Co Gdzie Kiedy. Okres II wojny światowej stanowi najtragiczniejszy rozdział w dziejach Lublina. W ciągu kilku lat miasto bezpowrotnie zatraciło swój wielokulturowy charakter, a wraz z nim dotychczasową tożsamość. Dziś otwarcie wystawy, która pokazuje smutne, obce nam miasto. Wernisaż w Centrum Spotkania Kultur o godz. 17.
– Fotograficzny obraz Lublina okresu II wojny światowej składa się ze zdjęć miasta i zdjęć prywatnych wykonywanych przez cały okres trwania działań wojennych. Wydarzenia dokumentowano już od pierwszych dni września 1939 roku. Zniszczenia po bombardowaniach miasta, które poważnie uszkodziły historyczną tkankę Lublina zestawione są z dokumentacją codziennego życia w okresie okupacji – tłumaczy Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN, która współpracowała przy powstawaniu ekspozycji. Pisała teksty wprowadzające oraz wybierała tematy wokół skonstruowana jest wystawa i zdjęcia. Oprócz niej zajmowali się tym: Marek Gromaszek i Marcin Fedorowicz (z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN).
- Najtragiczniejsze wydarzenia jakie miały miejsce w tym czasie to eksterminacja ludności żydowskiej zamieszkującej miasto. Oprócz życia w getcie fotografowie udokumentowali ruiny Podzamcza i pustkę jaka pozostała w miejscu przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Lublin okresu II wojny światowej to także pobyt w mieście żołnierzy niemieckich i funkcjonariuszy aparatu okupacyjnego III Rzeszy, których obecność została udokumentowana przez nich samych i zachowana w prywatnych albumach – wyjaśniają organizatorzy wystawy na której zobaczymy zdjęcia nieznanych autorów oraz Jerzy Krystosik, Edward Hartwig i Ludwik Hartwig. Fotografie pochodzą z kolekcji Marka Gromaszka oraz zbiorów Pracowni Ikonografii Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.
Otwieraną dziś wystawę będzie można oglądać w CSK do 16 października. Później zostanie przeniesiona do ratusza.