Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

5 listopada 2010 r.
13:57
Edytuj ten wpis

Spotkania Teatrów Tańca: Przez ucho do serca. I nóg

Autor: Zdjęcie autora (agdy)
0 0 A A

– Będziemy poszerzać wyobrażenia widzów o tańcu współczesnym – uprzedzają organizatorzy. – Będą tancerze, których jeszcze w Lublinie nie było. Będą filmy, koncerty i nocne rozmowy o tańcu – kuszą. 10 listopada zaczynają się w Lublinie 14 Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Można już kupować bilety i karnety na spektakle i projekcje tworzące program jednego z najbardziej estetycznych festiwali w naszym mieście. Przed widzami 5 dni z tańcem. Między 10 a 14 listopada w ACK Chatka Żaka i Warsztatach Kultury zobaczymy spektakle, w których choreografowie i tancerze nawiązali szczególny, twórczy związek z kompozytorami i muzykami.
Do Lublina przyjadą tancerze z Portugalii, Francji, Norwegii, Włoch. Zobaczymy Greków i Słowaków.

Dyplom w/g Altera

– Jako pierwsi wystąpią młodzi tancerze z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, z Wydziału teatru Tańca w Bytomiu. Są świeżo po dyplomie – mówi Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru tańca, organizator spotkań. – Po pierwsze chcemy pokazać efekt kształcenia tancerzy a po drugie spektakl powstał pod kierunkiem Joe Altera, doskonale znanego widzom poprzednich edycji spotkań.

Patrząc na cały program trudno mi wskazać jeden spektakl, który jest najważniejszy. Każdy jest inny, łączy je może to, że prawie wszyscy goście to grupy taneczne. Może warto zwrócić uwagę na projekt Koncentrat Rafała Dziemidoka, który w stylu zachodnim zaprosił do realizacji spektaklu "Orzech. Wiewiórka” tancerzy, którzy się spotykają jedynie przy tej realizacji. Bez wnikania w szczegóły autorzy pracowali nad tematem baletu "Dziadek do orzechów”.

Fryderyk i różne sposoby

Elementem spinającym tegoroczne spotkania będzie muzyka Fryderyka Chopina. O ile goście z Portugalii którzy przywiozą spektakl w choreografii Paulo Riberio korzystają z klasycznej wersji fortepianowej o tyle Sopocki Teatr Tańca przywozi "Transkrypcje” chopinowskie.Tancerzom towarzyszyć będzie Karolina Rec na wiolonczeli i Rafał Dętkoś – instrumenty elektroniczne.

Oprócz tego widzowie będą sprawdzać jak to jest u nich z akceptacją nowości w dziedzinie tańca współczesnego, na spektaklach opierających się na improwizacji oraz przemycających w strukturę ruchu sztuki walki.

– Sam jeszcze nie wiem jak będę motywował ludzi do improwizacji, do stworzenia relacji między sobą, między muzyką i światłem – mówi Konrad Szymański, absolwent szkoły tańca w Rotterdamie, tancerz, performer, nauczyciel i fotograf ruchu, który będzie prowadził taneczno-muzyczny jam session.

– Improwizacja w Polsce jest bardzo dobrze przyjmowana przez tancerzy i publiczność, która musi podążać za zmianami i zależnościami zachodzącymi między uczestnikami improwizowanego spektaklu. Otwartość umysłu jest konieczna na widowni i wśród artystów.

Zobaczycie kogo słyszycie

W nocy z 12 na 13 listopada w klubie festiwalowym w Warsztatach Kultury będzie można uczestniczyć w tej improwizacji totalnej. Improwizować będą tancerze i muzycy.
Nowością na tegorocznych spotkań, które pochylają się nad kolejną ze Sztuk (po malarstwie i literaturze przyszła pora na muzykę) będą wieczorne i nocne koncerty.

Koncerty, dzięki którym będzie można poznać muzyków komponujących i tworzących dźwiękowe tło dla tancerzy. Czasami tych artystów widzimy jak na żywo towarzyszą tancerzom. Teraz będą w roli głównej – w czasie występów w Warsztatach Kultury. Organizatorzy polecają wszystkie występy ale szczególną uwagę zwracają na Ryszarda Lateckiego, twórcę instrumentu Latara i używającego równie niestandardowego instrumentarium Davida Chazama. Dodatkowa zaletą jest to, ze wszystkie koncerty są gratis.

W kinie ruch (jako taki)

Przez dwa dni o godz. 17 w kinie Bajka będę się zaczynały projekcje filmowe. I będą to filmy polecane przez organizatorów nie tylko tym, którzy interesują się tańcem. To coś, czego nie mogą przegapić młodzi filmowcy-amatorzy, fotografowie.

"Intros” (opracowany przez profesor Liz Aggiss z Uniwersytetu w Brighton) oraz "Insights” (opracowany przez dr Vena Ramphal) to dwa zbiory filmów z British Council o najciekawszych brytyjskich teatrach tańca współczesnego ostatnich lat. Filmy przedstawiają najbardziej interesujące produkcje i projekty tańca oraz wykorzystanie nowej technologii we współczesnych układach choreograficznych. Profesor Liz Aggiss przybliża gatunek filmowy "screen dance”. Natomiast dr Vena Ramphal przedstawia grupę filmów o tańcu eksperymentalnym wraz z omówieniami artystów dotyczącymi ich prac.

Mądre rozmowy

Na koniec oferta dla teoretyków tańca i osoby, które chcą poznać tancerzy i choreografów. Między spektaklami a koncertami zaplanowano "Nocne rozmowy o tańcu”. A dla teoretyków z zacięciem naukowym – 12 i 13 listopada konferencja naukowa "Muzyka a teatr tańca”.

Pozostałe informacje

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie
EDUKACJA
galeria

W Lublinie 23 nauczycieli ma nowe stopnie

23 pedagogów z lubelskich szkół i placówek awansowało. Miasto uroczyście przyznało stopnie nauczycieli mianowanych.

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba
LUBLIN

Wycięli duży dąb. Teraz wreszcie rozpoczęli sadzenie drzew na osiedlu Poręba

Na prywatnej działce przy ul. Bursztynowej i Perłowej, gdzie w 2021 roku wycięto duży dąb, w końcu rozpoczęło się sadzenie nowych drzew. Proces ten miał zostać zakończony do końca listopada 2024 roku, jednak pierwsze nasadzenia zobaczyliśmy dopiero dzisiaj.

Łukasz Łukawski (z piłką) to lider 4tego Piętra
NA PARKIECIE

Pod Koszami Dziennika Wschodniego: Problemy 4tego Piętra

4te Piętro miało potężne problemy z pokonaniem Quattro Tech w ramach kolejnej serii gier rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego .

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Paweł Zdeb (w zielonym stroju) to jedna z legend amatorskiej koszykówki w naszym regionie

LNBA: Polski Cukier Rodmos wykorzystał osłabienie Alco i odniósł niespodziewane zwycięstwo

To była bardzo emocjonująca kolejka w Konferencji A. Najbardziej wyrównany mecz rozegrały zespoły Alco i Polskiego Cukru Rodmos. Alco przystąpiło do tego spotkania osłabione dyskwalifikacjami w związku z zamieszaniem z udziałem tej drużyny oraz Patobasketu w ostatniej kolejce.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31