Przez cały weekend będzie można słuchać artystów specjalizujących się w chyba najstarszej formie teatralnej – w opowiadaniu historii.
Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” organizuje między 19 a 21 czerwca IV edycję Międzynarodowego Festiwalu „Spotkania z opowiadaczami świata”. Impreza pomyślana jest jako cykl corocznych prezentacji żywej tradycji opowiadaczy z różnych stron Europy i nie tylko.
W tym roku będziemy mogli wysłuchać opowiadań i spotkać się z artystami z obszarów różnorodnych kulturowo i etnicznie odrębnych. Przyjadą artyści z Francji, Włoch, Singapuru, USA, Bułgarii. Przywiozą ze i zaprezentują autorskie scenariusze.
19 czerwca o godz. 18.00 Claude Alranq z „Opowieściami z Dolnej Francji”. Opowieściami które są z peryferyjnej Francji, która nie jest modna, ale istnieje „między Paryżem a słońcem, między Paryżem a morzem, między Paryżem a Afryką, między stolicą a utopiami”. Spektakl w języku francuskim z tłumaczeniem na język polski.
20 czerwca o godz. 18.00 wystąpi Nino Racco (Włochy) z „Baronówną z Karini”, opowieścią z repertuaru tradycji sycylijskich opowiadaczy – cantastorie. Artysta improwizuje i dostosowuje opowieść do konkretnej sytuacji i miejsca, zapraszając obecnych do słuchania i wprowadzając ich w historię. Spektakl w języku włoskim z tłumaczeniem na język polski.
Tego samego dnia o godz. 19.30 Monica Hunken (USA) z opowieścią „Dzika meta”. Artystka w ten sposób relacjonuje swoją wyprawę po Polsce śladami zmarłego dziadka. Spektakl w języku angielskim z tłumaczeniem na język polski.
21 czerwca o godz. 18.00 „Wędrujące dźwięki. Wystąpią: Ang Gey Pin (Singapur) i Nikolay Nikoloff (Bułgaria). Ich prezentacja jest szukaniem dialogu pomiędzy głosem i instrumentem, teatrem i muzyką, życiem i obrazem. Spektakl jest improwizowany w języku angielskim i polskimi tekstami pozwalającymi śledzić opowieść.
Koniec festiwalu to lubelski wkład w jego program. O godz. 19.30 „Opowieści z nocy”: Witold Dąbrowski, Robert Brzozowski, Marian Pędzisz (Polska). Przedstawią oratorium, dla którego literacką podstawę stanowi wiersz Jaco-ba (Yakova) Glatsteina „Lublinie moje święte miasto” i osiem historii wybranych z kolekcji Historii Mówionej Ośrodka. Historie dotyczą Zagłady, losów pojedynczych ofiar lub ocalonych.
Wszystkie prezentacje w Sali Czarnej Ośrodka „Brama Grodzka -Teatr NN”(ul. Grodzka 21).
Wstęp wolny.