(fot. Materiały organizatora)
To jedno z tych wydarzeń, na które nikogo specjalnie zapraszać nie trzeba. Festiwal Podróży i Reportażu Kontynenty naturalnie wyrósł z comiesięcznych Lubelskich Spotkań Podróżniczych, które przez lata gromadziły ludzi ciekawych świata i opowieści o dalekich wyprawach
– Ta edycja będzie inna od ubiegłorocznej – zapowiada Paweł Hadrian, koordynator festiwalu. – W zeszłym roku zapraszaliśmy głównie pisarzy, w tym stawiamy na opowieść wizualną.
Nie oznacza to wcale, że pisarzy nie będzie. Wręcz przeciwnie – do Lublina przyjedzie Mariusz Szczygieł, którzy w opisywaniu czeskiej kultury nie ma sobie równych. Czy Robert Makłowicz, który nie tylko gotuje i fascynująco o tym opowiada, ale też żywo interesuje się historią. W Lublinie będzie rozkładał na czynniki pierwsze definicję Europy Wschodniej, Środkowej i Środkowo-Wschodniej.
– Chcemy pokazać jak różnorodnie można podróżować i o tym opowiadać – dodaje Hadrian.
Z Kamilą Kielar przeniesiemy w samotną podróż od Meksyku do Kanady liczącym 4300 km szlakiem Pacific Crest Trail. Z Kazimierzem Ludwińskim (i jego dziećmi) wybierzemy się w trwający 9 lat rejs dookoła świata. A Monika Bułaj, reporterka, podróżniczka, fotografka, opowie o kraju „rozpaczliwym, gdzie kobieta jest gnębiona przez swój ród, a opium jest jedynym lekarstwem ubogich”, czyli o Afganistanie.
Tegoroczni festiwalowi goście z zagranicy to litewska dziennikarka multimedialna Berta Tilmantaitė (opowie o „Ludziach Oceanu”) i laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych Christian Bobst – jak mówi o sobie – visual story teller.
Festiwal rozpoczyna się jutro. Tego dnia w Centrum Spotkania Kultur (pl. Teatralny 1) coś dla siebie znajdą najmłodsi.
– Na Kontynenty Kids zapraszamy zorganizowane grupy dzieci w wieku 5-8 lat, szkoły czy przedszkola. Ostatnie miejsca jeszcze są, ale trzeba się wcześniej zapisać – mówi Hadrian.
Sobota to dzień najciekawszych prelekcji (od godz. 12 do 20) i imprezy muzycznej (Baczyński/ Weber w klubie Przestrzeń w podziemiach CSK). Karnet na ten dzień kosztuje 20 zł.
Niedziela to warsztaty: dla rodziców podróżujących z dziećmi, fotografów, rowerzystów (godz. 10 i 13, obowiązują wcześniejsze zapisy). W programie też filmy ( godz. 12 Kraina Szczęścia - reż. Thomas Balmès; godz. 14 „Wyścig. Antropologia współczesnej pustyni - reż.Yuri Ancarani, 16:30 „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie”), oprowadzanie kuratorskie po wystawie Eastreet 4 (godz. 15.30).