Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Autor: Zdjęcie autora Luiza Nowak
20 0 A A

Przedwiośnie. Ćwiczenia z wyobraźni historycznej to kolejna odsłona nowego cyklu Lektura-work in progress w Teatrze im. Juliusza Osterwy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

I chociaż tym razem inspiracją do stworzenia instalacji performatywnej było Przedwiośnie, ci którzy spodziewają się klasycznego przeniesienia powieści Stefana Żeromskiego do teatralnej przestrzeni mogą być zawiedzeni. Lektura jest tutaj bowiem punktem wyjścia do dyskusji i rozważań.

Wszystko rozpoczyna się w foyer, gdzie widzowie na podstawie krótkich, niemal błahych pytań zostają przydzieli do jednej z trzech grup. Każda z nich odwiedzi te same punkty instalacji, rozlokowane w niewykorzystanych przestrzeniach teatru, ale w różnej kolejności.

Moja grupa rozpoczyna trasę w okolicach drugiego balkonu, w Sali Kominkowej, która na czas instalacji została zmieniona w Archiwum Wyobraźni Historycznej. To tutaj jesteśmy świadkami starcia skrajnie różnych idei oraz swoistego political fiction.

Puste krzesła oznaczone są tabliczkami dla prelegentów: Antoniego Lulka, Szymona Gajowca oraz Cezarego Baryki. Dwa pierwsze zajmują Grażyna Jakubecka i Przemysław Gąsiorowicz. Na początku to oni opowiadają alternatywne wersje historycznych wydarzeń. Następnie każdy widz otrzymujący tabliczkę: „Cezary Baryka” tworzy opowieści razem z nimi.

Po przejściu do części pracowniczej teatru, następnym punktem instalacji jest Archiwum Projektów Porzuconych i Idei Zapomnianych, mieszczące się w starej sali prób. Przy wejściu każdy otrzymuje od „kustosza archiwum” (Wojciech Dobrowolski) mapę pomieszczenia, aby móc samodzielnie poruszać się po nim.

Ta część instalacji skupia się przede wszystkim na sposobie zagospodarowania przestrzeni. Jakby wyglądała gdybyśmy sami mogli ją stworzyć? Co jest w niej najważniejsze? W jaki sposób otoczenie odpowiada naszym potrzebom? Widzowie podczas zwiedzania archiwum wykonują różne zadania, między innymi mogą napisać kredą na ścianie postulat dotyczący kreowania miejskiej przestrzeni, wybrać jedną z tez, o której porozmawiają z kustoszem lub na przykład wybrać kontemplacje w „Przestrzeni samotniczki”.

Ostatnim punktem instalacji jest sala Stara Reduta, zwana tego dnia Muzeum Sentymentu i Nostalgii Polskiej. To miejsce wyciszenia, w którym widzowie mogą rozmyślać wsłuchując się w wypełniające salę dźwięki. Gdy spogląda się na widok z okien można odnieść wrażenie, że czas w pomieszczeniu stoi w miejscu.

Widzom towarzyszy milcząca Halszka Lehman, nostalgicznie patrząca w okno i spacerująca po sali. Jedyną formą jej porozumiewania się z widzami są spojrzenia oraz napisy na kolorowych koszulkach. Na koniec, gdy z głośników rozbrzmiewa piosenka Let’s Dance Davida Bowie’ego wydaje się, że jedynym sposobem komunikacji i wyrażenia siebie jest taniec.

 Instalacja Przedwiośnie… skupia się na emocjach i ideach, które występują w powieści. Jest to przedstawione w interesujący, niecodzienny jak na Teatr Osterwy sposób, który jednak pozostawia uczucie niedosytu. Może wywołać skrajne reakcje.

Zwolennicy teatru offowego mogą być zaskoczeni formą instalacji, która jednocześnie raczej nie przypadnie do gustu miłośnikom klasycznych przedstawień. Zastrzeżenia i obawy mogą mieć również osoby czujące dyskomfort, gdy muszą wziąć aktywny udział w wydarzeniach scenicznych.

I chociaż udział w instalacji przypomina pewnego rodzaju teatralny eksperyment sama w sobie jest ciekawym punktem wyjścia do dyskusji na temat powieści oraz okresu historycznego, którego dotyczy. Podkreśla idee i problemy występujące w tym czasie, a także skłania do refleksji nad nimi i ich aktualnością.

 

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Przedwiośnie. Ćwiczenia z wyobraźni historycznej.

Reżyseria: Marta Aksztin, Klaudia Hartung-Wójciak

Premiera: 14 lutego 2017 roku

Pozostałe informacje

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Już koszą. Ale nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan. 85 hektarów traw będzie oszczędzona. Wszystko z myślą o klimacie.

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Po zwycięskiej serii meczów z drużynami z dołu tabeli, w sobotę piłkarzy Górnika Łęczna czeka jedno z najbardziej wymagających starć w tym sezonie. Na stadion przy al. Jana Pawła II przyjedzie zmierzającą do PKO BP Ekstraklasy Lechia Gdańsk (godz. 17.30).

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

- Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach tej wojny — przesądza premier Donald Tusk po dwudniowym szczycie Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Instalacja zbiornika na deszczówkę przy gospodarstwie domowym może przynieść różne korzyści – zarówno te ekologiczne, jak i ekonomiczne. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak zapoznać się z prawnymi aspektami, które dotyczą, m.in. bezpieczeństwa i opłat. Co więc warto wiedzieć?

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe stanowią niezależną platformę, która umożliwia udostępnienie poszerzenia Twojej wiedzy, posiadanie i udostępnienie, a także udostępnienie narzędzia umożliwiającego osiągnięcie sukcesu w konkurencyjnym środowisku biznesowym. Zapraszamy do lektury, która umożliwia zrozumienie, szkolenia biznesowe są dostarczane w ramach działania praktycznego. Otrzymujemy korzyści z emisji w szkoleniach, wyjście z formy zasilania, a także najlepsze praktyki, które działają w maksymalizacji wartości użytkowych.

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Wybór idealnego rowerka dla dziecka do podjęcia decyzji, który może mieć wpływ na rozwój motoryczny i z jazdy wstępnej. Rower nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także zapewnia równowagę i podstawowe bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, które należy uwzględnić przy zakupie rowerka dziecięcego, aby zapewnić wygodę użytkownika, bezpieczeństwo i ilość gier.

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Różnicą 2854 głosów zamościanek i zamościan Rafał Zwolak pokonał w pierwszej turze wyborów w Zamościu urzędującego prezydenta Andrzeja Wnuka. Czy tę przewagę uda mu się utrzymać również w drugiej i wygrać?

Wiosenna Dycha w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

Wiosenna Dycha w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją zawodów biegowych na dystansie 10 km w najbliższą niedzielę w Lublinie kierowców czekają utrudnienia w ruchu. Które ulice lepiej omijać?

Motor w niedzielę zagra w Legnicy z Miedzią. Ostatnia szansa rywali na szóstkę?

Motor w niedzielę zagra w Legnicy z Miedzią. Ostatnia szansa rywali na szóstkę?

Po serii udanych meczów z czołówką Motor zmierzy się z rywalem, który znajduje się poza strefą barażową. W niedzielę o godz. 15 piłkarze Mateusza Stolarskiego zagrają na wyjeździe z Miedzią Legnica.

Ostatnie starcie wyborcze na Zamojszczyźnie. Gdzie mieszkańcy idą do urn?
Wybory 2024

Ostatnie starcie wyborcze na Zamojszczyźnie. Gdzie mieszkańcy idą do urn?

W wielu miastach i gminach dawnego województwa zamojskiego wybory na burmistrzów i wójtów rozstrzygnęła już pierwsza tura. Ale nie wszędzie. Gdzie wyborcy pójdą do urn 21 kwietnia? I na kogo będą mogli oddać swój głos?

Kiedyś był rzecznikiem Czarnka, dziś Marek Wieczerzak chce zostać wójtem
Dzień Wschodzi
film

Kiedyś był rzecznikiem Czarnka, dziś Marek Wieczerzak chce zostać wójtem

Gorący pojedynek o fotel wójta Jastkowa. Marek Wieczerzak, kiedyś jeden z najbliższych współpracowników Przemysława Czarnka, gdy ten był wojewodą lubelskim, teraz chce rządzić podlubelską gminą.

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polak zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Paweł K. miał zbierać informacje m.in. na temat zabezpieczenia lotniska Rzeszów-Jasionka.

Orlen Oil Motor Lublin kontra ebut.pl Stal Gorzów. Czas na domową inaugurację

Orlen Oil Motor Lublin kontra ebut.pl Stal Gorzów. Czas na domową inaugurację

Czas na domową inaugurację sezonu 2024 Orlen Oil Motoru. Lublinianie na dzień dobry przed własną publicznością zmierzą się z jednym z kandydatów do medali, a dodatkowo byłym klubem Bartosza Zmarzlika – ebut.pl Stalą Gorzów. Spotkanie zaplanowano na piątek (godz. 20.30). Transmisję będzie można obejrzeć na antenie Eleven Sports 1.

Wyborcza sensacja. Kamiński wystartuje do europarlamentu z lubelskiej listy?
galeria

Wyborcza sensacja. Kamiński wystartuje do europarlamentu z lubelskiej listy?

Mariusz Kamiński, były szef MSWiA w rządzie PiS może wystartować do europarlamentu z lubelskiej listy. Jego nazwisko rekomendował poseł Przemysław Czarnek.

Kontrole prędkości od rana w całej Polsce

Kontrole prędkości od rana w całej Polsce

W piątek (19 kwietnia) od rana w całym kraju rusza ogólnopolska akcja policyjna "Prędkość". Na drogach można spodziewać się wzmożonych kontroli.

Kalendarz
kwiecień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna