Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do korzystania z oferty online, w ramach której dostępne są m.in. podcasty, wystawy internetowe i materiały dla nauczycieli. Oferta jest regularnie poszerzana o nowe inicjatywy.
- Mimo, że teren muzeum w związku z panującą sytuacją wciąż pozostaje niedostępny dla zwiedzających, nie chcemy tracić kontaktu z naszymi odbiorcami. Ten niewątpliwie trudny czas staje również okazją, żeby zainteresować ważną i ciekawą historią obozu na Majdanku osoby, które dotąd jej nie poznały. Przenosząc znaczną część swojej działalności do sieci, wykorzystując na szeroką skalę media społecznościowe chcemy dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, również do młodego pokolenia, dla którego ta sfera jest bardzo ważna w codziennym życiu – przekonują inicjatorzy projektów online.
Państwowe Muzeum na Majdanku oferuje treści online na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych, na Facebooku czy kanale YouTube, a ponadto udostępnia materiały interaktywne.
Obecnie w ofercie instytucji są następujące projekty:
Cykl Ucieczki:
W tym cyklu słuchacze dowiedzą się, jak pomimo trudności i niebezpieczeństw udało się niektórym więźniom obozu na Majdanku odzyskać upragnioną wolność. Jak chęć wyrwania się ze zniewolenia, wszechobecnego brudu, głodu, katorżniczej pracy, krzyków i szykan była silniejsza od władzy oprawców.
Cykl dostępny jest TUTAJ
Cykl Ewakuacja:
- W tym cyklu historycznym opowiadamy o tych wydarzeniach. Omawiamy wybrane transporty więźniów. Prezentujemy mapki z trasami przejazdu, fotografie i biogramy ewakuowanych więźniów, skany dokumentów oraz informacje o planach odbicia - przekonują organizatorzy projektu.
Cykl dostępny jest TUTAJ
Projekt Posłuchaj historii:
Projekt prezentuje fragmenty książki "485 dni na Majdanku" w formie podcastu. Zapisana relacja z pobytu w obozie na Majdanku polskiego więźnia Jerzego Kwiatkowskiego jest jednym z najciekawszych i najbardziej wartościowych źródeł dotyczących funkcjonowania KL Lublin.
Podcast dostępny na YouTube, TUTAJ
Sahara. Wywiad AK na Majdanku
Jest to cykl "sensacyjny", w którym przeplata się działalność wywiadu z funkcjonowaniem obozu i pracą Muzeum. Historia rozpoczyna się od lat 70 kiedy pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku otrzymują wiadomość o dokumentach wywiadu Armii Krajowej znajdujących się w jednym z miejsc w Lublinie.
Miłość za drutami Majdanka
Cykl o obozowej miłości. Organizatorzy przedstawiają historie ludzi, którzy poznawali się i zakochiwali w czasach i w miejscu, które temu uczuciu nie sprzyjały. Miłość do pozostawionych na wolności: żony, córki, matki, męża czy ojca dawała osadzonym siłę i pozwalała przetrwać piekło obozu koncentracyjnego. Ludzie ci manifestowali, że mimo starań oprawców zachowali w sobie człowieczeństwo.
Cykl dostępny jest TUTAJ
#jutrobędzielepiej
Nazwa cyklu nawiązuje do słów jakimi Danuta Brzosko-Mędryk zakończyła pierwszą audycję Radia Majdanek w lutym 1943 r. - W ramach cyklu #jutrobędzielepiej opowiemy, jak więźniowie obozu koncentracyjnego na Majdanku radzili sobie w trudnym położeniu poprzez samopomoc. Mamy nadzieję, że historie tych niezwykłych osób i reprezentowane przez nie postawy staną się lekcją postępowania w tym trudnym dla wszystkich czasie - zachęcają pomysłodawcy inicjatywy.
Jedyne takie. Rzeźby powstałe na terenie KL Lublin w 1943 roku
Jest to cykl poświęcony historii obiektów artystycznych zlokalizowanych w obozowej przestrzeni. Więźniom dzięki sztuce udawało się przemycić treści symboliczne, aby dodać otuchy współwięźniom, ale także polepszyć ich warunki bytowe.
Cykl dostępny jest TUTAJ
Muzeum dla nauczycieli – edukacja historyczna online
Propozycja dla nauczycieli. Zespół pracowników Państwowego Muzeum na Majdanku przygotował prezentacje związanych tematycznie z historią niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Materiały te będzie można wykorzystać do przeprowadzenia lekcji muzealnych online.
Informacje dostępne są TUTAJ
Świadectwa zagłady
Celem cyklu jest opowiedzenie o ofiarach, o historii niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu, poprzez ukazywanie przedmiotów odkrytych podczas badań archeologicznych przeprowadzonych w latach 1997-1999 na terenie obozu.
- Od końca marca uruchomiliśmy profil Państwowego Muzeum na Majdanku na Instagramie. Jest to dla nas kolejna możliwość komunikacji z odbiorcami poprzez udostępnienie w sieci współczesnych oraz archiwalnych zdjęć z terenu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, dokumentów, map, relacji świadków, obiektów muzealnych - opowiadają pomysłodawcy.
Więcej dostępnych materiałów można odszukać dzięki interaktywnej ulotce lub bezpośrednio na stronie internetowej Muzeum oraz w mediach społecznościowych