Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Imprezy

8 maja 2019 r.
13:08

To impreza, w której uczestniczy 100 tysięcy osób. Program wydarzeń Nocy Kultury 2019 w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
104 9 A A

Staromiejska ul. Olejna będzie główną gwiazdą tegorocznej Nocy Kultury (1/2 czerwca) i właśnie tu powinno być najwięcej atrakcji do fotografowania. Podczas nocnych spacerów będzie można także wstąpić na koncert wirujących szklanych kloszy, albo popatrzeć na egzotyczne kwiaty z probówki. Co jeszcze nas czeka?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Artyści nie rozstają się z tradycją dopieszczania jednej, wybranej ulicy, która na co dzień nie przyciąga zbytnio uwagi. W tym roku padło na Olejną. – Wybraliśmy ją, bo jest kolejną uliczką, na którą się nie chodzi zbyt licznie, więc warto zaprosić tam gości – wyjaśnia Joanna Wawiórka-Kamieniecka, koordynatorka Nocy Kultury.

Co nas czeka na Olejnej? Pierwsza instalacja znajdzie się na początku ulicy, przy skrzyżowaniu z Grodzką. – To będzie olbrzymia, ponad 3-metrowa księga – opowiada szefowa wydarzenia. Na jednej ze ścian powstać ma mural wykonany kredą, a kolejna niespodzianka pojawi się na pobliskim skwerze. – Biurka z maszynami do pisania czekającymi na dłonie gości Nocy Kultury.

Nad głowami przechodniów zawisną lampiony w kształcie liter. – Trzy różne alfabety, które przenikały przez miasto: alfabet łaciński, cyrylica i hebrajski – mówi artysta-plastyk Jarosław Koziara, który co rok ozdabia Noc Kultury swymi lampionami. Raz były to suknie nad Żmigrodem, raz ryby nad Rybną, innym razem balony nad Grodzką. Tym razem będą litery.

W tym roku nie obędzie się również bez prac innego artysty, który nieco krócej niż Koziara, choć równie skutecznie ukorzenia się w Nocy Kultury. Mowa o Pawle Adamcu, który zachwycał już przechodniów ukwieconą Bramą Rybną, albo czarował zapachami ziół w wąziutkiej ul. Ku Farze. Teraz wziął na warsztat egzotyczne kwiaty, które będą zwisać z jednego z balkonów na pl. Po Farze. – Będzie to instalacja zawierająca w sobie szklane probówki – zdradza Adamiec, który szykuje jeszcze kilka innych niespodzianek.

Po niezbyt oczywistych miejscach porozmieszczane będą tym razem sceny muzyczne. Jednym z tych miejsc będzie balkon Wydziału Politologii UMCS, skąd ma rozbrzmiewać mieszanka polskiej muzyki rozrywkowej z jazzem i bigbitem. Z balkonu Trybunału Koronnego popłynie grana na żywo muzyka klasyczna, na koncert fortepianowy będzie można wstąpić do jednej z bram przy Archidiakońskiej, zaś na tańce można się wybrać na pl. Litewski. Kolejna scena muzyczna stanie na dachu dawnych Tarasów Zamkowych, gdzie można się spodziewać takiej egzotyki jak Litwinów grających kompozycje inspirowane jazzem… brazylijskim i cygańskim.

Niecodziennym widowiskiem ma być koncert na instrumencie zwanym harmoniką szklaną. Co to takiego? Skrzynia kryjąca kilkadziesiąt obracających się szklanych mis. Muzyk wydobywa z nich dźwięk poprzez dotyk wilgotnymi palcami. Efekt będzie można usłyszeć na klasztornym wirydarzu dominikanów.

Po sąsiedzku, na placu przy dawnej siedzibie Teatru Andersena będzie wystawiany kilkuminutowy spektakl, jeden z wielu wpisanych do programu tegorocznej Nocy Kultury. Będzie też widowisko wykorzystujące… silikonowe figurki umieszczane na rzutniku, albo spektakl tworzony przez artystów, którzy mają wciągać do występu przypadkowych przechodniów. Wiadomo, że zaczną na pl. Po Farze, ale nie wiadomo, gdzie skończą.

W tym roku Noc Kultury ma być rozpięta między pl. Litewskim, Starym Miastem, pl. Łokietka, browarem przy Bernardyńskiej i Błoniami obok Zamku, chociaż z atrakcji zaplanowanych na Błoniach organizatorzy robią jeszcze tajemnicę. Niespodzianką nie jest to, że z ruchu wyłączona zostanie jezdnia przed Bramą Krakowską i że więcej będzie kursów nocnych linii, bo miasto, jak zwykle, szykuje się na oblężenie.

– Liczba osób uczestniczących w Nocy Kultury to około 100 tys., jedna czwarta to osoby spoza Lublina – mówi prezydent miasta Krzysztof Żuk. – 95 proc. jest zadowolonych z Nocy Kultury i chce uczestniczyć w niej dalej – dodaje Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta ds. kultury.

Wszystkie atrakcje, których jest znacznie więcej, niż wymieniliśmy w tym tekście, będą bezpłatne.

Programowy spis wydarzeń:

Sztuki wizualne

Słowo daję | ulica Olejna | 19.00-2.00

Głównym bohaterem MiastOpowieści zostanie ulica Olejna. Słowo daję to zaproszenie w świat książek, słów, maszyn do pisania i liter. Znajdziemy tam gigantycznych rozmiarów książkę (Seweryn Chwała i Marcin Błach), biurka z maszynami do pisania, czekającymi na dłonie gości Nocy Kultury czy kredal Dobre Słowa – wielkoformatowy rysunek kredą na ścianie budynku (Joanna Szymanderska). Będzie można zagrać z alfabetem i poznać poezję Stanisława Dróżdża (Zachęta). Zobaczymy książkę uszytą przez Wiolettę i Łukasza Stafińskich – INNE formy. Usłyszymy M.A.N.I.T.O.U. (Małe Acz Niebanalnie Intrygujące Teksty O Uniwersum). Między budynkami zawisną wielkie litery-lampiony z trzech alfabetów – łacińskiego, cyrylicy i hebrajskiego (Jarosław Koziara). Poznamy literę A, która zwichnęła nóżki (Kamil Stańczak). Exprimere Studio by Damian Bakalarz wyświetli na ścianie budynku wiersze młodych lubelskich poetów. Fundacja Dwa Ognie przypomni, o co chodziło w złotych myślach. Nie zabraknie też Domu Słów i palindromów. To nie wszystkie atrakcje. Niespodzianki na Nocy Kultury są wskazane, dlatego warto tam zajrzeć, żeby samemu odkryć wszystkie tajemnice. To będzie wspaniały spacer, przecież daliśmy słowo!

Katarynka CabaretMechTheater | Rynek przed Trybunałem | 19.00-0.00

Melodia starej kołysanki zabrzmi na Starym Mieście i przypomni nam historię o królewnie, którą myszka zjadła. Teatrzyk-pozytywkę, jedyny w swoim rodzaju obiekt grający i opowiadający znaną historię o królu, paziu i królewnie, zaprojektował i wykonał Piotr Kloc.

Kubiczne lampiony – Wzory pogranicza | Plac Łokietka | 19.00-2.00

Symbolika, zapis historii oraz zwykłych zdarzeń, zakodowane w ludowych haftach chust i koszul stanowią inspirację i punkt wyjścia tego cyklu. Na 7 sześcianach zobaczymy graficzną adaptację i współczesną interpretację sztuki i rzemiosła zapisanego na pereborach oraz zdobieniach odzieży mieszkańców pogranicza. Za projekt odpowiada Inicjatywa LWL.

Kwiaty z probówki | Grodzka 7 – balkon | 19.00-2.00

Roślinny projekt wykonany przez zespół florystów pod kierunkiem Pawła Adamca. Z balkonu kamienicy przy ul. Grodzkiej 7 zwisać będzie kilkadziesiąt szklanych probówek, do których trafią egzotyczne gatunki roślin ciętych. Magia żywych kwiatów znowu opanuje Stare Miasto!

Teatr

Lightspektakl Momenty | Plac Dominikański | 22.00, 23.00 oraz 0.00

Lightspektakl to spektakl light bo lekki, świetlny, krótki – dokładnie jak moment przeżywania małej opowieści o szczęściu, w której ciało, cień i projekcje stają się jednym. Niezwykle wyjątkowe w tym spektaklu jest, że akcja przedstawienia będzie odbywała się naprzemiennie lub równolegle na trzech planach: na scenie, ekranie i za ekranem. Za reżyserię i scenariusz spektaklu, który powstał na podstawie wypowiedzi mieszkańców, odpowiada Joanna Lewicka.

#chybanieja | Centrum Kultury | 21.00

Artur Pałyga – dramatopisarz i Paweł Passini – reżyser, chcą spojrzeć na postać Judasza z wielu stron. Punktem wyjścia dla pracy twórców były różne warianty opowieści biblijnej. W publicznej pamięci została relacja ewangelisty Mateusza, który pisał, że Judasz zwrócił srebrniki kapłanom, po czym się powiesił. Piotr w Dziejach Apostolskich pisze, że Judasz żadnych pieniędzy nie zwracał, kupił za nie ziemię i zginął w wypadku. Z kolei jeden z ojców Kościoła, Papiasz, twierdzi, że Judasz roztył się tak bardzo, iż nie mógł przejść tam, gdzie wóz swobodnie przejeżdżał. Skąd te różne wersje? Dlaczego wyparliśmy inne świadectwa? Jak wyglądała rzeczywistość?

Lubelsko-wileńska Noc Kultury

W ramach obchodów 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej, czeka nas spotkanie ze specjalnie na tę okazję zaproszonymi artystami z Wilna. Noc Kultury jest częścią obchodów tego wielkiego święta obu narodów:

Psilicone Theatre | Grodzka 7 – patio | 21.30 oraz 23.30
Na patio kamienicy przy ul. Grodzkiej 7 dwukrotnie wystąpi litewski Psilicone Theatre ze spektaklem „Reject your soul”, któremu będzie towarzyszyć muzyka na żywo. Spektakl oparty jest na baśni O. Wilde'a „Rybak i jego dusza”. Fascynująca i wzruszająca historia miłosna prowadzi do walki między Duszą a Sercem o kontrolę nad ciałem Rybaka.

Arrived | Plac po Farze | 19.00 oraz 21.00

Arrived to artyści teatralni z Wilna, choć sami o sobie mówią, że przybyli z przeszłości. Wydają się być błogo naiwni i chętni do pomocy wszystkim i wszędzie. Mają obsesję na punkcie porządku, starając się skrupulatnie uporządkować miasto, jego mieszkańców i każdą rzecz, która przyciąga ich wzrok. Zaskakują przechodniów swoim zabawnym zachowaniem, prowokują i rozśmieszają, tworząc absurdalne i surrealistyczne sytuacje. Muzyka słyszana z ich walizek jest jedyną wskazówką, skąd pochodzi tych dwoje obcych ludzi.

The Schwings | VIVO! Lublin | 21.00

Zespół grający vintage swing oraz jazz nowoorleański, pochodzący ze stolicy Litwy, Wilna. Grupa została założona w 2011 roku przez legendarnego muzyka jazzowego i multiinstrumentalistę Remisa Rančysa. Schwings szybko zyskały popularność na litewskich festiwalach jazzowych, klubach i imprezach tanecznych typu lindy hop. Początkowo grając złote standardy swing, brazylijskiego i cygańskiego jazzu, zespół zaczął nagrywać własne oryginalne kompozycje.

Noc Kultury odbędzie się także na Litwie, 14/15 czerwca, a z okazji obchodów, Litwini znajdą w programie elementy lubelskiej odsłony tego festiwalu. Publiczność wileńska zobaczy balony Jarosława Koziary i Pauliny Kary, light spektakl Momenty w reżyserii Joanny Lewickiej oraz ceramiczne kamieniczki, fragment glinianej makiety Lubelskiego Starego Miasta.

Muzyka

Jazz na dachu VIVO! Lublin! | VIVO! Lublin | 20.00-23.30

Po raz kolejny uczestnicy Nocy Kultury będą mieli okazję wziąć udział w niepowtarzalnym spektaklu muzycznym na dachu VIVO! Lublin. W tym roku ze sceny na dachu popłynie jazz. Podczas wieczoru usłyszymy trzy składy muzyczne. Pierwszy złożony ze studentów kierunku Jazz i Muzyka Estradowa UMCS – Made in #jazzUMCS. Kolejnymi wykonawcami będą goście z Litwy – The Schwings, którzy zaprezentują własne kompozycje inspirowane złotymi standardami brazylijskiego i cygańskiego jazzu. Gwiazdą wieczoru będzie Jazz Band Młynarski-Masecki, który przeniesie nas w świat tańca i wzruszeń odwołując się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia.

Roztańczony Plac Litewski | Plac Litewski | 19.00-2.00
Miłośnicy tańca na Placu Litewskim będą mogli przetańczyć całą noc! Znajdziemy tam specjalną podłogę, na której swoje umiejętności w tańcu ludowym zaprezentują Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej i Zespół Ludowy Sławiniacy. Zatańczymy też hawajski taniec hula z Fundacją Świadomego Wsparcia. Spróbujemy tanga, salsy, flamenco i swingu. Partnerami strefy są Szkoła Tanga Argentyńskiego Tango Paraiso, SALSA ME, Flamenco Inaczej oraz Swingin’ Lublin

Scena na balkonie Politologii | Plac Litewski – Pałac Lubomirskich | 19.00-0.00

Architektura gmachu Politologii UMCS wręcz zaprasza do działań artystycznych, dlatego na balkonie budynku wystąpią Eddie Hai, Złote Twarze Live Band i Maciejowa Kapela. Gwiazdą sceny będzie Tom Encore. Jego Skarby to unikatowa, retro-futurystyczna ścieżka dźwiękowa miasta. Zanurzona w głębokiej tradycji polskiej muzyki rozrywkowej, jazzowej i big-beatowej, ale czerpiąca również z nagrań terenowych, sampli z kronik filmowych i fragmentów kinematografii. Występ szczególnie ucieszy fanów Jona Hopkinsa lub Ireny Santor, Bonobo albo Jerzego Miliana.

Występom muzycznym będzie towarzyszyła tworzona na żywo przez Bartłomieja Polaka wizualizacja wyświetlana jednocześnie na ścianie budynku.

Scena na balkonie Trybunału | Trybunał Koronny | 20.00-0.00

Balkon Trybunału Koronnego stanie się sceną, z której popłyną dźwięki klasycznej muzyki. Usłyszymy skrzypce, saksofon, trąbkę i wiolonczelę. Za program odpowiada Filharmonia Lubelska i Szkoła Muzyczna im. T. Szeligowskiego.

Miejski maraton fortepianowy | Archidiakońska 1 – brama | 19.00-23.00

Uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. T. Szeligowskiego, a następnie pianiści z Wydziału Artystycznego UMCS ożywią muzyką jedną ze staromiejskich bram. Usłyszeć będzie można najpiękniejsze dzieła muzyki fortepianowej, od Bacha do współczesności. Zabrzmią również znane wszystkim melodie z odrobiną jazzowego zacięcia.

Glass harmonica | wirydarz oo. Dominikanów | 20.15, 22.00 oraz 0.00

To trzeba zobaczyć! To trzeba usłyszeć! Szklana harmonika to podłużna skrzynia na czterech nogach, wewnątrz której umocowanych jest kilkadziesiąt szklanych mis. Za pomocą mechanizmu napędzanego pedałem są one wprawiane w ruch. Jak na tym grać? Muzyk dotyka wilgotnymi opuszkami palców wirujących szklanych kloszy i wprawia je w drganie. Na harmonice zagra Thomas Bloch a towarzyszyć mu będzie Pauline Hass na harfie.

Noc w Browarze | Browar Perła | 19.00-2.00
Teren Browaru Perła otwierają się na Noc Kultury i czekają na wszystkich spragnionych klimatycznej sjesty. Właśnie tam będzie można złapać oddech i zregenerować się w Strefie Foodtruck, zobaczyć instalację Jarosława Koziary i obejrzeć premierę video artu Spacer. Będzie można także zwiedzić Halę Sztuki ze zdjęciami Pawła Miazgi w hołdzie dla Davida Bowiego oraz animacją na półkuli sferycznej Patrycji Turek. Nie zabraknie również zwiedzania zabytkowej Warzelni i Podziemi Browaru Perła. Na zakończenie wieczoru wystartuje afterparty w Klubie Radość.

Eksperyment miejski – nowa kategoria w otwartym naborze

Na szczególną uwagę zasługują projekty, które zostały zgłoszone do programu Nocy Kultury w kategorii Eksperyment miejski. Jest to jedyna i po raz pierwszy ogłoszona nieartystyczna kategoria otwartego naboru. Wśród pomysłów pojawiły się między innymi ogród deszczowy (Grodzka 5a – wejście | 19.00-2.00), warsztaty Mury empatii. O komunikacji w przestrzeni miejskiej (Grodzka 5a – sala widowiskowa | 19.00-21.30), miejski kompostownik (Żmigród 12 | 19.00-2.00), a także pomysł na nową lokalizację stojaka na rowery (Plac Rybny | 19.00-2.00).

Noc Kultury 2018 w Lublinie

e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
xxx / 8 maja 2019 o 15:22
+5
Z oku na rok coraz mniej fajności.
Avatar
łubu-dubu się rozwija / 8 maja 2019 o 15:53
+4
Zapowiada się jak zawsze ciekawie. Nie mogę się doczekać.   Noc Kultury to autentycznie fajna możliwość na spotkanie z miastem z innej strony i zawsze  znajduję coś dla siebie. Jedna z fajniejszych imprez w mieście zdecydowanie  nie wyobrażam sobie miasta bez niej, zawsze jest rozwijająco i inspirująco.  tegoroczny program zapowiada się naprawdę bardzo treściwe. Dużo różnorodnej muzyki, ciekawe instalacje, będzie pięknie.  Tak trzymać!
 W treściwym trolingu nie może zabraknąć słowa "rozwój" i jego wszelakich odmian - taki jest złoty standard przyjęty w agencji d/s wazelinowania przedsięwzięć dewelo-ratusza.
 W treściwym trolingu nie może zabraknąć słowa "rozwój" i jego wszelakich odmian - taki jest złoty standard przyjęty w agencji d/s wazelinowania przedsięwzięć dewelo-ratusza. rozwiń
Avatar
metroPOlia tętniąca wazeliną / 8 maja 2019 o 15:49
+3
cudownie, uwielbiam ten festiwal. miasto tak pięknieje, jest magicznie i w tym roku też się wybieramy z mężem i przyjaciółmi, którzy specjalnie przyjadą do nas z Gdańska
 A do mnie specjalnie przyleci ciotka z Nju Jorku PO to, żeby łyknąć koncernowego beera za 15 zyli w wyjątkowej atmosferze kreowanej przez stada januszy i grażynek wlekących za sobą brajanki i dżessiki oraz w otoczeniu licznych pawi POkrywających ulice miasta POdczas tej niezaPOmnianej nocy.
Avatar
impreza POd karczmarzy / 8 maja 2019 o 15:25
+3
Z oku na rok coraz mniej fajności.
 A główna atrakcja tego typu spędów, czyli kufel "kultury", z każdym rokiem droższy.
Avatar
kazik / 8 maja 2019 o 19:26
+2
Goło ale wesoło . Żuk się bawi długi rosną.
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 19:18
+1
A będzie można posiedzieć na ławeczce za 100.000 zł kupionej z naszych podatków ???
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 13:45
-1
Lipa jak co rok.
Avatar
maria / 8 maja 2019 o 15:35
-4
cudownie, uwielbiam ten festiwal. miasto tak pięknieje, jest magicznie i w tym roku też się wybieramy z mężem i przyjaciółmi, którzy specjalnie przyjadą do nas z Gdańska
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 15:43
-6
Zapowiada się jak zawsze ciekawie. Nie mogę się doczekać. Noc Kultury to autentycznie fajna możliwość na spotkanie z miastem z innej strony i zawsze znajduję coś dla siebie. Jedna z fajniejszych imprez w mieście zdecydowanie nie wyobrażam sobie miasta bez niej, zawsze jest rozwijająco i inspirująco. tegoroczny program zapowiada się naprawdę bardzo treściwe. Dużo różnorodnej muzyki, ciekawe instalacje, będzie pięknie. Tak trzymać!
Avatar
Gość / 9 maja 2019 o 19:18
+1
A będzie można posiedzieć na ławeczce za 100.000 zł kupionej z naszych podatków ???
Avatar
kazik / 8 maja 2019 o 19:26
+2
Goło ale wesoło . Żuk się bawi długi rosną.
Avatar
łubu-dubu się rozwija / 8 maja 2019 o 15:53
+4
Zapowiada się jak zawsze ciekawie. Nie mogę się doczekać.   Noc Kultury to autentycznie fajna możliwość na spotkanie z miastem z innej strony i zawsze  znajduję coś dla siebie. Jedna z fajniejszych imprez w mieście zdecydowanie  nie wyobrażam sobie miasta bez niej, zawsze jest rozwijająco i inspirująco.  tegoroczny program zapowiada się naprawdę bardzo treściwe. Dużo różnorodnej muzyki, ciekawe instalacje, będzie pięknie.  Tak trzymać!
 W treściwym trolingu nie może zabraknąć słowa "rozwój" i jego wszelakich odmian - taki jest złoty standard przyjęty w agencji d/s wazelinowania przedsięwzięć dewelo-ratusza.
 W treściwym trolingu nie może zabraknąć słowa "rozwój" i jego wszelakich odmian - taki jest złoty standard przyjęty w agencji d/s wazelinowania przedsięwzięć dewelo-ratusza. rozwiń
Avatar
metroPOlia tętniąca wazeliną / 8 maja 2019 o 15:49
+3
cudownie, uwielbiam ten festiwal. miasto tak pięknieje, jest magicznie i w tym roku też się wybieramy z mężem i przyjaciółmi, którzy specjalnie przyjadą do nas z Gdańska
 A do mnie specjalnie przyleci ciotka z Nju Jorku PO to, żeby łyknąć koncernowego beera za 15 zyli w wyjątkowej atmosferze kreowanej przez stada januszy i grażynek wlekących za sobą brajanki i dżessiki oraz w otoczeniu licznych pawi POkrywających ulice miasta POdczas tej niezaPOmnianej nocy.
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 15:43
-6
Zapowiada się jak zawsze ciekawie. Nie mogę się doczekać. Noc Kultury to autentycznie fajna możliwość na spotkanie z miastem z innej strony i zawsze znajduję coś dla siebie. Jedna z fajniejszych imprez w mieście zdecydowanie nie wyobrażam sobie miasta bez niej, zawsze jest rozwijająco i inspirująco. tegoroczny program zapowiada się naprawdę bardzo treściwe. Dużo różnorodnej muzyki, ciekawe instalacje, będzie pięknie. Tak trzymać!
Avatar
maria / 8 maja 2019 o 15:35
-4
cudownie, uwielbiam ten festiwal. miasto tak pięknieje, jest magicznie i w tym roku też się wybieramy z mężem i przyjaciółmi, którzy specjalnie przyjadą do nas z Gdańska
Avatar
impreza POd karczmarzy / 8 maja 2019 o 15:25
+3
Z oku na rok coraz mniej fajności.
 A główna atrakcja tego typu spędów, czyli kufel "kultury", z każdym rokiem droższy.
Avatar
xxx / 8 maja 2019 o 15:22
+5
Z oku na rok coraz mniej fajności.
Avatar
Gość / 8 maja 2019 o 13:45
-1
Lipa jak co rok.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wystawa "Do raju jeszcze daleko" w Zamościu
24 maja 2019, 17:00

Wystawa "Do raju jeszcze daleko" w Zamościu 0 0

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na wernisaż wystawy Mateusza Kowalika "Do raju jeszcze daleko". Otwarcie ekspozycji zaplanowano na 24 maja o godz. 17 w Galerii Fotografii Ratusz.

Zamość: Tablety od radnych dla dzieci
film

Zamość: Tablety od radnych dla dzieci 0 0

Chcieli oddać potrzebującym dzieciom służbowe tablety, ale ich inicjatywa nie spotkała się z poparciem kolegów radnych. Sami więc kupili sprzęt przekazali go do Pogotowia Opiekuńczego w Zamościu.

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni

Ulica Sowińskiego w Lublinie od lat czeka na przebudowę. Kierowcy jeżdżący tędy nie będą zadowoleni 0 10

Pod znakiem zapytania stanęła planowana od wielu lat odnowa ul. Sowińskiego. Prezydent jest gotów porzucić tę inwestycję, żeby zdobyć pieniądze, których zabrakło do przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Decyzje w tej sprawie mają zapaść na posiedzeniu Rady Miasta, która zbierze się za tydzień.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 maja 2019 r. 0 0

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą
galeria

Noc Kultury 2019 od kuchni. Co zobaczymy nad ulicą Złotą 0 0

Pod hasłem „Scenografia UMCS” w programie tegorocznej Nocy Kultury kryje się praca 36 osób tworzących instalację pod opieką Jarosława Koziary.

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie

120 lat miejskich wodociągów w Lublinie 0 1

Do 120. urodzin szykują się miejskie wodociągi, które zaczną świętować już 1 czerwca, czyli miesiąc przed okrągłą rocznicą powołania do życia spółki zaopatrującej mieszkańców w wodę. Tego dnia otwarta dla zwiedzających zostanie stacja wodociągowa „Centralna” mieszcząca się przy al. Piłsudskiego 15.

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni
galeria

Innowacyjne szkoły, nauczyciele i uczniowie nagrodzeni 4 2

O innowacjach się nie mówi, innowacje się po prostu realizuje – powiedział Ireneusz Maksim, nauczyciel z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego, odbiegając nagrodę w kategorii „Nauczyciel – Lider Innowacji”. Wśród laureatów podczas środowej gali w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji była im. kraśnicka drużyna robotyczna Spice Gears.

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu"
Raport z miejsca tragedii
galeria
film

Krajobraz po kataklizmie w Stasinie. "Dach z domu leży gdzieś na polu" 12 6

Strażacy, żołnierze obrony terytorialnej, rodziny, sąsiedzi, znajomi z pracy. Kto tylko może pomaga poszkodowanym po wtorkowej trąbie powietrznej. W czwartek rodziny, którym żywioł odebrał dorobek życia, mają otrzymać pomoc od państwa. Zbiórkę pieniędzy prowadzi już Caritas.

Nowy Świat - w obiektywie Krzysztofa Zająca. Wystawa w Galerii Atelier w Chełmie [zdjęcia]
film

Nowy Świat - w obiektywie Krzysztofa Zająca. Wystawa w Galerii Atelier w Chełmie [zdjęcia] 0 0

Na wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Zająca zaprosiła nas Galeria Atelier Ryszarda Karczmarskiego.

MŚ U-20: W czwartek i piątek pierwsze mecze na Arenie Lublin

MŚ U-20: W czwartek i piątek pierwsze mecze na Arenie Lublin 6 0

W środę na Arenie odbyły się konferencje prasowe czterech zespołów, które w najbliższych dniach rozegrają swoje mecze w Lublinie. Dla dziennikarzy była to też pierwsza okazja do poznania mistrzostw świata od kuchni

Skąd się biorą trąby powietrzne? Tak trąbę powietrzną nad gm. Wojciechów było widać z Lublina [wideo]
film

Skąd się biorą trąby powietrzne? Tak trąbę powietrzną nad gm. Wojciechów było widać z Lublina [wideo] 26 1

Rozmowa z Grzegorzem Kołodziejem z Zakładu Hydrologii i Klimatologii UMCS.

Koncert Grupy Sip w Radiu Lublin
24 maja 2019, 19:00

Koncert Grupy Sip w Radiu Lublin 0 0

W piątek, 24 maja o godz. 19 w studiu muzycznym Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi Jolka Sip z zespołem.

Koncert "Bakajlando" czyli Wiśnia Bakajoko i goście w Graffiti
24 maja 2019, 19:00

Koncert "Bakajlando" czyli Wiśnia Bakajoko i goście w Graffiti 0 0

W piątek, 24 maja o godz. 20 w klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) odbędzie się koncert promujący pierwszą płytę formacji Wiśnia Bakajoko. Z tej okazji w Lublinie wystąpi także galeria zaproszonych gości.

Stypendia dla artystów, animatorów kultury i osób zajmujących się opieką nad zabytkami [zdjęcia]

Stypendia dla artystów, animatorów kultury i osób zajmujących się opieką nad zabytkami [zdjęcia] 7 1

W środę w sali widowiskowej Teatru Muzycznego w Lublinie wręczono stypendia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami. Zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Lubelskiego wsparcie finansowe trafi do 142 osób. Łącznie będzie to 144 800 złotych.

Ancestors Legacy: Podbój Saladyna. Saraceni w gotowości (wideo)
film

Ancestors Legacy: Podbój Saladyna. Saraceni w gotowości (wideo) 0 0

Po Słowianach i Wikingach czas na nowych wojowników i nowy teren działań. Premiera dodatku Ancestors Legacy: Podbój Saladyna.

Kalendarz
maj 2019
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.