Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

22 września 2019 r.
10:01

Wielki sukces filmu o jazzowym pianiście związanym z Zamojszczyzną

2 4 A A
(fot. Łukasz Bąk/RE Studio)

Na zakończonym właśnie 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w reżyserii Macieja Pieprzycy dostał Srebrne Lwy. I nie jest to jedyna nagroda jaką przyznano twórcom historii niezwykłego pianisty spod Tomaszowa Lubelskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak określają fachowcy Mieczysław Kosz łączył pianistykę jazzową z tradycjami muzyki romantycznej i charakterystycznymi nawiązaniami melodycznymi do polskiego folkloru. Pod względem stylistycznym porównywano go do Billa Evansa. W 1967 roku wystąpił na najważniejszym polskim festiwalu jazzowym – Jazz Jamboree. Wzbudził wówczas powszechny entuzjazm. Niemal z dnia na dzień obwołano go jednym z największych i najoryginalniejszych talentów w polskiej muzyce. W tym samym roku Kosz dokonał pierwszych nagrań dla Polskiego Radia.

Mieczysław Kosz gdy był dzieckiem zaczął tracić wzrok z powodu nie leczonej choroby oczu. Jako nastolatek był już ociemniały. To w Laskach, w internacie gdzie słuchano jak gra na harmonijce, odkryto jego talent muzyczny. Zanim zainteresował się jazzem skończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu.

Zginął tragicznie w 1973 roku wypadając z okna mieszkania w Warszawie. Istnieje hipoteza, że było to samobójstwo. Został pochowany we wsi Tarnawatka między Zamościem a Tomaszowem Lubelskim.

Imię pianisty nosi Stowarzyszenie „Zamojski Klub Jazzowy im. Mieczysława Kosza” w Zamościu.

- Skłamałbym, gdybym powiedział, że znałem wcześniej jego utwory i zawsze chciałem zrobić ten film. Prawdę mówiąc, gdy Piotr Adamczyk zasugerował mi, żebym zwrócił uwagę na tę biografię, byłem bardzo sceptyczny, bo nie chciałem, żeby przypięto mi łatkę reżysera od kalek. Ale z ciekawości zacząłem słuchać jego muzyki, czytać o nim. Stopniowo się do niego przybliżałem. Decydujący okazał się moment, w którym poznałem splot paradoksów, który odłożył się na jego życiu. Najbardziej zainteresował mnie jako człowiek. Niepełnosprawność jest elementem w życiu Mietka Kosza - ważnym, ale nie najważniejszym – mówił po premierowym pokazie w Gdyni Maciej Pieprzyca, reżyser filmu „Ikar”.

W sobotni wieczór werdyktem jury przyznano historii o niewidomym jazzmanie nagrodę „Srebrne Lwy”. Oprócz reżysera dostali je producenci: Renata Czarnkowska-Listoś i Maria Gołoś. Z nagrodą za główną rolę męską wyjechał w sobotę z Gdyni Dawid Ogrodnik, który wcielił się w rolę pianisty.

- Słuchaj Kosza, słuchaj Kosza. Takie rady słyszałem od wielu osób – wspominał początek swojej drogi zawodowej na konferencji prasowej po premierze filmu Leszek Możdżer, który skomponował muzykę do „Ikara”. W sobotę jury festiwalowe przyznało Możdżerowi nagrodę indywidualną za muzykę do filmu o Mieczysławie Koszu.

Kolejne nagrody dla twórców „Ikara”, to: nagroda indywidualna dla Witolda Płóciennika za zdjęcia; dla Jolanty Dańdy za charakteryzację i dla Agaty Culak za kostiumy.

(oprac. agdy za Marek Romański „Mieczysław Kosz – Życie jest dramatyczną przygoda”)

  1. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (pełny werdykt)

WIELKĄ NAGRODĘ 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „ZŁOTE LWY” dla najlepszego filmu OBYWATEL JONES otrzymuje reżyserka AGNIESZKA HOLLAD oraz producenci: STANISŁAW DZIEDZIC, KLAUDIA ŚMIEJA-ROSTWOROWSKA i ANDREA CHALUPA.

NAGRODĘ „SREBRNE LWY” 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla filmu IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA otrzymuje reżyser MACIEJ PIEPRZYCA oraz producenci: RENATA CZARNKOWSKA-LISTOŚ i MARIA GOŁOŚ.

NAGRODĘ SPECJALNĄ 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych ZA PROPOZYCJĘ DOSKONALE ZREALIZOWANEGO KINA GATUNKOWEGO dla ŁUKASZA KOŚMICKIEGO, reżysera filmu UKRYTA GRA.

NAGRODY INDYWIDULANE otrzymują:

  • JAN KOMASA za reżyserię filmu BOŻE CIAŁO,
  • MATEUSZ PACEWICZ za scenariusz do filmu BOŻE CIAŁO,
  • BARTOSZ KRUHLIK za debiut reżyserski lub drugi film za film SUPERNOVA,
  • WITOLD PŁÓCIENNIK za zdjęcia do IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
  • LESZEK MOŻDŻER za muzykę do filmu IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
  • GRZEGORZ PIĄTKOWSKI za scenografię do filmu OBYWATEL JONES,
  • MARCIN JACHYRA, JAROSŁAW CZERNICHOWSKI, OLIWIER SYNKOWSKI, MARCIN LENARCZYK za dźwięk w filmie INTERIOR,
  • ROBERT GRYKA, WOLFGANG WEIGL, KRZYSZTOF ARSZENNIK za montaż filmu UKRYTA GRA,
  • JOLANTA DAŃDA za charakteryzację do filmu IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
  • AGATA CULAK za kostiumy do filmu IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
  • ELIZA RYCEMBEL za drugoplanową rolę kobiecą w filmie BOŻE CIAŁO,
  • SEBASTIAN STANKIEWICZ za drugoplanową rolę męską w filmie PAN T.,
  • MAGDALENA BOCZARSKA otrzymuje nagrodę za główną rolę kobiecą w filmie PIŁSUDSKI,
  • DAWID OGRODNIK za główną rolę męską w filmie IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA,
  • ZOFIA DOMALIK za profesjonalny debiut aktorski w filmie WSZYSTKO DLA MOJEJ MATKI.

W tym roku jury obradowało w składzie:

Maciej Wojtyszki (przewodniczący), Ewa Braun, Bożena Dykiel, Piotr Dzięcioł, Paweł Laskowski, Ilona Łepkowska, Maria Sadowska, Nikodem Wołk-Łaniewski, Jerzy Zieliński

Dawid Ogrodnik w roli Mieczysława Kosza

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna