Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

13 grudnia 2016 r.
7:42

35. rocznica stanu wojennego w Lublinie i regionie

Autor: Zdjęcie autora toma
0 14 A A
13 grudnia 2016 12:30
Na placu Łokietka w Lublinie można zobaczyć instalację przedstawiającą górnika poległego w czasie stanu wojennego
Na placu Łokietka w Lublinie można zobaczyć instalację przedstawiającą górnika poległego w czasie stanu wojennego

W wielu miastach regionu odbędą się dziś uroczystości upamiętniające 35. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. W Lublinie zaplanowano m.in. grę miejską, w której wezmą udział uczniowie lubelskich gimnazjów i liceów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Te wydarzenia kierujemy przede wszystkim do ludzi młodych, bo chcemy przekazywać prawdę o najnowszej historii Polski. Przeczytałem ostatnio, że 58 proc. ludzi nie wie, albo nie rozumie, czym był stan wojenny. Musimy to zmienić – mówi Marian Król, szef lubelskiej „Solidarności”.

W grze miejskiej weźmie udział ok. 50 osób. Termin zgłaszania grup szkolnych minął wczoraj. – Dzięki tego typu atrakcyjnym formom przekazu młodzież ma okazję dowiedzieć się czegoś nowego i zapamiętać wiele rzeczy. Chcemy pokazać historie poszczególnych osób, które walczyły o wolność, a teraz często o nich zapominamy – mówi Michał Sieńko, koordynator gry miejskiej. – Jej uczestnicy otrzymają mapę i zadania. Będą docierali do poszczególnych punktów, a na koniec będą musieli rozwiązać zagadkę. Pozwolimy im na korzystanie z internetu, bo niektórych rzeczy mogą nie wiedzieć – dodaje.

Świdnik

13 grudnia. Miejski Ośrodek Kultury. Godz. 12.30: otwarcie wystawy „586 dni stanu wojennego” i prelekcja. Godz. 13: koncert zespołu „Forteca”. WSk PZL Świdnik (brama główna): rekonstrukcja wydarzeń z grudnia 1981, wojskowa grochówka, przemarsz do kościoła NMP Matki Kościoła w asyście orkiestry górniczej z LW Bogdanka. Godz. 18: msza.

Biała Podlaska

13 grudnia. Godz. 12, złożenie kwiatów pod pomnikiem Solidarności przy ul. Warszawskiej. Godz. 16.50, złożenie kwiatów pod tablicą Ofiar Stanu Wojennego w kościele Wniebowzięcia NMP. O godz. 17 msza.

Lublin

14 grudnia. Kościół pobrygidkowski: godz. 17. Koncert Pieśni Niepokornej, godz. 18. msza., o godz. 19 przemarsz pod siedzibę Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” i odsłonięcie tablicy poświęconej represjonowanym w stanie wojennym.

Tarnogród

18 grudnia. Godz. 10.30, zbiórka przy Domu Kultury w Tarnogrodzie i przemarsz do kościoła parafialnego. O godz. 11 msza. Po mszy na cmentarzu parafialnym zaplanowano złożenie wieńców przy grobie Józefa Gizy. W Domu Kultury odbędzie się część artystyczna uroczystości w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Różańcu.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 grudnia 2016 o 12:03
0
Nie neguję, że w stanie wojennym zginęli ludzie, ale coś mi tu nie gra. Kilka dni temu pisano,że zginęło 56 osób, później że 86. Na -plakacie widoczna jest cyfra 93, a taki jeden na stołeczku twierdził, że zginęło ponad 100 osób. Czy w ten sposób rząd chce wykazać, że 96 osób to w porównaniu ze stanem wojennym nie znaczy nic?
Avatar
hrabiaski / 13 grudnia 2016 o 15:44
0
jeeli ktoś chce uczyć młodzież histori,to radzę nie opluwać prl-u,parę pytań,kto zlikwidowal w polsce analfabetyzm?bezrobocie?kto odbudował kraj?kto stworzył przemysł który był jednym z najsilniejsych w europie?port północny?kto stworzył opiekę lekarską (nikt nie stal w kolejce do specjalisty),dzieci jeździly na  kolonie,nikt nie grzebał w śmietnikach,nie bylo bezdomnych,sanatoria,wczasy,krótko PRL! a kto to wszystko rozpieprzył?! kto rozkradł,stocznie,kopalnie zakłady typu ursus(pocięty na zlom),kto naprodukował unijnych parobków? kto z emerytów zrobil dziadów?! kto każe w kolejce do specjalisty oczekiwac latami?!może na te pytania odpowiedzą ci którzy nam to zafundowali!a kto to większość wie!dlatego wedłóg mnie, nie ma sę z czego cieszyć!26 lat trwa ta radosna tworczość polegająca na tym że afwra goni aferę,wyraźnie!rozkradają bezkarnie naszwspólny majątek!do puchy z nimi!banda łobuzów! kolesie!
jeeli ktoś chce uczyć młodzież histori,to radzę nie opluwać prl-u,parę pytań,kto zlikwidowal w polsce analfabetyzm?bezrobocie?kto odbudował kraj?kto stworzył przemysł który był jednym z najsilniejsych w europie?port północny?kto stworzył opiekę lekarską (nikt nie stal w kolejce do specjalisty),dzieci jeździly na  kolonie,nikt nie grzebał w śmietnikach,nie bylo bezdomnych,sanatoria,wczasy,krótko PRL! a kto to wszystko rozpieprzył?! kto rozkradł,stocznie,kopalnie zakłady typu ursus(pocięty na zlom),kto naprodukował unijnych parobków? kto z eme... rozwiń
Avatar
essi / 13 grudnia 2016 o 14:22
0
a ilu zabił, bo w żadnych źródłach nie mogę odnaleźć ile osób zginęło w okresie od 13 grudnia 1981r. do 31 grudnia 1082r. ?
Avatar
jOOj / 13 grudnia 2016 o 13:10
0
"te wydarzenia kierujemy przede wszystkim do ludzi  młodych , bo chcemy przekazywać prawdę o najnowszej historii Polski"... Ludzie "starzy" wiedzą jak było a młodym trzeba "utrwalać" te kłamstwa... Dobrze że "dzięki" ponad 25 lat "reform" młodzi mają to gdzieś... a i coraz więcej "starych" też ma to gdzieś...
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:42
0
Szkoda, że ludzie nie wiedzieli, że przy Okrągłym Stole został zawarty dużo ważniejszy kontrakt pod stołem.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:39
0
Zaproszenie towarzysza jenerała do Rady Bezpieczenstwa Narodowego jest dla Polaków największa plamą na prezydenturze Bredzisława
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:28
0
Jaruzel wystawiając czołgi na ulice, nie widział ilu Polaków będzie musiał zabić, a zrobił to. Powinien być zdegradowany i wyp..ony z Powązek
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:05
0
Bez pompy ,bo skutkiem działalności tych bohaterów 5-7 tys ludzi w latach 90-95 targnało się na własne życie.To nie kto inny jak solidarność z układem okrągłostołowym zafundowała nam grabieżcą gospodarkę.Przecież to złodziejstwo wyrosło z układu wałęsowskiego.Internowani pobrali odszkodowania,a ogromna masa ludzi została bez środków do życia i kilkadziesiąt tysięcy ludzi w żałobie którym nikt nie pomógł.Niech Król weźmie sobie gumowy młotek i każdego ranka uderzy się w łepetynę ,by nie kadzić głupot.Czym innym jest jak walczą o koryto przeciwnicy ,a czym innym jest jak wybrani swoim zgotowali smutny los.A może by i o tych/a może szczególnie o tych/pamiętać.Nawet jak rządzili PSL-owcy to policja strzelała z gumowych kul do rolników,a to było po 90-tym roku.Itd.itd
Bez pompy ,bo skutkiem działalności tych bohaterów 5-7 tys ludzi w latach 90-95 targnało się na własne życie.To nie kto inny jak solidarność z układem okrągłostołowym zafundowała nam grabieżcą gospodarkę.Przecież to złodziejstwo wyrosło z układu wałęsowskiego.Internowani pobrali odszkodowania,a ogromna masa ludzi została bez środków do życia i kilkadziesiąt tysięcy ludzi w żałobie którym nikt nie pomógł.Niech Król weźmie sobie gumowy młotek i każdego ranka uderzy się w łepetynę ,by nie kadzić głupot.Czym innym jest jak walczą o koryto prze... rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 10:49
0
***e-sprawdz-punkty-karne.pl/ jedyny serwis gdzie sprawdzisz ilość punktów karnych online!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 10:48
0
***e-sprawdz-punkty-karne.pl/ jedyny serwis gdzie sprawdzisz ilość punktów karnych online!
Avatar
Gość / 14 grudnia 2016 o 12:03
0
Nie neguję, że w stanie wojennym zginęli ludzie, ale coś mi tu nie gra. Kilka dni temu pisano,że zginęło 56 osób, później że 86. Na -plakacie widoczna jest cyfra 93, a taki jeden na stołeczku twierdził, że zginęło ponad 100 osób. Czy w ten sposób rząd chce wykazać, że 96 osób to w porównaniu ze stanem wojennym nie znaczy nic?
Avatar
hrabiaski / 13 grudnia 2016 o 15:44
0
jeeli ktoś chce uczyć młodzież histori,to radzę nie opluwać prl-u,parę pytań,kto zlikwidowal w polsce analfabetyzm?bezrobocie?kto odbudował kraj?kto stworzył przemysł który był jednym z najsilniejsych w europie?port północny?kto stworzył opiekę lekarską (nikt nie stal w kolejce do specjalisty),dzieci jeździly na  kolonie,nikt nie grzebał w śmietnikach,nie bylo bezdomnych,sanatoria,wczasy,krótko PRL! a kto to wszystko rozpieprzył?! kto rozkradł,stocznie,kopalnie zakłady typu ursus(pocięty na zlom),kto naprodukował unijnych parobków? kto z emerytów zrobil dziadów?! kto każe w kolejce do specjalisty oczekiwac latami?!może na te pytania odpowiedzą ci którzy nam to zafundowali!a kto to większość wie!dlatego wedłóg mnie, nie ma sę z czego cieszyć!26 lat trwa ta radosna tworczość polegająca na tym że afwra goni aferę,wyraźnie!rozkradają bezkarnie naszwspólny majątek!do puchy z nimi!banda łobuzów! kolesie!
jeeli ktoś chce uczyć młodzież histori,to radzę nie opluwać prl-u,parę pytań,kto zlikwidowal w polsce analfabetyzm?bezrobocie?kto odbudował kraj?kto stworzył przemysł który był jednym z najsilniejsych w europie?port północny?kto stworzył opiekę lekarską (nikt nie stal w kolejce do specjalisty),dzieci jeździly na  kolonie,nikt nie grzebał w śmietnikach,nie bylo bezdomnych,sanatoria,wczasy,krótko PRL! a kto to wszystko rozpieprzył?! kto rozkradł,stocznie,kopalnie zakłady typu ursus(pocięty na zlom),kto naprodukował unijnych parobków? kto z eme... rozwiń
Avatar
essi / 13 grudnia 2016 o 14:22
0
a ilu zabił, bo w żadnych źródłach nie mogę odnaleźć ile osób zginęło w okresie od 13 grudnia 1981r. do 31 grudnia 1082r. ?
Avatar
jOOj / 13 grudnia 2016 o 13:10
0
"te wydarzenia kierujemy przede wszystkim do ludzi  młodych , bo chcemy przekazywać prawdę o najnowszej historii Polski"... Ludzie "starzy" wiedzą jak było a młodym trzeba "utrwalać" te kłamstwa... Dobrze że "dzięki" ponad 25 lat "reform" młodzi mają to gdzieś... a i coraz więcej "starych" też ma to gdzieś...
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:42
0
Szkoda, że ludzie nie wiedzieli, że przy Okrągłym Stole został zawarty dużo ważniejszy kontrakt pod stołem.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:39
0
Zaproszenie towarzysza jenerała do Rady Bezpieczenstwa Narodowego jest dla Polaków największa plamą na prezydenturze Bredzisława
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:28
0
Jaruzel wystawiając czołgi na ulice, nie widział ilu Polaków będzie musiał zabić, a zrobił to. Powinien być zdegradowany i wyp..ony z Powązek
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:05
0
Bez pompy ,bo skutkiem działalności tych bohaterów 5-7 tys ludzi w latach 90-95 targnało się na własne życie.To nie kto inny jak solidarność z układem okrągłostołowym zafundowała nam grabieżcą gospodarkę.Przecież to złodziejstwo wyrosło z układu wałęsowskiego.Internowani pobrali odszkodowania,a ogromna masa ludzi została bez środków do życia i kilkadziesiąt tysięcy ludzi w żałobie którym nikt nie pomógł.Niech Król weźmie sobie gumowy młotek i każdego ranka uderzy się w łepetynę ,by nie kadzić głupot.Czym innym jest jak walczą o koryto przeciwnicy ,a czym innym jest jak wybrani swoim zgotowali smutny los.A może by i o tych/a może szczególnie o tych/pamiętać.Nawet jak rządzili PSL-owcy to policja strzelała z gumowych kul do rolników,a to było po 90-tym roku.Itd.itd
Bez pompy ,bo skutkiem działalności tych bohaterów 5-7 tys ludzi w latach 90-95 targnało się na własne życie.To nie kto inny jak solidarność z układem okrągłostołowym zafundowała nam grabieżcą gospodarkę.Przecież to złodziejstwo wyrosło z układu wałęsowskiego.Internowani pobrali odszkodowania,a ogromna masa ludzi została bez środków do życia i kilkadziesiąt tysięcy ludzi w żałobie którym nikt nie pomógł.Niech Król weźmie sobie gumowy młotek i każdego ranka uderzy się w łepetynę ,by nie kadzić głupot.Czym innym jest jak walczą o koryto prze... rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 10:49
0
***e-sprawdz-punkty-karne.pl/ jedyny serwis gdzie sprawdzisz ilość punktów karnych online!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 10:48
0
***e-sprawdz-punkty-karne.pl/ jedyny serwis gdzie sprawdzisz ilość punktów karnych online!
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 lipca 2018 r. 0 0

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia]
galeria

Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina w Centrum Historii Sportu [zdjęcia] 1 0

Wernisaż wystawy "Lekkoatletyczni Mistrzowie Lublina" odbył się w środę w Centrum Historii Sportu w Lublinie.

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia]
galeria

Lubelskie wojsko sprzedaje stary sprzęt. Co można kupić? [zdjęcia] 27 4

Tarpany, ciężarówki star z chłodniami i inne wojskowe skarby czekają na chętnych w ostatnim w te wakacje przetargu Agencji Mienia Wojskowego, która zarabia w ten sposób na modernizację polskiej armii.

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi

Pan Janusz jedzie dla Bianki. Spotyka życzliwych ludzi 0 2

Janusz Kobyłka jedzie dookoła Polski dla chorej Bianki. W trasę wyruszył z Lubartowa 30 czerwca. Wczoraj był już Lubuskiem. Do domu wróci w połowie sierpnia

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"?
galeria
film

Historyczne odkrycie przed Bramą Krakowską w Lublinie. Jak będzie wyglądać "okno czasu"? 27 11

Przed Bramą Krakowską zaczęły się prace przy zabezpieczaniu studni odkrytej podczas wymiany nawierzchni pl. Łokietka. Betonowy krąg ma wzmocnić konstrukcję i umożliwić późniejsze zamontowanie „okna czasu”, przez które zajrzymy w 22-metrową otchłań. Już w czwartek możemy poznać szczegóły tej nowej atrakcji.

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony

"Zdrowych świń nie powinno się wybijać". Wyrok na zwierzęta odroczony 12 9

Po wtorkowej blokadzie rolników, inspekcja weterynaryjna wstrzymała akcję wybijania świń w miejscowości Dawidy (gm. Jabłoń).

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018

Są już bilety na Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi 2018 1 0

Co Gdzie Kiedy. Można już kupić bilety na wydarzenia 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się 28 lipca.

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem

Po kontroli w Lubelskiem: Margaryna zamiast masła, a żółty ser wcale nie był serem 36 16

Z białego sera ciekła granatowa serwatka, obiecywane przez jadłospis masło leżało w magazynie, a na talerzach lądowała margaryna, zaś żółty ser wcale nie był serem. Na takie ciekawostki natknęli się kontrolerzy w firmach dostarczających posiłki m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz szpitala.

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1

Wisła Puławy pokonała w sparingu Chełmiankę 2:1 12 0

Wisła Puławy wygrała w środę z Chełmianką 2:1. W sobotę podopieczni Jacka Magnuszewskiego zagrają w Kozienicach z tamtejszą Energią. Mecz rozpocznie się o godz. 11

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku

Właściciel Stokrotek wygrywa z fiskusem. Emperia nie musi płacić 200 mln zł podatku 21 7

Emperia, czyli właściciel ogólnopolskiej sieci supermarketów Stokrotka, nie musi płacić około 200 milionów złotych podatku – uznał we wtorek Wojewódzki Sądu Administracyjny w Warszawie i uchylił decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej.

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki?

Avia zremisowała w sparingu z KSZO. Powrót Mateusza Jarzynki? 3 0

Piłkarze ze Świdnika mają za sobą mecz kontrolny z kolejnym mocnym rywalem. W sobotę przegrali z Radomiakiem 0:2, a w środę zremisowali bezbramkowo z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej
9 września 2018, 19:00

Urszula Dudziak w Filharmonii Lubelskiej 3 0

Co Gdzie Kiedy. 9 września o godz. 19 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej - Urszula Dudziak. Artystka wystąpi z koncertem pt. Wyśpiewam wam więcej.

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia]
galeria

Została Miss Lubelszczyzny Nastolatek. Pracowała już w Mediolanie i Paryżu [zdjęcia] 16 5

Karolina Wojtiuk, która została pierwszą wicemiss Lubelszczyzny 2018, będzie reprezentować nasze województwo podczas gali finałowej Miss Polski 2018. Impreza odbędzie się w grudniu w Krynicy Zdroju.

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny 0 1

Przy ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej powstanie punkt przedszkolny. Władze miasta udzieliły już pozwolenia na budowę.

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy

Zaginęła 65-latka z Kocka. Może potrzebować pilnej pomocy 32 0

3 lipca w Kocku (pow. lubartowski) zaginęła Maria Krystyna Nowicka.

Kalendarz
lipiec 2018
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.