Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

29 maja 2019 r.
6:17

Noc Kultury na początek. Później Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów i Jarmark Jagielloński

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
4 7 A A

Noc Kultury rozpocznie w sobotę w Lublinie sezon letnich festiwali. W tym roku wybiera się do nas wyjątkowo dużo artystów z Litwy, co ma związek z 450. rocznicą zawarcia unii lubelskiej. Co przygotowali dla nas organizatorzy największych lubelskich imprez?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gwiazdą tegorocznej Nocy Kultury ma być ul. Olejna, gdzie można się spodziewać wielu instalacji artystycznych związanych ze słowem i książkami. Nad głowami przechodniów mają być rozwieszone lampiony w kształcie liter przygotowane przez Jarosława Koziarę, którego dzieła już tradycyjnie świecą nam nad głowami w tę wyjątkową noc. Świeciły nam już suknie, balony i ryby, teraz będą litery trzech alfabetów: łacińskiego, hebrajskiego i cyrylicy. Ma być ich aż sto.

Na Olejnej pojawi się też girlanda z balonów i książek, biurka z maszynami do pisania, wielka księga, wiersze wyświetlane na ścianach, czy też urządzenie z korbką ożywiającą obrazy. Ciekawe może być spojrzenie na lubelskie Stare Miasto oczami artystów z Chile, którzy przygotowali instalację inspirowaną naszą architekturą.

Noc pełna sztuki

Ponieważ na Olejnej świat się nie kończy, warto będzie zajrzeć na pl. Po Farze, gdzie wśród wielu prac zobaczymy instalację z kwiatów i probówek oraz neonową ścianę. Neon ozdobi też najwęższą uliczkę Starego Miasta, czyli ul. Ku Farze, gdzie będą też kwiaty i fotografie.

Zaułkiem Hartwigów popłynie ławica szklanych rybek, w bramie przy Złotej zobaczymy człowieka z luster, a w bramie przy Archidiakońskiej wystawę bardzo, bardzo starych rowerków dziecięcych.

Przed Ratuszem każdy będzie mógł spojrzeć na miasto… z wnętrza aparatu fotograficznego, a u dominikanów zagości rzadki instrument muzyczny wydobywający dźwięk z obracających się szklanych mis, które dotyka się mokrymi palcami.

Muzyczne sceny znajdziemy m.in. na balkonie Wydziału Politologii UMCS (jazz i bigbit), balkonie Trybunału Koronnego (klasyka), bramie przy Archidiakońskiej (fortepian), na dachu galerii handlowej przy al. Unii Lubelskiej (jazz), na pl. Łokietka (bębny i wielkie hity), balkonie przy Grodzkiej 7 (improwizacja).

Szczegółowego przewodnika po najlepiej zapowiadających się atrakcjach spodziewajcie się w piątkowym wydaniu Dziennika Wschodniego.

Inne Brzmienia

Po zarwanej nocy będziemy mieć niecały miesiąc, żeby zebrać siły na Inne Brzmienia, które zaczną się 27 czerwca. Jak zwykle koncerty będą na Błoniach koło Zamku, jak zwykle będą bezpłatne.

Organizatorzy festiwalu odsłonili już wszystkie karty. Asem w muzycznej talii jest w tym roku amerykański zespół Ministry uważany za prekursora industrial metalu. W Lublinie grupa zagra w sobotę, 29 czerwca tuż po koncercie Dezertera, polskiej punk rockowej legendy. Wcześniej wystąpi białoruski duet Eryk i Ja oraz litewskie trio Sheep Got Waxed, a wieczór zakończy litewski muzyk Fume.

Główne gwiazdy festiwalowego piątku (28 czerwca) to brytyjski zespół The Herbaliser poruszający się na granicy klubowej elektroniki i jazzu oraz Lee „Scratch” Perry – Jamajczyk ze Szwajcarii będący jedną z ikon sceny reggae, który ma na swoim koncie m.in. współpracę z Bobem Marleyem, imponująco bogatą dyskografię, a pod koniec marca obchodził (werble!) swoje 86 urodziny. Na Innych Brzmieniach wystąpi z francuskim zespołem EasyRiddim Maker. Piątek uprzyjemniać ma także ukraińska indie rockowa grupa The Elephants, litewski zespół Garbanotas ocierający się o psychodelicznego rocka, a na dobranoc pojawi się polska artystka występująca pod pseudonimem We Will Fall, która zamiast kołysanki zaserwuje taneczną elektronikę.

W czwartek, czyli pierwszego dnia festiwalu na scenie pojawi się Way Staion (post rockowy instrumentalny skład z Ukrainy), Alexander Hacke i Danielle de Picciotto (mistyczna awangarda, Niemcy/USA), Brain Damage (dub, reggae, Francja), Solo Ansamblis (cold wave, new romantic, Litwa). Ostatniego dnia wystąpią: The Infiltrators (jazz, Litwa), Shalosh (jazz, Izrael), AK/DK (elektronika z dwoma zestawami perkusyjnymi, Wielka Brytania), Wrekmeister Harmonies (metal, awangarda, USA) oraz Stonefromthesky (elektronika, awangarda, Ukraina).

Carnaval Sztukmistrzów

– W tym roku bardziej rozbudowany będzie program na Błoniach – mówi Paulina Skipirzepa z Warsztatów Kultury, które organizują najbarwniejszy z letnich lubelskich festiwali. – Będzie tu także więcej stref dla dzieci, nie tylko związanych z zabawą, będą też warsztaty dla dzieci – dodaje.

Na Błoniach będzie też sporo foodtrucków, a jedną z wizualnych atrakcji ma być nowa aranżacja pl. Po Farze. Wśród występujących artystów, których lista nie została jeszcze ogłoszona, znajdą się też laureaci tegorocznego konkursu Circus Next. Festiwal potrwa od 25 do 28 lipca.

Jarmark Jagielloński

Stoiska z rękodziełem i przysmakami będą stały na Starym Mieście od 16 do 18 sierpnia. – W tym roku tematem przewodnim jest pszczelarstwo. Na jarmarku będzie około 300 wystawców. Dużo więcej niż zwykle przyjedzie ich z Litwy – mówi Paulina Skipirzepa z Warsztatów Kultury. Powód silnej reprezentacji Litwinów jest oczywisty: 450. rocznica zawarcia unii lubelskiej.

W programie jarmarku znowu znalazło się miejsce dla koncertu Re:tradycja, podczas którego swoje siły łączą z twórcami ludowymi znani i rozpoznawalni artyści polskiej sceny muzycznej. – Jedno z nazwisk na pewno zrobi wrażenie – zapowiada Skipirzepa.

Imprezie towarzyszyć będzie podwórko jarmarkowe na Błoniach koło Zamku, liczne warsztaty z udziałem ludowych artystów przekazujących tajniki swoich technik, a także popularne potańcówki. W tym roku do tańca mają przygrywać grupy z Lubelszczyzny, Suwalszczyzny i Radomszczyzny.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Z szafy na komendę. Kryjówka nie wyszła

Poszukiwany przez sąd 33-latek ukrył się przed policjantami w szafie. Nic to nie dało. Mężczyzna spędzi rok za kratkami.

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Urządzamy pokój dla nastolatka w 2024!

Pokój nastolatka to nie tylko miejsce do spania czy nauki – to przestrzeń, w której młodzi ludzie mogą wyrażać siebie, odpoczywać i rozwijać swoje pasje. W 2024 roku trendy w aranżacji tego wyjątkowego miejsca kładą nacisk na funkcjonalność, personalizację oraz technologię, aby sprostać potrzebom i życzeniom młodego pokolenia. Oto kilka kluczowych kierunków, które pomogą stworzyć idealną przestrzeń dla każdego nastolatka.

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Filmowcy znowu będą kręcić. Szlabany na niektórych ulicach

Lublin znów stanie się planem zdjęciowym. Ekipa filmowa będzie kręcić od 2 do 5 kwietnia. A mieszkańców czekają utrudnienia, bo niektóre ulice będą zamknięte.

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)
film

Cyberpunk 2077 za darmo. Ale tylko na pięć godzin (wideo)

Dziś rozpoczyna się darmowy weekend z grą Cyberpunk 2077 na konsolach PlayStation 5 oraz Xbox Series S|X. Night City zostanie otwarte o godzinie 16.

