Poleski Park Narodowy 1 i 2 maja przy wejściach na wszystkie ścieżki przyrodnicze oraz w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Załuczu Starym na gości będą czekali parkowi przewodnicy
Zainteresowani takim spacerem przed wejściem na wybraną ścieżkę czy do muzeum z mini ścieżką „Żółwik” i Ośrodkiem Rehabilitacji Zwierząt z wolierą dla ptaków będą musieli zapłacić jedynie za bilety (6 zł za normalny i 3 zł za ulgowy). Usługa przewodnicka bedzie gratis. Bilety można kupić w siedzibie PPN w Urszulinie, w muzeum i u przewodników.
– 1 maja zapraszamy do zwiedzania naszego Ośrodka Dydaktyczno-Muzealnego w Załuczu Starym – mówi Ewa Piasecka, zastępca dyrektora PPN. – Na gości będzie czekał tam jego gospodarz Marek Tokarzewski. Przyjęcia kolejnych grup zaplanowaliśmy o godzinie 10, 12 i 14. Przewidywany czas zwiedzania to około godzina.
W parkowym muzeum gromadzone są eksponaty przyrodnicze, ale też historyczne, etnograficzne i archeologiczne ilustrujące bogate dziedzictwo kulturowe Polesia Zachodniego.
2 maja o godz. 10 przewodnicy będą czekali na zwiedzających przy wejściach na wszystkie parkowe ścieżki, czyli „Spławy”, „Dąb Dominik”, „Obóz Powstańczy”, „Perehod” i „Czahary”. Jedynie na tą ostatnią i najnowszą wstęp jest bezpłatny.
– Przewidujemy, że właśnie „Czahary” przyciągną największą liczbę zwiedzających – dodaje Ewa Piasecka. – Dlatego skierujemy tam dwóch przewodników.
Kto zdecyduje się na ścieżkę „Spławy” musi sobie zdawać sprawę, że do pokonania będzie miał 7,5 km, co zajmie około 3,5 godziny. Początek znajduje się za Ośrodkiem Dydaktyczno-Muzealnym PPN.
– W przypadku tej ścieżki szczególną atrakcją są rośliny mięsożerne i kwitnące storczyki – mówi Piasecka. – Kończy się pomostem nad jeziorem Łukie. Tu można zapoznać się ze strefowością roślinności występującą w jeziorze eutroficznym. Odcinek kładki prowadzący do jeziora oraz pomost widokowy są przystosowane do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.
Mniejszym wyzwaniem jest wejście na ścieżkę „Dąb Dominik”. Jej długość to około 3,5 km, czyli na zwiedzanie zajmie blisko 2 godziny. Ścieżka prowadzi przez różne typy lasów (grąd wysoki i niski, ols kępowo-dolinkowy, bór bagienny) do będącego w ostatniej fazie zarastania dystroficznego jeziora Moszne. Szczególnym elementem ścieżki jest torfowisko przejściowe. Fragment ścieżki od przystanku nr 1 do przystanku nr 7 jest przystosowany w taki sposób by mogły z niego korzystać osoby niepełnosprawne.
Jak w przypadku pozostałych ścieżek zbiórka zainteresowanych o godz. 10 na parkingu w miejscowości Kol. Łomnica.
Ci, którzy za cel obiorą „Obóz powstańczy”, zbiórkę będą mieli na parkingu przy wejściu na ścieżkę w miejscowości Lipnik. Jej długość to 4 km, na co trzeba poświęcić 2 godziny.
– Poza atrakcjami przyrodniczymi, jak na przykład okazałe żeremie bobrowe zwiedzający zastaną tam „Dąb powstańców”, mogiłki, czy miejsce obozu powstańczego – zachęca Ewa Piasecka. – Te historyczne elementy ścieżki, dają turystom pełniejsze wyobrażenie o przebiegu Powstania Styczniowego na terenie Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego.
Kto zdecyduje się na ścieżkę „Perehod” ma się stawić na zbiórkę w miejscowości Pieszowola za parkiem podworskim. Wyzwaniem jest szlak długości około 5 km. Prowadzi przez kompleks stawów. Ma charakter ornitologiczny, a więc warto zabrać ze sobą lornetkę.
Oddane niedawno do użytku „Czahary” to porośnięte krzewami mokradła. Trasa ścieżki o długości około 6,5 km prowadzi przez Bagno Bubnów, czyli otwarte tereny torfowiska niskiego, a częściowo przez okalające je od północy zróżnicowane lasy. Rozpoczyna się i kończy za wsią Zastawie, przy wieży widokowej. Tam też wyznaczono zbiórkę, również o godz. 10.
Lubelskie na majówkę
Więcej propozycji i informacji w naszym specjalnym dodatku "Lubelskie na Majówkę" --> POBIERZ PDF (42 MB)