(fot. materiały organizatora)
Już po raz 25., w dniach 17-20 lipca, Włodawa stanie się stolicą folkloru. Tym razem uczestnikami Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem będą zespoły z Hawajów, Paragwaju, Izraela, Hiszpanii, Macedonii, Białorusi, Meksyku, Turcji, Słowacji, Bułgarii i Węgier.
W przeciwieństwie do poprzednich edycji imprezy w tym roku organizatorzy nie uwzględnili w programie parad zespołów i ich popisów na ulicach miasta. Wszystko będzie się koncentrowało w odnowionej muszli w sąsiedztwie klasztoru oo. Paulinów.
– Festiwal jest tak skonstruowany, jak całodzienne nasze wyżywienie – opisuje Mirosław Megiel, koordynator festiwalu i kierownik artystyczny ZTL „Polesie”. – Impreza odbywa się w lipcu każdego roku, ale co rok zmienia się jego menu. To z kolei daje możliwość skosztowania corocznie innych tradycji, obrzędów, obyczajów i kultury różnych narodów. W naszym festiwalu jest jak w kalejdoskopie. Chodzi o doznania sceniczne, na które składa się wielobarwność kostiumów i muzyki.
Uczestnikami dotychczasowych 24. edycji festiwalowych były już 234 zespoły z niemal wszystkich stron świata. Po kolejnych włodawskich imprezach pozostawały wspomnienia i anegdoty. – Zabawnych sytuacji było mnóstwo – dodaje Megiel.
– Mieliśmy na przykład szefa grupy z Filipin, który tak polubił nasze gołąbki i bigos, że kucharki codziennie specjalnie dla niego przygotowywały porcje tych potraw.
Na koniec zabrał zdradzone mu przepisy do domu. Nie zapomnę też tancerzy z wysp Walis i Futura, chłopów po 140 kg żywej wagi. Podczas przygotowań do defilady panował niemiłosierny upał. Wszyscy szukali cienia, tylko Maorysi niewzruszenie stali na słońcu. Kiedy defilada już ruszyła, po naszych wielkoludach pozostały ślady w asfalcie niczym po Yeti.
Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem - PROGRAM
Tegoroczne koncerty od 17 do 20 lipca będą rozpoczynały się o godzinie 17.
17 lipca
Zespół Tańca Ludowego UMCS Lublin, „HALLELUYA”– Izrael, „ASOCIACIÓN DE DANZAS ESTAMPAS BURGALESAS” – Hiszpania
18 lipca
ZTL „Włodawiacy” MDK Włodawa, „BALLET FOLKLORICO INFANTIL COAHUILA” – Meksyk, „MIRCE ACEV” – Macedonia, „PRYGAZHOSTS” – Białoruś
19 lipca
„CIFROŠKO” – Słowacja, „HACETTEPE UNIVERSITY CHILDREN"; YOUTH FOLK DANCE GROUP” – Turcja, „AhunaOhana” – Hawaje (USA)
20 lipca
„ROSNA KITKA” – Bułgaria, „KEVE FOLK DANCE GROUP” – Węgry, Zespół Tańca Ludowego „Polesie” – Włodawa