Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

13 grudnia 2016 r.
7:42

35. rocznica stanu wojennego w Lublinie i regionie

Autor: Zdjęcie autora toma
0 14 A A
13 grudnia 2016 12:30
Na placu Łokietka w Lublinie można zobaczyć instalację przedstawiającą górnika poległego w czasie stanu wojennego
Na placu Łokietka w Lublinie można zobaczyć instalację przedstawiającą górnika poległego w czasie stanu wojennego

W wielu miastach regionu odbędą się dziś uroczystości upamiętniające 35. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. W Lublinie zaplanowano m.in. grę miejską, w której wezmą udział uczniowie lubelskich gimnazjów i liceów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Te wydarzenia kierujemy przede wszystkim do ludzi młodych, bo chcemy przekazywać prawdę o najnowszej historii Polski. Przeczytałem ostatnio, że 58 proc. ludzi nie wie, albo nie rozumie, czym był stan wojenny. Musimy to zmienić – mówi Marian Król, szef lubelskiej „Solidarności”.

W grze miejskiej weźmie udział ok. 50 osób. Termin zgłaszania grup szkolnych minął wczoraj. – Dzięki tego typu atrakcyjnym formom przekazu młodzież ma okazję dowiedzieć się czegoś nowego i zapamiętać wiele rzeczy. Chcemy pokazać historie poszczególnych osób, które walczyły o wolność, a teraz często o nich zapominamy – mówi Michał Sieńko, koordynator gry miejskiej. – Jej uczestnicy otrzymają mapę i zadania. Będą docierali do poszczególnych punktów, a na koniec będą musieli rozwiązać zagadkę. Pozwolimy im na korzystanie z internetu, bo niektórych rzeczy mogą nie wiedzieć – dodaje.

Świdnik

13 grudnia. Miejski Ośrodek Kultury. Godz. 12.30: otwarcie wystawy „586 dni stanu wojennego” i prelekcja. Godz. 13: koncert zespołu „Forteca”. WSk PZL Świdnik (brama główna): rekonstrukcja wydarzeń z grudnia 1981, wojskowa grochówka, przemarsz do kościoła NMP Matki Kościoła w asyście orkiestry górniczej z LW Bogdanka. Godz. 18: msza.

Biała Podlaska

13 grudnia. Godz. 12, złożenie kwiatów pod pomnikiem Solidarności przy ul. Warszawskiej. Godz. 16.50, złożenie kwiatów pod tablicą Ofiar Stanu Wojennego w kościele Wniebowzięcia NMP. O godz. 17 msza.

Lublin

14 grudnia. Kościół pobrygidkowski: godz. 17. Koncert Pieśni Niepokornej, godz. 18. msza., o godz. 19 przemarsz pod siedzibę Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” i odsłonięcie tablicy poświęconej represjonowanym w stanie wojennym.

Tarnogród

18 grudnia. Godz. 10.30, zbiórka przy Domu Kultury w Tarnogrodzie i przemarsz do kościoła parafialnego. O godz. 11 msza. Po mszy na cmentarzu parafialnym zaplanowano złożenie wieńców przy grobie Józefa Gizy. W Domu Kultury odbędzie się część artystyczna uroczystości w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. W. Witosa w Różańcu.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 14 grudnia 2016 o 12:03
0
Nie neguję, że w stanie wojennym zginęli ludzie, ale coś mi tu nie gra. Kilka dni temu pisano,że zginęło 56 osób, później że 86. Na -plakacie widoczna jest cyfra 93, a taki jeden na stołeczku twierdził, że zginęło ponad 100 osób. Czy w ten sposób rząd chce wykazać, że 96 osób to w porównaniu ze stanem wojennym nie znaczy nic?
Avatar
hrabiaski / 13 grudnia 2016 o 15:44
0
jeeli ktoś chce uczyć młodzież histori,to radzę nie opluwać prl-u,parę pytań,kto zlikwidowal w polsce analfabetyzm?bezrobocie?kto odbudował kraj?kto stworzył przemysł który był jednym z najsilniejsych w europie?port północny?kto stworzył opiekę lekarską (nikt nie stal w kolejce do specjalisty),dzieci jeździly na  kolonie,nikt nie grzebał w śmietnikach,nie bylo bezdomnych,sanatoria,wczasy,krótko PRL! a kto to wszystko rozpieprzył?! kto rozkradł,stocznie,kopalnie zakłady typu ursus(pocięty na zlom),kto naprodukował unijnych parobków? kto z emerytów zrobil dziadów?! kto każe w kolejce do specjalisty oczekiwac latami?!może na te pytania odpowiedzą ci którzy nam to zafundowali!a kto to większość wie!dlatego wedłóg mnie, nie ma sę z czego cieszyć!26 lat trwa ta radosna tworczość polegająca na tym że afwra goni aferę,wyraźnie!rozkradają bezkarnie naszwspólny majątek!do puchy z nimi!banda łobuzów! kolesie!
jeeli ktoś chce uczyć młodzież histori,to radzę nie opluwać prl-u,parę pytań,kto zlikwidowal w polsce analfabetyzm?bezrobocie?kto odbudował kraj?kto stworzył przemysł który był jednym z najsilniejsych w europie?port północny?kto stworzył opiekę lekarską (nikt nie stal w kolejce do specjalisty),dzieci jeździly na  kolonie,nikt nie grzebał w śmietnikach,nie bylo bezdomnych,sanatoria,wczasy,krótko PRL! a kto to wszystko rozpieprzył?! kto rozkradł,stocznie,kopalnie zakłady typu ursus(pocięty na zlom),kto naprodukował unijnych parobków? kto z eme... rozwiń
Avatar
essi / 13 grudnia 2016 o 14:22
0
a ilu zabił, bo w żadnych źródłach nie mogę odnaleźć ile osób zginęło w okresie od 13 grudnia 1981r. do 31 grudnia 1082r. ?
Avatar
jOOj / 13 grudnia 2016 o 13:10
0
"te wydarzenia kierujemy przede wszystkim do ludzi  młodych , bo chcemy przekazywać prawdę o najnowszej historii Polski"... Ludzie "starzy" wiedzą jak było a młodym trzeba "utrwalać" te kłamstwa... Dobrze że "dzięki" ponad 25 lat "reform" młodzi mają to gdzieś... a i coraz więcej "starych" też ma to gdzieś...
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:42
0
Szkoda, że ludzie nie wiedzieli, że przy Okrągłym Stole został zawarty dużo ważniejszy kontrakt pod stołem.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:39
0
Zaproszenie towarzysza jenerała do Rady Bezpieczenstwa Narodowego jest dla Polaków największa plamą na prezydenturze Bredzisława
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:28
0
Jaruzel wystawiając czołgi na ulice, nie widział ilu Polaków będzie musiał zabić, a zrobił to. Powinien być zdegradowany i wyp..ony z Powązek
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:05
0
Bez pompy ,bo skutkiem działalności tych bohaterów 5-7 tys ludzi w latach 90-95 targnało się na własne życie.To nie kto inny jak solidarność z układem okrągłostołowym zafundowała nam grabieżcą gospodarkę.Przecież to złodziejstwo wyrosło z układu wałęsowskiego.Internowani pobrali odszkodowania,a ogromna masa ludzi została bez środków do życia i kilkadziesiąt tysięcy ludzi w żałobie którym nikt nie pomógł.Niech Król weźmie sobie gumowy młotek i każdego ranka uderzy się w łepetynę ,by nie kadzić głupot.Czym innym jest jak walczą o koryto przeciwnicy ,a czym innym jest jak wybrani swoim zgotowali smutny los.A może by i o tych/a może szczególnie o tych/pamiętać.Nawet jak rządzili PSL-owcy to policja strzelała z gumowych kul do rolników,a to było po 90-tym roku.Itd.itd
Bez pompy ,bo skutkiem działalności tych bohaterów 5-7 tys ludzi w latach 90-95 targnało się na własne życie.To nie kto inny jak solidarność z układem okrągłostołowym zafundowała nam grabieżcą gospodarkę.Przecież to złodziejstwo wyrosło z układu wałęsowskiego.Internowani pobrali odszkodowania,a ogromna masa ludzi została bez środków do życia i kilkadziesiąt tysięcy ludzi w żałobie którym nikt nie pomógł.Niech Król weźmie sobie gumowy młotek i każdego ranka uderzy się w łepetynę ,by nie kadzić głupot.Czym innym jest jak walczą o koryto prze... rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 10:49
0
***e-sprawdz-punkty-karne.pl/ jedyny serwis gdzie sprawdzisz ilość punktów karnych online!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 10:48
0
***e-sprawdz-punkty-karne.pl/ jedyny serwis gdzie sprawdzisz ilość punktów karnych online!
Avatar
Gość / 14 grudnia 2016 o 12:03
0
Nie neguję, że w stanie wojennym zginęli ludzie, ale coś mi tu nie gra. Kilka dni temu pisano,że zginęło 56 osób, później że 86. Na -plakacie widoczna jest cyfra 93, a taki jeden na stołeczku twierdził, że zginęło ponad 100 osób. Czy w ten sposób rząd chce wykazać, że 96 osób to w porównaniu ze stanem wojennym nie znaczy nic?
Avatar
hrabiaski / 13 grudnia 2016 o 15:44
0
jeeli ktoś chce uczyć młodzież histori,to radzę nie opluwać prl-u,parę pytań,kto zlikwidowal w polsce analfabetyzm?bezrobocie?kto odbudował kraj?kto stworzył przemysł który był jednym z najsilniejsych w europie?port północny?kto stworzył opiekę lekarską (nikt nie stal w kolejce do specjalisty),dzieci jeździly na  kolonie,nikt nie grzebał w śmietnikach,nie bylo bezdomnych,sanatoria,wczasy,krótko PRL! a kto to wszystko rozpieprzył?! kto rozkradł,stocznie,kopalnie zakłady typu ursus(pocięty na zlom),kto naprodukował unijnych parobków? kto z emerytów zrobil dziadów?! kto każe w kolejce do specjalisty oczekiwac latami?!może na te pytania odpowiedzą ci którzy nam to zafundowali!a kto to większość wie!dlatego wedłóg mnie, nie ma sę z czego cieszyć!26 lat trwa ta radosna tworczość polegająca na tym że afwra goni aferę,wyraźnie!rozkradają bezkarnie naszwspólny majątek!do puchy z nimi!banda łobuzów! kolesie!
jeeli ktoś chce uczyć młodzież histori,to radzę nie opluwać prl-u,parę pytań,kto zlikwidowal w polsce analfabetyzm?bezrobocie?kto odbudował kraj?kto stworzył przemysł który był jednym z najsilniejsych w europie?port północny?kto stworzył opiekę lekarską (nikt nie stal w kolejce do specjalisty),dzieci jeździly na  kolonie,nikt nie grzebał w śmietnikach,nie bylo bezdomnych,sanatoria,wczasy,krótko PRL! a kto to wszystko rozpieprzył?! kto rozkradł,stocznie,kopalnie zakłady typu ursus(pocięty na zlom),kto naprodukował unijnych parobków? kto z eme... rozwiń
Avatar
essi / 13 grudnia 2016 o 14:22
0
a ilu zabił, bo w żadnych źródłach nie mogę odnaleźć ile osób zginęło w okresie od 13 grudnia 1981r. do 31 grudnia 1082r. ?
Avatar
jOOj / 13 grudnia 2016 o 13:10
0
"te wydarzenia kierujemy przede wszystkim do ludzi  młodych , bo chcemy przekazywać prawdę o najnowszej historii Polski"... Ludzie "starzy" wiedzą jak było a młodym trzeba "utrwalać" te kłamstwa... Dobrze że "dzięki" ponad 25 lat "reform" młodzi mają to gdzieś... a i coraz więcej "starych" też ma to gdzieś...
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:42
0
Szkoda, że ludzie nie wiedzieli, że przy Okrągłym Stole został zawarty dużo ważniejszy kontrakt pod stołem.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:39
0
Zaproszenie towarzysza jenerała do Rady Bezpieczenstwa Narodowego jest dla Polaków największa plamą na prezydenturze Bredzisława
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:28
0
Jaruzel wystawiając czołgi na ulice, nie widział ilu Polaków będzie musiał zabić, a zrobił to. Powinien być zdegradowany i wyp..ony z Powązek
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 11:05
0
Bez pompy ,bo skutkiem działalności tych bohaterów 5-7 tys ludzi w latach 90-95 targnało się na własne życie.To nie kto inny jak solidarność z układem okrągłostołowym zafundowała nam grabieżcą gospodarkę.Przecież to złodziejstwo wyrosło z układu wałęsowskiego.Internowani pobrali odszkodowania,a ogromna masa ludzi została bez środków do życia i kilkadziesiąt tysięcy ludzi w żałobie którym nikt nie pomógł.Niech Król weźmie sobie gumowy młotek i każdego ranka uderzy się w łepetynę ,by nie kadzić głupot.Czym innym jest jak walczą o koryto przeciwnicy ,a czym innym jest jak wybrani swoim zgotowali smutny los.A może by i o tych/a może szczególnie o tych/pamiętać.Nawet jak rządzili PSL-owcy to policja strzelała z gumowych kul do rolników,a to było po 90-tym roku.Itd.itd
Bez pompy ,bo skutkiem działalności tych bohaterów 5-7 tys ludzi w latach 90-95 targnało się na własne życie.To nie kto inny jak solidarność z układem okrągłostołowym zafundowała nam grabieżcą gospodarkę.Przecież to złodziejstwo wyrosło z układu wałęsowskiego.Internowani pobrali odszkodowania,a ogromna masa ludzi została bez środków do życia i kilkadziesiąt tysięcy ludzi w żałobie którym nikt nie pomógł.Niech Król weźmie sobie gumowy młotek i każdego ranka uderzy się w łepetynę ,by nie kadzić głupot.Czym innym jest jak walczą o koryto prze... rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 10:49
0
***e-sprawdz-punkty-karne.pl/ jedyny serwis gdzie sprawdzisz ilość punktów karnych online!
Avatar
Gość / 13 grudnia 2016 o 10:48
0
***e-sprawdz-punkty-karne.pl/ jedyny serwis gdzie sprawdzisz ilość punktów karnych online!