Bez świateł po północy i z promilami. A pasażerką była 10-latka

Bez świateł po północy i z promilami. A pasażerką była 10-latka

47-latka jechała fordem bez świateł. Zatrzymała ją policja i po badaniu okazało się, że miała ponad promil alkoholu we krwi. Jechała z 10-letnią pasażerką.

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS
Do wyborów
film

Do wyborów - gościem Piotr Rybak, kandydat PiS

Do wyborów — w naszym cyklu dzisiaj Piotr Rybak. Kandydat PiS do sejmiku województwa. Jak mówi o sobie samorządowiec, a nie polityk. Znany powszechnie jako dyrektor szpitali w regionie w Łęcznej a obecnie Puławach. Zapraszamy do obejrzenia.

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił
galeria

Dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze dopłacił

Pan Michał dał się zamknąć w więzieniu i jeszcze za to zapłacił. Ale spokojnie, nic nie ma na sumieniu. Pobyt za kratami wylicytował podczas finału WOŚP w Białej Podlaskiej.

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Tajemnice nadwiślańskiego miasteczka. Spaceruj i poznaj Kazimierz

Dobrobyt i bogactwo Kazimierza nad Wisłą czy poznawanie tajemnic miejscowych kamienic to przykłady nowych, tematycznych spacerów z przewodnikiem. Do skorzystania z tej oferty w zbliżającym się sezonie zachęca ich organizator - Muzeum Nadwiślańskie.

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Włoskie ziarna do parzenia espresso i nie tylko

Picie espresso o poranku daje możliwość błyskawicznego pobudzenia organizmu do działania. Już sam zapach mocnej kawy sprawia, że organizm otrzymuje zastrzyk energii, a każdy łyk aromatycznego naparu natychmiast przegania oznaki zmęczenia. Do przyrządzenia espresso doskonale sprawdzają się kawy ziarniste, które można zmielić w ekspresie z młynkiem. Najlepszym wyborem nie tylko do espresso są kawy włoskie tradycyjne o doskonałym składzie. Sprawdź, jakie ziarna kawy warto wybierać do espresso i nie tylko.

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Place zabaw – uwielbiają je dzieci i…bakterie. Naukowcy z KUL badają, na jakie patogeny narażone są maluchy w tych miejscach.

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Łóżka tapicerowane bez zagłówka, z zagłówkiem czy szufladami, wybór nie należy do prostych. Wydawać się może, że takie łóżka sprawdzą się wszędzie, lecz nie jest to prawda. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman
Zdjęcia
galeria

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman

Międzynarodowy Dzień Teatru po raz pierwszy świętowano w 1961 roku. Został zainicjowany przez Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, którego obecna siedziba znajduje się w Paryżu. Święto uchwalono, aby upamiętnić otwarcie festiwalu „Teatr Narodów” 27 marca 1957 roku. 

Pociągiem na święta. Kolej uruchamia dodatkowe wagony

Pociągiem na święta. Kolej uruchamia dodatkowe wagony

PKP Intercity uruchomiły dodatkowe wagony na Wielkanoc. Wzmocnione zostały najpopularniejsze kursy, również do Lublina czy Białej Podlaskiej.

Racibórz: Nieodkryty Skarb Polski

Racibórz: Nieodkryty Skarb Polski

W sercu Polski, z dala od zgiełku popularnych turystycznych destynacji, leży Racibórz – miasto o niepowtarzalnym uroku i bogatej historii, które czeka, by zostać odkryte przez ciekawych świata podróżników. Niniejszy artykuł ma na celu odkrycie rodzinnych atrakcji i aktywności w Raciborzu, przemawiając zarówno do serc dorosłych, jak i budząc zachwyt w oczach najmłodszych. Racibórz, choć mniej znany, skrywa w sobie mnóstwo atrakcji, które sprawiają, że jest to idealne miejsce dla rodzin poszukujących wyjątkowych doświadczeń. Zapraszamy do odkrycia tego, co sprawia, że Racibórz jest obowiązkowym punktem na mapie każdego podróżnika pragnącego poznać autentyczne piękno Polski.

Kalendarz
marzec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia