Markiewicz.
Uczestnicy festiwalu będą się też mogli wybrać na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej.