Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

28 lutego 2020 r.
8:55

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Lublinie. Program uroczystości

344 97 A A
28 lutego 2020 16:30
Podkomendni mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”
Podkomendni mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” (fot. Archiwum)

W piątek zaczynają się lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę 1 marca.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Czcimy pamięć osób, które pod koniec II wojny światowej stanęły przed wieloma dramatycznymi wyborami – przypomina ideę święta obchodzonego po raz pierwszy w 2011 roku wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Te obchody są szczególnie ważne, bo chodzi o osoby, które poświęciły swoje życie w imię odzyskania suwerenności i niepodległości. Ich dusze musiały czekać na ten moment do 1989 roku. Dziś możemy wreszcie uczcić ich pamięć, aczkolwiek nie wszystkich, bo jeszcze nie wszystkie szczątki zostały odnalezione. Zapraszam wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego do uczestnictwa w wydarzeniach poświęconych pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, bo jest to niewątpliwie nasz dług wdzięczności wobec nich.

Niedzielne uroczystości rozpoczną się o godz. 9 na cmentarzu przy ul. Unickiej, przy mogile upamiętniającej zamordowanych w więzieniu na Zamku Lubelskim w latach 1944–54.

Na godz. 9.30 zaplanowano apel pamięci z salwą honorową na pl. Zamkowym. O godz. 11.30 rozpocznie się msza święta w intencji pomordowanych i zmarłych „Żołnierzy Wyklętych”, która zostanie odprawiona w kościele pw. Świętej Rodziny przy ul. Jana Pawła II 11.

Lubelskie obchody zainauguruje w piątek konferencja popularno-naukowa w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej przy ul. Wodopojnej 2. Od godz. 16.30 zaplanowano kilka prelekcji. W ramach jednej z nich zostaną przedstawione efekty poszukiwań nieznanych miejsc pochówków na Lubelszczyźnie, jakie w ubiegłym roku prowadzili historycy z Instytutu.

– W czerwcu i listopadzie ekshumowaliśmy na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie szczątki sześciu osób. Zakończyliśmy prace związane z przygotowaniem dokumentacji sądowo-lekarskiej i prowadzimy prace identyfikacyjne. Zakładam, że w tym roku powinniśmy potwierdzić tożsamość przynajmniej części z tych ofiar – mówi Marcin Krzysztofik, dyrektor oddziału IPN w Lublinie.

W ubiegłym roku wykonano też pierwsze prace na cmentarzu w Tomaszowie Lubelskim. – Były one prowadzone w bardzo trudnych warunkach. Miejsca pochówków ofiar przywożonych przez tomaszowskie UB wskazał nieżyjący już grabarz, ale ten teren w latach 80. został zniwelowany poprzez wysypanie dwumetrowej warstwy ziemi. Żeby dostać się do szczątków, musieliśmy wykonać wykop budowlany i zejść na głębokość prawie 3,5 m. Zakładamy, że w tym miejscu znajduje się jeszcze co najmniej kilka osób, natomiast te prace nie będą łatwe do przeprowadzenia – dodaje Krzysztofik.

Kolejne wydarzenia w ramach tegorocznych obchodów odbędą się 2 marca. O godz. zostanie odprawiona msza św. w kościele pw. Świętego Michała Archanioła przy ul. Fabrycznej. Po niej odbędzie się uroczystość z udziałem uczniów lubelskich szkół na placu przed świątynią. Z kolei w Hrubieszowie tego dnia zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Podziemnej Organizacji Młodzieży Polskiej.

Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” zakończą się w piątek 6 marca. – Tego dnia będziemy obchodzić rocznicę zamordowania mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” i jego podkomendnych. Tradycyjnie spotkamy się, by uczcić pamięć tych bohaterów – podsumowuje Waldemar Podsiadły, pełnomocnik wojewody ds. ochrony dziedzictwa narodowego i spraw kombatantów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

Kalendarz
grudzień 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31