Wybrane imprezy w środę 13 maja w Lublinie.
WYDARZENIE
Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Dmitrocą, godz. 9.30, Filia nr 12 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, ul. Żelazowej Woli 7, wstęp wolny
Zbigniew Dmitroca - urodził się 28 lutego 1962 roku w Niewirkowie na Zamojszczyźnie. W Zamościu ukończył szkołę średnią – jest absolwentem zamojskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych. Po zdaniu matury rozpoczął studia polonistyczne w Lublinie, które kontynuował na uniwersytetach w Poznaniu i we Wrocławiu. Mieszka w Żółkiewce.
V Lubelskie Forum Bibliotekarzy, godz. 10, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4
Spotkanie ze sztuką, godz. 16.30, Nowa pracownia Warsztatów Kultury przy ul. Bernardyńskiej 11, wstęp wolny
Spotkania ze sztuką to okazja, aby poznać twórczość polskich artystów XIX i XX wieku. Przybliżymy ich warsztat, a także ciekawostki z ich życiorysów. Dowiemy się m.in. dlaczego Olga Boznańska nie była impresjonistką i z jakich powodów Rafał Malczewski przestał nagle malować górskie pejzaże.
Koncert Jozef van Wissem, godz. 19, Teatr Stary, Jezuicka 18, bilety 15-50 zł
Wybitny awangardowy kompozytor i barokowy lutnista. Laureat wielu prestiżowych nagród, twórca muzyki do gry „Sims Medieval”. W 2013 roku otrzymał nagrodę na festiwalu filmowym w Cannes za muzykę do filmu Jima Jarmuscha "Only Lovers Left Alive" (Tylko kochankowie przeżyją) z Tildą Swinton i Zolą Jesus. Jest autorem książki „Wyzwolenie lutni”. Brzmi naprawdę intrygująco.
KINO
Etiuda & Anima 2015, godz. 18, Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12, bilety 5 zł
Filmy z całego świata nagrodzone i wyróżnione podczas 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima w Krakowie (21-27 listopada 2014). Cztery niezwykłe seanse pełne różnorodnych emocji, opowiedziane przez doświadczonych profesjonalistów i młodych reżyserów m.in. z Polski, Japonii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji, Niemiec, Izraela, Francji, Kuby czy Egiptu. Wśród nich między innymi pokazywane w Cannes „Fragmenty”, prześmieszna nagroda publiczności – animowana opowieść o mitach – czeska „Mythopolis” czy kontrowersyjny dokument „Chłopiec z kurortu”.
"Difret”, godz. 19, Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5, bilety 8/10 zł
Akcja rozgrywa się w Etiopii. Film opowiada historię porwanych i zmuszanych do małżeństwa kobiet. Czternastoletnia dziewczyna z niewielkiej etiopskiej wioski zostaje napadnięta przez kilku mężczyzn w drodze do domu ze szkoły. Odważna Hirut chwyta za strzelbę raniąc przy tym jednego z napastników. Zostaje aresztowana. Z pomocą przychodzi jej prawniczka Meaza Ashenafi, która nie obawia się konsekwencji opowiedzenia się po stronie władzy cywilnej i zanegowania prawa zwyczajowego.
”Polowanie na króliki”, godz. 19, Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A, wstęp wolny
Polowanie na króliki – wielki triumf kina australijskiego, a jednocześnie jeden z najciekawszych filmów poruszających wątek podróży. Bohaterami obrazu Phillipa Noyce’a jest trójka dzieci – rdzennych mieszkańców Australii. Akcja zawiązuje się w momencie, kiedy dzieci rozdzielone z rodzicami i wywiezione na siłę do domu dziecka prowadzonego przez białych osadników, postanawiają uciec i przemierzyć ponad 500 mil, aby wrócić do domu. Ich niesamowita wędrówka stanowi główną siłę napędową „Polowania na króliki”.
TEATR
”Książę i Żebrak”, godz. 9, 12.30, Teatr im. Juliusza Osterwy, ul. Gabriela Narutowicza 17, bilety 32-42 zł.
W jednej z najgorszych dzielnic Londynu mieszka Tomek Canty – chłopiec, który żebraniem i kradzieżami musi zarabiać na rodzinę. W tym samym czasie na dworze królewskim żyje młody książę Walii Edward, syn Henryka VIII. Pewnego dnia zupełnie przypadkiem chłopcy się spotykają, okazuje się, że są niemal identyczni. W wyniku zamiany strojów książę trafia na bruk, a żebrak na salony. Jak poradzą sobie z nową rzeczywistością? Czy uda im się wrócić do normalnego życia, czy już zawsze będą musieli udawać kogoś, kim nie są?
DLA DZIECI
TEATR
”Proszę słonia”, godz. 9.30, 11.30, Teatr im. Hansa Christiana Andersena, ul. Dominikańska 1
Proszę słonia Ludwika Jerzego Kerna to dla wielu z nas powrót do dzieciństwa, zarówno jeśli chodzi o ulubioną lekturę, jak i wspomnienie starych „Dobranocek”. Tym razem historię chłopca, który nie umiał urosnąć i… słonia, który rósł ponad miarę, przenosimy na scenę.
WARSZTATY
W dolinie Muminków, godz. 9.30, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Narutowicza 4
Zajęcia edukacyjno-plastyczne dla dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych.